file θολή γράπα

Περισσότερα
22/01/2019 20:10 - 22/01/2019 20:11 #26495 από τάσος.τσαχειρίδης
τάσος.τσαχειρίδης δημιούργησε το θέμα: θολή γράπα
Γεια σας
Θα ήθελα να μου πει κάποιος αν ξέρει, γιατί ενώ η γράπα είναι απόλυτα διαυγης, (με γυμνό μάτι), όταν ειναι αραιωμένη στους 20 αλκοολικούς βαθμούς,
όταν βάλω στο ποτήρι παγάκι θολώνει ελαφρά? είναι φυσιολογικό ή είναι κάποιο πρόβλημα?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων...
Τελευταία διόρθωση: 22/01/2019 20:11 από τάσος.τσαχειρίδης.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
22/01/2019 23:29 - 22/01/2019 23:44 #26500 από vivlinos
vivlinos απάντησε στο θέμα: θολή γράπα
Φίλε Τάσο καλησπέρα
Κατά την γνώμη μου καλά θα είναι να αποφεύγουμε το παγάκι στο τσίπουρο. Όταν πέφτει στο ποτήρι , πιστεύω ότι το τσίπουρο σοκάρεται και στερεοποιούνται προσωρινά κάποια αιθέρια έλαια που περιέχει.Νομίζω ότι το κρύο νερό από το ψυγείο είναι το καλύτερο. Το όλο θέμα όμως συζητήθηκε διεξοδικά σε προηγούμενες αναρτήσεις πολλών φίλων.
Τελευταία διόρθωση: 22/01/2019 23:44 από vivlinos.

Περισσότερα
23/01/2019 14:36 #26505 από τάσος.τσαχειρίδης
τάσος.τσαχειρίδης απάντησε στο θέμα: θολή γράπα
Καλημέρα και ευχαριστώ για την απάντηση...
Σε άλλες συζητήσεις δεν βρίσκω αυτό ακριβώς το πρόβλημα....
Γίνεται συζήτηση για θόλωμα με το νερό , όταν το κατεβάσεις λίγο περισσότερο....
Εμένα όμως θολώνει μόνο με παγάκι..
Με νερό , όσο και να το κατεβάσω, ακόμα και σε περιεκτικότητα 10% σε αλκοόλ, είναι εντάξει...

Περισσότερα
23/01/2019 21:06 #26507 από stelios1
stelios1 απάντησε στο θέμα: θολή γράπα
Μα σου λεει Τασο.. Οτι ισως καποια ελαια σοκαρονται με τον παγο κτλ.
Με νερο παγωμενο την αραιωνεις και δεν θολωνει, η με νερο σε θερμοκρασια περιβαλοντος?
Προσωπικα ποτε δεν μπορεσα να χωνεψω το οτι πινουν αλκοολουχα ποτα με παγο, πως γινεται? Πως ειναι δυνατον να πινει καποιος ουισκι πχ με παγο? Διοτι στην αρχη ειναι δυνατο το ποτο, σε καιει, σε αγριευει και μετα που το συνιθιζεις πινεις νεροζουμι.. Φυσικα και ειναι γουστα αυτα και συνηθειες, αλλα ετσι πινεις ενα ποτο που μολις το γευτεις και αρχιζεις να το απολαμβανεις σταδιακα αραιωνει, αλλαζει γινεται κατι αλλο μετα.

Περισσότερα
23/01/2019 22:25 #26508 από τάσος.τσαχειρίδης
Ευχαριστώ για την απάντηση....και συμφωνώ....απλά το καφενείο έχει πολλόυς....ειδικούς....:)
Κάνω γράπα εδώ και 3-4 χρόνια και δεν έτυχε να βάλλω πάγο για να ξέρω τι γινόταν τις προηγούμενες φορές...
Και επειδή έτυχε να το δω φέτος, που κατά σύμπτωση τα σταφύλια δεν είχαν πολλα ζάχαρα,...το ψάχνω...
Θα ήθελα όμως να ξέρω αν αυτό γίνεται πάντα η κάτω από ορισμένες συνθήκες....( αν το κόψαμε αρκετά χαμηλά ας πουμε)
Προσωπικά και σύμφωνα με τον καζανιέρη κόβω την μονή στους 14 και την διπλή στους 16 βαθμούς...
Την αραιώνω με νερό κρύο από το ψυγείο.....

Περισσότερα
23/01/2019 23:42 #26509 από vivlinos
Φίλε Τάσο
Σε ευχαριστώ που πήρες στα σοβαρά την ταπεινή μου γνώμη και με ευχαρίστησες με την δημοσίευσή σου.
Όπως είδες, παρόλο που μιλούσες για γράπα- εγώ κατάλαβα ότι εννοούσες το τσίπουρο χωρίς γλυκάνισο-γιατί εδώ στην Ελλάδα το λέμε τσίπουρο -χωρίς γλυκάνισο ή με γλυκάνισο-γι΄αυτό και στην απάντησή μου δεν χρησιμοποίησα τον όρο, γράπα ή γκράπα όπως το λένε οι Ιταλοί.
Σχετικά με την ορολογία που χρησιμοποίησα –σοκάρεται- και το διευκρίνισα ότι σοκάρεται το τσίπουρο και όχι μόνο τα αιθέρια έλαιά του . Αυτά συμπεριφέρονται και γίνονται αντιληπτά σε μας , πολλές φορές ανάλογα και με την θερμοκρασία που τους επιβάλουμε .
Η λέξη σοκ είναι ξενική και εμείς την Ελληνοποιήσαμε, στον καθημερινό μας λόγο και στις επιστήμες και την χρησιμοποιούμε, όταν θέλουμε να δηλώσουμε την υπέρτατη εκπληξή μας ή ότι μας ήρθαν τα πάνω κάτω κτλ.
Θέλω να σου πω, με όλα τα παραπάνω ,τι συμβαίνει σε ένα ποτό όταν το ρίξουμε τα παγάκια.
Ο φίλος stelios1 , σου έφερε το παράδειγμα για το ουίσκι , που στο τέλος πίνεις σκέτο νερό, ώσπου να λιώσουν τα παγάκια,αν και υπάρχει η λύση να συμπληρώνεις συνεχώς το ποτήρι σου με ποτό ώσπου- να λιώσουν τα παγάκια.
Σε ότι αφορά δε την απάντηση του φίλου stelios1, θα μπορούσα να την θεωρήσω ειρωνική σε ότι αφορά την πρώτη παράγραφο της απάντησής του. Θέλοντας όμως να πιστεύω ότι μεταξύ μας –ΣΤΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ΤΟΥ ΑΜΠΕΛΟΥΡΓΟΥ-αυτή η συμπεριφορά είναι είναι άγνωστη, το αντιπαρέρχομαι.
Ας έρθουμε τώρα στο καζάνιασμα που κάνεις. Μετά τα 18 γράδα παίρνεις δηλητήρια
και στην πρώτη βράση και στην δεύτερη, ρίχνοντας την σούμα, σε ότι αφορά τον αλκοολικό βαθμό, με δηλητήρια.
Σταμάτα στα 18 γράδα-παίρνοντας μια καθαρή και υψηλόβαθμη σούμα- και αραίωσέ το με νερό.
Και όταν πας τα βαρέλια σου στο καζάνι ,κουμάντο κάνεις εσύ και όχι ο καζανιέρης, εκτός βέβαια αν ο άνθρωπος έχει τις κατάλληλες γνώσεις και μπορεί να σε συμβουλεύσει σωστά.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": lyggas

Περισσότερα
24/01/2019 20:48 #26510 από stelios1
Σε ότι αφορά δε την απάντηση του φίλου stelios1, θα μπορούσα να την θεωρήσω ειρωνική σε ότι αφορά την πρώτη παράγραφο της απάντησής του. Θέλοντας όμως να πιστεύω ότι μεταξύ μας –ΣΤΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ΤΟΥ ΑΜΠΕΛΟΥΡΓΟΥ-αυτή η συμπεριφορά είναι είναι άγνωστη, το αντιπαρέρχομαι.

Με ποιο δικαιωμα θα μπορουσες να θεωρησεις την απαντηση μου στο πρωτο σκελος ειρωνικη? ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ειρωνικη καθολου και αρα δεν εχεις την ευκαιρια να αντιπαρερθεις, παρα μονο να την ξαναδιαβασεις κρινοντας την απο θετικη πλευρα και τοτε σιγουρα θα καταλαβεις. Μπαινει ο Τάσος στο καταλληλο θεμα και αντι να διαβασει.. ρωταει, να απαντηθουν δηλάδη τοσα ξανα κ ξανα, ε εγω δεν απαντησα ακριβως γ αυτον τον λογο. Και απαντας εσυ (πολυ καλα εκανες και μπραβο σου) και βγαινω και επισημαινω οτι του απαντησες. Καμια διαθεση για ειρωνεια δεν ειχα πιστεψε με.
Για τα παγακια.. Οταν εισαι σε μαγαζι και παραγγελνεις ποτο δεν γινεται να το διορθωνεις συνεχως εκτος κ αν παρεις δυο, ενα με παγακι κ ενα χωρις, η μπουκαλι. Οταν εισαι με παρεα σε σπιτι πχ μπορεις να το κανεις, αλλα θα πιεις τελικα περισσοτερο σε λιγοτερο χρονο. Πααρα πολλοι πινουν με παγο (δεν το κατακρινω, το γιατι δεν μου αρεσει εξηγω) και δεν μπορουν να το ευχαριστηθουν αλλιως.
Ενα παραδειγμα.. Παραγγελνω τζιν με λεμοναδα χωρις παγο και μου φερνουν καλοκαιριατικα τζιν με ζεστη λεμοναδα! Εαν το ποτο ειναι παγωμενο τοτε και ο παγος θα αργησει να λιωσει..

Περισσότερα
24/01/2019 20:59 #26511 από stelios1
Στο θεμα ομως.. Τάσο τα παγακια απο τι νερο ηταν?
Το τσιπουρο οταν εβαλες νερο μεσα δεν θολωνε?
Εχει νερα που οταν ξεπαγωνουν.. θολωνουν! και δεν πινονται! (χαλαει η γευση τους), πρωτη φορα το ακουτε αυτο?
Εχει και τσιπουρα που δεν θολωνουν με νερο και αλλα που θολωνουν οσο καλο και να ειναι αυτο (το νερο). Βαλε απο τα παγακια που σου θολωνουν το τσιπουρο να λιωσουν και πιστευω οτι το νερο τους θα ειναι θολο απο μονο του.

Περισσότερα
25/01/2019 13:42 #26512 από vivlinos
Φίλε stelios1
Δεν είχα καμιά πρόθεση να προκαλέσω την οργή σου και να αρχίσεις να μου δίνεις να διαταγές πως να ερμηνεύσω τον γραπτό σου λόγο-έχει διαφορά από τον προφορικό.
Την διαφορά την έκαναν οι τελίστες και η έλλειψη αναφοράς στο όνομά μου.
Βλέπω όμως ότι τις τελίτσες τις χρησιμοποιείς συχνά, οπότε βλέπω με θετικό τρόπο τα λεγόμενά σου και σε ζητώ συγνώμη .

Περισσότερα
25/01/2019 17:31 #26513 από τάσος.τσαχειρίδης
Καλησπέρα
Όταν βάζω κρύο νερό από το ψυγείο δεν θολώνει ακόμα και οταν το φτασω 10 % αλκοόλ.
...Θολώνει μόνο με παγάκι....όταν φτασει στους μηδεν βαθμους δλδ..
Τα παγάκαι είναι από νερό της βρύσης που τα έκανα εγω....
Θα το δοκιμάσω κι αυτό, να δω τι θα γινουν τα παγάκια όταν λιώσουν...
Όσο για το ότι εχει γινει συζήτηση ,για αυτό το θέμα, τα εχω διαβάσει όλα νομίζω και έχουν διαφορετικό πρόβλημα...
δεν ειναι ιδιο με το δικο μου ....
και πάλι ευχαριστώ για την απάντηση..

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.294 δευτερόλεπτα