file Ανάλυση χαλκού σε απόσταγμα.

Περισσότερα
16/01/2020 19:35 #27652 από PAKSIMADIS
PAKSIMADIS απάντησε στο θέμα: Ανάλυση χαλκού σε απόσταγμα.

το στέλνω ως φώτο για όσους δεν μπορούν να το ανοίξουν.

αμπελουργός-οινοποιός
αν δεν υποφέρει το αμπέλι και ο οινοποιός καλό κρασί δε βγαίνει
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Nikos Kotsalis, alexandros.k

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
16/01/2020 19:38 #27653 από PAKSIMADIS

και σε μεγέθυνση για να φαίνονται τα νούμερα.

αμπελουργός-οινοποιός
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Nikos Kotsalis, setoinos, gomati_sok, alexandros.k, ampelofilos, κωστας χ, lyggas, Agro

Περισσότερα
16/01/2020 19:56 - 16/01/2020 21:28 #27654 από alexandros.k
alexandros.k απάντησε στο θέμα: Ανάλυση χαλκού σε απόσταγμα.
Σε ότι αφορά το δικό μου,ο αποστακτήρας είναι εξ'ολοκληρου χάλκινος.Η καλλιέργεια ήταν συμβατική(λόγω των προβλημάτων της προπερασμένης χρονιας)με τις ελάχιστες επεμβάσεις.Της δεύτερης απόσταξης προηγήθηκαν δύο μονες και ήταν οι πρώτες της ημέρας.Το προιον είναι αφιλτράριστο.

Αλεξανδρος Καραπουλιτιδης "Το πάθος,το λάθος και η παραγγελιά, πληρώνονται."
Τελευταία διόρθωση: 16/01/2020 21:28 από alexandros.k.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Nikos Kotsalis, setoinos, PAKSIMADIS, gomati_sok, ampelofilos, κωστας χ, Agro

Περισσότερα
16/01/2020 21:10 #27655 από setoinos
setoinos απάντησε στο θέμα: Ανάλυση χαλκού σε απόσταγμα.
Καλησπέρα και από μένα, το δικό μου (Αντωνιάδης),
διπλοβρασμένο, σε καζάνι εξ ολοκλήρου χάλκινο,
σχολαστικά καθαρισμένο .
Επίσης φιλτραρισμένο, με φίλτρα 24μ.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Nikos Kotsalis, PAKSIMADIS, gomati_sok, alexandros.k, κωστας χ, lyggas, Agro

Περισσότερα
16/01/2020 22:03 - 16/01/2020 22:24 #27656 από Nikos Kotsalis
Nikos Kotsalis απάντησε στο θέμα: Ανάλυση χαλκού σε απόσταγμα.
Αγαπητοί φίλοι καλησπέρα,
συγχαρτήρια σε όλους τους συμμετέχοντες, συγχαρτήρια στον Λευτέρη για την τεχνική βοήθεια και βέβαια στον Δημήτρη Κυρίτση για τις αναλύσεις.
Το forum προάγει και παράγει γνώση σε ένα σωστό δρόμο, που ξεκίνησε ο Δημήτρης Πυρένης.
Ο τρόπος που αυτό συμβαίνει είναι ορθός χωρίς υστεροβουλίες και καλοπροαίρετος, μέσω διαφορετικών απόψεων και διαφωνιών.
Αυτή την φορά επιλέξαμε να τεκμηριώσουμε επιστημονικά και χωρίς αμφιβολίες την πραγματικότητα.
Συγχαρτήρια και πάλι σε όλους.
Λίγα λόγια για τα δικά μου δείγματα.
Δείγμα 1 χαλκός 0,00
Απόσταγμα που απέσταξα στην Γερμανία σε επαγγελματικό άμβυκα χάλκινο Eislingen, με αποστακτική στήλη χάλκινη, και εξ ολοκλήρου ανοξείδωτο ψυγείο, τόξα όλα ανοξείδωτα.
Δείγμα 2 χαλκος 0.81
Απόσταγμα που απέσταξα στην Θάσο στο επαγγελματικό μου καζάνι, κατασκευαστής Ελευθεριάδης Θεσσαλονίκη, άμβυκας χάλκινος, τόξο χάλκινο, ψυγείο εσωτερικά ανοξείδωτο εξωτερικά χάλκινο, σημείο ροής χάλκινο.
Δείγμα 3 χαλκός 0,00
Απόσταγμα που απέσταξα στην Θάσο στο προσωπικό μου καζάνι, μετασκευαστής Ελευθεριάδης Θεσσαλονίκη, ψυγείο κατασκευασμένο σε ντόπιους μάστορες, άμβυκας χάλκινος, τόξο ανοξείδωτο, ψυγείο εξ ολοκλήρου ανοξείδωτο, inox 316.
Όλα τα δείγματα αφιλτράριστα.
Θα ήθελα να παρακαλέσω τους φίλους που έστειλαν δείγματα να γράψουν μερικά λόγια για τα καζάνια που έγιναν οι αποστάξεις.
Ευχαριστώ.
NK

Pura vida!
Τελευταία διόρθωση: 16/01/2020 22:24 από Nikos Kotsalis.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": setoinos, PAKSIMADIS, gomati_sok, alexandros.k, κωστας χ, lyggas, Agro

• gomati_sok
  • Το Άβαταρ του/της gomati_sok
  • Αποσυνδεμένος
  • Platinum Member
  • Platinum Member
  • Μεταξύ Θεσσαλονίκης και Γοματίου Χαλκιδικής
Περισσότερα
16/01/2020 22:58 - 17/01/2020 01:27 #27657 από gomati_sok
gomati_sok απάντησε στο θέμα: Ανάλυση χαλκού σε απόσταγμα.
Το δικό μου(ΤΣΑΚΑΛΗΣ Σ) δείγμα ήταν φετινό μονής απόσταξης με τόξο και ψυγείο χάλκινα, έχει περάσει φίλτρο rover n16.

Ερώτηση: Γνωρίζει κανείς αν επηρεάζει με κάποιο τρόπο η περιεκτικότητα του υπεδάφους σε ενώσεις χαλκού και κατ' επέκταση του μούστου;

“Ο καπτάν Δημήτρης ένιωσε ένα νταγιάντισμα σοφράνο μεριά,
ο καιρός τραμουντάνα γεμάτη έξι προς εφτά δύναμη ,
η μπαστέκα στο καπόνι έτριξε μακρόσυρτα, το καΐκι...
Τελευταία διόρθωση: 17/01/2020 01:27 από gomati_sok.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Nikos Kotsalis, setoinos, PAKSIMADIS, alexandros.k, κωστας χ, lyggas, Agro

Περισσότερα
16/01/2020 23:13 - 16/01/2020 23:18 #27658 από Agro
Agro απάντησε στο θέμα: Ανάλυση χαλκού σε απόσταγμα.
Αγαπητοί φίλοι καλησπέρα κι από μένα,
συγχαρητήρια σε όλους τους συμμετέχοντες, θαυμάσια η ιδέα για την μέτρηση του χαλκού στα αποστάγματά μας. Σε ό,τι αφορά τα δικά μου δείγματα:
ΑΓΡΟ 18 χαλκός 0,878
Προϊόν διπλής απόσταξης χωρίς προσθήκη αρωματικών, περιοχής Μουζακίου Καρδίτσας, σε επαγγελματικό χάλκινο άμβυκα 130 lt (κατασκευαστής Παυλίδης Στέλιος), τόξο χάλκινο, ψυγείο χάλκινο, σημείο ροής χάλκινο. Απόσταγμα αφιλτράριστο.
ΑΓΡΟ 19 χαλκός 0,000
Προϊόν διπλής απόσταξης χωρίς προσθήκη αρωματικών, περιοχής Μουζακίου Καρδίτσας, σε επαγγελματικό χάλκινο άμβυκα 130 lt (κατασκευαστής Παυλίδης Στέλιος), τόξο χάλκινο, ψυγείο εξ ολοκλήρου ανοξείδωτο inox 316 (το συμπληρωματικό στόμιο ροής αφαιρέθηκε). Απόσταγμα αφιλτράριστο.

Την πρώτη ύλη, αποκλειστικά Μοσχάτο Αμβούργου, την αγοράζω από την ίδια περιοχή και ενίοτε συμμετέχω στον τρύγο, ωστόσο δε γνωρίζω λεπτομέρειες για την καλλιέργεια. Εξαιρετικά σταφύλια στην όψη, τα φετινά σάκχαρα ήταν στα 13,5 Be.

Να είστε όλοι καλά!

ΥΓ1. Και για το διά ταύτα, Γιώργος Αγρογιάννης.
Τελευταία διόρθωση: 16/01/2020 23:18 από Agro.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Nikos Kotsalis, setoinos, PAKSIMADIS, gomati_sok, alexandros.k, ampelofilos, κωστας χ, lyggas

Περισσότερα
17/01/2020 00:19 - 17/01/2020 00:21 #27659 από PAKSIMADIS
Το ξαναγράφω για να τα έχουμε όλοι συγκεντρωμένα.

Παραγωγός Ρίζος Λευτέρης
Δείγμα 0,031 mg/lt
Τσίπουρο αρωματικό διπλής απόσταξης.
Μόνο από στέμφυλα ξινόμαυρου, μαυροδάφνης, ασύρτικου, μαλαγουζιάς, βιολογικής ακαλλιέργειας.
Χρήση υδροξείδιου του χαλκού (50% σε μεταλλικό χαλκό) σε 5 εφαρμογές από 9/3/2019 ως 19/7/2019 σύνολο 450 λίτρα ψεκαστικού διαλύματος 0,25% σε ενάμιση στρέμμα. Καθαρός μεταλλικός χαλκός σύνολο 506 γραμμάρια. Και χαλαζόπτωση φέτος 10/7/2019.
Καζάνι 130 λίτρων όλο χάλκινο άμβυκας, τόξο, ψύκτης σε στήλες, καύσιμο ξύλα.
Καθαρισμός πριν την μετάβραση με άφθονο νερό και AVA με σφουγγάρια και πανιά. Οι 4 πρώτες καζανιές έγιναν μετά από μετάβραση άλλου παραγωγού. Αφιλτράριστο.

αμπελουργός-οινοποιός
Τελευταία διόρθωση: 17/01/2020 00:21 από PAKSIMADIS.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Nikos Kotsalis, setoinos, gomati_sok, alexandros.k, ampelofilos, lyggas

Περισσότερα
17/01/2020 00:31 #27660 από ampelofilos
ampelofilos απάντησε στο θέμα: Ανάλυση χαλκού σε απόσταγμα.
Mε τη σειρά μου, να πω πως πρόκειται για προϊόν διπλής απόσταξης, από δικά μου στέμφυλα χωρίς κοτσάνια,
συμβατικής καλλιέργειας, αλλά χωρίς ψεκασμούς φέτος, παρά έναν μόνο με χαλκό και θείο μετά το κλάδεμα(Μάρτιο).
Η απόσταξη έγινε σε χάλκινο καζάνι με τόξο και ψύκτη επίσης, ενώ προηγήθηκε της δεύτερης απόσταξης, απλώς καλό πλύσιμο
με νερό στον ψύκτη και τόξο, και λιγότερο στο καζάνι, στα οποία αποστάζω επί πληρωμή..
Ευχαριστώ κι εγώ αυτούς που συνέλαβαν, βοήθησαν και υλοποίησαν την ιδέα της πραγματοποίησης του εγχειρήματος,
καθώς και το εργαστήριο για την ταχεία ανταπόκριση.
Αναμένω για τα συμπεράσματα από τα αποτελέσματα , καθώς και γνώμες για το αν και πόσο κατάλληλο είναι το κάθε δείγμα,
το οποίο περιέχει ένα ποσοστό χαλκού.(το δικό μου 1,539)
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Nikos Kotsalis, setoinos, PAKSIMADIS, gomati_sok, alexandros.k, lyggas

Περισσότερα
17/01/2020 00:36 #27661 από PAKSIMADIS

ampelofilos έγραψε: Αναμένω για τα συμπεράσματα από τα αποτελέσματα , καθώς και γνώμες για το αν και πόσο κατάλληλο είναι το κάθε δείγμα,
το οποίο περιέχει ένα ποσοστό χαλκού.(το δικό μου 1,539)

Μέχρι 5 mg/lt είσαι ok που είναι και το μέγιστο επιτρεπόμενο όριο στην Ε.Ε. για τον χαλκό σε αποστάγματα από σταφύλι.

αμπελουργός-οινοποιός
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Nikos Kotsalis, setoinos, alexandros.k, ampelofilos, Agro

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.060 δευτερόλεπτα