file Έχει θολώσει το τσίπουρο

Περισσότερα
19/02/2018 15:09 #25149 από stelios911
stelios911 δημιούργησε το θέμα: Έχει θολώσει το τσίπουρο
Ο πατέρας μου έλαβε στο τσίπουρο νερό από τη βρύση φιλτραρισμένο. Και τα μπουκάλια στον πάτο τους έχουν πιάσει κάτι σαν σκόνη. Μόλις το ανακινησουμε το μπουκάλι θολώνει. Υπάρχει κάτι ώστε να καθαρίσει το τσίπουρο;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
19/02/2018 17:00 #25150 από stelios1
stelios1 απάντησε στο θέμα: Έχει θολώσει το τσίπουρο
Κανε μια αναζητηση στο φορουμ, διαβασε τι προειπωθηκε στο συγκεκριμενο προβλημα και εαν δεν καλυπτεσαι ξαναρωτα.
Συγνωμη αλλα οτι και να σου πω εγω η οποιος αλλος, δεν θα σου καλυψει τοσα οσα θα διαβασεις στην αναζητηση που σου προτεινω.

Περισσότερα
23/10/2018 14:05 #26123 από clorium
clorium απάντησε στο θέμα: Έχει θολώσει το τσίπουρο
Κατα τη δευτερη βραση έβαλα ενα απλοχερο γλυκανισο σε 10lt καζανια .Κατα την αραίωση του αποστάγματος έφτασα μέχρι 45o αλλα θόλωσε. Δοκίμασα και με χαρτί διήθησης αλλα τιποτα. αν το ξαναβρασω (3η φορα) θα καθαρίσει? Γευση και αρώματα ολα οκ.

Περισσότερα
23/10/2018 14:45 - 27/11/2018 22:56 #26124 από SPYROS
SPYROS απάντησε στο θέμα: Έχει θολώσει το τσίπουρο
Φίλε μου,

1. Και 50 φορές να το βράσεις δεν πρόκειται να καθαρίσει, όταν το αραιώσεις και πάλι στους ίδιους αλκοολικούς βαθμούς.
Το πρόβλημα βρίσκεται στους χαμηλούς οινοπνευματικούς βαθμούς για τη συγκεκριμένη ποσότητα γλυκάνισου. Ανέβασε βαθμούς για να ξεθολώσει.

Γενικά,

Όσο πιο πολύ γλυκάνισο έχει ένα τσίπουρο, τόσο πιο γρήγορα θολώνει κατά την αραίωση.
Επίσης όσο πιο πολλούς βαθμούς έχει τόσο πιο πολύ αυξάνονται οι πιθανότητες να μην θολώσει.
Τέλος, όσο πιο χαμηλή είναι η θερμοκρασία του περιβάλλοντος, τόσο πιο εύκολα θολώνει το τσίπουρο. Είναι δηλ. δυνατό, ένα τσίπουρο που το αραίωσες εκεί που το θέλεις, να μην είναι θολό, όμως όταν "σφίξουν" τα κρύα του χειμώνα να θολώσει, συνεπώς πρέπει να εξασφαλίζουμε μια επάρκεια σε οινόπνευμα για να μην μας θολώνει ούτε το χειμώνα.

2. Με τις συνεχείς αποστάξεις επειδή κόβοντας κάθε φορά τις ουρές απορρίπτεις και ένα ποσοστό ζυμελαίων που περιέχεται στις ουρές (που αποτελούν ΚΑΙ ΑΥΤΑ αιτία θολώματος ως λιπαρές χημικές ενώσεις που είναι), μπορείς να επιτύχεις μια μικρή βελτίωση, η οποία όμως είναι οριακή και όχι θεαματική, ούτε καν μπορείς να την αντιληφθείς. Αν όμως λάβεις υπόψη σου οτι η κάθε απόσταξη έχει έναν βαθμό αποδόσεως περίπου 85-90% (αφού οι ουρές που απορρίπτεις έχουν μέσα τους ένα ποσό οινοπνεύματος) , χάνεις οινόπνευμα 10-15% περίπου, οπότε οι πολλαπλές αποστάξεις δεν συμφέρουν, πέραν του γεγονότος οτι κάθε απόσταξη κοστίζει και σε χρήμα.
Ομοίως και η αντικατάσταση του εμφιαλωμένου νερού αραίωσης από άλλο αποσταγμένο (τα «αποσταγμένα» των supermarket αντενδείκνυνται) μόνο οριακές (ανεπαίσθητες) βελτιώσεις μπορεί να προσφέρει.

3. Η λύση που σου συστήνω είναι να παρασκευάσεις ομοιόβαθμο τσίπουρο άνευ γλυκάνισου και να το προσθέσεις στο «προβληματικό» ώστε να αραιωθεί ο γλυκάνισος που είχες βάλει αρχικά.

SPYROS

Διπλ. Η/Μ
Να φαν τα λάφια μάλαθρο,
κι οι μούλες το τριφύλλι,
κι ο νιός να πιή παλιό κρασί,
ρακί ματαβρασμένο.
Τελευταία διόρθωση: 27/11/2018 22:56 από SPYROS.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Nikos Kotsalis, alexandros.k, lyggas

Περισσότερα
25/11/2018 18:41 #26253 από kerkyreos
kerkyreos απάντησε στο θέμα: Έχει θολώσει το τσίπουρο
Αγαπητοι φιλοι τσιπουραδες
πως μπορω να το καθαρισω ένα θολομενο τσιπουρο?
ηπαρχει περιπτοση να ξεθολωσει με τον καιρο η χρειαζετε καποιο μυστικο?
Ευχαριστω εκ των προτερον

Περισσότερα
25/11/2018 23:39 #26255 από lyggas
lyggas απάντησε στο θέμα: Έχει θολώσει το τσίπουρο
Να κάνεις δεύτερη απόσταξη.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": kerkyreos

Περισσότερα
26/11/2018 19:03 #26259 από ΜΑΡΚΟΣ
ΜΑΡΚΟΣ απάντησε στο θέμα: Έχει θολώσει το τσίπουρο
ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΞΕΘΟΛΩΣΕΙ ΜΕ ΦΙΛΤΡΑΡΙΣΜΑ ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΠΟΛΥ ΠΥΚΝΟ ΦΙΛΤΡΟ.ΕΓΩ ΚΑΠΟΙΑ ΦΟΡΑ ΤΟ ΠΕΤΥΧΑ..

Περισσότερα
27/11/2018 07:53 #26261 από stelios1
stelios1 απάντησε στο θέμα: Έχει θολώσει το τσίπουρο
Αν καιτε κρασια να προσεξετε το παραφινελαιο (αν υπαρχει), ξεκιναει καλα αλλα σταδιακα θολωνει ολο και περισσοτερο. Τα φολτρα την κρατανε αυτην την θολουρα.

Περισσότερα
28/11/2018 09:56 #26269 από kerkyreos
kerkyreos απάντησε στο θέμα: Έχει θολώσει το τσίπουρο
κ Μαρκο
Με τι φιλτρο μου προτινετε να το φιλτραρω? είναι καποιο ειδικο και από που το προμηθευωμε?
Για δευτερη αποσταξη ( που μου προτινε ο κ lyggas ) μου είναι αδυνατο διοτι δεν εχω καζανι δικο μου.προσπαθησα με φιλτρο καφε κ βαμβακι,αλλα δεν ειχε αποτέλεσμα.
Ευχαριστω

Περισσότερα
28/11/2018 10:13 #26270 από ΜΑΡΚΟΣ
ΜΑΡΚΟΣ απάντησε στο θέμα: Έχει θολώσει το τσίπουρο
ΕΓΩ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ ΕΝΑ ΦΙΛΤΡΟ ΝΕΡΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΠΥΚΝΟ ΣΤΟΙΧΙΖΕΙ ΠΕΡΙΠΟΥ 60 ΕΡ. ΤΗΣ ΝΑΣΑ. ΤΟ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΛΑΜΠΙΚΑΡΩ ΤΟ ΚΡΑΣΙ,ΛΕΥΚΟ Η ΚΟΚΚΙΝΟ.ΠΡΟΥΠΟΘΕΤΕΙ ΟΜΩΣ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΑΝΤΛΙΑ...

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.291 δευτερόλεπτα