file Παραγωγή τσίπουρου...

Περισσότερα
17/06/2017 21:38 #23191 από stelios1
stelios1 απάντησε στο θέμα: Παραγωγή τσίπουρου...
Δεν υπαρχει λογος να επιμενω αφου δεν τα χρησιμοποιω ποτε, ηταν μια παλια τακτικη (1970-80) τοτε που πραγματικα τα ξεζουμιζαν και βαζαμε μεσα μονο τσιπουρα και νερο, παραγομενα 7 με 15 λιτρα τσιπουρου (αθλιου οπως το καταλαβαινω τωρα γιατι τοτε δεν επινα), φυσικα κυριως κοτσανια και κουκουτσια ηταν. Τοτε απαγορευοταν η θυριδα και αδειζε το καζανι με τα χερια τα αχυρα δεν ενοχλουσαν στο αδειασμα, σημερα δεν υπαρχει καζανιερης που να βαλει μεσα αχυρα, θα τον δυσκολευουν και θα καθυστερει. Παντως δεν βοηθουσαν και πολλυ εκτος κ αν εβαζες παρα πολλα μεσα, η μεθανολη παντως θα ηταν σε τετοια επιπεδα ετσι κ αλλιως που τα αχυρα μονο κακο δεν εκαναν.
Για εμενα εχει σημασια να καταλαβαινω, να γνωριζω, να κατονοω, γιατι συμβαινει αυτο και οχι το αλλο. Εαν δεν καταλαβω, εαν δεν δω επιχειρηματα σοβαρα δεν πειθομαι.
Τον κ Τσετουρα νομιζω οτι τον καταλαβαινεις λαθος. Συγνωμη για τ ''ξεκαρφωτη'' παρεμβαση μου στο θεμα αλλα εγω λειτουργω σαν να ειμαστε μια παρεα σε καφενειο πχ και μην με παρεξηγειτε καποιες φορες για τ τροπο μου η καποιες ακραιες ισως θεσεις μου.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Goude, κωστας χ, lyggas

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
18/06/2017 01:42 - 18/06/2017 10:47 #23194 από lyggas
lyggas απάντησε στο θέμα: Παραγωγή τσίπουρου...
Προς Θεού, όσο με αφορά, δεν τίθεται θέμα παρεξήγησης αλλοίμονο. Άλλωστε δεν έχουμε να χωρίσουμε τίποτα, ίσα ίσα που η κάθε γνώμη εδώ μέσα, για μένα τουλάχιστον, έστω και αν δεν συμφωνώ, είναι πολύτιμη.
΄Οσον αφορά την επίμαχη φράση του Παναγιώτη Τσέτουρα την ερμηνεύω ως εξής : Ναι τα κοτσάνια παράγουν μεθυλική αλκοόλη κατα την διάρκεια της ζύμωσης, η οποία δρα πολλαπλασιαστiκά κατά την διαδικασία της απόσταξης.

Η σειρά έχει περίπου έτσι:
α) λεπτόφλουδες ποικιλίες, (π.χ. ροδίτης) σημαίνει λιγότερη μεθανόλη στο κρασί και κατά συνέπεια στο απόσταγμα
β) χοντρόφλουδες ποικιλίες (π.χ.syrah) σημαίνει περισσότερη μεθανόλη στο κρασί και κατά συνέπεια στο απόσταγμα
Κατ' επέκταση, προσθέτοντας τα κοτσάνια στην απόσταξη μεγενθύνεις το πρόβλημα.

Ερώτηση : Αφού η μεθανόλη μεταφέρεται, ούτως ή άλλως, από το κρασί στο απόσταγμα γιατί η μεταφορά αυτή να μην λειτουργεί με αυξητική τάση κατά την διαδικασία της απόσταξης; Εγώ πάντως μελετώντας τους χημικούς, αυτό έχω αποκομίσει. ΄Ισως κατάλαβα λάθος. Μετά όμως από τόση μελέτη τόσο πολύ παρανόησα; ίσως... ευκαιρία για φρεσκάρισμα λοιπόν...

Στο δια ταύτα : έστω να υποθέσουμε ότι δεν αυξάνεται η μεθανόλη, νομίζω ότι αρκεί η εμφανής υποβάθμιση της γεύσης του αποστάγματος, για να κατανοήσουμε την εσφαλμένη πρακτική προσθήκης άχυρων κ.λ.π.

Υ.Γ.
Ευχαριστώ για την υπομονή σας.
Τελευταία διόρθωση: 18/06/2017 10:47 από lyggas.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": stelios1

Περισσότερα
18/06/2017 18:15 #23198 από stelios1
stelios1 απάντησε στο θέμα: Παραγωγή τσίπουρου...
Κατ αρχην το αλκοολ ειναι ο νουμερο ενα κινδυνος και η ισχυροτερη ουσια στο θεμα της εξαρτησης, απλά ειναι νομιμο και δεν κιδυνευει καποιος να παει φυλακη. Μπροστα σε αυτο τα διαφορα αλλα καταλοιπα ειναι αρκετα πιο αθωα (μιλαω για ποτα που δεν θα πονεσει το κεφαλι), μας κανουν πολεμο, παντου διαβαζεις καθε τοσο για το ποσο εγκληματικα ειναι τα τσιπουρα τ παραγωγων.
Δεν χρειαζεται θελω να πω να συντηρουμε κ εμεις αυτη τ κατασταση, θα πω πχ μια αποψη μου στο θεμα που ανοιξα διπλα ουζο εναντιον τσιπουρου.
Στο κρασι γινεται μια εκχυληση 0 εως 8 μερες? Καμια σχεση με τις 20-40 που μπορει να κρατησει η ζυμωση, συν του οιτι οσο αυξανεται η αλκοολη τοσο επιταχυνονται οι βλαβερες ζυμωσεις, προσθεστε και καποιες περιπτωσεις που τα ζυμωμενα τσιπουρα μπορει να μεινουν και 2-3 μηνες για διαφορους λογους. Πολαπλασιαζονται δηλαδη οι κακες ουσιες, συμπηκνωνονται αναλογικα και λογω της αποσταξης και νατην μια καλη διαφορα..
Τοση χαρτουρα, τοση γραφειοκρατια, ειναι πανευκολο και ανεξοδο να δινουν μαζι με την αδεια αποσταξης και μια σελιδα να λεει με μεγαλα καθαρα γραμματα τι ειναι σωστο και τι λαθος. Σε ολα τα καζανια θα ηταν πανευκολο να υποχρεωσουν να εχουν αναρτημενο εναν πινακα με 5 βασικα πραγματα να τα διαβαζουν και οι πλεον ασχετοι.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Goude

Περισσότερα
18/06/2017 21:37 #23202 από lyggas
lyggas απάντησε στο θέμα: Παραγωγή τσίπουρου...
Συμφωνώ και επαυξάνω.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.070 δευτερόλεπτα