file Συνάντηση της οικογένειας του αμπελουργού.

Περισσότερα
13/03/2011 18:15 #4986 από SPYROS
SPYROS απάντησε στο θέμα: Συνάντηση.
Αγαπητοί φίλοι, Χθές βρεθήκαμε στη Θεσσαλονίκη, πολλοί συνάδελφοι μαζί (εγώ για πρώτη φορά) σε μία εξαιρετική και ξεχωριστή 5-ωρη συνάντηση που την απολαύσαμε και δοκιμάσαμε τις δημιουργίες μας, όλες γεμάτες χρώματα, ανταύγειες, γεύσεις, αρώματα, μεράκι, προσπάθεια και κόπο, κλεισμένα όλα σε ένα μπουκάλι. Το κρασί είναι το μέσον που φέρνει κοντά δύο ανθρώπους. Στέκομαι όμως στους ανθρώπους, γιατί οι άνθρωποι είναι πιο σημαντικοί από τα πράγματα . Άνθρωποι απλοί και ευχάριστοι, με εμπειρίες και γνώσεις για το κρασί και τα αποστάγματα, με ανησυχίες απορίες και βεβαιότητες, μεράκι και πάθος γι’ αυτό που κάνουν, και προσδοκία για αναγνώριση του κόπου τους. Άλλωστε η γνώση δεν αποκτιέται στην τύχη, πρέπει να την επιδιώκεις με πάθος και να τη φροντίζεις με επιμέλεια. Και να μην το ξεχνάμε, με αίσθηση της όσφρησης και της γεύσης, και που ξέρουν να εκτιμούν το χρώμα. Το κρασί και τα αποστάγματα που δοκιμάσαμε, έλυσαν το φρένο της συστολής. Όλα άρχισαν και τέλειωσαν μ’ ένα χαμόγελο!. Αυτός άλλωστε δεν θα μπορούσε νάναι και ο ορισμός ενός καλού κρασιού; Τα συγχαρητήρια και τις ευχαριστίες μου στον Χρήστο ΧΜ, που κόπιασε, οργάνωσε και επιμελήθηκε των της συνάντησης, και στον Λευτέρη που λόγω γνώσεων και πείρας, οργάνωσε τη σειρά των δοκιμών.
SPYROS

Διπλ. Η/Μ
Να φαν τα λάφια μάλαθρο,
κι οι μούλες το τριφύλλι,
κι ο νιός να πιή παλιό κρασί,
ρακί ματαβρασμένο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
14/03/2011 12:32 #4988 από Nikos Kotsalis
Nikos Kotsalis απάντησε στο θέμα: Συνάντηση.
Αγαπητοί φίλοι καλησπέρα,
με την σειρά μου θα μου επιτρέψετε να δώσω, από την μεριά μου, το στίγμα της συνάντησής μας:
Το μέρος εξαιρετικό, η φιλοξενία άψογη, η οργάνωση τέλεια.
Ο χώρος ταιριαστός το φαγητό πεντανόστιμο το service μοναδικό.
Αξίζουν συγχαρτήρια και πολλά ευχαριστώ στον φίλο Χρήστο ΧΜ που διοργάνωσε τα πάντα.
Οι φίλοι που πήραν μέρος, έφεραν ότι καλύτερο είχε η κάβα τους, και ο Λευτέρης υποδειγματικός οινοχόος οργάνωσε την σειρά δοκιμής.
Λευκά, ροζέ, κόκκινα φρέσκα, κόκκινα παλαιωμένα, κόκκινα περασμένα από βαρέλι, αποστάγματα, γράπες, τσίπουρα, κονιάκ, όλα παρέλασαν από τον ουρανίσκο όλων, προκαλώντας ευχάριστες εκπλήξεις.
Κάθε δοκιμή με σχόλια από όλους και συμβουλές, πάντα καλοπροαίρετα, για την βελτίωση.
Πέρασαν 5 ώρες γεμάτες χωρίς προσωπικά να καταλάβω πως έφυγε ο χρόνος τόσο γρήγορα.
Οι ποιότητα αυτών που δοκιμάσαμε, πολύ ανεβασμένη, και θα το επαναλάβω, όπως και πέρυσι, η ερασιτεχνική οινοποίηση μπορεί να μην έχει τα τεχνολογικά μέσα των επαγγελματιών, αλλά υπερτερεί σε ελευθερία, δεν μπαίνει σε καλούπια εμπορικότητας και μόδας, έχει φρέσκες ιδέες και χώρους πειραματισμού, και σύμφωνα με την πτωχή μου γνώμη δείχνει το δρόμο στους επαγγελματίες.
Φίλοι συμμετέχοντες σας ευχαριστώ για την ευκαιρία να σας γνωρίσω, να δοκιμάσω τις προσπάθειές σας, και να φύγω περιμένοντας πως και πως την επόμενη συνάντησή μας.
ΝΚ

Pura vida!

Περισσότερα
15/03/2011 02:48 #5000 από admin
admin απάντησε στο θέμα: Συνάντηση.

Περισσότερα
16/03/2011 01:08 #5006 από Nikos Kotsalis
Nikos Kotsalis απάντησε στο θέμα: Συνάντηση.
Σπάνιος συνδυασμός δυσλεξίας και Alzheimer.
Ζητώ συγγνώμη από τον φίλο Χρήστο, τον ξαναβάπτισα.
ΝΚ

Pura vida!

Περισσότερα
16/03/2011 03:51 #5016 από admin

Περισσότερα
16/03/2011 11:31 #5020 από PAKSIMADIS
PAKSIMADIS απάντησε στο θέμα: Συνάντηση.
και εγώ δεν μπόρεσα να ανοίξω τις φωτογραφίες αλλά μπορείτε να τις δείτε από το imgur.com/a/DZJhy .
admin πες τι έκανες μήπως και μπορέσω να τις ανοίξω.
Λευτέρης

αμπελουργός-οινοποιός
αν δεν υποφέρει το αμπέλι και ο οινοποιός καλό κρασί δε βγαίνει

Περισσότερα
16/03/2011 12:44 #5021 από admin
ανοίξαμε και σας περιμένουμε!
επιλέξτε Εκθέσεις Φωτογραφιών -> Δραστηριότητες μελών -> Προσθήκη Φωτογραφίας (κάτω δεξιά)

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.070 δευτερόλεπτα