file Μείωση χαλκού στο αποσταγμά μου.

Περισσότερα
19/01/2020 20:52 #27698 από stelios1
stelios1 δημιούργησε το θέμα: Μείωση χαλκού στο αποσταγμά μου.
Για το δικο μου ας μιλησει οποιος θελει εδω ωστε να μην ''χαλαει'' η γενικη εικονα στο αλλο θεμα.
Κυριο ειναι το πως θα το διορθωσω, μακαρι να το καθαρισουν τα 24αρια. Να κανω αιτηση και να το ξανα αποσταξω δεν τολμαω, να το κανω λαθραια παλι δεν τολμαω γιατι το καζανι βρισκεται στο κεντρο του χωριου (πολυ πυκνοδομημενο) καλυτερη αλλα και μοναδικη λυση ειναι τα φιλτρα και επανεξεταση.
Αλλη λυση ειναι να το αφησω για του χρονου (δεν με πειραζει καθολου να μεινει γιατι σιγουρα η τιμη θα ανεβει) μπας και κατασταλαξει, υπαρχει τετοια περιπτωση?

Δευτερο εξ ισου σημαντικο ειναι να βρω τι εφταιξε.
Ειχα ερωτηματα να θεσω αλλα απαντηθηκαν.. Το κρασι μπορει να εχει χαλκο? Μπορει λετε.
Τα φιλτρα λοιπον αυτα ηταν χρησιμοποιημενα περσι σε λευκο κρασι και ενω ειχα 24 ειπα να τα δοκιμασω, ετρεξαν 15-20 λιτρα το ειδα καθαρο το εριξα πισω και περασα το τσιπουρο απ αυτα..
Μπορει να ειχαν χαλκο και το τσιπουρο σαν πιο υψηλοβαθμο να το παρεσυρε??
Και κατι αλλο.. το δοχειο που πηρα το δειγμα φιλτραριστηκε πρωτο (θα σας κουρασω να εξηγω τ συγκυρια κτλ) και πηρα απ αυτο γιατι ενα αλλο που ειχα προχειρα μεσα τελειωσε (εκανε μπουρμπουληθρες).
Φιλτραρω λοιπον και ξανακανω εξεταση, που στον ιδιον? Ειναι αυτη η τιμη η μας εκανε χαρη?
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": setoinos, PAKSIMADIS

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
19/01/2020 21:40 - 19/01/2020 21:51 #27699 από PAKSIMADIS
PAKSIMADIS απάντησε στο θέμα: Μείωση χαλκού στο αποσταγμά μου.
Στέλιο στον ίδιον και με την ίδια τιμή.

αμπελουργός-οινοποιός
αν δεν υποφέρει το αμπέλι και ο οινοποιός καλό κρασί δε βγαίνει
Τελευταία διόρθωση: 19/01/2020 21:51 από PAKSIMADIS.

Περισσότερα
28/01/2020 22:24 #27767 από stelios1
stelios1 απάντησε στο θέμα: Μείωση χαλκού στο αποσταγμά μου.
Επι τελους το φιλτραρα κ εστειλα δειγμα. Τελικα διαπιστωσα (οταν τελειωνε ειδα υπερβολικα πολλα σκουπιδακια-ιζηματα) οτι το δοχειο αυτο δεν ειχε φιλτραριστει.. Να δουμε αν τα 24αρια φιλτρα το διορθωσαν. Χρωμα ειχαν πολυ ελαφρυ, εβγαλα φωτο αλλα δεν φαινεται, ισως πρεπει να στεγνωσουν, ισως παλι δεν ειναι απαραιτητο το χρωμα στην παρουσια χαλκου. Σε 2-3 μερες που θα βγει η αναλυση θα εχουν στεγνωσει και τα φιλτρα κ ισως γινει το χρωμα πιο εντονο.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Nikos Kotsalis, setoinos, PAKSIMADIS, lyggas

Περισσότερα
29/01/2020 13:15 - 29/01/2020 18:16 #27770 από PAKSIMADIS
PAKSIMADIS απάντησε στο θέμα: Μείωση χαλκού στο αποσταγμά μου.
Το αποτέλεσμα της νέας ανάλυσης μετά το φιλτράρισμα.

Μειώθηκε αλλά πάλι πάνω από το όριο των 5mg/lt.

Στέλιο, ο Κυρίτσης ρωτάει ποσών ετών είναι ο άμβυκας κ αν έχεις καθαρίσει την ψύκτρα και κάθε πότε. Επίσης μου είπε Ίσως αν χρησιμοποιούσε κάποιο φίλτρο καλύτερης εταιρείας όπως τα seitz, αποστειρωτικό, να έπεφτε κι άλλο η τιμή.Με καλύτερο - πιο "σφιχτό" φίλτρο, λογικά θα μειωθεί και άλλο.

αμπελουργός-οινοποιός
αν δεν υποφέρει το αμπέλι και ο οινοποιός καλό κρασί δε βγαίνει
Τελευταία διόρθωση: 29/01/2020 18:16 από PAKSIMADIS.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": setoinos, THUKIS, ampelofilos, stelios1, lyggas

Περισσότερα
30/01/2020 08:17 #27772 από stelios1
Καλημερα. 25 χρονων ειναι το καζανι σε καλη κατασταση γενικα, καθαριζω τα σωληνακια του ψυκτη τριβοντας με βουρτσακι και νερο καθε χρονο πριν αρχισω και σπανια αναμεσα της σαιζον, κυριως αν περασουν μερες μη λειτουργιας. Την καμπανα και το τοξο σκετο ξεπλυμα καθως θεωρουσα οτι θα κανω κακο αν τα γυαλιζα, οτι θα βοηθουσα την οξειδωση. Το καζανι κατω ειναι παντα καθαρο απο μονο του λογω τρυγικου και αλλων.
Το θεμα ειναι οτι δεν υπηρχε ορατο χρωμα στο τσιπουρο προ φιλτρου, τι μορφη χαλκου ειναι αυτη?
Ο Νικος ειπε νομιζω περι αυτου.
Εξ αυτου και δεν επαιρνα ιδιαιτερα μετρα. Εβγαλα φωτο τα φιλτρα αλλα με κινητο και δεν μπορω τωρα να τις περασω (τωρα τ πηρα τ ρημαδι) θα βγαλω με την φωτμηχανη που την ξερω. Κρατησαν σχεδον 2 γραμμαρια επρεπε να υπαρχει εντονο χρωμα, θα τα δειτε.
Τα φιλτρα αυτα μου ειπε ειναι 40χ40 και να τα κοψω, χρειαζομαι 3 τεμ που βρισκω τετοια?
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": setoinos, PAKSIMADIS

Περισσότερα
30/01/2020 12:01 #27773 από Nikos Kotsalis
Nikos Kotsalis απάντησε στο θέμα: Μείωση χαλκού στο αποσταγμά μου.
Καλημέρα Στέλιο,
Η συγκεκριμένη μέθοδος μετράει στοιχειακό χαλκό.
Αυτό σημαίνει ελεύθερο χαλκό και στις δύο μορφές του δισθενή και τρισθενή καθώς και χαλκό που συμμετέχει σε όλες τις ενώσεις ανόργανες (οξείδια) και οργανικές.
Οποιαδήποτε μορφή χαλκού μετριέται από όπου και νά προέρχεται.
ΝΚ

Pura vida!
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": setoinos, PAKSIMADIS, ampelofilos, stelios1, lyggas

Περισσότερα
05/02/2020 23:20 - 05/02/2020 23:22 #27810 από stelios1
Δεν μπορω να δειξω τις φωτο οσο κ αν προσπαθησα.
Το χρωμα στα 24αρια φιλτρα ειναι ελαχιστο (πολυ λιγοτερο απ οτι μου εδειξε ο Γιώργος σε δικο του), αναγκαστηκα να βγαλω αρκετες φωτο με φλας, χωρις, στον ηλιο και φαινεται αμυδρα καποιος τονος. Υπαρχει χαλκος χωρις ιδιαιτερο χρωμα, φιλτραρα 200 λιτρα περιπου δεν ειναι λιγη ποσοτητα. Τα φιλτρα αποδειχθηκε οτι δεν ειναι πανακεια, ομως θα τονισω εδω αυτο που επεσημανε ο Γιώργος, βελτιωθηκε αισθητα η γευση και το αρωμα.
Θα καθαρισω καλα το ψυγειο και το τοξο, τ καμπανα μολις ξεσφραγισω (λογω δουλειας εχω τριβεια και εργαλεια νερου) και θα ξανα κανω αναλυση.
Τελευταία διόρθωση: 05/02/2020 23:22 από stelios1.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": setoinos

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.357 δευτερόλεπτα