file Απόσταξη 2019

Περισσότερα
19/10/2019 13:18 - 19/10/2019 13:18 #27259 από alexandros.k
alexandros.k απάντησε στο θέμα: Απόσταξη 2019
Έχεις τα δίκια σου Στέλιο.Απο την άλλη και ενώ βλέπουμε πως δεν υπάρχει ενημέρωση και καθοδήγηση ενώ θα έπρεπε,γιατί να μην ενημερωθούμε μόνοι μας;Οποίος θέλει να μάθει μαθαίνει.Πραγματικο περιστατικό.Ο καζανιερης κρέμασε ένα χαρτί από το τελωνειο με βασικές οδηγίες απόσταξης.Πηγε ένας ξύπνιος το ξεκρέμασε,αυτοί θα μου πουν πως θα αποσταξω;λέει.Εσυ του λέει μπορεί να μην θέλεις να μάθεις,άσε να το διαβάσει κάποιος άλλος.Τι του λες τώρα αυτού;Στην πραγματικότητα αυτός δεν ήξερε που παν τα τέσσερα.

Αλεξανδρος Καραπουλιτιδης "Το πάθος,το λάθος και η παραγγελιά, πληρώνονται."
Τελευταία διόρθωση: 19/10/2019 13:18 από alexandros.k.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Nikos Kotsalis, vivlinos, gomati_sok, ThanasisGr

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
20/10/2019 12:05 - 20/10/2019 12:06 #27266 από Nikos Kotsalis
Nikos Kotsalis απάντησε στο θέμα: Απόσταξη 2019
Πραγματικό περιστατικό 1,
Πελάτης στο αποστακτήριο, ιδιοκτήτης ταβέρνας στο επάγγελμα.
Αποστάζω τα σταφύλια του τέσσερα χρόνια, με τον σωστό τρόπο.
Πάντα εξηγώ τι και γιατι το κάνω.
Πέρυσι μου λέει, αυτήν την φορά θα το κάνουμε με τον δικό μου τρόπο. Εσύ να είσαι εδώ να βλέπεις.
Δύο αποστάξεις σε καμμία δε απέρριψε τίποτα. Στην δεύτερη έφτασε μέχρι 12 γράδα.
Τα σχόλια δικά σας.

Πραγματικά περιστατικά 2
Σε όλους έχω εξηγήσει γιατί δεν πρέπει να μεταφέρουν ή αποθηκεύουν αποστάγματα σε πλαστικές δεξαμενές.
Μέχρι τώρα μόνο ένας έχει φέρει ανοξείδωτες δεξαμενές ή γιάλινες νταμιζάνες, ποτέ δεν επενέβη στον τρόπο απόσταξης,είναι επαγγελματίας και αυτό είναι προς τιμήν του.
Τα συμπεράσματα δικά σας.
ΝΚ

Pura vida!
Τελευταία διόρθωση: 20/10/2019 12:06 από Nikos Kotsalis.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": setoinos, Goude, vivlinos, gomati_sok, alexandros.k, κωστας χ, lyggas, ThanasisGr

Περισσότερα
20/10/2019 20:34 #27268 από THUKIS
THUKIS απάντησε στο θέμα: Απόσταξη 2019
Τραγωδία είναι η κατάσταση Νίκο ...
Και μια δικιά μου εμπειρία από την προηγούμενη χρονιά ...
Είναι ένας τύπος κοράκι στο αποστακτήριο που μόλις έφτασα και βράζω κάθε χρόνο . Τον παρατηρώ να περιμένει και να περιφέρεται . Δεν κατάλαβα τι εκαμνε μέχρι που άρχισα να βράζω . Μόλις άρχισε να τρέχει η καζάνια και μαζεύτηκε η κεφαλή μου λέει το θέλεις αυτό. ; Του απαντάω όχι και το παίρνει . Το ιδιο και στην ουρά ! Με ρωτάει το θέλεις αυτό και του λέω θα το βάλω στην επόμενη . Περίμενε μέχρι το έκτο και τελευταίο καζάνι ο πονηρός γιατί σου λέει το θα κάνει την τελευταία ουρά , θα μου την δώσει . Άσχετα που την κρατάω ....
Εν τέλει τον ρώτησα τι τα κάνει αυτά που μαζεύει και μου απαντάει ότι η κόρη του κάνει λικέρ και τα χρησιμοποιεί . Εγώ του λέω ότι είναι δηλητήρια αυτά που μαζεύει ακόμα και για λικέρ και μου απαντάει ο άφοβος ότι τα πουλάει στους τουρίστες , ποιος νοιάζεται ...

Δεν υπάρχει σωτηρία ... Από έξω μόνο νερό ...

Παύλος Έδεσσα
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Nikos Kotsalis, setoinos, Goude, alexandros.k, ThanasisGr

Περισσότερα
20/10/2019 23:29 #27273 από vivlinos
vivlinos απάντησε στο θέμα: Απόσταξη 2019
Φίλοι Καλησπέρα
Σχετικά με όσα αναφέρετε για αυτούς που πάνε στα καζάνια και κάνουν "πέρα" τον καζανιέρη και αποστάζουν μέχρι τα 12 γράδα και ποτίζουν τον κόσμο δηλητήρια ,ας μην τα αναφέρω τα ξέρετε καλύτερα από μένα , θέλω να σας γνωρίσω ότι ξέρω καζάνι που δεν δέχεται πελάτες που δεν τηρούν τους βασικούς κανόνες απόσταξης.
Πριν από πολλά χρόνια νομίζω ότι, σας είχα αναφέρει ότι κάποιοι αποστάζουν μέχρι το τελικό προϊόν να κατέβει στα 19 γράδα και το πάνε έτοιμο αραιωμένο, από τις ουρές, στο σπίτι τους.
ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ. Κάντε κάτι. Ο κόσμος πίνει δηλητήρια.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Nikos Kotsalis, setoinos, Goude, alexandros.k, ThanasisGr

Περισσότερα
21/10/2019 00:54 #27274 από Goude
Goude απάντησε στο θέμα: Απόσταξη 2019
Έτσι δεν γίνεται η τσικουδιά;
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": vivlinos, alexandros.k

Περισσότερα
21/10/2019 08:02 #27275 από manossk
manossk απάντησε στο θέμα: Απόσταξη 2019
Καλημέρα,
Πάντως στην περιοχή μου, πολύ γνωστός καζαναρης και με μεγάλη φήμη, βγάζει έξω την κεφαλή (εκτός αν ο πελάτης ζητήσει διαφορετικά) αλλά σταματάει στα 14 γραδα και μετά αραιώνει με νερό... αν χρειαστεί!
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": alexandros.k

Περισσότερα
21/10/2019 13:06 #27277 από ThanasisGr
ThanasisGr απάντησε στο θέμα: Απόσταξη 2019
Αν γίνει κάποιο σφάλμα, όχι επίτηδες αλλά κατά λάθος, πως το διορθώνεις (αν διορθώνεται). Δηλαδή αν στην μετάβραση δεν το κόψεις στα 17 γράδα και σου ξεφύγει μέχρι τα 13. Βεβαίως την κεφαλή την έχεις αφαιρέσει.

Περισσότερα
21/10/2019 13:43 #27278 από Nikos Kotsalis
Nikos Kotsalis απάντησε στο θέμα: Απόσταξη 2019
Φίλε Θανάση δεν μπορεί να διορθωθεί.
Η το πίνεις ως έχει ή το ξανααποστάζεις, ή το ανακατεύεις με τις πρώτες αποστάξεις της επόμενης χρονιάς.
ΝΚ

Pura vida!
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": alexandros.k, ThanasisGr

Περισσότερα
21/10/2019 15:16 #27281 από ThanasisGr
ThanasisGr απάντησε στο θέμα: Απόσταξη 2019
Σε ευχαριστώ φίλε Νίκο.
Το τριπλοβράσιμο ποια πλεονεκτήματα και ποια μειονεκτήματα έχει;

Περισσότερα
21/10/2019 22:08 #27284 από alexandros.k
alexandros.k απάντησε στο θέμα: Απόσταξη 2019
"Εκεί που γλείφουν τα ζαρκαδια". Μοναδικό σημείο στο βουνο στο οποίο τα ζαρκαδια γλείφουν το χώμα κάτω από την βελανιδιά παίρνοντας στοιχεία που χρειάζεται ο οργανισμός τους.Φυσικα δεν τους το είπε κανείς.Το βρήκαν μόνα τους.Εμας πολλές φορές ότι και να μας λένε,δεν καταλαβαίνουμε τίποτα.

Αλεξανδρος Καραπουλιτιδης "Το πάθος,το λάθος και η παραγγελιά, πληρώνονται."
Συνημμένα:
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Nikos Kotsalis, setoinos, gomati_sok, ampelofilos, Αρης, κωστας χ, lyggas, ThanasisGr

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.192 δευτερόλεπτα