file Κατασκευη υμιγλυκου κρασιου

Περισσότερα
26/10/2011 01:37 #6038 από seremetis
seremetis δημιούργησε το θέμα: Κατασκευη υμιγλυκου κρασιου
Προσπαθω να συγκεντρωσωπληροφοριες για να φτιαξω υμιγλυκο κρασι και δεν εχω καταληξει πουθενα! παρακαλω δωστε μου
τα φωτα σας γιατι τεχνολογοι τροφιμων οινολογοι κτλ κατι γινεται και εχουν αμνησια~αγνοια τωρα τελευταια! Ειμαι σιγουρος
πως η γνωση και η εμπειρια σας θα μου ειναι πολυτιμη. Ευχαριστω για τον χρονο σας και το ενδιαφερον σας!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
26/10/2011 03:58 #6039 από antonis.tsolomitis
antonis.tsolomitis απάντησε στο θέμα: Κατασκευη υμιγλυκου κρασιου
Η φυσικη ζύμωση ή και η ζύμωση με ζύμες του εμπορίου δεν μπορεί να πάει πάνω από περίπου 15 βαθμούς οινόπνευμα. Άρα αν πχ ξεκινήσεις με 18 Baume θα πάρεις ένα ημίγλυκο οίνο. Ένας γλυκός οίνος ξεκινάει συνήθως με 22 Baume. Αυτό αφήνει περίπου 7-8% αζύμωτα ζάχαρα. Οπότε κανόνισε ανάλογα με το πόσο γλυκό θέλεις το κρασί σου. Εννοείται ότι τα σταφύλια θα πρέπει να τα λιάσεις ώστε να ανεβάσουν βαθμούς. Χρειάζεσαι κάποια άλλη πληροφορία;

Περισσότερα
26/10/2011 14:18 #6046 από OSSA
OSSA απάντησε στο θέμα: Κατασκευη υμιγλυκου κρασιου
Όταν γράφεις ότι τα λιάζεις τα σταφύλια τι εννοείς; οτι αφού τα μαζέψουμε τα απλώνουμε στον ήλιο και με αυτό τον τρόπο ανεβάζουμε τα ζάχαρα;

Περισσότερα
27/10/2011 00:24 #6047 από seremetis
seremetis απάντησε στο θέμα: Κατασκευη υμιγλυκου κρασιου
Σας ευχαριστω πολυ αλλα θα θελα να μαθω αν μπορω να αντικαταστησω τα ζαχαρα αυτα (απο το λιασιμο) με ζαχαρη για λογους πρακτικοτητας;
Επισης για το φετεινο κρασακι δεν μπορει να γινει κατι; Αυτο το εχω σφραγισει εδω και 15 μερες!
Α! και να σας πω πως μια δημοσιευση σας για φιλτραρισμα του τσιπουρου κυριε Αντωνη, με βοηθησε παρα πολυ λογω χλωριου του νερου της βρυσης και
και γενικοτερα της ακαταληλοτητας του νερου. παντως ανακαλυψα πως τα χαρτινα φιλτρα του γαλικου καφε εχουν τελεια αποτελεσματα! Εγω χρησιμοποιω 13! Μονο
που διαπερατοτητα μειωνεται μετα απο 10-12 λιτρα και καλο ειναι ν αλαζονται.

Περισσότερα
27/10/2011 04:09 #6048 από antonis.tsolomitis

Όταν γράφεις ότι τα λιάζεις τα σταφύλια τι εννοείς; οτι αφού τα μαζέψουμε τα απλώνουμε στον ήλιο και με αυτό τον τρόπο ανεβάζουμε τα ζάχαρα;

Ακριβώς. Χρειάζονται περίπου 5-7 μέρες για να ανέβει ένα ώριμο σταφύλι στους 22 Baume. (Ανάλογα την ηλιοφάνεια και την έντασή της). Τώρα για ημίγλυκο θα πρέπει να είναι λιγότεροι οι βαθμοί οπότε λιγότερες και οι ημέρες.

Περισσότερα
27/10/2011 04:31 #6049 από antonis.tsolomitis

Σας ευχαριστω πολυ αλλα θα θελα να μαθω αν μπορω να αντικαταστησω τα ζαχαρα αυτα (απο το λιασιμο) με ζαχαρη για λογους πρακτικοτητας;
Επισης για το φετεινο κρασακι δεν μπορει να γινει κατι; Αυτο το εχω σφραγισει εδω και 15 μερες!
Α! και να σας πω πως μια δημοσιευση σας για φιλτραρισμα του τσιπουρου κυριε Αντωνη, με βοηθησε παρα πολυ λογω χλωριου του νερου της βρυσης και
και γενικοτερα της ακαταληλοτητας του νερου. παντως ανακαλυψα πως τα χαρτινα φιλτρα του γαλικου καφε εχουν τελεια αποτελεσματα! Εγω χρησιμοποιω 13! Μονο
που διαπερατοτητα μειωνεται μετα απο 10-12 λιτρα και καλο ειναι ν αλαζονται.

Για το φετινό κρασί που έχει ήδη βράσει καλό είναι να το ξεχάσεις. Το να προσθέσεις ζάχαρη σε τελειωμένο (από πλευράς ζυμώσεως) κρασί δεν νομίζω ότι θα στο συστήσει κανένας. Για παράδειγμα, με το που θα βάλεις ζάχαρη μετά από λίγο θα αρχίσει να ξαναβράζει μέχρι το οινόπνευμά του να ανέβει στους 15%. Οπότε θα ξαναθολώσει, και θα πρέπει να περιμένεις να καθαρίσει. Δεν θα πάρεις καλό αποτέλεσμα. Καλύτερα να το αφήσεις για του χρόνου.
Τώρα αν δεν έχεις σταφύλια, αλλά αγοράζεις μούστο θα πρέπει να βρεις τρόπο να προμηθευτείς οινική αλκοόλη. Δεν ξέρω αν αυτό είναι εφικτό. Η ιδέα είναι ότι παρακολουθείς τον βρασμό και μόλις οι βαθμοί Baume πέσουν στους, ας πούμε 7, (αυτό θα γίνει το πολύ σε 3 μέρες) προσθέτεις οινική αλκοόλη ώστε να ανεβάσεις τον αλκοολικό τίτλο στους 15%. Αυτή η κίνηση αναγκάζει τις ζύμες να σταματήσουν και ο βρασμός διακόπτεται. Αφού καθαρίσει θα έχεις ένα πολύ καλό γλυκό κρασί. (Αν ο μούστος ξεκινήσει στους 13 Baume, όταν θα μείνουν 7, θα έχεις περίπου άλλους 7 βαθμούς οινόπνευμα από την μέχρι στιγμής ζύμωση. Οπότε θα πρέπει να κάνεις τις πράξεις να υπολογίσεις πώς αυτό το 7 οινόπνευμα θα ανέβει στο 15).
Το πρόβλημα με το παραπάνω είναι ότι δεν είναι εύκολο να βρεις οινική αλκοόλη. Τουλάχιστον εδώ στη Σάμο, οινική αλκοόλη έχει μόνο η Ένωση (ο Συνεταιρισμός) την οποία δεν μπορεί να πουλήσει διότι ελέγχεται πολύ αυστηρά για αυτήν από το τελωνείο. Μπορείς να δοκιμάσεις εναλακτικά να προσθέσεις ρακί/τσίπουρο με υψηλό αλκοολικό τίτλο. Το πρόβλημα με αυτό είναι ότι θα αναγκαστείς να προσθέσεις παραπάνω από όσο θα πρόσθετες αν ήταν καθαρή αλκοόλη οπότε θα επηρεαστεί η γεύση του τελικού κρασιού. Αλλά δεν θα προκύψει κακό προϊόν ειδικά αν το σταφύλι σου είναι από κάποια καλή αρωματική ποικιλία.
Μπορείς τέλος να χρησιμοποιήσεις καθαρή αιθυλική αλκοόλη (καθαρό οινόπνευμα) αντί να είναι απαραίτητα οινικής προελεύσεως. Ούτως ή άλλως τόσες και τόσες συνταγές υπάρχουν για λικέρ που ζητάνε καθαρό οινόπνευμα... Βεβαιώσου μόνο ότι αυτό που χρησιμοποιείς είναι αυτό που θέλεις να είναι. Το λέω γιατί δεν ξέρω τι οινοπνεύματα κυκλοφορούν στην αγορά. Εγώ θα αγόραζα από κάποιο ποτοποιΐο ώστε να με διαβεβαίωναν ότι αυτό που αγοράζω είναι κατάλληλο για παρασκευή λικέρ.

Περισσότερα
27/10/2011 04:51 #6050 από setoinos
setoinos απάντησε στο θέμα: Κατασκευη υμιγλυκου κρασιου
Μπορείς να χρησιμοποιήσεις πετιμέζι ή ανακαθαρισμένο γλεύκος,είτε κατά την διάρκεια της ζύμωσης είτε και τώρα ακόμη, όμως προσοχή το κρασί αυτό δεν θα είναι σταθερό ,καλό είναι λοιπόν να φτιάχνεις το μίγμα λίγο πριν τη κατανάλωση.Αλλιώς θα πρέπει να βάλεις πολύ μεγάλη ποσότητα μεταμπισουλφίτ.

Ένας άλλος τρόπος για να φτιάξεις γλυκό κρασί, χωρίς λιάσιμο, είναι να προσθέσεις απόσταγμα [τσίπουρο] στο γλεύκος .Ετσι γίνονται τα κρασιά τυπου Πόρτο και Σέρυ.

Περισσότερα
18/11/2011 12:48 #6146 από lempeti
lempeti απάντησε στο θέμα: Κατασκευη υμιγλυκου κρασιου
Φιλε μου "setoinos" ειπες πως : '' Ένας άλλος τρόπος για να φτιάξεις γλυκό κρασί, χωρίς λιάσιμο, είναι να προσθέσεις απόσταγμα [τσίπουρο] στο γλεύκος . '' Μηπως μπορεις να μου πεις και τις ποσοτητες του τσιπουρου που ριχνουμε, σε λιτρα. Καθως και τους βαθμους.( γραδα.) που πρεπει να εχει.????

Επισης ποτε το ριχνουμε.?? Μολις παρει να βρασει, και εχουμε ποσους βαθμους ( baume ).?????

Σ΄ευχαριστω,!!!!!!!!

Περισσότερα
20/11/2011 01:19 #6150 από setoinos
setoinos απάντησε στο θέμα: Κατασκευη υμιγλυκου κρασιου
Λοιπόν, πρώτον, όπως ανέφεραν και οι προλαλήσαντες για να έχω ένα σταθερό γλυκό η ημύγλυκο κρασί πρέπει να έχει 15 βαθμούς οινόπνευμα.

Επομένως για κάθε μούστο πρέπει να γίνει, ατομικός υπολογισμός, να διαπιστώσω δηλαδή, πόσο τσίπουρο θα προσθέσω, ώστε μετά το πέρας της ζύμωσης να έχω ένα κρασί 15 βαθμών με τα επιθυμητά υπολειπώμενα ζάχαρα.

Λαμβάνεις υπό όψιν τον αρχικό δυναμικό αλκοολικό τίτλο του γλεύκους και τους αλκοολικούς βαθμούς του τσίπορου,και με εργαλείο την απλή μέθοδο των τριών φτάνεις στο ζητούμενο.

Τώρα, εάν κάπιος συνάδελφος με μαθηματικές γνώσεις, μας φτάξει μια εξίσωση θα μας βοηθούσε πολύ.

Οι προσθέσεις γενικά στο μούστο πρέπει να γίνονται στην φάση της θορυβώδους ζύμωσης ,2η-5η μέρα.

Εγώ φέτος φτιάχνω γλυκό κρασί με ενύσχιση του μούστου με συμπυκνωμένο γλεύκος ,ακόμη ζυμώνει.

Τώρα, εάν σήμερα θέλεις να φτιάξεις γλυκό κρασι, μπορείς να πάρεις ξηρό κρασί, συμπυκνωμένο γλεύκος και να τα αναμείξεις λίγο πριν την κατανάλωση.

Αυτό το κρασί δεν είναι σταθερό, γιαυτό καλά είναι να φτιάχνεις μόνο όσο χρειάζεσαι άμεσα.

Περισσότερα
23/11/2011 09:14 #6165 από lempeti
lempeti απάντησε στο θέμα: Κατασκευη υμιγλυκου κρασιου
Φιλε μου σ΄ευχαριστω παρα πολυ για τις πληροφοριες. Αλλα λιγο μπερδευτικα με τα μαθηματικα, αφου δεν ειμαι και πολυ αστερι, ειδικα η εξισωση με γονατισε.

Για φετος εχω κανει ξηρο ροζε και κοκκινο, οτι πρεπει για αρχαριος που ειμαι. Αλλα του χρονου θελω να προσπαθησω να κανω και λιγο γλυκο.

Φετος ειχα μουστο, Καπερνε και Ροδιτη 13,5 βαθμους ( μπομε ) περιπου 85 λιτρα. Και τσιπουρο περσινο 18 βαθμους ( γραδα ). αν ηθελα να κανω γλυκο η υμιγλυκο κρασι τι αναλογιες θα χρησιμοποιουσα.?????

Ειπες πως λαμβανεις υποψιν: ( αρχικο δυναμικο αλκολικο τιτλο γλευκους ) + ( βαθμους τσιπουρου ) κατι λειπει ομως.!!!!! μηπως τα κιλα του μουστου δεν ξερω.!!!!!!!

Αν θες να με βοηθησεις λιγο παραπανω.??? θα σας ημουν ευγνωμων !!

Θα μου πεις μεχρι του χρονου βλεπουμε, καλο ειναι ομως να γνωριζουμε μερικα πραγματα απο τωρα.

Και παλι σ ΄ευχαριστω.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.483 δευτερόλεπτα