file Περί απόσταξης

Περισσότερα
08/11/2020 13:13 #28793 από nikkolaos.nikkolaos
nikkolaos.nikkolaos απάντησε στο θέμα: Περί απόσταξης
Συγνώμη που επανέρχομαι αλλά θέλω να είμαι προσεχτικός στα πάντα..
Ο φίλος Αλέξανδρος γράφει "Τα οποία φρουτα θέλεις να βάλεις,μπαίνουν στο καζανι, μήλα βάζω(2), συκα όχι. Ναι, τα αζυμωτα σάκχαρα δεν κάνουν καλό στο απόσταγμα. "
Μπορώ να βάλω 2 μήλα δηλαδή. αλλά τα σάκχαρα δεν κάνουν καλό.
Συμφωνείς και εσύ απόλυτα και συμπληρώνεις ότι τα αζύμωτα ζάχαρα - καρκίνος.
Νομίζω είναι αντιφατικά αυτά τα 2. Πως μπορώ να βάλω τελικά μήλα μέσα στο καζάνι αφού περιέχουν αζύμωτα ζάχαρα.
Συγνώμη, δεν θέλω να θίξω και να προσβάλλω κανέναν. Θέλω πριν βάλω έστω και 2 μήλα να ξέρω τι επιπτώσεις θα έχει...
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
08/11/2020 13:36 - 08/11/2020 13:39 #28794 από alexandros.k
alexandros.k απάντησε στο θέμα: Περί απόσταξης
Αζυμωτα σακχαρα, πολλα η λιγα, μπορεί να έχει το προς αποσταξη υλικό, τα μήλα είναι δική μου επιλογή(ποσα σακχαρα να έχουν) και όχι προταση προς άλλους. Επίσης, άλλο μήλο και άλλο συκο,σε ότι αφορά τα σακχαρα παντα και ναι, υπολοιπομενα σακχαρα=φουρφουραλη, αυτό είναι το συμπέρασμα.Υ.Γ.Εχεις παντα την επιλογή να μην βάλεις τιποτα.

Αλεξανδρος Καραπουλιτιδης "Το πάθος,το λάθος και η παραγγελιά, πληρώνονται."
Τελευταία διόρθωση: 08/11/2020 13:39 από alexandros.k.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": lyggas

Περισσότερα
12/02/2021 00:27 #28996 από gia.ampeli
gia.ampeli απάντησε στο θέμα: Περί απόσταξης
Καλησπέρα σε όλους. Είμαι ο nikkolaos.nikkolaos αλλά για λόγους ασφάλειας που το σιτε ζητά να μπεις χωρίς "ασφάλεια" έκανα μια άλλη εγγραφή...
Βγήκαν 40 λίτρα διπλής απόσταξης ικανοποιητικής ποιότητας για τον ουρανίσκο μου και για όσους δοκίμασαν. Μιας και τελευταίο θέμα εδώ ήταν απορία μου για την προσθήκη μήλου, να ενημερώσω ότι έβαλα την φλούδα από 2 κόκκινα μήλα (λόγο φόβου με τα σάκχαρα, καθάρισα τα μήλα με προσοχή, και αφού τα άφησα για λίγη ώρα να μαλακώσουν, έξυσα εσωτερικά την φλούδα με κουτάλι ώστε να μην μείνει ίχνος σάρκας...). Θα δείξει αν αυτό θα μου δώσει κάποια αρώματα ή γεύση αλλά τουλάχιστον μηδένισα, αν αυτό γίνεται, τα πιθανά σάκχαρα του μήλου..
Με συγχωρείται αν έγραψα πολλά χαχα, τώρα θα μπω στο βασικό θέμα.
Λοιπόν μετά την διπλή και την αραίωση (εννοείται με εμφιαλωμένο), στους 41% το πέρασα από φίλτρο, παρόλο που δεν είχε θολώσει όσο πέρυσι. Τα φίλτρα μετά και την διαδικασία κάτασπρα. και πέρυσι δεν είχα καθόλου σημάδια μπλε ή κάτι άλλο.
Αποθηκεύτηκε σε γυάλινες 5λιτρων νταμιντάνες και σε κάποια μπουκάλια γυάλινα. Στις νταμιτζάνες κανένα θέμα, σε ένα γυάλινο πχ ζαγόρι πάλι κανένα θέμα. Σε κάποια μπουκάλια όμως άφησε εσωτερικά αυτό που θα δείτε στην εικόνα. Δεν μπορώ να το καταλάβω που οφείλεται αυτό. Φταίει το μπουκάλι? ήταν χρησιμοποιημένο από πέρυσι και καλά πλυμένα όλα.. Μπορείτε να το εξηγήσετε?
prnt.sc/z55ay4
Το μπουκάλι στην φωτό είναι άδειο... ήταν μέσα το τσίπουρο για 2 βδομάδες περίπου..

Περισσότερα
14/02/2021 10:18 #28997 από alexandros.k
Το τσίπουρο πριν και μετά το φιλτράρισμα, το είχες όλο μαζί;Αν ναι και το μοιρασες μετά, τότε κάποιο θέμα είχε το μπουκάλι. Γενικά τα θολωματα σε μη γλυκανισατα αποσταγματα πιστευω πως οφείλονται στην πρωτη υλη και στην διαχείριση της έως και την απόσταξη και βέβαια στην παρουσια κάποιων ελαίων στο απόσταγμα.

Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": lyggas

Περισσότερα
15/02/2021 00:41 #28998 από gia.ampeli1
gia.ampeli1 απάντησε στο θέμα: Περί απόσταξης
Το φίλτραρα όλο μαζί από ένα μεγάλο μεταλλικό που χωρούσε 40 λίτρα και το έστελνα απευθείας σε 5λιτρες νταμιτζάνες... και από αυτές γέμισα και κάποια μπουκάλια. τόσο κακής ποιότητας ήταν το μπουκάλι? το είχα χρησιμοποιήσει και πέρυσι... αυτό μου κάνει εντύπωση.
Η μόνη διαφορά με πέρυσι είναι ότι έβαλα 3 φίλτρα αντί για 6, γιατί και πέρυσι έμειναν πεντακάθαρα, και φέτος το υλικό μου θόλωσε ελάχιστα μετά την αραίωση..
Πως καθαρίζετε αγαπητοί μου φίλοι τα γυάλινα μπουκάλια σας? αυτό που δεν μπορώ να εξαλείψω τελείως είναι λίγα άλατα που μένουν μέσα μόλις στεγνώσει..

Περισσότερα
15/02/2021 22:01 #28999 από alexandros.k
Ο Αργυρης Τσακίρης στο βιβλίο του "Κάνω το δικό μου κρασί", τονίζει την μεγάλη σημασία που έχει η καθαριοτητα των αντικειμένων που χρησιμοποιουμε στην όλη διαδικασία. Τα δοχεία αποθήκευσης λοιπόν, θέλουν πολυ καλο πλυσιμο και κυρίως καλό ξέπλυμα. Για τα άλατα καλό είναι να σκουπίζεις τα μπουκάλια. Εγώ(και άλλοι) στο τέλος μετά το ξέπλυμα, βάζω λίγο τσίπουρο, το γυρίζω να παει παντου και το αφήνω να στραγγίξει.

Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": setoinos, lyggas

Περισσότερα
15/02/2021 22:56 - 16/02/2021 09:51 #29000 από lyggas
lyggas απάντησε στο θέμα: Περί απόσταξης

gia.ampeli1 έγραψε: Το φίλτραρα όλο μαζί από ένα μεγάλο μεταλλικό που χωρούσε 40 λίτρα και το έστελνα απευθείας σε 5λιτρες νταμιτζάνες... και από αυτές γέμισα και κάποια μπουκάλια. τόσο κακής ποιότητας ήταν το μπουκάλι? το είχα χρησιμοποιήσει και πέρυσι... αυτό μου κάνει εντύπωση.
Η μόνη διαφορά με πέρυσι είναι ότι έβαλα 3 φίλτρα αντί για 6, γιατί και πέρυσι έμειναν πεντακάθαρα, και φέτος το υλικό μου θόλωσε ελάχιστα μετά την αραίωση..

Η διαδικασία που ακολούθησες είναι λάθος. Και εξηγούμαι :

α) Οι φιλτραντλίες λειτουργούν πάντα με ζυγό αριθμό φίλτρων. Το πώς κατάφερες να περαιώσεις την διαδικασία με τρία φίλτρα, είναι άξιο απορίας και εκεί να εστιάσεις.

β) Την ποσότητα του υγρού που φιλτράρουμε την μεταγγίζουμε σε άλλο δοχείο προκειμένου να ομογενοποιηθεί και όχι κατευθείαν τμηματικά σε μικρά δοχεία αποθήκευσης . Αυτό διότι έστω και αν απορρίψουμε μια μικρή αρχική ποσότητα - λόγω μεγάλης περιεκτικότητας σε νερό που προέρχεται από τα φίλτρα - υπάρχει ισχυρό ενδεχόμενο τα πρώτα λίτρα να έχουν μικρή διαφορά σύστασης από τον κυρίως όγκο. Προφανώς το πρώτο τμήμα που μετάγγισες σε νταμιτζάνα, δημιούργησε και το πρόβλημα.

γ) Το γεγονός ότι μετά το φιλτράρισμα τα φίλτρα ήταν καθαρά εξ' όψεως, δεν σημαίνει ότι δεν έχουν παρακρατήσει ανεπιθύμητα στοιχεία.

- Αλήθεια τί νούμερο φίλτρα χρησιμοποίησες;

Υ.Γ. Η λύση που προτείνει ο Αλέξανδρος πιο πάνω για τον καθαρισμό των γυάλινων δοχείων, είναι πολύ έξυπνη, δεν το γνώριζα. Απλά εδώ το νερό μας δεν έχει άλατα και δεν έχω τέτοιου είδους ζητήματα.
Τελευταία διόρθωση: 16/02/2021 09:51 από lyggas.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": setoinos, alexandros.k

Περισσότερα
18/02/2021 17:40 #29003 από gia.ampeli1

lyggas έγραψε:

gia.ampeli1 έγραψε: Το φίλτραρα όλο μαζί από ένα μεγάλο μεταλλικό που χωρούσε 40 λίτρα και το έστελνα απευθείας σε 5λιτρες νταμιτζάνες... και από αυτές γέμισα και κάποια μπουκάλια. τόσο κακής ποιότητας ήταν το μπουκάλι? το είχα χρησιμοποιήσει και πέρυσι... αυτό μου κάνει εντύπωση.

Η διαδικασία που ακολούθησες είναι λάθος. Και εξηγούμαι :

α) Οι φιλτραντλίες λειτουργούν πάντα με ζυγό αριθμό φίλτρων. Το πώς κατάφερες να περαιώσεις την διαδικασία με τρία φίλτρα, είναι άξιο απορίας και εκεί να εστιάσεις.

β) Την ποσότητα του υγρού που φιλτράρουμε την μεταγγίζουμε σε άλλο δοχείο προκειμένου να ομογενοποιηθεί και όχι κατευθείαν τμηματικά σε μικρά δοχεία αποθήκευσης . Αυτό διότι έστω και αν απορρίψουμε μια μικρή αρχική ποσότητα - λόγω μεγάλης περιεκτικότητας σε νερό που προέρχεται από τα φίλτρα - υπάρχει ισχυρό ενδεχόμενο τα πρώτα λίτρα να έχουν μικρή διαφορά σύστασης από τον κυρίως όγκο. Προφανώς το πρώτο τμήμα που μετάγγισες σε νταμιτζάνα, δημιούργησε και το πρόβλημα.

γ) Το γεγονός ότι μετά το φιλτράρισμα τα φίλτρα ήταν καθαρά εξ' όψεως, δεν σημαίνει ότι δεν έχουν παρακρατήσει ανεπιθύμητα στοιχεία.

- Αλήθεια τί νούμερο φίλτρα χρησιμοποίησες;

Υ.Γ. Η λύση που προτείνει ο Αλέξανδρος πιο πάνω για τον καθαρισμό των γυάλινων δοχείων, είναι πολύ έξυπνη, δεν το γνώριζα. Απλά εδώ το νερό μας δεν έχει άλατα και δεν έχω τέτοιου είδους ζητήματα.

Αγαπητέ lyggas έχεις δίκιο για το α)
Είχα στο μυαλό μου να βάλω 3 αλλά τελικά επειδή δεν έκλεινε το κύκλωμα έβαλα 4 ... οπότε δεν τίθεται τέτοιο θέμα

β) το πρόβλημα προέκυψε με το υλικό από το τέλος, γιατί στην αρχή γέμιζα 5άρες νταμιτζάνες και στο τέλος έβαλα και σε 2λιτρα μπουκάλια. Από εδώ και πέρα θα ακολουθώ αυτό που λες... όλο σε ένα μεγάλο δοχείο. Πόσο πρέπει να μείνει εκεί, πριν αρχίσω να το σπάω σε 5λιτρα?
Το νερό που αναφέρεις, από που έρχεται? έχουν τα φίλτρα νερό από την μάνα τους? γιατί τα φίλτρα τα βρέχω με τσίπουρο, και στον σωλήνα στην αρχή βάζω πάλι τσίπουρο για να αρχίσει να τραβάει η μηχανή

γ) ναι εννοείται ότι κρατάνε. έβαλα 24άρια (από ότι καταλάβει είναι τα πιο ψιλά). Απλά σκέφτηκα να τα μειώσω, ίσως κακώς. την επόμενη θα τα περάσω πάλι με 6.

Υ.Γ.: ψάχνω διάφορα πλυστικά μπουκαλιών και δεν ξέρω αν κάνουν δουλειά ή θα τα πάρω τζάμπα. Έχω βρει έναν σωλήνα που δείχνει ότι μπαίνει στο μπουκάλι και πετάει νερό με πίεση και ένα άλλο συστηματάκι που του βάζεις στην βάση του νερό και ότι άλλο θες, σαπούνι σόδα και και και, και πιέζοντας με το μπουκάλι ανάποδα φτύνει μέσα, αλλά δεν ξέρω τι δύναμη έχει αυτό.
Έχετε κάτι κατά νου για εσωτερικό πλύσιμο μπουκαλιών?

Περισσότερα
18/02/2021 17:41 #29004 από gia.ampeli1

alexandros.k έγραψε: Ο Αργυρης Τσακίρης στο βιβλίο του "Κάνω το δικό μου κρασί", τονίζει την μεγάλη σημασία που έχει η καθαριοτητα των αντικειμένων που χρησιμοποιουμε στην όλη διαδικασία. Τα δοχεία αποθήκευσης λοιπόν, θέλουν πολυ καλο πλυσιμο και κυρίως καλό ξέπλυμα. Για τα άλατα καλό είναι να σκουπίζεις τα μπουκάλια. Εγώ(και άλλοι) στο τέλος μετά το ξέπλυμα, βάζω λίγο τσίπουρο, το γυρίζω να παει παντου και το αφήνω να στραγγίξει.

Προσέχω το κομμάτι της καθαριότητας σε υπερβολικό βαθμό (σε βαθμό υστερίας θα πει κάποιος..).
Τα άλατα μέσα από το μπουκάλι πως μπορούμε να τα σκουπίσουμε?
Την λύση με το τσίπουρο που αναφέρεις δεν την ήξερα, αλλά αν γίνεται αυτό, μετά μέχρι να ξανά μπει τσίπουρο στην ουσία στο μπουκάλι (έχω συγκεκριμένα μπουκάλια που μπαίνει μόνο τσίπουρο σε αυτά), δεν θα μείνει κάποια μυρωδιά που με τον χρόνο μπορεί να είναι και άσχημη?
Κάνεις πχ αυτή την διαδικασία, στραγγίζει το μπουκάλι, αν το αφήσεις κενό και βάλεις τσίπουρο μετά από 5 μήνες, θα είναι κομπλέ?
Ρωτάω τα πάντα με ενδιαφέρον και πάντα φιλικά έτσι :)

Περισσότερα
18/02/2021 20:35 - 18/02/2021 21:26 #29005 από lyggas
lyggas απάντησε στο θέμα: Περί απόσταξης
α) ΄Έγραψες ότι χρησιμοποίησες 3 φίλτρα και απάντησα σε αυτό.

β) Φυσικά αν έβρεξες τα φίλτρα με τσίπουρο δεν τίθεται ζήτημα νερού. Τίθεται όμως ούτως ή άλλως ζήτημα μικρής ποσότητας υλικού που προέρχεται από το χαρτί των φίλτρων στην αρχή, γι αυτό και πρέπει να απορρίπτεται μια μικρή αρχική ποσότητα. Παρ' όλα αυτά αφού το πρόβλημα παρατηρήθηκε στο τελευταίο μέρος της μετάγγισης πάλι δεν είναι αυτό το ζήτημα, κάτι άλλο συμβαίνει με την σύσταση του αποστάγματος π.χ. αιθέρια έλαια.

γ) ΄Όσα φίλτρα και να βάλεις, το φιλτράρισμα δεν πρόκειται να γίνει καλύτερο, επειδή από κάθε ζεύγος φίλτρων περνάει μοναδική ποσότητα υγρού.

δ) Για το καθάρισμα των μπουκαλιών χρησιμοποίησε νερό με κόκκους ρυζιού, μπορεί να γίνει η δουλειά σου.

ε) ΄Εγραψες : " ...έχουν τα φίλτρα νερό από την μάνα τους? ..." Δεν ξέρω πώς το καταλαβαίνει κανείς αλλά θα μπορούσα να το εκλάβω ως ειρωνεία. Παρ'όλα αυτά αντιπαρέρχομαι και απαντώ πως ναι έχουν νερό, αφού βραχούν στην αρχή με νερό, πρακτική που εφαρμόζω.
Τελευταία διόρθωση: 18/02/2021 21:26 από lyggas.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": alexandros.k

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.059 δευτερόλεπτα