file Διπλή απόσταξη

Περισσότερα
09/03/2020 14:03 - 09/03/2020 18:00 #27917 από angeloti1987
angeloti1987 δημιούργησε το θέμα: Διπλή απόσταξη
Καλησπερα σε όλους...

Είμαι νέος στο φόρουμ και διαβαζω όσο μπορώ για να ενημερώνομαι... Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση όσον αφορά τη διπλή απόσταξη. Συγγνώμη αν έχει απαντηθεί ήδη κάπου και δεν το έχω βρει ακόμη.

Εχω καζάνι ανοξείδωτο 120 λίτρων. Σε κάθε καζανια βάζω μέσα το πολυ 80 λίτρα για λόγους ασφαλείας... Όταν έχω στεμφυλα 300 λίτρα περιπου άρα 4 καζανιες, βγάζω τη σουμα από τις τέσσερις καζανιες και τα ρίχνω όλα μαζί (κεφάλια, καρδιές, ουρές) σε μια πεμπτη απόσταξη. Ουτως ώστε να διπλοαποσταχτουν.

Το ερώτημα μου είναι ποση κεφαλη πρεπει να βγάλω για να είναι ασφαλές το τσιπουρο μου.
Επίσης οι ουρές που ακριβώς πρεπει να αρχίσουν να κόβονται.

Ευχαριστω εκ των πρωτερων....

ΥΓ. Κάθε καζανια έβγαζε περιπου 13 λίτρα σουμα. Με κόψιμο στους 32 βαθμους(λόγω του ότι θα πηγαινα σε δευτερη απόσταξη.
Τελευταία διόρθωση: 09/03/2020 18:00 από angeloti1987.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
09/03/2020 18:36 #27919 από alexandros.k
alexandros.k απάντησε στο θέμα: Διπλή απόσταξη
1% κεφαλή και σταμάτημα 42%vol(γενικά).Διαβασε την κατηγορία αποστάγματα,θα βρεις πολλά ενδιαφέροντα.

Αλεξανδρος Καραπουλιτιδης "Το πάθος,το λάθος και η παραγγελιά, πληρώνονται."
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ampelofilos, angeloti1987

Περισσότερα
09/03/2020 21:27 #27921 από angeloti1987
angeloti1987 απάντησε στο θέμα: Διπλή απόσταξη
Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση...
Ο προβληματισμό ς μου έχει να κάνει με το γεγονός ότι αν έκανα τέσσερις μονές αποσταξεις των 80 λίτρων θα απερριπτα 800 ml σε κάθε μια κεφαλή, άρα συνολικά 3200 ml κεφαλης. Ενώ τώρα που θα παω σε δευτερη απόσταξη, αν βάλω ας πουμε 49 λίτρα σουμα και 31 λίτρα νερό ώστε να παω στα 80 λίτρα που χωράει το καζάνι μου και βγάλω 1% κεφαλή θα βγάλω 800ml.

Μήπως μέσα έχει μείνει παραπάνω ποσοτητα που θα είναι επιβλαβής για το τελικό προιον?

Μήπως πρεπει να αφαιρεθεί μεγαλυτερη ποσοτητα και όχι μόνο 1%?

Περισσότερα
09/03/2020 22:01 #27922 από alexandros.k
alexandros.k απάντησε στο θέμα: Διπλή απόσταξη
Το 1% ειναι καλο ποσοστο.Αν θελεις αφαιρεις λιγο παραπανω(το κανω και εγω).

Αλεξανδρος Καραπουλιτιδης "Το πάθος,το λάθος και η παραγγελιά, πληρώνονται."
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": angeloti1987

Περισσότερα
10/03/2020 02:18 #27923 από SPYROS
SPYROS απάντησε στο θέμα: Διπλή απόσταξη
Αγαπητέ angeloti1987

Η δημοφιλής νόρμα του 1%, (μέχρι 1% κατά τη γνώμη μου) ισχύει μόνο για τη 2η απόσταξη και όχι για την πρώτη.

SPYROS

Διπλ. Η/Μ
Να φαν τα λάφια μάλαθρο,
κι οι μούλες το τριφύλλι,
κι ο νιός να πιή παλιό κρασί,
ρακί ματαβρασμένο.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ampelofilos, angeloti1987

Περισσότερα
10/03/2020 17:48 #27925 από angeloti1987
Άρα αν κάποιος κάνει μόνη απόσταξη ποσο πρεπει να αφαιρεί???
Επίσης ποσο αραίωση με νερό θα χρειαστεί η σουμα απο τις τέσσερις καζανιες ώστε να μπει στη δευτερη απόσταξη?
Ευχαριστώ....

Περισσότερα
10/03/2020 21:13 #27926 από tyria
tyria απάντησε στο θέμα: Διπλή απόσταξη
α)Οδηγίες που συγκέντρωσα από τον αμπελουργό και συμπύκνωσα σε έγγραφο WORD που για έναν αρχάριο σαν εμένα ΜΕ ΒΟΉΘΗΣΑΝ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ και ευχαριστώ όλους σας που μοιράζεστε τις γνώσεις και τις εμπειρίες σας, μαζί μου.
drive.google.com/file/d/1NHH-1nYypVHzxk837NLt5jxLgWzEeQZV/view?usp=sharing
β)Πρόγραμμα μειωσης & ενίσχυσης οινοπνευματικών βαθμών
drive.google.com/open?id=1XIHBbyjS7DEl9q8aX0wlb-60eH_RKFSB
(Το googl drive κατά το κατέβασμα γράφει(Δυστυχώς αυτό το αρχείο είναι μολυσμένο με ιό.Το 2.TSIPOUR PRO V 1.00.exe (1,0M) ενδέχεται να βλάψει τον υπολογιστή σας. Πραγματοποιήστε λήψη αυτού του αρχείου μόνο εφόσον κατανοείτε τους κινδύνους).Εγώ το έχω στον υπολογιστή μου χρόνια χωρίς προβλημα με avast & eset antivirus.
γ)ενα πρόγραμμα Excel που δημιούργησα, το οποίο χρειάζεται βελτιώσεις
drive.google.com/open?id=1JRUVsxFfUEHTgpZcs8yhXkZ6_TOpv_ns
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": setoinos, angeloti1987

Περισσότερα
11/03/2020 00:52 #27927 από angeloti1987
Αγαπητέ φίλε tyria σε ευχαριστώ για τον οδηγό και το excel... Αρκετά κατατοπιστικα και τα δυο...
Το β δεν μου το ανοίγει καθόλου...

Ποιοτικά υποβαθμίζεται το τελικό αποτέλεσμα αν δεν αφαιρεθουν οι κεφαλές στις πρωτες αποσταξεις( με τον τροπο που εξηγήσατε απο την πρωτη στη δευτερη και απο την δευτερη στην τριτη κλπ.) και πεσουν οι σουμες από 4 καζανιες σε μια ή θα είναι το ίδιο???

Περισσότερα
11/03/2020 01:26 - 13/03/2020 12:56 #27928 από SPYROS
SPYROS απάντησε στο θέμα: Διπλή απόσταξη

Άρα αν κάποιος κάνει μόνη απόσταξη ποσο πρεπει να αφαιρεί???

Αγαπητέ angeloti1987,

1. Την απάντησή μου στο πρώτο ερώτημά σου την έδωσα σε παλαιότερη τοποθέτησή μου (βλ.: www.ampelourgos.gr/forum/search?query=550&searchuser=SPYROS&searchdate=all&childforums=1&catids=21
και είναι περιληπτικά:
«Για πλήρωση του καζανιού της 1ης απόσταξης με 100% (ανέρωτο) κρασί, το κόψιμο των κορυφών είναι περίπου 0,27% έως 0,28%».
Δηλ. αν στην 1η απόσταξη γεμίσω ένα καζάνι 100 λίτρων με κρασί, κόβω κορυφές περίπου ίσες με:
100 λίτρα * (0,27% έως 0,28%)= 0,27 έως 0,28 λίτρα = 270 εως 280 ml περίπου.

Αυτά προκύπτουν από κατά προσέγγιση υπολογισμούς μου, οι οποίοι βασίζονται στην παραδοχή/σκεπτικό ότι:
«όση άνυδρη αλκοόλη (σε λίτρα ή ml) απορρίπτουμε στη δευτερόβραση, την ίδια άνυδρη αλκοόλη (σε λίτρα ή ml) πρέπει να απορρίψουμε και κατά την πρωτόβραση», για να επιτύχουμε την απόρριψη ίδιας ποσότητας ανεπιθύμητων βλαπτικών ενώσεων (ακεταλδεϋδης, +οξικού αιθυλεστέρα, + κλπ).
Δέχομαι επίσης ότι:
α. Οι οινοπνευματικοί βαθμοί των κορυφών (της σούμας) κατα την πρωτόβραση είναι περίπου 70%.
β. Οι οινοπνευματικοί βαθμοί των απορριπτόμενων κορυφών στη δευτερόβραση είναι περίπου 85%,
γ. Στην πρωτόβραση το κρασί είναι 11,5% by vol., και
δ. Ο συνολικός βαθμός απόδοσης 1ης+2ης απόσταξης είναι ίσος με 85% περίπου (λόγω κάποιας λογικής απορρίψεως κορυφών και ουρών [η απόρριψη πολλών κορυφών και ουρών, μειώνει προφανώς την ολική απόδοση]).
(Για τους μή ειδικούς, όταν λέμε άνυδρη αλκοόλη [Α.Α.], εννοούμε αλκοόλη 100% οινοπνευματικών βαθμών).

Υ.Γ.: Αλλά και εντελώς χονδρικά αν το δούμε το θέμα, δεδομένου οτι 4 πλήρεις καζανιές πρωτόβρασης δίνουν σούμα για να γεμίσει ένα πλήρες καζάνι για δευτερίβρασης, η ποσότητα των κορυφών που πρέπει να κοπεί στην προτόβραση θα πρέπει να είναι περίπου το 1/4 των απορριπτόμενων κορυφών της δευτερόβρασης, δηλ.:
(1% * όγκος καζανιού σε λίτρα)/4 = 0,25% * όγκος καζανιού

SPYROS

Διπλ. Η/Μ
Να φαν τα λάφια μάλαθρο,
κι οι μούλες το τριφύλλι,
κι ο νιός να πιή παλιό κρασί,
ρακί ματαβρασμένο.
Τελευταία διόρθωση: 13/03/2020 12:56 από SPYROS.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": setoinos, ampelofilos, lyggas, angeloti1987

Περισσότερα
11/03/2020 08:06 - 11/03/2020 08:07 #27929 από angeloti1987
Αγαπητέ φίλε Spyros με καλύψατε πληρως... Θα επανέλθω και με άλλες απορίες... Διότι πιστευω οτι ειναι μονόδρομος προς τη βελτίωση...

Φιλικά Άγγελος...
Τελευταία διόρθωση: 11/03/2020 08:07 από angeloti1987.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.357 δευτερόλεπτα