question-circle Σορβικό κάλιο/Ασκορβικό οξύ

Περισσότερα
02/03/2015 16:16 #17748 από νέα οινολόγος
νέα οινολόγος δημιούργησε το θέμα: Σορβικό κάλιο/Ασκορβικό οξύ
Καλησπέρα σας! Θα ήθελα να μάθω για τις δοσολογίες σορβικού καλίου και ασκορβικού οξέος και από τι εξαρτάται πόσο από το καθένα θα βάλω!τι πρέπει να προσέξω;τι αλλάζει στην προσθήκη του θειώδους όταν προσθέσω και τα παραπάνω;Ξέρω ότι η προσθήκη σορβικού καλίου απαιτεί λιγότερη θείωση, αλλά κάτι πιο συγκεκριμένο;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
03/03/2015 09:58 #17757 από mioannis
mioannis απάντησε στο θέμα: Σορβικό κάλιο/Ασκορβικό οξύ
Για εξειδικευμένα θέματα που έχουν σχέση με αζύμωτα σάκχαρα έχω τη γνώμη ότι καλό είναι να απευθυνθείς σε επαγγελματίες του είδους που έχουν αρκετή εμπειρία στη χρήση αυτών των υλικών . Αν δεν το έχεις ήδη κάνει ή δεν γνωρίζεις κάποιον ξεκίνησε με τους οινολόγους πχ των παρακάτω εταιριών για να αποφύγεις προβλήματα με άσχημες οσμές που ίσως προκληθούν από τη χρήση σορβικού ή ασκορβικού κλπ που δεν αφαιρούνται μετά ότι και να κάνεις
Α) enochimiki.gr/Sorbic_Potassium.pdf , τηλ 210 4257060
Τεχνική Υποστήριξη : Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Β) technovin.gr/wp-content/uploads/2012/04/POTASSIUM-SORBATE.pdf
Δοκίμασε επίσης να συμβουλευτείς τον κοΜ. Μαραγκό της Οινοφίλης που κάνει αναφορές σχτικές με το αντικείμενο σου στο 3μηνιαίο περιοδικό του
mioannis
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": stelios1, νέα οινολόγος

Περισσότερα
03/03/2015 18:18 - 04/03/2015 07:33 #17759 από SPYROS
SPYROS απάντησε στο θέμα: Σορβικό κάλιο/Ασκορβικό οξύ
Αγαπητή νέα οινολόγος:

Το σορβικό οξύ χρησιμοποιείται σε ένα μεγάλο εύρος προϊόντων, όπως είναι το γιαούρτι και άλλα από ζύμωση προερχόμενα γαλακτοκομικά προϊόντα, στα τυριά, σε σαλάτες φρούτων, στη ζαχαροπλαστική (παντεσπάνι, σιρόπια, κρέμες, σαντιγί, πάστες κλπ), στο ψωμί, στο προσυσκευασμένο ψωμί σε φέτες (φέτες του τόστ), στα προσυσκευασμένα αρτοσκευάσματα (συμπεριλαμβανομένων και των αρτοσκευασμάτων ζαχαροπλαστικής), στους χυμούς φρούτων που περιέχουν σάκχαρα, σε όλα τα γνωστά ανθρακούχα-αεριούχα αναψυκτικά (με σύγχρονη παρουσία και βενζοϊκού νατρίου), σε κέικ και προϊόντα αρτοποιίας, στην πίτσα, στα όστρακα, στις σούπες, στις "αλοιφές" των σουπερμάρκετ (ταραμοσαλάτες, τυροσαλάτες κλπ), στις μουστάρδες, το χαβιάρι , τον ταραμά , τις έτοιμες σαλάτες, τις ελιές, τις προτηγανισμένες πατάτες , τις μαρμελάδες, τα αποξηραμένα φρούτα, το ξίδι βαλσάμικο, τις κονσέρβες, διάφορα dressings και σε όποια τροφή δεν θέλουμε να αλλοιωθεί, να ξινίσει ή να μουχλιάσει. Παντού. Σχεδόν υπάρχει σ΄ όλα τα τρόφιμα του εμπορίου.
Υπάρχει επίσης σε τις οδοντόκρεμες, σε πολλά φάρμακα, σχεδόν σε όλες τις κρέμες, τις λοσιόν, σχεδόν σε όλα τα καλλυντικά κλπ.
Είναι το πλέον διαδεδομένο πρόσθετο από άποψη ποσότητας κατανάλωσης. Όταν ο άνθρωπος καταναλώνει, όπως λένε οι στατιστικές, κατά μέσο όρο, 4,5-5 κιλά πρόσθετα το χρόνο, είναι λογικό να υποθέσουμε ότι σορβικό κάλιο καταναλώνει περί τα 2-3 κιλά το χρόνο, τουλάχιστο.
Η χρήση του σορβικού καλίου ενδείκνυται πριν την εμφιάλωση σε οίνους με υπολειμματικά σάκχαρα, σαμπάνιες (αφρώδεις οίνοι, αεριούχοι αφρώδεις οίνοι, ημιαφρώδεις οίνοι, αεριούχοι ημιαφρώδεις οίνοι), στους οίνους λικέρ και τους v.q.p.r.d. κλπ, ο μεταβολισμός των οποίων μπορεί να δημιουργήσει ανεπιθύμητες ζυμώσεις και σημαντικά προβλήματα στο εμφιαλωμένο πλέον προϊόν.
Υπάρχει σχεδόν σε όλα τα κρασιά πλην των "γενικώς ξηρών ερυθρών" και των "εντελώς ξηρών λευκών".
Το σορβικό κάλιο είναι πολύ περισσότερο διαλυτό από το σορβικό οξύ, επομένως προστίθεται απ’ ευθείας στον προς κατεργασία οίνο πριν την εμφιάλωση (χωρίς να απαιτείται η διάλυσή του σε νερό), παρέχοντας σορβικό οξύ, το οποίο είναι αυτό που συντηρεί το κρασί. Στο εμπόριο κυκλοφορεί υπό την μορφή των αλάτων του (κυρίως του σορβικού καλίου).
Αν θέλεις να βρεις για να δοκιμάσεις, ζήτησε από ένα αρτοποιείο ή ζαχαροπλαστείο, όπου το καταναλώνουν "με τα τσουβάλια".
ΔΟΣΕΙΣ (ίδε www.technovin.gr )
Έως 27 gr/hl σε λευκούς και ερυθρούς οίνους.
27g/hl σορβικού καλίου αποδίδουν 200 mg/lt (200 gr/τόνο) σορβικού οξέος (ανώτατο επιτρεπόμενο όριο) και περίπου 70 mg/lt καλίου.
Δεν επηρεάζει τη γεύση σε μικρές ποσότητες, παρά μόνο σε μεγάλες (κάψιμο-τσούξιμο στο πίσω μέλος του ουρανίσκου-επιγλωτίδα, που ένα έμπειρο άτομο το καταλαβαίνει).
Για περισσότερα, πήγαινε στην "αναζήτηση" του Αμπελουργού και δώσε "σορβικό", με επιλογή "οποιαδήποτε ημερομηνία".
Και γενικότερα, αν δουλέψεις με την "αναζήτηση", δίνοντας το κατάλληλο "λήμα"-λέξη κλειδί, μπορείς να βρεις όσα έχουν γραφεί παλαιότερα. Φιλτράρισε όμως τα γραφόμενα, για να αυτόπροστατεύεσαι.

SPYROS

Διπλ. Η/Μ
Να φαν τα λάφια μάλαθρο,
κι οι μούλες το τριφύλλι,
κι ο νιός να πιή παλιό κρασί,
ρακί ματαβρασμένο.
Τελευταία διόρθωση: 04/03/2015 07:33 από SPYROS.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": PYLAND59, stelios1, νέα οινολόγος

Περισσότερα
06/04/2015 11:11 - 13/04/2015 16:00 #18005 από SPYROS
SPYROS απάντησε στο θέμα: Σορβικό κάλιο/Ασκορβικό οξύ
Αγαπητή νέα οινολόγος,

Η χρήση του ασκορβικού οξέος όταν γίνεται, καλό είναι να γίνεται από έμπειρο οινολόγο που να γνωρίζει ή με τις οδηγίες του, γιατί μπορεί να προκαλέσει μεγάλη οξείδωση στο κρασί. Οι εταιρείες που το παράγουν και το πωλούν δίνουν και τη δοσολογία, η οποία κυμαίνεται συνήθως από 5 έως 15 γρ. στο εκατόλιτρο, χωρίς αυτό να αποτελεί κανόνα.
Προσωπική άποψη δεν έχω, γιατί δεν το χρησιμοποίησα ποτέ.
Με βάση την ξένη βιβλιογραφία:
Η αποτελεσματικότητα του ασκορβικού οξέος στο κρασί, αμφισβητείται από μερίδα ειδικών, που ισχυρίζονται ότι αποτελεί "μύθο". Προστιθέμενο στο κρασί, καταναλώνει θειώδες. Πολλοί οινολόγοι αναρωτιούνται αν είναι "φίλος ή εχθρός" του κρασιού. Άλλοι πάλι υιοθετούν τη χρήση του, όταν το κρασί πρόκειται να καταναλωθεί σύντομα και όχι σε βάθος χρόνου κάποιων ετών. Το πρόβλημα είναι ότι ακόμα και όταν χρησιμοποιηθεί σωστά, σε βάθος χρόνου προκαλεί οξείδωση και κιτρίνισμα/καφέτιασμα του κρασιού, πιστοποιούμενο με μετρήσεις χρωματογραφίας.
Θεωρώ ότι στην ερασιτεχνική οινοποίηση είναι περιττό. Μια επαρκής ποσότητα θειώδους, κάνει πολύ καλά τη δουλειά.

SPYROS

Διπλ. Η/Μ
Να φαν τα λάφια μάλαθρο,
κι οι μούλες το τριφύλλι,
κι ο νιός να πιή παλιό κρασί,
ρακί ματαβρασμένο.
Τελευταία διόρθωση: 13/04/2015 16:00 από SPYROS.

Περισσότερα
20/03/2018 16:39 #25306 από scienceshop
scienceshop απάντησε στο θέμα: Σορβικό κάλιο/Ασκορβικό οξύ
Πάντα το σωστό σε αυτές τις περιπτώσεις είναι να γίνεται πρώτα χημική ανάλυση και μετά η προσθήκη χημικών διότι η κάθε περίπτωση είναι διαφορετική.

Για το σορβικό κάλιο γενικά, η δοσολογία κυμαίνεται από 20,0 γρ. έως 50,0 γρ. ανά ΗL,
με την προϋπόθεση να μη ξεπεράσει την περιεκτικότητα των 200. https://www.scienceshop.gr/product.php?id=2075

Για το ασκορβικό η συνηθισμένη Δοσολογία: 5,0 gr ανά HL, Κανονισμός: μέγιστη επιτρεπόμενη δοσολογία: 25 gr ανά HL. https://www.scienceshop.gr/product.php?id=2075

www.scienceshop.gr | ΧΗΜΙΚΑ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑ - ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΟΣ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": PYLAND59

Περισσότερα
23/04/2020 14:40 #28052 από kostbill
kostbill απάντησε στο θέμα: Σορβικό κάλιο/Ασκορβικό οξύ
Καλησπέρα.

Δεν φτιάχνω κρασί αλλά φτιάχνω στο σπίτι αναψυκτικά για προσωπική κατανάλωση.
Μου αρέσει να ασχολούμαι, αγόρασα και φυγόκεντρο για να παίρνω καθαρό ζουμί από
διάφορα φρούτα χωρίς καθόλου από τον πολτό του φρούτου που υπάρχει αφού το
στύψεις.

Επειδή όμως για να βάλω την φυγόκεντρο και να την καθαρίσω, είναι μπελάς, θέλω να
φτιάχνω μεγάλες ποσότητες, να βάζω ανθρακικό και να εμφιαλώνω.

Αυτό σημαίνει πως θα πρέπει να βάλω κάποιου είδους συντηρητικό λίγο πριν την εμφιάλωση.

Πριν λίγο καιρό αγόρασα από το scienceshop (δεν κάνω διαφήμιση, βλέπω πως το μαγαζί
έχει κάνει και ποστ πριν από εμένα) ένα mix βενζοικού νάτριου και σορβικού καλίου:
scienceshop.gr/product.php?id=2113 .

Η ερώτησή μου είναι, αφού υπάρχει και εμπειρία, αν υπάρχει κάποια ειδική συμβουλή;

Αυτό που έχω στο μυαλό μου είναι να βάλω αυτό το mix σε ποσοστό 0,03% (0.21g στα περίπου
700g χυμού) και μετά να προχωρήσω στο carbonation (πως ονομάζεται στα Ελληνικά;
ανθρακικοποίηση; Υπάρχει αυτή η λέξη;).

Αυτό που δεν ξέρω και φοβάμαι λίγο είναι, πως θα καταλάβω αν ο χυμός μου, μετά από 10
ημέρες περίπου είναι καλός ή έχει χαλάσει;

Υπάρχει κάποιο τεστ να κάνω; Δεν ξέρω αν μπορώ να εμπιστευτώ την μύτη μου, άλλωστε οι
χυμοί που φτιάχνω έχουν και κάποιες αρωματικές ουσίες που μπορεί να είναι έντονες.

Ευχαριστώ.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Goude

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.213 δευτερόλεπτα