file Προβληματα κ ερωτησεις για την αποσταξη

Περισσότερα
30/04/2015 15:28 #18138 από ismael
ismael απάντησε στο θέμα: Προβληματα κ ερωτησεις για την αποσταξη

SPYROS έγραψε:

Εγώ στο καζάνι έχω μια σχάρα ανοξείδωτη μέσα στο πυθμένα που έχει κάτι τακάκια από κάτω και στέκεται στον ένα πόντο από τον πάτο και σχεδόν εφαρμόζει στα τοιχώματα. έτσι, τα στέμφυλα δεν ακουμπάνε στον πυθμένα και δεν καίγονται. Εναλλακτικά, παλιά βάζανε λινάτσα ή άχυρα ή βάτα στον πυθμένα για να μην κολλάει το καζάνι.

Νομίζω πως αποτελεί την καλλίτερη λύση.
Θα φωτογραφήσω και τη δική μου (ανοξείδωτη εσχάρα δύο ημικυκλίων), και θα την ανεβάσω για ενημέρωση των συναδέλφων.

SPYROS

σπύρο αν μπορείς βγάλτην μέσα στο καζάνι για να δει πως μπαίνει.
το σκέφτηκα και εγώ να βγάλω μια φωτό αλλά το καζάνι τωρα δεν ειναι προσβασιμο

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
03/05/2015 23:53 - 04/05/2015 01:09 #18150 από SPYROS
SPYROS απάντησε στο θέμα: Προβληματα κ ερωτησεις για την αποσταξη
Αγαπητοί φίλοι:

Ανεβάζω φωτογραφίες από ανοξείδωτη εσχάρα δύο ημικυκλίων, κατασκευασμένη από ανοξείδωτο έλασμα πάχους 3 mm (το πλήθος των οπών Φ8 που φαίνονται, έχω την άποψη ότι πρέπει να επαυξηθεί). Στις φωτογραφίες φαίνεται και ο τρόπος που κουμπώνει, τον οποίο θα βελτιώσω (θα τοποθετήσω στα δύο ημικύκλια, ένθεν και ένθεν του κέντρου του κύκλου δύο αυτάκια σε σχήμα "Γ" με μια οπή στην οποία θα τοποθετήσω κοχλία ώστε τα δύο ημικύκλια να παραμένουν συνδεδεμένα μεταξύ τους, για να μην μετακινούνται κατά τον βρασμό).

Διαθέτει 3+3=6 ποδαράκια των 30 mm, για να κάθεται στον πυθμένα.

Μόλις μπορέσω θα ανεβάσω και φωτογραφία με την εσχάρα τοποθετημένη μέσα στο καζάνι.

SPYROS

Διπλ. Η/Μ
Να φαν τα λάφια μάλαθρο,
κι οι μούλες το τριφύλλι,
κι ο νιός να πιή παλιό κρασί,
ρακί ματαβρασμένο.
Συνημμένα:
Τελευταία διόρθωση: 04/05/2015 01:09 από SPYROS.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": pafsilipoclub, stelios1

Περισσότερα
04/05/2015 23:24 #18156 από stelios1
stelios1 απάντησε στο θέμα: Προβληματα κ ερωτησεις για την αποσταξη
Πολυ κατατοπιστικες οι φωτο με την σειρα, νομιζω αρκετες ειναι οι τρυπες, ismael κ εσενα ειναι ετσι η εχει διαφορες?
SPYROS αν καταλαβα καλα γ αυτο με τις βιδες που λες θα σε ταλαιπωρει, θα πρεπει να χωνεσαι εκει μεσα να τις ξεβιδωσεις για να μπορεσει να βγει, μεντεσεδακια βαλε να διπλωνει.

Περισσότερα
04/05/2015 23:40 - 04/05/2015 23:43 #18157 από SPYROS
Τελικά, σήμερα το βελτίωσα και παραθέτω τις νέες φωτογραφίες:

SPYROS

Διπλ. Η/Μ
Να φαν τα λάφια μάλαθρο,
ρακί ματαβρασμένο.
Τελευταία διόρθωση: 04/05/2015 23:43 από SPYROS.

Περισσότερα
04/05/2015 23:42 #18158 από SPYROS
Στέλιο,

Οι μεντεσέδες εγκυμονούν τον κίνδυνο η εσχάρα να διπλώσει κατά τον βρασμό, ενώ τώρα είναι άκαμπτη.

SPYROS

Διπλ. Η/Μ
Να φαν τα λάφια μάλαθρο,
ρακί ματαβρασμένο.

Περισσότερα
05/05/2015 11:16 #18161 από ismael
πολύ απίθανο. ειδικά αν κάνεις περισσοτερες τρύπες (δηλ. μειώσεις την εκτεθειμένη επιφάνεια) ή χρησιμοποιήσεις διάτρητη λαμαρίνα όπως η δικιά μου, με πενήντα κιλά τσίπουρα απο πανω, δεν σηκωνεται με τιποτα. Εγω τουλαχιστον δεν έχω εντοπισει ποτε φλουδες απο κατω της, μονο σπορια, τα οποια ουτως η αλλως περνανε απο τις τρυπες.

Περισσότερα
05/05/2015 23:43 #18168 από stelios1
Εχει δικιο ο Σπυρος, καλως η κακως δεν εχουν ολες οι καζανιες σκετα τσιπουρα με λιγο κρασακι μεσα, θα μπορουσε ομως να εχει μεντεσεδες και 2 συρτακια πχ. Απ την αλλη βεβαια οσες εχουν αρκετα υγρα (πολλυ αρκετα) τοτε θεωρητικα δεν κολλανε και δεν χρειαζεται η σχαρα..
ismael εσενα εξ αρχης ειναι διατρητη? Εγω νομισα οτι ειναι συγκεκριμενες οι τρυπες και ο αριθμος τους ωστε ο ατμος που δημιουργειται στον πατο να εξερχεται βεβιασμενα και να μην αφηνει (λογω της τοπικης αυτης ατμοροης) να φτασουν στον πατο οινολάσπες, η και.. αν φτασουν να τις πεταει ξανα επανω.

Περισσότερα
06/05/2015 00:15 #18169 από stelios1
Θα μπορουσε η σχαρα να ειναι με ανισα τμηματα, ενα μεγαλο και ενα αλλο κομματι, τοσο μικρο ωστε ισα ισα να βγαινει απο το καζανι, πολυ μικρο δηλαδη. Αυτο, το μικρο τμημα της, να εχει λιγοτερες τρυπες (αναλογικα ως προς την επιφανεια) και να αναγκαζεται να ανεβακατεβανει ελαφρως ουτως ωστε να πεταει επανω οτιδηποτε περναει απο κατω του.
Οταν ημουν μικρος ειχε η μανα μου ενα γυαλινο τασακι (σε μεγεθος μικρης στακτοθηκης) για το γαλα που εβραζε, αυτο το εριχνα μεσα στην κατσαρολα και οταν αρχιζε η βραση χοροπηδουσε κ ακουγοταν- τακ τακ τακ- αφενος ειδοποιουσε οτι εβρασε το γαλα κ αφ εταιρου με τις μπουρμπουληθρες εσπαγε το αφρο και δεν χυνοταν. Κατι τετοιο ισως να βοηθουσε κα;ι στο κολλημα αλλα και στο φουσκωμα του καζανιου.
ismael οταν ταιριαξει δειξε μας και την δικη σου, θελω να ασχοληθω αλλα αυτα θελουν χρονο (χρονιες δηλαδη) προσομοιωσεις εγω προσωπικα δεν εχω την πολυτελεια να κανω αλλα να δοκιμασω εφετος αυτο, τον επομενο κατι αλλιως κτλ ειναι ευκολο.

Περισσότερα
06/05/2015 15:32 #18172 από ismael
εγώ θα έλεγα ρωτα τον κατασκευαστή του καζανιού σου, μπορεί να έχει κάτι τυποποιημένο να σου δώσει

Περισσότερα
08/05/2015 22:14 #18180 από stelios1

ismael έγραψε: εγώ θα έλεγα ρωτα τον κατασκευαστή του καζανιού σου, μπορεί να έχει κάτι τυποποιημένο να σου δώσει

Εγω την δικη σου γνωμη και του καθ ενος εδω μεσα θελω, αν ειχε ο ''κατασκευαστης'' λυση θα την ειχαν υιοθετησει ολοι οι καζαντζηδες και δεν θα ειχαμε αυτην την συζητηση.
Δηλωσα επιφυλακτικος και προσπαθω να καταλαβω αν κανει δουλεια η οχι.
Ακουστε λιγο, δεν φταινε τα τσιπουρα που κολλανε ουτε το καζανι, 1) η ανθρωπινη πλεονεξια φταιει (κατι που δεν εχει σχεση με εσας που το εχετε μερακι και χομπυ). 2) η αγνοια και λαθος χειρισμοι απο το πατημα ως την αποσταξη (αυτο εχει σχεση και με εσας αν εχετε προβλημα).

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.092 δευτερόλεπτα