file Περί απόσταξης

• gomati_sok
  • Το Άβαταρ του/της gomati_sok
  • Αποσυνδεμένος
  • Platinum Member
  • Platinum Member
  • Μεταξύ Θεσσαλονίκης και Γοματίου Χαλκιδικής
Περισσότερα
18/02/2021 20:39 #29006 από gomati_sok
gomati_sok απάντησε στο θέμα: Περί απόσταξης
έβαλα 24άρια (από ότι καταλάβει είναι τα πιο ψιλά). Απλά σκέφτηκα να τα μειώσω, ίσως κακώς. την επόμενη θα τα περάσω πάλι με 6.

ΝΙΚΟΛΑΚΙΣ,πρόσεξε το: στις φιλτραντλίες τύπου ROVER, όσα φίλτρα και να βάλεις δεν φιλτράρεις καλλίτερα, αλλά αυξάνεις την παροχή και μειώνεις το χρόνο, γιατί πάντα το υγρό περνά μόνο από ένα φίλτρο.
φαντάσου ότι τα φίλτρα δουλεύουν σαν να είναι το ένα δίπλα στο άλλο κι όχι όπως φαίνεται με μια απλή ματιά το ένα σε συνέχεια του άλλου.

Σίγουρα αυτά στο μπουκάλι δεν είναι άλατα από το νερό που πλύθηκε η φιάλη, αλλού ψάξε το πρόβλημα.

“Ο καπτάν Δημήτρης ένιωσε ένα νταγιάντισμα σοφράνο μεριά,
ο καιρός τραμουντάνα γεμάτη έξι προς εφτά δύναμη ,
η μπαστέκα στο καπόνι έτριξε μακρόσυρτα, το καΐκι...
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": setoinos, alexandros.k, lyggas

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
18/02/2021 21:17 #29007 από alexandros.k
alexandros.k απάντησε στο θέμα: Περί απόσταξης
Ο setoinos αφήνει τα μπουκάλια του τσίπουρου όπως είναι χωρίς να τα ξεπλένει, κλειστά βέβαια, έτσι(όπως λεει, και έτσι είναι) δημιουργειται αποστειρωμένο περιβαλλον. Δεν υπάρχει προβλημα οσμών αν μείνουν υπολείμματα τσίπουρου στα μπουκάλια.Υ.Γ.Επρεπε να σε προβληματίσει το ότι σε ρώτησα από την αρχή αν είχες το τσιπουρο όλο μαζί πριν και μετά το φιλτράρισμα.

Αλεξανδρος Καραπουλιτιδης "Το πάθος,το λάθος και η παραγγελιά, πληρώνονται."
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": setoinos, lyggas, gia.ampeli1

Περισσότερα
19/02/2021 22:45 #29008 από gia.ampeli1
gia.ampeli1 απάντησε στο θέμα: Περί απόσταξης
Καλησπέρα σ εόλους. Ευχαριστώ τους alexandros.k, lyggas, gomati_sok για τις τελευταίες τους απαντήσεις.
Γράφω ότι γράφω με τεράστιο σεβασμό και χωρίς καμία διάθεση ειρωνείας και αμφισβήτησης. Κάποια άτομα όπως ο spyros, o lyggas και σίγουρα αδικώ όλους τους άλλους που έχουν γράψει σε αυτό το πόστ, τους σέβομαι όσο δεν πάει...
Οπότε οτιδήποτε γράφω που μπορεί να αντιτίθεται στο γραπτό κάποιου, είναι ξεκάθαρα για την γνώση.
Συνεπώς για να μην με παρεξηγεί ο φίλος lyggas το α) απλά το ξεκαθάρισα ότι έκανα λάθος και κανένα πρόβλημα, είπα συγνώμη ότι έκανα λάθος που είπα 3 φίλτρα. Δεν χριεάζεται αγαπημένε μου (πραγματικά το λέω αυτό) να γράψεις ότι απάντησες σε αυτό
β) διευκρίνησα ότι έβρεξα τα φίλτρα με τσίπουρο και ρώτησα χωρίς καμία διάθεση ειρωνείας. η φράση "έχουν τα φίλτρα νερό από την μάνα τους" μπορεί μόνο από άποψη διατύπωσης να παρεξηγηθεί... θα μπορούσα να πω "έχουν τα φίλτρα νερό από την κατασκευή τους"? η ουσία της ερώτησης είναι απορίας αληθινή για την κατασκευή των φίλτρων, και όχι ειρωνική.

Καταλήγω (για την γνώση και κάποιου νέου) ότι
α) στο φιλτράρισμα πρέπει να πετάξω λίγο υλικό στην αρχή, και μετά το υλικό να πάει κάπου όλο μαζί .
β) με λίγο τσίπουρο μπορούν τα μπουκάλια να στο πλύσιμο να μείνουν όσο πιο καθαρά γίνεται..

Μου μένει η παρακάτω απορία την οποία την καταγράφω ξεκάθαρα για μάθηση:
Μπορεί στο πρόβλημα μου με την εικόνα του μπουκαλιού να μην φταίει ούτε το φιλτράρισμα, ούτε το πλύσιμο των μπουκαλιών. Οπότε πάμε στην ύλη.
Το υλικό που είχα (σταφυλοπολτός σαβατιανού και λίγο μούστο ροδίτη), έγινε πρώτη απόσταξη με αποκοpή κεφαλής και κόψιμο στους 45% αλκοολικούς βαθμούς, μετά από 1 μήνα έγινε διπλή απόσταξη πάλι με αποκοπή κεφαλής και κόψιμο στους 43% βαθμούς. Με βάση τα κοψίματα μου, θεωρώ με την εμπειρία μου δύσκολο να είχα τα έλαια που θα προκαλούσαν ένα τέτοιο πρόβλημα. Οπότε περιμένω από τους έμπειρους τις απόψεις τους και είμαι διαθέσιμος για επιπλέον διευκρινήσεις.

Υ.Γ.: Το "μεράκι" που αν θυμάμαι καλά ο φίλος spyros είχε γράψει ότι έχω, εγώ θα το πω "καύλα". Έχω μπει σε αυτή την διαδικασία και η παρουσία μου εδώ μέσα είναι για να μάθω ότι μπορώ ώστε να το εφαρμόζω "σωστά", και αυτό που βάζω στο ποτήρι μου να είναι όσο γίνεται "τέλειο". Συγχωρέστε με για οτιδήποτε γράφω, σας ευχαριστώ εκ των προτέρων όλους ;)
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": setoinos, alexandros.k, lyggas

Περισσότερα
20/02/2021 21:36 - 20/02/2021 21:44 #29009 από lyggas
lyggas απάντησε στο θέμα: Περί απόσταξης
΄Έπειτα από τα παραπάνω, φυσικά και δεν τίθεται θέμα παρεξήγησης.

Στο δια ταύτα λοιπόν. Νομίζω ότι ενήργησες αντίστροφα από την πεπατημένη. Δηλαδή έκοψες την ουρά στην πρώτη απόσταξη πιο νωρίς από ότι στην δεύτερη.

Το κόψιμο της ουράς στην δεύτερη απόσταξη στους 43 βαθμούς νομίζω ότι είναι χαμηλά. Καλύτερα να σταματούσες την απόσταξη πιο νωρίς.

Είναι γεγονός ότι στην ουρά κρύβονται πολλά αιθέρια έλαια κ.α. συστατικά που συντελούν στα θολώματα. Αυτά τα θολώματα στη συνέχεια και υπό προϋποθέσεις, παίρνουν στερεά μορφή και κατακάθονται στο κατώτερο μέρος του υγρού.
Τελευταία διόρθωση: 20/02/2021 21:44 από lyggas.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": setoinos, alexandros.k, gia.ampeli1

Περισσότερα
21/02/2021 18:39 - 21/02/2021 18:46 #29010 από stelios1
stelios1 απάντησε στο θέμα: Περί απόσταξης
gia.ampeli1 Μηπως κατα το φιλτραρισμα γεμιζες ταυτοχρονα και τις μπουκαλες?

Το φίλτραρα όλο μαζί από ένα μεγάλο μεταλλικό που χωρούσε 40 λίτρα και το έστελνα απευθείας σε 5λιτρες νταμιτζάνες... και από αυτές γέμισα και κάποια μπουκάλια. τόσο κακής ποιότητας ήταν το μπουκάλι? το είχα χρησιμοποιήσει και πέρυσι... αυτό μου κάνει εντύπωση.

Αυτο καταλαβαινω απο τα παραπανω.. Γεμισες τις 5λιτρες στην αρχη και τελευταια τα μπουκαλια?
Τελευταία διόρθωση: 21/02/2021 18:46 από stelios1.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": alexandros.k, gia.ampeli1

Περισσότερα
23/02/2021 00:09 #29012 από gia.ampeli1
gia.ampeli1 απάντησε στο θέμα: Περί απόσταξης

stelios1 έγραψε: gia.ampeli1 Μηπως κατα το φιλτραρισμα γεμιζες ταυτοχρονα και τις μπουκαλες?

Το φίλτραρα όλο μαζί από ένα μεγάλο μεταλλικό που χωρούσε 40 λίτρα και το έστελνα απευθείας σε 5λιτρες νταμιτζάνες... και από αυτές γέμισα και κάποια μπουκάλια. τόσο κακής ποιότητας ήταν το μπουκάλι? το είχα χρησιμοποιήσει και πέρυσι... αυτό μου κάνει εντύπωση.

Αυτο καταλαβαινω απο τα παραπανω.. Γεμισες τις 5λιτρες στην αρχη και τελευταια τα μπουκαλια?

Ακριβώς αυτό ναι. εκεί που το είχα όλο μαζί, με το που το φίλτραρα, το έριχνα κατευθείαν σε 5λιτρες και στο τέλος γέμισα και κάποια μπουκάλια
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": alexandros.k

Περισσότερα
23/02/2021 14:36 #29013 από stelios1
Τα φιλτρα ''φταινε'' μην ψαχνετε αδικα, η αυξηθηκε η πιεση λογω του μικροτερου αριθμου τους (δεν το πιστευω αυτο) η περασε απ αυτα μεγαλυτερη ποσοτητα απ οσην αντεχαν και επρεπε να αλλαχτουν. Γεμισαν δηλαδη και λογω του λεπτορευστου του αποσταγματος οι οποιες βρωμιες παρασυρθηκαν στο τελος και βγηκαν..
Με την κοντοφθαλμη λογικη μας περιμενουμε να στομωσουν. Δεν ειναι ετσι ομως,
Περισυ αιτια του υψηλοβαθμου χαλκου στο τσιπουρο μου δεν ηταν το καζανι αλλα το λαθος φιλτραρισμα που εκανα. Πιο πολλα θα πω μετα απο λιγες μερες ωστε να μην μπερδευομαστε.
ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΟΔΗΓΙΕΣ πχ σε αποσταγμα απο καθε ''πλακα'' μπορει να περασουν τοσα λιτρα, η ας πουμε αν χρησιμοποιηθουν και στεγνωσουν μετα τα πεταμε, η κατι αλλο που δε μπορω να φανταστω τωρα, τιποτα! Μανταλακια παιρνεις απο λιντλ και εχουν οδηγιες στα Ελληνικα και αυτοι μας λενε απλα.. βαζεις το ενα ετσι και μετα το αλλο αλλιως.
Προσπαθειστε οσοι μπορειτε να βρουμε οδηγιες μπας βγει και κατι χρησιμο..
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": gomati_sok, alexandros.k, gia.ampeli1

Περισσότερα
23/02/2021 21:54 #29014 από setoinos
setoinos απάντησε στο θέμα: Περί απόσταξης
Στέλιο έχω μια ιδέα ,΄΄ γραδάρισε΄΄ το τσίπουρο σου , να ΄δούμε τι γράδα έχει το θολό ,
και τι το διαυγές .
Ξέρω σου φαίνεται παράξενο , αλλά μέτρα σε παρακαλώ .
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": gomati_sok, alexandros.k, stelios1, gia.ampeli1

Περισσότερα
23/02/2021 23:11 #29015 από stelios1

setoinos έγραψε: Στέλιο έχω μια ιδέα ,΄΄ γραδάρισε΄΄ το τσίπουρο σου , να ΄δούμε τι γράδα έχει το θολό ,
και τι το διαυγές .
Ξέρω σου φαίνεται παράξενο , αλλά μέτρα σε παρακαλώ .

Εμενα λες η μπερδευτηκαμε?
Δεν υπαρχει σ εμενα θολο και μιλησα για το περσινο το οποιο δεν υπαρχει, καταναλωθηκε.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": setoinos, alexandros.k

Περισσότερα
24/02/2021 17:40 #29016 από setoinos
setoinos απάντησε στο θέμα: Περί απόσταξης
Στέλιο γράψε λάθος .
Ε νοούσα τον φίλο gia.ampeli1
Επιμένω πρέπει να μετρηθεί .
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Nikos Kotsalis, alexandros.k, lyggas, gia.ampeli1

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.060 δευτερόλεπτα