file Σύστημα Ελέγχου Θερμοκρασίας Μούστου

Περισσότερα
05/07/2016 19:56 #21132 από ΓιάννηςΚ
ΓιάννηςΚ απάντησε στο θέμα: Σύστημα Ελέγχου Θερμοκρασίας Μούστου
Ανδρέα παρά την έρευνα που έκανα δεν βρήκα σωλήνα Inox 316L 8Χ1 γυαλισμένη, αλλά σατινέ. Λες να υπάρχει πρόβλημα αν φτιάξω τη σερπαντίνα μου με αυτή? (από το μαγαζί που την πήρα - Θεοδοσιάδης/Πειραια- μου είπαν ότι είναι ποιότητας τροφίμων)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
06/07/2016 11:53 #21134 από andreas.360
andreas.360 απάντησε στο θέμα: Σύστημα Ελέγχου Θερμοκρασίας Μούστου
Αν θες κάνε και μια ερώτηση στην Τεχνομετάλ, Δραγατσανίου 20. Από εκεί έχω πάρει σίγουρα σωλήνα γυαλισμένη σωλήνα.

Η γυαλισμένη τελικά το μόνο που κάνει είναι να καθαρίζεται πιο εύκολα απο τα τρυγικά άλατα που επικάθονται.

Εναλλακτικά μπορείς να δοκιμάσεις και εύκαμπτη ανοξείδωτη σωλήνα από υλικό 304 ή ακόμη και 316. Την βρίσκεις σε καταστήματα με υδραυλικά είδη. Σου τοποθετούνε και 2 ρακόρ θηλυκά ή αρσενικά 1/2'' και είσαι έτοιμος. Της δίνεις εύκολα το σχήμα που θέλεις με τα χέρια και δουλεύει μια χαρά. Πέρυσι χρησιμοποίησα μια τέτοια. Για να της δώσω το το σχήμα την είχα τυλίξει γύρω από μια πλαστική σωλήνα και έγινε σπείρα.

Δες εδώ αυτό που σου περιγράφω.

Ότι και αν επιλέξεις να θυμηθείς να καθαρίσεις εξωτερικά τη σωλήνα από τις σφραγίδες της με λίγο οινόπνευμα.

Περισσότερα
07/07/2016 14:24 #21141 από axtapos
axtapos απάντησε στο θέμα: Σύστημα Ελέγχου Θερμοκρασίας Μούστου
Αλλη μια "χαζή" ερώτηση από άσχετο με τα ηλ/κά
Τι τροφοδοτικό έχεις και για πόσα Α..
Εχω ήδη την μικρή αντλία η οποία είναι 3 Α www.tool-mania.gr/store/Product/ProductInfo.aspx?id=4781
και τον ρυθμιστή θερμοκρασίας 12V www.dx.com/p/xh-w1208-1-8-lcd-digital-te...-234991#.V346kRInKzk
ο οποίος γράφει :maximum capacity 10A; Είναι εντάξει το τροφοδοτικό των 4 Αμπέρ και είναι αρκετό για τη αντλία των 3 Α

Αγόρασα σήμερα ένα τροφοδοτικό 4 Αμπέρ το οποίο θα συνδέσω μάλλον στον ρυθμιστή και από κει στην αντλία έτσι; Δεν ταιριάζουν οι επαφές αλλά θα βρώ άκρη με το βύσμα που έχει το τροφοδοτικό..

Να με σχωρνάς για τα χαζά...αλλά;

Περισσότερα
07/07/2016 17:12 - 08/07/2016 15:37 #21142 από andreas.360
Έχω ένα απλό τροφοδοτικό πρίζας με τάση λειτουργίας 12V και ρεύμα στην έξοδο 1Α. Αυτές ακριβώς είναι και οι ανάγκες της αντλίας που έχω.

Αν η αντλία σου είναι αυτή που δείχνεις στον σύνδεσμο τότε στα 12V "τραβάει" 2Α και στα 24V "τραβάει" 1Α. Οπότε τα 3Α που αναφέρεις είναι λάθος. Σε κάθε περίπτωση το τροφοδοτικό που πήρες φαίνεται να φτάνει και να περισσεύει. Πρόσεξε μόνο η τάση λειτουργίας του τροφοδοτικού να είναι ίδια με την τάση λειτουργίας της αντλίας σου.

Ο ρυθμιστής θερμοκρασίας που έχεις μπορεί να "χειριστεί" ρεύματα σε συνεχή λειτουργία μέχρι και 10Α. αυτό σημαίνει το maximum capacity 10A.

Για τη σύνδεση, το καλύτερο είναι να συνδέσεις την έξοδο του τροφοδοτικού σου στις κλέμμες 5 & 6 του θερμοστάτη, και στις κλέμμες 1 & 2 την αντλία σου. Στις κλέμμες 3 & 4 συνδέεις το θερμοστοιχείο.

Διόρθωση.
Α. Στις κλέμμες 5-6 τα 220V από μια πρίζα του σπιτιού.
Β. Στην κλέμμα 1 ο θετικός πόλος από την έξοδο του τροφοδοτικού.
Γ. Στην κλέμμα 2 ο θετικός πόλος της Αντλίας
Δ. Ενώνεις τον αρνητικό πόλο της αντλίας με τον αρνητικό πόλο του τροφοδοτικού.

Για τις επαφές που δεν ταιριάζουν η λύση είναι να τις κόψεις, να διαχωρίσεις τους πόλους και των καλωδίων και να κάνεις συνδέσεις κατευθείαν πάνω στις κλέμμες του θερμοστάτη. Εγω αυτό έχω κάνει.
Τελευταία διόρθωση: 08/07/2016 15:37 από andreas.360.

Περισσότερα
07/07/2016 18:33 #21143 από axtapos
Πολύ καθυσυχαστικά όσα αναφέρεις και σευχαριστώ. Το μόνο που δεν κατάλαβα είναι αυτό με την "τάση λειτουργίας" του τροφοδοτικού που πρέπει να είναι ίδια με της αντλίας.
Για κάνε το ψιλά σε παρακαλώ...

Περισσότερα
08/07/2016 11:42 #21145 από andreas.360
Η τάση στην έξοδο του τροφοδοτικού σου να είναι ίδια με την τάση λειτουργίας της αντλίας σου.

Περισσότερα
08/07/2016 13:25 - 08/07/2016 13:26 #21146 από axtapos
Οκ Είναι : (Output = 12V...4 A.)
Πριν λίγο έκανα τις συνδέσεις και δοκίμασα να κάνω τις ρυθμίσεις σύμφωνα με τις οδηγίες στο μενου του θερμοστάτη. Ο θερμοστάτης άναψε και έδειξε την θερμοκρασία περιβάλλοντος, αλλά δυστυχώς δεν κατάφερα να ρυθμίσω την θερμοκρασία εκκίνησης της αντλίας, η οποία δουλεύει οταν συνδεθεί μόνη της στο τροφοδοτικό..
Η ηλικία μου μάλλον εμποδίζει την σωστή κατανόηση των οδηγιών που φαίνονται απλές διαβάζοντάς τις..
Θα ξαναπροσπαθήσω αργότερα...
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ και τις οδηγίες
Τελευταία διόρθωση: 08/07/2016 13:26 από axtapos.

Περισσότερα
08/07/2016 15:38 - 08/07/2016 15:40 #21148 από andreas.360
Για τη σύνδεση, το καλύτερο είναι να συνδέσεις την έξοδο του τροφοδοτικού σου στις κλέμμες 5 & 6 του θερμοστάτη, και στις κλέμμες 1 & 2 την αντλία σου. Στις κλέμμες 3 & 4 συνδέεις το θερμοστοιχείο.

Διόρθωση.
Α. Στις κλέμμες 5-6 τα 220V από μια πρίζα του σπιτιού.
Β. Στην κλέμμα 1 ο θετικός πόλος από την έξοδο του τροφοδοτικού.
Γ. Στην κλέμμα 2 ο θετικός πόλος της Αντλίας
Δ. Ενώνεις τον αρνητικό πόλο της αντλίας με τον αρνητικό πόλο του τροφοδοτικού.
Τελευταία διόρθωση: 08/07/2016 15:40 από andreas.360.

Περισσότερα
08/07/2016 20:43 #21150 από axtapos
ΤΩΡΑ ΜΑΛΙΣΤΑ....
Πως θα βάλω τα 220 στον ρυθμιστή που έχει σημαδεμένο το "12V"...
Και το σύστημα θα τροφοδοτείται και με 12 και με 220;...

Περισσότερα
09/07/2016 00:00 #21152 από andreas.360
Απο τον συνδεσμο που εδωσες για τον ρυθμιστη αυτος φαινεται να δουλευει με 220 V στην εισοδο του. Αν δουλεύει με 12V εννοειται οτι δεν θα τον συνδεσεις στα 220.

Με αυτο το δεδομένο η συνδεσμολογια αλλαζει λιγο. Κανε οτι λεει το διαγραμμα συνδεσμολογιας του ρυθμιστη. Θα χρειαστει να ενωσεις το 5 με το 2 και να συνδεσεις την αντλια στο 1 και στο 6. Προσοχη στις πολικοτητες.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.081 δευτερόλεπτα