file Απόσταξη 2019

Περισσότερα
24/10/2019 12:24 #27307 από alexandros.k
alexandros.k απάντησε στο θέμα: Απόσταξη 2019

Αλεξανδρος Καραπουλιτιδης "Το πάθος,το λάθος και η παραγγελιά, πληρώνονται."

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
02/11/2019 11:40 #27331 από Ζορμπάς
Ζορμπάς απάντησε στο θέμα: Απόσταξη 2019
Παίδες καλησπέρα, ετοιμάζομαι να βράσω και θα κάνω το εξής, 180λ το καζάνι, 2 καζανιες καμιά μετάφραση, αφαιρώ τα πρώτα 3 λίτρα και από τα δύο σε μισόλιτρο μπουκαλάκια, το πρώτο 1.5 θυσία στο βωμό του θεού Διονύσου, από ουρά ξεκινάω να μαζεύω μόλις τσιμπήσει κάτω από 20 και κόβω στο 18 , αυτό το υλικό θα σκεφτώ τι θα το κάνω, στο κορμό μου τώρα θα αποφασίσω αν προσθέσω λίγο από κάθε 0.5λιτρο που έχω κρατήσει από το κεφάλι.... Σας αγαπάμε και θα προσπαθούμε κάθε χρόνο να γινόμαστε ποιοτικά και γευστικά καλύτεροι.
Καλά κρασιά σε όλους!

Περισσότερα
02/11/2019 13:37 #27332 από alexandros.k
alexandros.k απάντησε στο θέμα: Απόσταξη 2019
Καλή αποσταξη εύχομαι.Καποια από αυτά που θέλεις να κάνεις,ξανασκεψου τα.

Αλεξανδρος Καραπουλιτιδης "Το πάθος,το λάθος και η παραγγελιά, πληρώνονται."

Περισσότερα
02/11/2019 20:01 #27333 από lyggas
lyggas απάντησε στο θέμα: Απόσταξη 2019
Νομίζω ότι δεν πρόκειται να ακολουθήσεις όσα έχουν αναλυθεί πολλές φορές εδώ μέσα. Μια προσεχτική μελέτη και θα τα κατανοήσεις όλα. Μετά από αυτήν, νομίζω ότι θα αλλάξεις γνώμη και μεθοδολογία.

Περισσότερα
02/11/2019 21:26 #27334 από Ζορμπάς
Ζορμπάς απάντησε στο θέμα: Απόσταξη 2019
Αν κατάλαβες, παρά το ότι δεν χρειαζόταν το δικό μου προϊόν να αφερώσω κεφάλια και ουρές το έκανα, και με το παραπάνω για εμένα προσωπικά δεν μου αρέσουν ούτε τα έλαια ούτε τα αρώματα ούτε τα ζυμαιλαια, και ναι αφαίρεσα επιτέλους κεφάλια και ουρές όπως ακριβώς έπρεπε, και όχι όπως κάθε χρονιά ο καθένας μου επέβαλε ο κάθε καζανας τον δικό του τρόπο, έχω θεωρώ χωρίς να το έχω δοκιμάσει έχω 40 πολύ καλά λίτρα μονής απόσταξης γραπα, χωρίς να χρειάζεται να την αραίωση ούτε με νερό πηγής ούτε με Θέωνη ούτε με Όλυμπος, η απόσταξη μου ξεκίνησε από 26 γράδα και το κορμό μου που θα πιω τον σταμάτησα στα 19.5 τα συμπεράσματα δικά σας. Καλά κάνουν λοιπόν και τα κλείνουν για μένα τα καζάνια, να φύγει η πλέμπα η πολυβραβευμένη που όλα τα ξέρει. Τα λέμε, σας διαβάζω 3 χρόνια και έχω γράψει μόνο 3 φορές, οπότε μην μου λες περίεργα και χαζά. Εγώ απλά είπα τι έκανα φέτος, εσύ λες τι πρέπει να κάνω και εγώ ξανά λέω και του χρόνου με υγεία Παιδες και καλά κρασα....

Θύμωσα τώρα.... Πάω να δοκιμάσω το τσιπρο!!!!

Περισσότερα
03/11/2019 14:12 - 03/11/2019 21:33 #27337 από lyggas
lyggas απάντησε στο θέμα: Απόσταξη 2019

Ζορμπάς έγραψε: .... οπότε μην μου λες περίεργα και χαζά. Εγώ απλά είπα τι έκανα φέτος, εσύ λες τι πρέπει να κάνω και εγώ ξανά λέω και του χρόνου με υγεία Παιδες και καλά κρασα....

Το ότι δεν μπορείς να τα κατανοήσεις δεν σημαίνει ότι είναι "περίεργα και χαζά". Επίσης σου έγραψα, από ενδιαφέρον, τι είναι καλό να πράξεις εφ' εξής.
- Αν κατάλαβες ότι μπήκα στον κόπο να σου απαντήσω κακοπροαίρετα, κακώς.
- Κακώς και για μένα, που ασχολήθηκα μαζί σου. Λυπάμαι.
Τελευταία διόρθωση: 03/11/2019 21:33 από lyggas.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": vivlinos, alexandros.k, tyria, stelios1

Περισσότερα
04/11/2019 18:19 #27338 από stelios1
stelios1 απάντησε στο θέμα: Απόσταξη 2019
Καλά κάνουν λοιπόν και τα κλείνουν για μένα τα καζάνια, να φύγει η πλέμπα η πολυβραβευμένη που όλα τα ξέρει.

Θύμωσα τώρα.... Πάω να δοκιμάσω το τσιπρο!!!![/quote]

Πλεμπα ειμαι εγω ας πουμε?
Κανενας δεν θα κλεισει τα καζανια, λυπαμαι μονο που μερικοι βγαζετε τσιπουρο στις δικες μας πλατες και μετα κανετε και κυρηγμα. Τα καζανια θα παραμεινουν, ο φορος σταδιακα θα ανεβει και ολοι οι νεοτσιπουραδες θα το ξαναγυρισουν στο ουισκι να ησυχασουμε.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": setoinos, lyggas

Περισσότερα
04/11/2019 19:51 #27339 από manossk
manossk απάντησε στο θέμα: Απόσταξη 2019
Τελικά φταίει ο καζανάρης ή αυτός που πάει προς απόσταξη το προϊόν του...;

Σε όλους τους κλάδους υπάρχουν επαγγελματίες και "επαγγελματίες", όπως υπάρχουν καταναλωτές και "καταναλωτές".

Το θέμα είναι πως μπορεί να προστατευτεί αυτός που αφενός δεν γνωρίζει αλλά επιθυμεί και απαιτεί να έχει ένα απόσταγμα ΑΣΦΑΛΕΣ. Γιατί στην τελική αυτό είναι που μετράει.

Πως μπορεί να προστατευτεί και ο επαγγελματίας από την επιβολή κανόνων από τον "ξέρω εγώ...". (Ίσως εδώ να είναι ευκολότερο βέβαια διότι μπορεί απλά να αρνηθεί να αποστάξει.)

Θα φέρω παράδειγμα τον εαυτό μου. Φέτος, αν και άργησα να ψαχτώ, ίσως και να πρόλαβα/γλίτωσα κάποια αρνητικά στοιχεία στην ρακή μου.
Απέρριψα την κεφαλή και σταμάτησα σχετικά ψηλά την απόσταξη (θα μπορούσα και καλύτερα βέβαια).
Πως όμως έγινε αυτό; Ψάχτηκα μόνος μου και, ευτυχώς, έπεσα πάνω στον Αμπελουργό!

Οι περισσότεροι φίλοι και γνωστοί με κατεύθυναν λάθος. Άλλοι να βγάλω εκτός την πρωτόρακη άλλοι όχι και το 95% από αυτούς ούτε καν αναφορά για ουρές. Αυτά γνώριζαν, αυτά έχουν μάθει, αυτά λένε, άσχετα αν τα λένε από δήθεν "εξυπνάδα" ή γιατί πραγματικά νομίζουν πως συμβουλεύουν σωστά.

Ο καζαναρης, ναι μεν αλλά... Αν και από το τηλέφωνο μου τα είπε σωστά, από κοντά στην ουσία έριξε το μπαλάκι πάνω μου... Πανω σε ποιον; Στον ασχετο.
Θες να βγάλουμε εκτός την πρωτόρακη, αν θες το κάνουμε...
Θα σε σταματήσω στα 14 γραδα, ετσι το κάνουμε πάντα γιατί πιο κάτω μυρίζει... αν θες αλλιώς πες μου το...

Οπότε στη ουσία έμεινα απροστάτευτος όπως η πλειοψηφία των καταναλωτών.

Μπράβο σε όσους ψαχνονται, σε όσους είναι ενημερωμένοι και φυσικά σε όσους γνωρίζουν και προσπαθούν να μεταφέρουν την γνώση τους.

Περισσότερα
04/11/2019 20:25 #27340 από stelios1
stelios1 απάντησε στο θέμα: Απόσταξη 2019
Ο καζαναρης, ναι μεν αλλά... Αν και από το τηλέφωνο μου τα είπε σωστά, από κοντά στην ουσία έριξε το μπαλάκι πάνω μου... Πανω σε ποιον; Στον ασχετο.
Θες να βγάλουμε εκτός την πρωτόρακη, αν θες το κάνουμε...
Θα σε σταματήσω στα 14 γραδα, ετσι το κάνουμε πάντα γιατί πιο κάτω μυρίζει... αν θες αλλιώς πες μου το...

Ο καζανιερης παιδια δεν εχει κανενα πτυχιο, καμια ιδιαιτερη αρμοδιοτητα απο τον νομο, συνεπως και περιορισμενες ευθυνες (ευτυχως), σε καζανι πατε δεν πατε σε νοσοκομειο με γιατρους! Σου ειπε ο ανθρωπος οτι.. ξερεις τι.. αυτα ακουσα σαν πιο σωστα, αν θελεις τα κανεις αν δεν θες καντα οπως θες εσυ, δικο σου ειναι εσυ αποφασιζεις!
Τιμιοτατος και σωστοτατος!
Δηλαδη στον φιλο Ζορμπας τι να εκανε ο καζανιερης οταν ξεκινησε (οπως λεει ο ιδιος αφελως) απο 26 γραδα! Να φωναζε το τελωνειο να τον κλεισουνε μεσα?
Ξυστε την κεφαλα σας μερικοι και μετα μιληστε δημοσια.

ΥΣ θα σας δειξω συντομα διπλωμα του μπαμπα (δεν ειναι για καζανι) που δεν μπορω να κληρονομησω και θα δειτε οτι πλεον μια χαρα ειμαστε.

Περισσότερα
09/11/2019 09:42 - 09/11/2019 09:48 #27361 από setoinos
setoinos απάντησε στο θέμα: Απόσταξη 2019
Μαζί με τον φίλο Γιώργο Σαχινίδη αποστάξαμε και εμείς.
Πριν όμως, καθαρίσαμε τα καζάνια .

Το εσωτερικό του ψυγείου πριν τον καθαρισμό .

Το ίδιο μετά .
Προσεχώς τα επόμενα βήματα , αερισμός και φιλτράρισμα .
Συνημμένα:
Τελευταία διόρθωση: 09/11/2019 09:48 από setoinos.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Goude, gomati_sok, alexandros.k, lyggas

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.276 δευτερόλεπτα