file Καζάνι απόσταξης και κόστος.

Περισσότερα
16/12/2019 12:50 #27517 από papajo
papajo δημιούργησε το θέμα: Καζάνι απόσταξης και κόστος.
Λοιπόν ο πατέρας μου αποφάσισε να αγοράσει άδεια + καζάνι για να κάνει τσίπουρο.

Το καζάνι που πήρε (120 λίτρα) ήθελε επισκευές γιατί ήταν παλιό σχετικά (2004) και του το είχε προαναγγείλει αυτός που του πούλησε την άδεια και του πρότεινε να το πάει στο εργαστήριο όπου το είχε αγοράσει ο ίδιος.

Ο υπεύθυνος εκει του είπε οκ να μην ανησυχεί θα το τακτοποιήσει το θέμα..

Μετά απο μερικές μέρες όμως του δίνει σούμα περί τα 9.000 ευρώ....

Εγώ μόλις το άκουσα δεν μου κάθισε και τόσο καλά (ήδη έδωσε 5000 ευρώ για την άδεια + καζάνι) βέβαια όμως δεν έχω καμία σχέση με το άθλημα...

Αναρωτιέμαι όμως γιατί 9000 ευρώ μου φαίνονται αρκετά για να αγοράσεις καινούργιο καζάνι όχι για να κάνεις μικροαλλαγές σε υπάρχον...

Τιμές δεν βρήκα για καινούργια μόνο για μεταχειρισμένα αλλά και πάλι ήταν μικρότερες σε σχέση με αυτά που καλείται να πληρώσει ο πατέρας μου.. και βάσει βάρος να το πάει κάποιος με πες 4-5 ευρώ το κιλό ο χαλκός πάλι φαίνεται πολύ.. (οκ εννοείται δεν λέω να πληρώσουμε μόνο τα υλικά αλλά πχ αν τα υλικά ειναι 500 ευρώ δεν ειναι υπερβολή να χρεωθούν 8500 για την δουλειά; και ο καλύτερος μάστορας να ήταν δεν ειναι και έργο τέχνης... )

Είμαι υπερβολικός;

Έχεις κανείς καζάνι εδώ; πόσο το αγόρασε καινούργιο (εννοώ ολοκληρωμένο όχι μόνο την φούσκα) ;

Μπορείτε όσοι έχετε εμπειρία στο θέμα να μου δώσετε συμβουλές για να αξιολογήσω αν οι επισκευές που γίνανε όντως αξίζουν τα λεφτά που ζητάνε;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

• gomati_sok
  • Το Άβαταρ του/της gomati_sok
  • Αποσυνδεμένος
  • Platinum Member
  • Platinum Member
  • Μεταξύ Θεσσαλονίκης και Γοματίου Χαλκιδικής
Περισσότερα
16/12/2019 15:21 #27518 από gomati_sok
gomati_sok απάντησε στο θέμα: Καζάνι απόσταξης και κόστος.
Αν δεν γίνεις πιό συγκεκριμένος με τις επισκευές που έγιναν , εμπεριστατωμένη απάντηση δύσκολα θα πάρεις, ακούγεται όντως υψηλό το ποσό, αυτό που ξέρω σίγουρα είναι ότι ένα καζάνι 50άρι+ψύκτης χάλκινος κοστίζει γύρω στα 1000€.

“Ο καπτάν Δημήτρης ένιωσε ένα νταγιάντισμα σοφράνο μεριά,
ο καιρός τραμουντάνα γεμάτη έξι προς εφτά δύναμη ,
η μπαστέκα στο καπόνι έτριξε μακρόσυρτα, το καΐκι...
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ampelofilos

Περισσότερα
16/12/2019 21:37 #27519 από Nikos Kotsalis
Nikos Kotsalis απάντησε στο θέμα: Καζάνι απόσταξης και κόστος.
Αγαπητέ papajo καλησπέρα,
Με 9000 Ε αγοράζεις δύο καινούργιους άμβυκες χάλκινους των 130 λίτρων πλήρεις με καυστήρα και φούρνο, και περισσεύουν και ρέστα.
Κάτι δεν πάει σωστά.
Ποιός είναι ο χαλκουργός;
ΝΚ

Pura vida!
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ampelofilos, stelios1

Περισσότερα
16/12/2019 21:39 #27520 από stelios1
stelios1 απάντησε στο θέμα: Καζάνι απόσταξης και κόστος.
Ειναι τρελλο το κοστος περα απο καθε λογικη, κ εσυ πιος εισαι ομως? Πρωτο μηνυμα σου εδω και λες αυτα τα κουφα, δεν ξερω..
Πηγαινε σε οποιον αλλον κατασκευαστη θες και θα το βρεις καινουριο με 3-4 χιλ.
Καζανι του 2004 δεν θεωρειται παλιο.
Αντι να εγγραφεσαι ομως εδω για να ρωτας αυτα, θα σου ηταν πιο ευκολο να παιρνεις τηλ να μαθαινεις τιμες για καινουρια. Δεν καταλαβαινω-πιστευω ουτε γιατι δεν βρηκες τιμες για καινουρια ουτε γιατι το κανεις ολο αυτο. Εκτος κ αν βοηθησεις και καταλαβω.
Εννοειτε πως αν ειναι οπως τα λες και δεν δωσατε τα λεφτα να μην τα δωσετε με τιποτα!
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ampelofilos

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.306 δευτερόλεπτα