file Αραίωση Τσίπουρου

Περισσότερα
04/11/2010 06:52 #4336 από Alan
Alan απάντησε στο θέμα: Αραίωση Τσίπουρου
Καλησπέρα σε όλους.
έχει κανείς σας υπόψη του, αν η προσθήκη μοσχοφίλερου μέσα στο καζάνι, για να δώσει κάποια αρώματα στο τσίπουρο, μπορεί να συντελέσει σε θόλωμα του τσίπουρου μετά (στην περίπτωσή μου γύρω στα 18-18,5 γράδα αρχίζει και θολώνει); Μου είπε ένας γνωστός ότι παίζει ρόλο αυτό καθώς και ότι, όταν ο ίδιος το πέρασε από φίλτρο, το θόλωμα έφυγε.
Ευχαριστώ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
26/11/2010 04:45 #4445 από vivlinos
vivlinos απάντησε στο θέμα: Αραίωση Τσίπουρου
Φίλοι επανέρχομαι στην ενότητα γιατί έπαθα ζημιά και θέλω τα φώτα σας.
Έκανα τσίπουρο διπλής απόσταξης χωρίς γλυκάνισο , περίπου 90 λίτρα, στα 28 γράδα, δηλ. περίπου 75%. Πήρα τα πρωτοράκια, που ξεκίνησαν από τα 35 γράδα , περίπου 4,5 λίτρα και το σταμάτησα στα 17 γράδα, γιά να μην πάρω τις ουρές. Μέχρι εδώ όλα καλά.
Στην προσπάθειά μου να το αραιώσω στα 17 γράδα με νερό εμφιαλωμένο, το τσίπουρο θόλωσε.Κανονικά δεν έπρεπε να θολώσει, αφού δεν έβαλα γλυκάνισο. Είναι όμως αρωματικό και εύγευστο.Πανικοβλήθηκα γιατί θεωρώ την θολάδα αντιαισθητική και άρχισα να ψάχνω μεθόδους να το διορθώσω. Σκέφτικα 1) να το φιλτράρω. Θα κρατήσει όμως τα αρώματά του; 2) Να αγοράσω από το καζάνι που έκανα την απόσταξη τσίπουρο με πολλά γράδα , όπως το δικό μου πριν την αραίωση και με αυτό να δυναμώσω το δικό μου.Θα είναι όμως ποιοτικό αυτό που θα αγοράσω; Θα πετύχω με αυτόν τον τρόπο το αποτέλεσμα που θέλω; Μήπως η θολάδα μπορεί να είναι άλλης αιτιολογίας και πρέπει να ψάξω κάτι άλλο ;
Ένας φίλος που του ανέφερα το γεγονός μου είπε να επέμβω με υπερμαγγανικό κάλιο. Είναι μιά ουσία που χρησιμοποιείται στην ιατρική για αποστήρωση πληγών , δερματίτιδες κ.αλ. καθώς επίσης και για την απολύμανση νερού σε ώρα ανάγκης.
Σε μια δοκιμή που έκανα σε δύο λιτρα τσίπουρο , βάζοντας μιά ελάχιστη ποσότητα , κάποιων εκοσοστών του γραμμαρίου, το τσίπουρο έγινε βιολετί και μετά από τρείς μέρες έγινε καφετί με πολλά ιζίματα στον πάτο της φιάλης. Ο φίλος αυτός με είπε ότι σε δέκα μέρες θα λαμπικάρει και αφού το μεταγγίσω θα μπορώ να τιο πιώ. Και πάλι όμως δημιουργούνται πολλά ερωτηματικά . Πόσο ασφαλές είναι μετά την χημική παρέμβαση που έκανα;
Ο φίλος Kotsalis με τον οποίο επικοινώνησα τηλεφωνικά μου είπε να καταψήξω ικανή ποσότητα από το τσίπουρο και αφού παγώσει να αφαιρέσω τα παγάκια και με το υπόλοιπο που θα είναι καθαρό οινόπνευμα να δυναμώσω το τσίπουρο.
Πολλά ερωτηματικά.
Παρακαλώ για την σοφία , την εμπειρία και τις γνώσεις σας.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Περισσότερα
26/11/2010 06:00 #4446 από Nikos Kotsalis
Nikos Kotsalis απάντησε στο θέμα: Αραίωση Τσίπουρου
Φίλε Vivlinos καλημέρα,
μετα την τηλεφωνική μας συζήτηση έψαξα στο διαδίκτυο για πιθανά προβλήματα κατάποσης υπερμαγγανικού Κάλιου (KMnO4), και δεν βρήκα τίποτα. Πιθανά ακόμα και μικρές ποσότητες να παραμείνουν δεν είναι βλαβερές μιάς και χρησιμοποιείται και για τον καθαρισμό ύδατος πριν την χρήση του.
Σίγουρα κάποια από αυτές τις μεθόδους που προτείνονται θα σου δώσει την λύση που πρωτίστως είναι αισθητική και όχι γευστική.
Πιστεύω με φιλτράρισμα και ενδυνάμωση θα λυθεί το πρόβλημα.
Κράτα μας ενήμερους
ΝΚ

Pura vida!

Περισσότερα
26/11/2010 13:03 #4448 από alexandros.k
alexandros.k απάντησε στο θέμα: Αραίωση Τσίπουρου
Πιστευω φιλε μου οτι το θολωμα προηλθε κυριως απο υπερβολικη αραιωση.Δεν ειναι σιγουρα θεμα γλυκανισου.Εγω το βγαζω 20αρι μονης αποσταξης με γλυκανισο και διαφορα αλλα.Το αποτελεσμα ειναι ενα αποσταγμα εξερετικα αρωματικο και διαυγες [sirah],το οποιο ομως για να αρχισει να θολωνει θα πρεπει να προσθεσω σχεδον αλλο τοσο νερο στο ποτηρι φυσικα.Κανε τις δοκιμες σου με μικρες ποσοτητες καθε φορα.Και βεβαια αποφυγε οσο μπορεις τα διαφορα χημικα.Πιες το καλυτερα λιγο θολο.Επειδη ομως οσο ζουμε μαθαινουμε και η ζωη θελει γενικοτερα το ψαξιμο της,συνεχισε και ευχομαι του χρονου να ξεπερασεις καθε προσδοκια.

Αλεξανδρος Καραπουλιτιδης "Το πάθος,το λάθος και η παραγγελιά, πληρώνονται."

Περισσότερα
27/11/2010 12:25 #4450 από Christos XM
Christos XM απάντησε στο θέμα: Αραίωση Τσίπουρου
Σύμφωνα με το IPCS INCHEM ( www.inchem.org ) η κατάποση υπερμαγγανικού καλίου μπορεί να προκαλέσει αίσθηση καψίματος, γαστρικούς πόνους, διάρροια, ναυτία, εμετό, λιποθυμία. Η Ε.Ε το έχει ταξινομήσει με τις εξής R- φράσεις:

R-8: η επαφή με καύσιμα υλικά μπορεί να προκαλέσει φωτιά

R-22: βλαβερό κατά την κατάποση

R-50/53: ισχυρά τοξικό σε υδρόβιους οργανισμούς, μπορεί να προκαλέσει μακροπρόθεσμες επικίνδυνες συνέπειες στο υδάτινο περιβάλλον.

Αυτά που σου ανέφερε ο φίλος σου για τη χρήση του KMnO4 ως αντισηπτικού και στην επεξεργασία του νερού ισχύουν. Ωστόσο η δοσολογία είναι πάντα σημαντική. Σε ποια ποσότητα, μήπως μετά χρειάζεται άλλη επεξεργασία κλπ. Προσωπικά δε θα το διακινδύνευα.

Για το δε τσίπουρό σου, εάν σε ενοχλεί τόσο πολύ το θόλωμά του, καλό είναι να ζητήσεις τη γνώμη κάποιου ειδικού (οινολόγου).

Με την ευκαιρία, θα ήθελα να πω ότι μου κάνει εντύπωση η ευκολία με την οποία είμαστε διατεθιμένοι να βάλουμε διάφορες ουσίες στα κατά τα άλλα "αγνά" προϊόντα μας κυνηγώντας άραγε τί; Γευστικά (σώμα, γεύση, αρώματα) και αισθητικά (διαύγεια, χρώμα) πρότυπα ακυρώνοντας όμως στην πράξη την αγνότητα. Φίλε Vivlinos, ενώ έχεις ενστάσεις στο να χρησιμοποιήσεις αγορασμένο τσίπουρο για να το δυναμώσεις, εμφανίζεσαι διατεθιμένος να βάλεις KMnO4 (;;;;;;;). Στη θέση σου θα έκανα αυτά που προτείνει ο Kotsalis.

ΕΝ ΟΙΝΩ ΑΛΗΘΕΙΑ - IN VINO VERITAS

Περισσότερα
30/11/2010 03:12 - 28/12/2015 15:49 #4456 από SPYROS
SPYROS απάντησε στο θέμα: Αραίωση Τσίπουρου
Αγαπητέ <!--?xml:namespace prefix = v ns = "urn:schemas-microsoft-com:vml"--> <!--?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office"--> Vivlinos :

1. Ο αποχρωματισμός/μεταβολή χρώματος του υπερμαγγανικού καλίου που διαπίστωσες, οφείλεται στην φύση των ιόντων παρουσία των αλκοολών.

2. Το υπερμαγγανικό κάλιο (KMnO 4) δεν προσφέρεται για αυτή τη δουλειά. Πέραν των τυχόν βλαπτικών επιδράσεων που πολύ σωστά αναφέρουν οι προλαλήσαντες και πλέον ειδικοί (Relative Rate/ οριακοί συσχετισμοί R -8, R-22, R-50/53, κλπ), οξειδώνει τiς αλκοόλες προς αλδεύδες. Εκ παραλλήλου, οι αλδεύδες αποτελούν προϊόν οξείδωσης των αλκοολών, όταν τα κρασιά οξειδώνονται). Νομίζω λοιπόν πως, και εξ αυτού του λόγου, τα πράγματα θα τα κάνεις χειρότερα προσθέτοντας υπερμαγγανικό κάλιο!!! Οι γνώμες των άλλων (αναφέρομαι στο υπερμαγγανικό κάλιο) αποτελούν το φθηνότερο προϊόν σ’ αυτόν τον κόσμο. Ο καθένας διαθέτει πληθώρα απ’ αυτές (αφού προορίζονται για τους άλλους), που τις δίνει εύκολα σε κάποιον, που είναι πρόθυμος να τις δεχθεί. Το να ξέρουμε πότε πρέπει να ακολουθήσουμε μια συμβουλή είναι εξίσου σημαντικό με το να ξέρουμε πότε να την απορρίψουμε.

3. Το «άσπρισμα» λόγω προσθήκης νερού στο τσίπουρο γλυκάνισου ή στο ούζο, οφείλεται στη σκέδαση (εκτροπή και διάχυση) του ηλιακού φωτός της ημέρας επί των αιωρούμενων σωματιδίων, όταν αυτά έχουν διαστάσεις μεγαλύτερες του μήκους κύματος του φωτός (σκέδασις τύπου Tyndall , που θα μπορούσαμε να αναφερθούμε αναλυτικά κάποια άλλη φορά). Όταν λοιπόν οι διαστάσεις των αιωρούμενων σωματιδίων είναι μεγαλύτερες της τάξεως μεγέθους του μήκους κύματος του λευκού φωτός (φωτός ημέρας), η σκεδαζόμενη ισχύς των (διαφορετικού μήκους κύματος) 7 χρωμάτων της ίριδος (απο τα οποία απαρτίζεται το λευκό φώς), είναι ανεξάρτητη του μήκους κύματος (όλα σκεδάζονται εξ' ίσου), και συνεπώς το εκ σκεδάσεως του λευκού φωτός της ημέρας προκύπτον φως δεν χρωματίζεται και παραμένει και αυτό λευκό. Είναι η γνωστή σ’ όλους μας περίπτωση του (λευκού) γαλακτώματος του τσίπουρου και του ούζου, όταν σ’ αυτό προστεθεί νερό σε ικανή ποσότητα, ενώ τα σκεδάζοντα το λευκό φως σωματίδια είναι εν προκειμένω τα σταγονίδια των αιθερίων ελαίων του γλυκάνισου, τα οποία απέκτησαν πλέον επαρκείς διαστάσεις (μεγαλύτερες του μήκους κύματος του φωτός), επειδή η περιεκτικότητα του οινοπνεύματος στο διάλυμα μειώθηκε αισθητά, λόγω της προσθήκης ύδατος, οπότε μειώθηκε η διαλυτότητά τους.

4. Στην περίπτωση του τσίπουρού σου (χωρίς γλυκάνισο), με βάση τα παραπάνω, δεν εξηγείται οιοδήποτε θόλωμα-άσπρισμα κατά την προσθήκη νερού. Εάν το θόλωμα είναι γαλάκτωμα της ίδιας φύσεως με το γαλάκτωμα του νερωμένου ούζου ή του νερωμένου τσίπουρου γλυκανίσου, τότε οδηγούμεθα στο συμπέρασμα ότι το τσίπουρό σου περιέχει αιθέρια έλαια, την προέλευση των οποίων γνωρίζεις μόνο εσύ, γιατί εσύ ξέρεις πως το παρασκεύασες (π.χ. προσθήκη αρωματικών ουσιών, βοτάνων, πολύ αρωματικές ποικιλίες σταφυλιών με "κόψιμο" της απόσταξης σε πολύ χαμηλούς οινοπνευματικούς βαθμούς, κλπ). Έχε πάντως υπόψη σου ότι ΤΣΙΠΟΥΡΑ ΧΩΡΙΣ ΓΛΥΚΑΝΙΣΟ (grappa) ΠΟΥ ΠΡΟΕΡΧΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΑΠΟΣΤΑΞΗ ΣΤΕΜΦΥΛΩΝ ΑΡΩΜΑΤΙΚΏΝ ΠΟΙΚΙΛΙΏΝ, ΠΑΝΤΟΤΕ ΑΣΠΡΙΖΟΥΝ ΑΝ ΑΡΑΙΩΘΟΥΝ ΜΕ ΕΠΑΡΚΗ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΝΕΡΟΥ (γιατί περιέχουν μεγάλες ποσότητες αρωματικών αιθερίων ελαίων της ποικιλίας που προέρχονται από τη φλούδα) , ενώ όταν προέρχονται από απόσταξη στεμφύλων μη αρωματικών ποικιλιών ουδέποτε ή σπάνια ασπρίζουν όταν αραιωθούν ακόμη και με πολύ νερό.

5. Η συμβουλή μου είναι, αφού πρώτα το ψύξεις για να παγώσουν τα αιθέρια έλαια, να το περάσεις από φίλτρο (αραιωμένο όμως στα 17 γράδα και όχι υψηλόβαθμο, για να είναι αποτελεσματικό το φιλτράρισμα), και να μην κάνεις τίποτε άλλο, γιατί θα το χαλάσεις. Τα αρώματα θεωρώ ότι δεν θα μειωθούν σημαντικά.

6. Τη λύση της μεγάλης ψύξεως που προτείνεται, είναι δύσκολο να εφαρμοστεί σε μεγάλες ποσότητες τσίπουρου, αφού ένα τσίπουρο 17 γράδων δηλ. 41,5 οινοπνευματικών βαθμών, έχει σημείο πήξεως, κατα τους υπολογισμούς μου, τους -22,8 βαθμούς Κελσίου (αν δεν έχω κάνει κάποιο λάθος, γιατί δεν είμαι και ειδικός (κρυοσκοπία-Νόμος Raoult )), και τέτοιες χαμηλές θερμοκρασίες είναι δύσκολο να τις πετύχεις εύκολα στο σπίτι σου, αλλά και δυσκολότερο να πραγματοποιήσεις φιλτράρισμα σε ατμόσφαιρα -22 βαθμών Κελσίου.

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΙΚΑ: Όταν σε μια grappa κόβουμε τις ουρές πολύ χαμηλά, εμπλουτίζουμε το απόσταγμα με ανώτερες αλκοόλες, τα λεγόμενα ζυμέλαια, τα οποία είναι ελαιώδεις ουσίες που μυρίζουν άσχημα και συγχρόνως αυξάνουν την πιθανότητα ασπρίσματος κατά την αραίωση με νερό).
Μια grappa θολώνει κατά την αραίωση α) όταν περιέχει ζυμέλαια και β) όταν περιέχει αιθέρια έλαια της φλούδας των στεμφύλων.
Συνεπώς αν θέλουμε η grappa μας να μην ασπρίζει κατά την αραίωση, θα πρέπει
α) σε ό,τι αφορά τα ζυμέλαια να κόβουμε τις ουρές πολύ ψηλά (να απορρίπτουμε μεγάλη ποσότητα ουρών), δηλ. πολύ πιο πάνω από τους 40% βαθμούς, και στη συνέχεια να αραιώνουμε με νερό εμφιαλωμένο χαμηλής σκληρότητας και β) σε ό,τι αφορά τα αιθέρια έλαια των στεμφύλων, να αραιώνουμε σε υψηλότερους αλκοολικούς βαθμούς, δηλ. μέχρι λίγο πριν θολώσει.
Τότε το απόσταγμά μας θα έχει και καλύτερα αρώματα γιατί αποφεύγουμε τις βαριές μυρωδιές τσαμπουρίλας των ζυμελαίων.

SPYROS

Διπλ. Η/Μ
Να φαν τα λάφια μάλαθρο,
κι οι μούλες το τριφύλλι,
κι ο νιός να πιή παλιό κρασί,
ρακί ματαβρασμένο.
Τελευταία διόρθωση: 28/12/2015 15:49 από SPYROS.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": alcol

Περισσότερα
30/11/2010 03:44 #4457 από vivlinos
Φίλοι Kotsalis,CxristosXM και Alexandros σας ευχαριστώ για το ενδοιαφέρον που δείξατε και ασχοληθήκατε με το πρόβλημά μου.
Θέλω να σας διαβαιβεώσω ότι ποτέ δεν θα αποφασιζα να βάλω ουσίες στο κρασί ή στο τσίπουρό μου, που δεν υπάρχουν στην βιβλιογραφία της οινολογίας και δεν είναι διασταυρομένες οι αποτελεσματικότητές τους από φίλους και ειδικούς που έχουν την σχετική εμπειρία και γνώση.
Το μεταμπισουλβίτ το αντιμετωπίζω με πολύ περίσκεψη και το βάζω σε αναλογίες κάτω των προτεινομένων και σε μούστο που τα σταφύλια δεν είναι άριστης ποιότητας.Χρησιμοποιώ μόνο το τρυγικό οξύ και αυτό σε μούστους με 13 και άνω Μπωμέ.
Την δοκιμή που έκανα με το Υπερμαγγανικό Κάλιο την έκανα από περιέργεια και σας διαβαιβεώννω ότι τα αποτελέσματα είναι εντυπωσιακά. Στο δίλιτρο μπουκάλι που έβαλα δυό τρία ψίγματα , έγινε αρχικά μωβ και μετά από πέντε μέρες παρατήρησα στον πάτο του μπουκαλιού ένα ίζιμα χρώματος καφέ, πάχους μισού εκατοστού και το υπόλοιπο σώμα του τσίπουρου μέσα στο μπουκάλι είναι απόλυτα διαυγές. Θα το δοκιμάσω μετά από δέκα μέρες και θα σταματήσω εκεί.
Όσο για το πρόβλημά μου, που στην ουσία δεν είναι πρόβλημα, αφού γευστικά και αρωματικά, όσοι το δοκίμασαν που είπαν ότι είναι υπέροχο, θα αποστάξω 120,0 λίτρα κρασί που είναι 11 γράδα και το φοβάμαι να το κρατήσω και με αυτό θα δυναμώσω το υπόλοιπο τσίπουρο.
Ανέβασα το πρόβλημά μου και σας έκανα να προβληματιστείται και εσείς, γιατί θεωρώ ότι μέσα από τους προβηματισμούς καλιεργείται η εμπειρία και η γνώση.
Σας ευχαριστώ και πάλι.

Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Nikos Kotsalis

Περισσότερα
01/12/2010 02:43 #4461 από vivlinos
Φίλε SPYROSσε ευχαριστώ για την εμπεριστατωμένη και με επιστημονικά δεδομένα απάντησή σου. Πήρα την απάντησή μου στο γιατί.
Μέσα στο καζάνι εκτός από το αλάτι έβαλα 20,0 γραμμάρια μαστίχα και ένα μοσχοκάρυδο σπασμένο, και όπως φαίνεται τα εθαίρια έλαια αυτών μου έκαναν το θόλωμα.
Όσο για τις γνώμες των άλλων καλό είναι να ακούγονται, και ο καθένας ας κρίνει εάν τις υοθετήσει ή όχι.
Σε ευχαριστώ και πάλι.

Περισσότερα
11/10/2014 21:31 #16386 από zahos03
zahos03 απάντησε στο θέμα: Αραίωση Τσίπουρου
την ώρα που το νερό ανακατεύεται με την αλκοόλη αυξάνεται η θερμοκρασία του υγρού, ανάλογα με την ποσότητα μέχρι και 2-3 βαθμούς κελσίου , την ώρα εκείνη αν δεν λάβεις υπόψιν σου το σφάλμα μέτρησης έχεις σύν ένα βαθμό τον οποίο θα χάσει μόλις επανέλθει στους 15 ή 20 ανάλογα με το γραδόμετρό σου .
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": setoinos

Περισσότερα
30/10/2014 12:02 #16616 από ismael
ismael απάντησε στο θέμα: Αραίωση Τσίπουρου
εγώ πάντως αυτό με το θόλωμα το πάθαινα συνέχεια.
Το έλυσα με τους παρακάτω δύο τρόπους:
1) Για να μειώσεις την έκταση του φαινομένου, έχω δεί σε ξένα σάιτ οτι συστήνουν να προσθέτεις το τσίπουρο στο νερό και όχι το νερό στο τσίπουρο (δηλ. στο δοχείο που θα κάνεις την ανάμιξη, ρίξε πρώτα μια ποσότητα νερού, μετά το τσίπουρο, και μετά διόρθωσε με νερό). Θεωρώ (επειδή όντως λειτουργεί, άρα δεν είναι βλακεία...) οτι μάλλον εμποδίζεται με αυτόν τον τρόπο η γαλακτωματοποίηση κάποιων ουσιών πηδώντας από μεγάλη συγκέντρωση οινοπνεύματος σε μικρή, παρακάμπτοντας την ενδιάμεση.
2)Επίσης, αυτό το θόλωμα, τείνει με την αποθήκευση να μειωθεί και δημιουργούνται κάτι περίεργοι "κρύσταλλοι" (πιό πολύ με "μπαμπακάκια" εν αιωρήσει μοιάζουν παρά με κρύσταλλους) οι οποίοι είτε καθιζάνουν, είτε απομακρύνονται πολύ εύκολα με φιλτράρισμα με φίλτρο του καφέ.
Εγώ αυτά κάνω και είμαι κομπλέ.
Τέλος, σε ένα παλιό ιταλικό βιβλίο (εγχειρίδιο απόσταξης, το έχω ποστάρει σε ένα άλλο θέμα για την αραίωση του τσίπουρου) έχω δει οτι η διαύγαση του αποστάγματος, εκτός της ψύξης και διαδοχικού φιλτραρίσματος, μπορεί να γίνει (α) με κολλάρισμα με ζελατίνα και (β) με το ρίξιμο πολύ μικρών κομματιών χαρτιού ή υφάσματος (νομίζω λινό ή βαμβάκι) ωστε να επιτευχθεί κροκίδωση των εν αιωρήσει σωματιδίων. Δεν τα έχω δοκιμάσει

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.056 δευτερόλεπτα