file Το κρασί των φίλων του ampelourgos.gr.

Περισσότερα
22/01/2018 12:20 #25057 από bill.
bill. απάντησε στο θέμα: αγορα φιαλων.
καλημέρα και καλη εβδομαδα χαιρομαι για την επιτυχια του κρασιου και θα ηθελα αν είναι δυνατον 2 φιαλες.το τηλ. μου είναι 6942013736 και είμαι από θεσσαλονικη.ευχαριστω
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": isaakpa

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

• gomati_sok
  • Το Άβαταρ του/της gomati_sok
  • Αποσυνδεμένος
  • Platinum Member
  • Platinum Member
  • Μεταξύ Θεσσαλονίκης και Γοματίου Χαλκιδικής
Περισσότερα
22/01/2018 15:14 #25059 από gomati_sok
gomati_sok απάντησε στο θέμα: Αγορά σταφυλιών Σαββατιανού
μένουν 22 φιάλες για να αγοράσουν με 80 λεπτά όποιος θέλει από τους παρόντες στην συνάντηση το Σάββατο.

Μήπως η τιμή των 22 αυτών φιαλών να ανέλθει στο ποσό των 5€,και με την διαφορά να χρηματοδοτηθεί η αγορά δρύινου βαρελιού για το επόμενο κρασί???

“Ο καπτάν Δημήτρης ένιωσε ένα νταγιάντισμα σοφράνο μεριά,
ο καιρός τραμουντάνα γεμάτη έξι προς εφτά δύναμη ,
η μπαστέκα στο καπόνι έτριξε μακρόσυρτα, το καΐκι...
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": setoinos, stelios1

Περισσότερα
22/01/2018 17:07 #25062 από alexandros.k
alexandros.k απάντησε στο θέμα: Αγορά σταφυλιών Σαββατιανού
Προτεινω οι φιαλες που περισευουν, να μοιραστουν αναλογα με την ποσοτητα που διεθεσε ο καθενας,σε αυτους που συμμετειχαν στην προσπαθεια.Απο εκει και περα ο καθενας ας τις χρησιμοποιησει η διαθεσει οπως επιθυμει.Σε αντιθετη περιπτωση ενδιαφερομαι να τις αγορασω εγω (ελπιζω να εγινε κατανοητος ο λογος που με οδηγησε στο να τα γραψω αυτα).

Αλεξανδρος Καραπουλιτιδης "Το πάθος,το λάθος και η παραγγελιά, πληρώνονται."
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": setoinos, PAKSIMADIS, gomati_sok

Περισσότερα
22/01/2018 17:46 - 22/01/2018 17:54 #25063 από PAKSIMADIS
PAKSIMADIS απάντησε στο θέμα: Αγορά σταφυλιών Σαββατιανού

alexandros.k έγραψε: Προτεινω οι φιαλες που περισευουν, να μοιραστουν αναλογα με την ποσοτητα που διεθεσε ο καθενας,σε αυτους που συμμετειχαν στην προσπαθεια.Απο εκει και περα ο καθενας ας τις χρησιμοποιησει η διαθεσει οπως επιθυμει.Σε αντιθετη περιπτωση ενδιαφερομαι να τις αγορασω εγω (ελπιζω να εγινε κατανοητος ο λογος που με οδηγησε στο να τα γραψω αυτα).

Σύμφωνα με την ποσοστιαία αναλογία του κρασιού που έφερε ο καθένας μας κατά προσέγγιση μας αναλογούν από 6 φιάλες εκτός από τον Χριστόφορο που του αναλογούν 3, τον stelios1 20 και τον Σπύρο 17. Σύνολο 106 από τις 114. Βγάζω 6 συν 2 ίσον 8 φιάλες για τους λόγους που έχουν αναφερθεί παραπάνω. Επειδή έχω μιλήσει με τον stelios1 και με τον Σπύρο που εξέφρασαν την άποψη ότι δε θέλουν τόσο πολύ κρασί να πάρουν, αλλά όλοι να πάρουν από ίση ποσότητα και ότι περισσέψει να διατεθεί προς αγορά στη συνάντηση και από άλλους που δεν είχαν δώσει κρασί. Για αυτό είπα να πάρουμε και οι 14 από 6 φιάλες (84)προς 5 ευρώ και τις υπόλοιπες 22 τις 2 θα τις ανοίξουμε ούτως ή άλλως για να δοκιμάσουμε τι κάναμε και τις υπόλοιπες 20 ας τις αγοράσουν προς 5 ευρώ τη μια, όποιοι θέλουν από τους άλλους φίλους που θα είναι μαζί μας. Εννοείται ότι όποιος δε θέλει όλη την εξάδα του τότε η προσφορά σε φιάλες μεγαλώνει. Έτσι θα βγουν και τα έξοδα του επόμενου κρασιού από τώρα. Βεβαίως όλα αυτά θα τα δούμε και στη συνάντηση όπου και θα λάβουμε την τελειωτική απόφαση. Είμαι σίγουρος ότι όταν δοκιμάσουμε και το κρασί οι προς προσφορά φιάλες θα γίνουν ανάρπαστες, το κόβω για τελική τιμή Petrus σε δημοπρασία.?

αμπελουργός-οινοποιός
αν δεν υποφέρει το αμπέλι και ο οινοποιός καλό κρασί δε βγαίνει
Τελευταία διόρθωση: 22/01/2018 17:54 από PAKSIMADIS.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Nikos Kotsalis, setoinos, gomati_sok, stelios1

Περισσότερα
22/01/2018 17:52 - 22/01/2018 19:53 #25064 από Nikos Kotsalis
Nikos Kotsalis απάντησε στο θέμα: Αγορά σταφυλιών Σαββατιανού
Καλησπέρα φίλοι,
βρίσκω σωστή την σκέψη του Αλέξανδρου και του Λευτέρη να υπάρξει ανταποδοτικότητα σε αυτούς που διέθεσαν ποσότητες από το κρασί τους για το blending, ακόμα και για αυτούς που κουράστηκαν για να το κάνουν.
Επίσης συμφωνώ και για την αγορα ξύλινου βαρελιού που προτείνει ο Ισαάκ και ο Σωκράτης.
Τα έξοδα μπορούν να καλυφθούν ποικιλοτρόπως, η δημοπρασία είναι μια ενδιαφέρουσα ιδέα,
ΝΚ

Pura vida!
Τελευταία διόρθωση: 22/01/2018 19:53 από Nikos Kotsalis.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": isaakpa, gomati_sok

Περισσότερα
26/01/2018 03:40 - 26/01/2018 03:51 #25071 από SPYROS
SPYROS απάντησε στο θέμα: Αγορά σταφυλιών Σαββατιανού
Αγαπητοί φίλοι «εν οίνω»,

Τελείωσα προς το παρόν τα τρεξίματα μου και τώρα μπορώ να μπώ κι εγώ στην Κουβέντα.

1. Να ευχαριστήσω απείρως τον φίλο Γ. Μ. που μας έφτιαξε αυτή την εξαιρετική ετικέτα.

2. Να ευχαριστήσω και τον Λευτέρη για όλη την ευθύνη και την φροντίδα που είχε για την υπόθεση αυτή, και για το τρέξιμο και τον κόπο στον οποίο υποβλήθηκε.

3. Να ευχαριστήσω και την Οινοποιητική Επιχείρηση «ΚΕΡΑΜΟΣ» του ανηψιού μου Δημήτρη Κων. Παπαγιαννούλη www.facebook.com/papagiannouliswinery
α. για τη διάθεση χώρου στο υπόγειο του οινοποιείου, όπου τοποθετήσαμε την INOX δεξαμενή 200 lt του «κρασιού του Αμπελουργού», δίπλα στις δικές του μεγάλες δεξαμενές και σε χαμηλή θερμοκρασία συντήρησης-ωρίμανσης,
β. Για όλη τη βοήθειά του σε τεχνολογικό και υλικό εξοπλισμό και
γ. Για τη διάθεση των κλειδιών του οινοποιείου για πρόσβασή μας σε 24ωρη βάση.

3. Το pH του, το φέραμε ύστερα από δοκιμές με τον Λευτέρη στο 3,59 που είναι μια καλή τιμή με βάση το οινόπνευμά του και τα φαινολικά.

4. Το «κλού» (clou) όμως κατά τη γνώμη μου του κρασιού αυτού είναι ότι προσθέσαμε 3,6÷4% ΞΗΡΗ μαυροδάφνη Πατρών, original, εσοδείας 1990, που δίνει στο κρασί μια πολυπλοκότητα. Δείγμα της (τη φυλάγω σαν τα μάτια μου) ίσως φέρω στη συνάντηση για να δοκιμαστεί από τους φίλους.

Αν όμως είχαμε και ένα δρύϊνο βαρέλι να το βάλουμε, θα ήτανε καλύτερα.

Να είμαστε όλοι καλά, και να το απολαύσουμε.
Και του χρόνου!

SPYROS

Διπλ. Η/Μ
Να φαν τα λάφια μάλαθρο,
κι οι μούλες το τριφύλλι,
κι ο νιός να πιή παλιό κρασί,
ρακί ματαβρασμένο.
Τελευταία διόρθωση: 26/01/2018 03:51 από SPYROS.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": isaakpa, setoinos, andreas.360, gomati_sok, alexandros.k

Περισσότερα
27/01/2018 01:21 #25078 από SPYROS
SPYROS απάντησε στο θέμα: Αγορά σταφυλιών Σαββατιανού
Νικόλα γειά σου.

Θα πρέπει να μην έγινε κατανοητό αυτό που γράφτηκε.
Κανένας μας δεν ζήτησε χρήματα για αυτό που κάναμε. Αλλοίμονο.
Αυτό που πρέπει να γίνει κατανοητό είναι ότι τα 5 € που αναφέρθηκε, αν συγκεντρωθούν, θα αποδοθούν στους επόμενους, Ισαάκ και Σωκράτη προκειμένου να αγοράσουν ένα βαρέλι δρύϊνο για να βάλουν το κρασί που θα συγκεντρωθεί το Σάββατο 27/1/2018. Από το κρασί λοιπόν που θα συγκεντρωθεί, θα εκτιμήσουμε τι ποσό θα χρειαστεί για αγορά βαρελιού και θα τσοντάρουμε, όσοι θέλουν, για να μαζέψουμε το επιπλέον ποσό. Φίλοι μου, δεν χρειάζεται να ανησυχεί κανείς. Όλοι θα πάρουν από το κρασί του αμπελουργού που θα φέρουμε. Κατ΄αρχήν είπα στον Λευτέρη ότι από τα 17 μπουκάλια που είπε ότι μου αναλογούν, να κρατήσω μόνο έξη. Όμως αν τα μπουκάλια δεν φθάσουν, μπορώ να κρατήσω από τα έξη μόνο τρία, ένα για εμένα και από ένα για τα παιδιά μου, όμως αν παραστεί ανάγκη μπορώ να κρατήσω μόνο δύο.
Να είστε όλοι σας καλά. Και τα λέμε το μεσημέρι.
Χαίρομαι ιδιαίτερα που θα παρευρίσκεται η Στέλα, η σύντροφος εν ζωή του Δημήτρη Πυρένη, του δημιουργού του «Αμπελουργού». Αποτελεί μεγάλη μας τιμή. Εκτιμούμε ιδιαίτερα την παρουσία της, και την περιβάλουμε με την εκτίμησή μας και την αγάπη μας.

Να είστε όλοι καλά.

Spyros

Διπλ. Η/Μ
Να φαν τα λάφια μάλαθρο,
κι οι μούλες το τριφύλλι,
κι ο νιός να πιή παλιό κρασί,
ρακί ματαβρασμένο.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": isaakpa

Περισσότερα
30/01/2018 18:58 #25106 από alexandros.k
alexandros.k απάντησε στο θέμα: Αγορά σταφυλιών Σαββατιανού
Θερμες ευχαριστιες στους αγαπητους Σπυρο και Λευτερη για την εξαιρετικη δουλεια και για τον κοπο τους.Ολοταχως για τον δευτερο γυρο με υγεια παντα.

Αλεξανδρος Καραπουλιτιδης "Το πάθος,το λάθος και η παραγγελιά, πληρώνονται."
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": PAKSIMADIS

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.054 δευτερόλεπτα