file Απαράδεκτο επώνυμο κρασί

Περισσότερα
04/03/2018 15:30 #25210 από ΚΡΑΣΑΡΧΗΣ
ΚΡΑΣΑΡΧΗΣ δημιούργησε το θέμα: Απαράδεκτο επώνυμο κρασί
Καλησπέρα σε όλους.θα ήθελα να αναφερθώ σε ένα περιστατικό και ίσως να συνεβει και σε άλλους.τριτη φορά πήρα κρασί κτήμα Ρεπάνη Αγιωργίτικο και τις τρείς το πέταξα.την πρώτη φορά είπα έτυχε...τη δεύτερη μια σπάνια σύμπτωση...την τρίτη φορά φτάνει...! και η ξεφτίλα έχει όρια.το συγκεκριμένο κρασί το πήρα από το Σκλαβενίτη στο Μαρούσι..οι οποίοι έχουν και αυτοί την ευθύνη τους.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": PAKSIMADIS

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
05/03/2018 10:30 #25218 από PAKSIMADIS
PAKSIMADIS απάντησε στο θέμα: Απαράδεκτο επώνυμο κρασί

ΚΡΑΣΑΡΧΗΣ έγραψε: Καλησπέρα σε όλους.θα ήθελα να αναφερθώ σε ένα περιστατικό και ίσως να συνεβει και σε άλλους.τριτη φορά πήρα κρασί κτήμα Ρεπάνη Αγιωργίτικο και τις τρείς το πέταξα.την πρώτη φορά είπα έτυχε...τη δεύτερη μια σπάνια σύμπτωση...την τρίτη φορά φτάνει...! και η ξεφτίλα έχει όρια.το συγκεκριμένο κρασί το πήρα από το Σκλαβενίτη στο Μαρούσι..οι οποίοι έχουν και αυτοί την ευθύνη τους.

Αγαπητέ ΚΡΑΣΑΡΧΗΣ μπορούμε να γνωρίσουμε το λόγο της απόρριψης του κρασιού π.χ. οξειδωμένο, κακοφτιαγμένο, μη τυπικό της ποικιλίας ή άλλο; Ρωτάω για να βγάλουμε μια άκρη τι έφταιξε. Προς ενημέρωσή σας, ο Ρεπάνης οινοποιεί εκατοντάδες τόνους και πολύ φασόν, επομένως η ποιότητα πάει στην άκρη, εκτός βέβαια από τις ακριβές του ετικέτες.

αμπελουργός-οινοποιός
αν δεν υποφέρει το αμπέλι και ο οινοποιός καλό κρασί δε βγαίνει

Περισσότερα
05/03/2018 12:41 #25219 από stelios1
stelios1 απάντησε στο θέμα: Απαράδεκτο επώνυμο κρασί
Και ποσο κοστιζε?

Περισσότερα
05/03/2018 16:21 #25220 από ΚΡΑΣΑΡΧΗΣ
ΚΡΑΣΑΡΧΗΣ απάντησε στο θέμα: Απαράδεκτο επώνυμο κρασί
Το κρασί το είχε προσφορά από 9.5€ σε 6.5€(τις δύο προηγούμενες φορές τα είχα αγοράσει γύρω στο δεκαευρο χωρίς προσφορά αλλά και εκείνα τα πέταξα.) το συγκεκριμένο ήταν του 14 παλαιομενο σε δρύινα βαρέλια και με σφραγίδα του υπουργείου.! όταν το άνοιξα είχε σχετικά καλό άρωμα όταν όμως το έβαλα στο ποτήρι δημιούργησε ένα αφρό που χάθηκε με την ταχύτητα που χάνεται όπως της κοκακολας και άφησε στην επιφάνεια του κρασιού μια καφέ σκόνη στην συνέχεια όταν δοκίμασα όμως το εφτυσα μου θυμησε υγρά μπαταρίας ένα κάψιμο και ίχνος γεύση από κρασί...!
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Goude, stelios1

Περισσότερα
05/03/2018 19:26 #25221 από Bullock
Bullock απάντησε στο θέμα: Απαράδεκτο επώνυμο κρασί
Με μεγάλη επιφύλαξη λόγω του αφρισμού ο νους μου πάει σε επαναζύμωση αζύμωτων σακχάρων ή άλλων συστατικών του οίνου όπως το τρυγικό οξύ, η γλυκερόλη, η αιθανόλη (αλκοόλη) ή το κιτρικό οξύ! Αυτό συμβαίνει όταν ο οίνος δεν είναι επαρκώς θειωμένος και οι συνθήκες παλαίωσης ή συντήρησης είναι ακατάλληλες όπως αυξημένη θερμοκρασία, έκθεση στο φως κλπ. Τα παραπάνω αποτελούν αλλοιώσεις που οφείλονται σε ανεπιθύμητες ζύμες και βακτήρια! Επαναλαμβάνω πως αυτά που σου λέω είναι με μεγάλη επιφύλαξη καθώς δεν γνωρίζω τον τρόπο οινοποίησης του συγκεκριμένου παραγωγού!
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": setoinos, Goude, PAKSIMADIS, κωστας χ

Περισσότερα
05/03/2018 20:22 #25222 από stelios1
stelios1 απάντησε στο θέμα: Απαράδεκτο επώνυμο κρασί
Να το θεσω και αλλιως ομως.. Πρεπει να μου φταιει αυτος που μου το πουλησε, αυτος που πηρε τα λεφτα μου.

Περισσότερα
05/03/2018 22:36 #25223 από Goude
Goude απάντησε στο θέμα: Απαράδεκτο επώνυμο κρασί
Μου φαίνεται λίγο παράξενο να έγιναν λάθη στο οινοποιείο.
Πιο πιθανό μου φαίνεται να υπάρχει πρόβλημα στην αποθήκευση των οίνων. Αναφέρομαι σε περιβάλλον κοντά σε εστία θέρμανσης και ηλιαζόμενη, στο MARKET.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": PAKSIMADIS, κωστας χ

Περισσότερα
05/03/2018 23:10 #25224 από κωστας χ
κωστας χ απάντησε στο θέμα: Απαράδεκτο επώνυμο κρασί
ΚΡΑΣΑΡΧΗΣ το κρασί το έβαλες σε καράφα-αερισμό και πόση ώρα πριν το δοκιμάσεις στο ποτήρι;

Περισσότερα
05/03/2018 23:51 #25225 από κωστας χ
κωστας χ απάντησε στο θέμα: Απαράδεκτο επώνυμο κρασί
www.myreview.gr/wine/reviews/21-1/293/to-krasi-einai-gia-apolausi/ Διάβασε το μικρό άρθρο μήπως βοηθήσει να βρεθεί τι έφταιξε.

Περισσότερα
05/03/2018 23:56 #25226 από ΚΡΑΣΑΡΧΗΣ
ΚΡΑΣΑΡΧΗΣ απάντησε στο θέμα: Απαράδεκτο επώνυμο κρασί
Το κρασί το άφησα σε κανάτα γύρω στα 40 λεπτά.μου έκανε εντύπωση ότι και τις τρείς φορές ήταν του Ρεπάνη που βγήκε σκάρτο το κρασί από διαφορετικά σημεία πώλησης. βέβαια μεγάλη ευθύνη έχει και Σκλαβενίτης σίγουρα ξέρει ότι το συγκεκριμένο κρασί είναι για πέταμα.... αυτό που με πείραξε δεν ήταν τα 6.5 η τα 16.5€ αλλά το ότι μου χάλασε μια ωραία στιγμή με την παρέα μου!
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": PAKSIMADIS

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.242 δευτερόλεπτα