file ΠΡΟΣΘΕΤΑ ΔΡΥΟΣ ΣΕ ΚΥΒΟΥΣ

• mioannis
  • Το Άβαταρ του/της mioannis Συντάκτης θέματος
  • Αποσυνδεμένος
  • Elite Member
  • Elite Member
  • Ερασιτέχνης Αμπελουργός-Οινοποιός
Περισσότερα
18/11/2013 19:18 #12162 από mioannis
mioannis δημιούργησε το θέμα: ΠΡΟΣΘΕΤΑ ΔΡΥΟΣ ΣΕ ΚΥΒΟΥΣ
Φίλοι,
Απευθύνθηκα σε μεγάλη εταιρία ειδών οινοποίσης για πρόσθτα Δρυος ΜΤ σε κύβους (ντόμινο) Γαλλικής προέλευσης Allier . Με πληροφόρησαν ότι διαθέτουν συσκευασίες των 10 κιλών που είναι πολύ περισσότερο από τα 1-2 κιλά που χρειάζομαι. Μήπως υπάρχει κάποιος στο site που να αγόρασε μεγαλύτερη οσότητα από ότι χρειάζεται και θέλει να μου πουλήσει μερικά κιλά που του περισεύουν ??
Ευχαριστώ
mioannis

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

• mioannis
  • Το Άβαταρ του/της mioannis Συντάκτης θέματος
  • Αποσυνδεμένος
  • Elite Member
  • Elite Member
  • Ερασιτέχνης Αμπελουργός-Οινοποιός
Περισσότερα
24/11/2013 19:25 #12195 από mioannis
mioannis απάντησε στο θέμα: ΠΡΟΣΘΕΤΑ ΔΡΥΟΣ ΣΕ ΚΥΒΟΥΣ- ΡΑΒΔΟΙ ΠΕΛΙΤΙ
Ο φιλος alexandros δημοσίευσε φωτογραφία ξύλου δρυος με το σχόλιο "Ραβδοι απο Πελιτι μεγαλης ηλικιας(και διαμετρου),υψομετρο πανω απο 1000 μετρα,με εξαιρετικο αρωμα,ετοιμοι προς χρηση.".
Θα ήθελα να ρωτήσω τον φίλο ή κάποιον άλλο που γνωρίζει που να απευθυνθώ για να προμηθευτώ μερικούς ράβδουςαπό Πελίτι?
Ευχαριστώ
mioannis

Περισσότερα
24/11/2013 20:01 #12196 από Goude
Goude απάντησε στο θέμα: ΠΡΟΣΘΕΤΑ ΔΡΥΟΣ ΣΕ ΚΥΒΟΥΣ- ΡΑΒΔΟΙ ΠΕΛΙΤΙ
Εγώ απλά παίρνω ξύλα δρυός από ξυλάδικο, τα σχίζω και παίρνω την καρδιά, τα βάζω μέσα στο φούρνο για καμιά ώρα (κυρίως για να σκοτώσει τυχόν υπάρχοντες μικροοργανισμούς) και ύστερα μέσα στο βαρέλι. Ανάλογα στο πόσα κομμάτια θα βάλεις, θα είναι και το αποτέλεσμα.

Περισσότερα
25/11/2013 09:59 #12197 από Nikos Kotsalis
Nikos Kotsalis απάντησε στο θέμα: ΠΡΟΣΘΕΤΑ ΔΡΥΟΣ ΣΕ ΚΥΒΟΥΣ- ΡΑΒΔΟΙ ΠΕΛΙΤΙ
Καλημέρα Κοι,
να αναφέρω ότι ΠΕΛΙΤΙ σημαίνει βαλανιδιά στα Ποντιακά.
Την ονομασία αυτή επέλεξε η ομάδα διάσωσης και ανταλλαγής γηγενών φυτικών σπόρων, γενικά πολλαπλασιαστικού υλικού, και ζωικών ειδών "Πελίτι" με έδρα τη Δράμα.
Δημιουργήθηκαν και άλλες τοπικές οργανώσεις που πιά καλύπτουν σχεδόν όλη την Ελλάδα και συνεργάζονται με αντίστοιχες οργανώσεις του εξωτερικού.
Διοργανώνονται δε συναντήσεις με διάφορες δραστηριότητες.
ΝΚ

Pura vida!

Περισσότερα
25/11/2013 20:51 #12213 από alexandros.k
alexandros.k απάντησε στο θέμα: ΠΡΟΣΘΕΤΑ ΔΡΥΟΣ ΣΕ ΚΥΒΟΥΣ- ΡΑΒΔΟΙ ΠΕΛΙΤΙ
Ποιο συνηθες ονομα για την Βελανιδια εδω ειναι το Μεσες.Ως ειδος εχει διαφοροποιησεις (υποειδη;)απο βορρα στο νοτο.Φιλε mioannis ετοιμες ραβδους απο Πελιτι δεν προκειται να βρεις(δεν εισαι και κοντα να σου δωσω μερικες).Μπορεις ομως να βρεις σε μαντρες με καυσοξυλα και να βγαλεις τα κοματια που θελεις.Διαλεξε χοντρο κοματι, χωρις ροζους για να κοπει ευκολα.Αν βρεις περσυνο ακομα καλυτερα.Φιλε Goude καποια κοματια τα φουρνισα και εγω για τον ιδιο ακριβως λογο.Παρατηρησα ομως οτι εχασαν το μεγαλυτερο ποσοστο των αρωματων τους.Συγκρινωντας αρωματικα ενα ψημενο με ενα αψητο κοματι βρισκω τεραστια διαφορα,τοσο ωστε να σκεφτομαι να βγαλω τα ψημενα και να βαλω τα αλλα.

Αλεξανδρος Καραπουλιτιδης "Το πάθος,το λάθος και η παραγγελιά, πληρώνονται."

Περισσότερα
28/02/2014 10:31 - 28/02/2014 10:32 #14835 από anicneftis2
anicneftis2 απάντησε στο θέμα: ΠΡΟΣΘΕΤΑ ΔΡΥΟΣ ΣΕ ΚΥΒΟΥΣ

mioannis έγραψε: Φίλοι,
Απευθύνθηκα σε μεγάλη εταιρία ειδών οινοποίσης για πρόσθτα Δρυος ΜΤ σε κύβους (ντόμινο) Γαλλικής προέλευσης Allier . Με πληροφόρησαν ότι διαθέτουν συσκευασίες των 10 κιλών που είναι πολύ περισσότερο από τα 1-2 κιλά που χρειάζομαι. Μήπως υπάρχει κάποιος στο site που να αγόρασε μεγαλύτερη οσότητα από ότι χρειάζεται και θέλει να μου πουλήσει μερικά κιλά που του περισεύουν ??
Ευχαριστώ
mioannis

φιλε καλημερα ! εχω κοψει απο μια αγρια βελανιδια απο το χωριο μου κομματια απο πυρηνα κορμου για τον ιδιο λογο που θες κιεσυ . που βρισκεσαι να σου δωσω ;
Τελευταία διόρθωση: 28/02/2014 10:32 από anicneftis2.

Περισσότερα
28/02/2014 15:37 #14838 από THUKIS
THUKIS απάντησε στο θέμα: ΠΡΟΣΘΕΤΑ ΔΡΥΟΣ ΣΕ ΚΥΒΟΥΣ
Έχω μια απορία .
Αυτή τη στιγμή έχω καινούργιο δρυίνο βαρελι 80λ και δεν μου χρειαζονται τα πρόσθετα δρυός .
Του χρόνου που σκέφτομαι να πάρω και μια inox δεξαμενή μάλλον θα μου χρειαστούν ή θα κόψω καμια βελανιδιά από το δάσος .
Η απορία μου είναι , το ξύλο δεν επιπλέει στο κρασί ? Με τι το κρατάτε κοντά στον πάτο ώστε να μην επιπλέει στην επιφάνεια και χαλάσει την κρούστα από παραφινέλαιο ?
Καθόμουν και το σκεφτόμουν . Φυσικά βρήκα πολλές λύσεις , όπως σκοινι , σύρμα , πέτρα , βαρίδιο , αλλά με τον χρόνο μεσα στο κρασί φοβάμαι μην χαλάσει το κρασί από καμιά οξειδωμένη ουσία .
Εσείς τη χρησιμοποιείται ?

Παύλος Έδεσσα

Περισσότερα
28/02/2014 17:43 #14839 από anicneftis2
anicneftis2 απάντησε στο θέμα: ΠΡΟΣΘΕΤΑ ΔΡΥΟΣ ΣΕ ΚΥΒΟΥΣ
στη δικη σου τη περιπτωση φιλε θα επαιρνα ενα μακροστενο κομματι , μικροτερο σε μηκος απο το υψος του βαρελιου κατα το 1/ 3 και θα το τοποθετουσα-σφηνωνα διαγωνια ωστε
να περνα σε ολο κρασι και να μην ακουμπα στην επιφανεια του . ενα απλο σφηνωμα με λιγη δυναμη χωρις καμια επιπλεον ουσια, υλικο ενδιαμεσα..

Περισσότερα
28/02/2014 18:35 - 28/02/2014 18:36 #14841 από alexandros.k
alexandros.k απάντησε στο θέμα: ΠΡΟΣΘΕΤΑ ΔΡΥΟΣ ΣΕ ΚΥΒΟΥΣ
Σωστα σε προβληματισε το θεμα του ξυλου που επιπλεει. Στα ετοιμα κοματακια δρυος που χρησιμοποιησα παλιοτερα,παρατηρησα πως ενω στην αρχη επιπλεουν,στην συνεχεια αφου ρουφηξουν το κρασι τους,καταβυθιζονται.Φροντισα βεβαια να ειναι κατω απο τον πλωτηρα οταν επεπλεαν.Στα μεγαλυτερα κοματια που χρησιμοποιησα φετος,τα εδεσα με ενα κοματι συρμα inox 2χιλ. παχους, κατ.316 σκληρο,το σκαλωσα στο χειλος του βαρελιου,και τα κρατησα κατω βαζοντας το καπακι και πανω σε αυτο λιγο βαρος για να μην το σηκωσει.Μπορεις πιο απλα να παρεις ενα κοματι inox 150επι150επι20χιλ(περ.3,5 κιλα) με μια τρυπα στην οποια θα δεσεις τα ξυλα και θα τα φουνταρεις.Σχοινια,συρματα οτι'ναναι και πετρες,ξεχασετα.Επισης εκμεταλευομενος την ανωση θα μπορουσες να πιαστεις και απο την μουφα εξοδου του βαρελιου.

Αλεξανδρος Καραπουλιτιδης "Το πάθος,το λάθος και η παραγγελιά, πληρώνονται."
Τελευταία διόρθωση: 28/02/2014 18:36 από alexandros.k.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": merlot

Περισσότερα
28/02/2014 20:24 #14844 από THUKIS
THUKIS απάντησε στο θέμα: ΠΡΟΣΘΕΤΑ ΔΡΥΟΣ ΣΕ ΚΥΒΟΥΣ
Αυτό με το σφήνωμα μου άρεσε πιο πολύ από όλα .... :cheer:

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας .

Επι την ευκαιρία , αν κάμναμε τομές στο ξύλο 1 εκ παράλληλες με το μήκος τους π.χ. όπως τα πατατάκια ραφλες κυμματιστά , δηλαδή να μεγαλώναμε το εμβαδό με το οποίο έρχεται σε επαφή το κρασί θα είχε διαφορά ?
π.χ. σε ένα ξύλο 1μ χ 1μ έχουμε 2 τμ επιφάνειας 2 πλευρών .
Αν στην ίδια επιφάνεια είχαμε τομές ανα 1 εκ βάθους και πλάτους 1 εκ και από τις 2 πλευρές θα είχαμε συνολικό εμβαδό επαφής με το κρασί .4τ.μ.
|_|--|_|--|_|--|_|
| |--| |--| |--| |

Παύλος Έδεσσα

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.354 δευτερόλεπτα