file Πλωτηρας παραφινέλαιου και μεταγγίσεις

Περισσότερα
06/10/2016 17:39 #21950 από dimitak62
dimitak62 δημιούργησε το θέμα: Πλωτηρας παραφινέλαιου και μεταγγίσεις
Αγαπητοί φίλοι γεια σας
Εχω μια ερώτηση που με βασανίζει και ευτυχώς ακομα δεν ´ηρθε η ώρα οπότε υπολογίζω στην βοήθεια σας. Εχω πλωτηρα με παραφινέλαιο και τώρα εχω κλειςει Το κρασι περιμένοντας να κανει την μηλογαλακτική ζύμωση .Οταν λοιπόν χρειαστεί να κάνω μεταγγίσεις για απολάσπωση τοτε τι κάνω; Η σκέψη μου ειναι οτι εφόσον το παραφινέλαιο εχει μικρότερο ειδικό βάρος τοτε το τραβάω όλο και το μεταγγίζω μαζι με το κρασι ετσι και αλλιως αυτο πάλι θα ειναι απο πάνω. Ειναι σωστό αυτο; Ή πρέπει σε κάθε μετάγγιση να αφαιρώ το παραφινέλαιο και καποια ποσότητα κρασιού;
Σας ευχαριστώ
Δημήτρης

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
06/10/2016 19:37 #21952 από cabernet
cabernet απάντησε στο θέμα: Πλωτηρας παραφινέλαιου και μεταγγίσεις
Φιλε Δημητρη,
Αν χρησημοποιησεις αντλια για την μεταγγιση,βυθισε το λαστιχο της αναρροφισης στην μεση του δοχειου ωστε να τραβας καθαρο κρασι.Οταν δεις οτι φτανεις στις λασπες σταματα την αντλια,αν οι λασπες σου ειναι κατω απο την κανουλα τοτε ανοιγωντας την κανουλα θα παρεις το υπολοιπομενο λιγο κρασι που θα εχει μεινει 1-2 δαχτυλα μαζι με το παραφινελαιο το οποιο θα μπορεις να ξαναχρησημοποιησεις.Ισως χρειαστει να γηρεις λιγο το δοχειο προς τα εμπρος(κ λιγες λεπτες λασπες να παρεις δεν πειραζει,καλο ειναι).Γενικα παντως το φαρμακευτικο παραφινελαιο ειναι ενα ουδετερο ελαιο και δεν επιρεαζει αρνητικα το κρασι ακομα και να αναμυχθει μ'αυτο.Οπως πολυ σωστα ειπες σε1-2 μερες θα εχει ανεβει ολο επανω!

Περισσότερα
06/10/2016 19:48 #21954 από dimitak62
dimitak62 απάντησε στο θέμα: Πλωτηρας παραφινέλαιου και μεταγγίσεις
Φίλε Cabernet
σε ευχαριστώ πολυ για την άμεση απάντηση. Φαντάζομαι το ίδιο ακριβώς συμβαίνει αν κάνω την μετάγγιση απο το βρυσάκι

Περισσότερα
06/10/2016 23:53 #21959 από SPYROS
SPYROS απάντησε στο θέμα: Πλωτηρας παραφινέλαιου και μεταγγίσεις
Φίλε μου, σε κλαίω.
Πάρε πνευματικό, να ξεμπλέξεις.

SPYROS

Διπλ. Η/Μ
Να φαν τα λάφια μάλαθρο,
κι οι μούλες το τριφύλλι,
κι ο νιός να πιή παλιό κρασί,
ρακί ματαβρασμένο.

Περισσότερα
06/10/2016 23:59 #21961 από dimitak62
dimitak62 απάντησε στο θέμα: Πλωτηρας παραφινέλαιου και μεταγγίσεις
Αγαπητέ Spyros
σε παρακολουθώ και σέβομαι απολύτως τις γνωςεις σου απο ανθρώπους σαν και σενα εχω μόνο να κερδίσω. Ο πνευματικός μοιάζει σε μένα αρκετά πολύπλοκος στην λειτουργία του για αυτο για αρχή διάλεξα το παραφινέλαιο, μου φάνηκε εύχρηστο τραβάς απο την κάνουλα και αυτο εξακολουθεί να προστατεύεται απο οξείδωση. Πάντως ακούω τις παρατηρήσεις σας .

Περισσότερα
07/10/2016 02:05 #21966 από andreas.360
andreas.360 απάντησε στο θέμα: Πλωτηρας παραφινέλαιου και μεταγγίσεις
Το παραφινέλαιο εμένα δεν με βόλεψε. Μια βρωμιά είναι. Εγώ πρώτη φορά φέτος για το λίγο λευκό που έφτιαξα το έχω βάλει σε ανοξείδωτο με βιδωτό καπάκι. Γέμισα και το κενό με CO2 και πιστεύω να μην έχω πρόβλημα. Σε 1-2 μήνες περίπου θα εμφιαλώσω σε ασκούς και λίγα μπουκάλια. Ελάχιστο θα τραβήξω από τον κρουνό.

Περισσότερα
07/10/2016 07:58 #21967 από Goude
Goude απάντησε στο θέμα: Πλωτηρας παραφινέλαιου και μεταγγίσεις
Εχω πνευματικό. Το έβαλα και την άλλη μέρα είχε βουλιάξει όλο μέσα. Αντε να φύγεις κανα μήνα και όταν γυρίσεις να βρεις ξύδι.

Περισσότερα
07/10/2016 08:34 #21969 από cabernet
cabernet απάντησε στο θέμα: Πλωτηρας παραφινέλαιου και μεταγγίσεις
Οσο αφορα τον πνευματικο πλωτηρα...εφοσον το κρασι ειναι ερμητικα σφραγισμενο μ'αυτον,πως δημιουργητε ροη απο την κανουλα απο την στιγμη που δεν υπαρχει ατμοσφαιρικη πιεση στο δοχειο; Μηπως χρειαζεται να ξεφουσκωνεις λιγο ,να τραβας κρασι και να ξαναφουσκωνεις; Κατα την διαδικασια αυτη δεν ερχεται το κρασι σε επαφη με τον αερα; Κ αν κάνεις αυτη την διαδικασια 1-2 φορες την εβδομαδα δεν ειναι επιζημια για το κρασι;...Τελικα, μηπως το παραφινελαιο ειναι αναγκαιο κακο;

Περισσότερα
07/10/2016 12:55 #21975 από Nikos Kotsalis
Nikos Kotsalis απάντησε στο θέμα: Πλωτηρας παραφινέλαιου και μεταγγίσεις
Καλημέρα,
η χρήση του πλωτήρα ή του παραφινέλειου πάντα συνοδεύονται από προβλήματα.
Καμμία πό τις 2 μεθόδους δεν είναι πανάκεια και απροβλημάτιστη.
Και τα έξοδα είναι μεγάλα και η ταλαιπωρία.
Μετά από τόσο καιρό χρήσης και των δύο μεθόδων τείνω να περάσω στο άζωτο.
Μία φορά τα έξοδα για την υποδομή και μετά το κόστος είναι μηδαμινό.
Οποιος φίλος θελήσει πλήρες σύστημα πλωτήρων για δεξαμενές 300 και 500 λίτρων ας μου στείλει μήνυμα.
ΝΚ

Pura vida!

Περισσότερα
07/10/2016 13:05 #21976 από Alexkat
Alexkat απάντησε στο θέμα: Πλωτηρας παραφινέλαιου και μεταγγίσεις
Ο πνευματικός πλωτήρας φαίνεται 10 φορές καλύτερος. Δεν υπάρχει συζήτηση κατά τη γνώμη μου. 5 χρόνια τον χρησιμοποιώ χωρίς προβλήματα. Αν θες τον τεστάρεις 2-3 μέρες πριν βάλεις το κρασί μέσα, ότι δεν πέφτει η πίεση και έτσι δεν υπάρχει κίνδυνος να τον βρεις βουλιαγμένο (!!!). Καταρχήν ακόμα και αν ξεφουσκώσει δεν βουλιάζει απλά επιπλέει και το μόνο κακό θα είναι η επαφή του κρασιού με το οξυγόνο από τα πλάγια.
Αν μιλάμε για μικρές ποσότητες κρασιού, για κάτω από 100 κιλά τότε μιλάμε για επιλογή μονόδρομο. Αν δηλαδή έχεις στη δεξαμενή 50 λίτρα κρασιού με παραφινέλαιο και κάνεις μετάγγιση θα πρέπει να "πετάξεις" κάποια λίτρα από κάτω για τις οινολάσπες και κάποια από πάνω για το παραφινέλαιο, μια χαρά, σε κάθε μετάγγιση θα ξεχωρίζεις και από λίτρα, στο τέλος θα σου μείνουν πολύ λίγα και η ταλαιπωρία του καθαρίσματος...

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.316 δευτερόλεπτα