file Γ.Σ. αμβυκούχων

Περισσότερα
07/02/2014 00:11 #14642 από Goude
Goude απάντησε στο θέμα: Γ.Σ. αμβυκούχων
www.citylocalnews.gr/335/2014-01/suneleusi-tou-sullogou-ambukouxwn-ampelourgwn-fthiwtidas.html

κι επειδή αυτά είναι γνωστά, οι άδειες των ρακοκάζανων έχουν πέσει από τις 20.000, στις 5.000. Κοιτάν να τις ξεφορτωθούν πριν τις μπλοκάρει το κράτος και δεν έχουν καμία αξία.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
07/02/2014 18:45 #14649 από Goude

Περισσότερα
07/02/2014 20:50 #14653 από thodoros
thodoros απάντησε στο θέμα: Γ.Σ. αμβυκούχων
η νομοθεσια αναφερει οτι στο καζανι πας τα στεμφυλλα που μηναν αφου τραβηξες το κρασι,για να τραβηξεις κραασι ομως πρεπει να εχεις αδεια κρασοσταφυλου και οινοποιισης,εγω το βρηκα μπροστα μου προχτες οταν πηγα να θεωρησω την αδεια λαικης,μου ζητησαν αδεια οινοποιιου για να μου επιτρεψουν να πουλησω τσιπουρο,πρωτη φορα μετα απο 4 θεωρησεις-ετησια ειναι-

6977222788

Περισσότερα
08/02/2014 01:17 #14658 από Goude
Εγώ αυτήν την νομοθεσία δεν την καταλαβαίνω. Αφού γνωρίζουν ότι τα στέμφυλα (ξύλο) παράγουν μεγάλα ποσά ξυλοπνεύματος (μεθυλική αλκοόλη), γιατί μας σπρώχνουν να παράγουμε κακής ποιότητας τσίπουρο; Τι θα σου δώσει το φλούδι;

Περισσότερα
Περισσότερα
16/02/2014 14:41 - 16/02/2014 16:38 #14736 από Goude
www.e-geoponoi.gr/2010-01-09-21-08-09/9095-2014-01-17-07-12-39.html

www.trikalain.gr/%CE%95%CF%80%CE%B9%CE%BA%CE%B1%CE%B9%CF%81%CF%8C%CF%84%CE%B7%CF%84%CE%B18/24006-45-%CE%BA%CE%B9%CE%BB%CE%AC-%CE%AD%CE%B3%CE%BA%CE%BB%CE%B5%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%BF-%CF%84%CF%83%CE%AF%CF%80%CE%BF%CF%85%CF%81%CE%BF-%CF%83%CF%84%CE%B9%CF%82-%CF%86%CF%85%CE%BB%CE%B1%CE%BA%CE%AD%CF%82-%CE%A4%CF%81%CE%B9%CE%BA%CE%AC%CE%BB%CF%89%CE%BD.html

www.toxrima.gr/to-tsipouro-tsilili-tora-ke-sto-vietnam/
Αυτοί οδηγούν τον χώρο και τον θέλουν όλο δικό τους. Η όρεξη τους έχει ανοίξει για τα καλά και δεν σταματάνε πουθενά.
Νόμος είναι μια κοινή συμφωνία για το πως θα λειτουργήσουμε. Και σήμερα το υπουργείο έχει συνομιλητή του και συνδιαμορφωτή των νόμων, μόνον τους ποτοποιούς. Οι αμβυκούχοι και οι αμπελουργοί είναι πεταμένεοι απ΄ έξω. Έτσι δεν μπορεί να υπάρξει κοινω -νια. Οι νόμοι λαμβάνουν υπόψιν και τις 3 πλευρές. Και είναι γνωστή από ανέκαθεν, η διαμάχη φτωχών πλουσίων. Οι πλούσιοι επιθυμούσαν να γίνουν πλουσιότεροι και οι φτωχοί αγωνίζονταν να επιβιώσουν. Γνωστό ειναι το σφιχταγγάλιασμα της φεουδαρχίας στους ηγεμόνες. Αυτά γίνονται και σήμερα. Και ξαναλέω ότι πάμε σε μια κοινωνία φεουδαρχική. Ηδη σήμερα τον πλούτο τον έχουν μαζέψει οι πλυεθνικές και οι τράπεζες.
Τελευταία διόρθωση: 16/02/2014 16:38 από Goude. Αιτία: συμπλήρωση

Περισσότερα
17/02/2014 14:45 #14744 από Nikos Kotsalis
Nikos Kotsalis απάντησε στο θέμα: Γ.Σ. αμβυκούχων
Φίλε Goude δεν μπορώ να μην σου δώσω δίκιο.
Από την άλλη μεριά το υπάρχον νομικό πλαίσιο καταστρατηγείται κυρίως με ευθύνη των παραδοσιακών.
Η ποιότητα, και οι συνθήκες υγιεινής δε, του παραγόμενου προϊόντος, είναι απερίγραπτες.

Σε αυτό βέβαια φταίει και το ίδιο το νομικό πλαίσιο που έχει κολλήσει στο "παραδοσιακό" αρνούμενο κάθε εκσυγχρονισμό που θα δώσει ένα ασφαλές και ποιοτικό προϊόν.
Λες και αν η δική μας παράδοση, στη διαδικασία απόσταξης, περιελάμβανε και την ανθρωποθυσία παιδιών εμείς θα έπρεπε να συνεχίζουμε να το κάνουμε.
Δλδ τι κακό υπάρχει αν έχω θερμόμετρο, ανοξείδωτο ψυγείο, και αναδευτήρα στο καζάνι;
Η γιατί πρέπει να αποστάζω και τα κοτσάνια μαζί;
Από την άλλη μεριά ρώτησε ένα παραδοσιακό μέχρι που θα κατεβαίνει στην απόσταξη και γατί, και θα γελάς με την απάντηση κανά μήνα.
Βέβαια υπάρχουν και εξαιρέσεις, π.χ. μίλαγα τις προάλλες με τον πρόεδρο αμβυκούχων Φθοιώτιδας, Μπεκρής το όνομά του!!!, και με εντυπωσίασε με τις γνώσεις του, μού μίλησε για φθαλικούς εστέρες λες και είναι μέλος του αμπελουργού και παρακολουθεί τις αναρτήσεις μας.
Συνολικά σε αυτό το θέμα τα προβλήματα θα λύνοταν αν όλες οι πλευρές συζητούσαν λογικά γύρω από ένα τραπέζι, με καλή διάθεση για άφημα χώρου για τους άλλους, αλλά αυτό δεν θα γίνει για ευνόητους λόγους.
ΝΚ

Pura vida!

Περισσότερα
17/02/2014 21:58 #14748 από Goude
Έχω δει καζάνια απαράδεκτα και έχω δει καζάνια κοσμήματα. Αλλά η υπηρεσία δεν τα βλέπει αυτά; Πρέπει να διαλύσει τον κλάδο, προς όφελος τίνος που δεν το λένε;
Γιατί δεν ανεβάζει σταδιακά τον πήχυ; Βήμα βήμα που λένε να μπορέσουν να προσαρμοστούν οι περισσότεροι; Απλα δεν τους ενδιαφέρει να προσαρμοστούν αλλά να πεθάνουν και να περάσει το τσίπουρο καθαρά στα εργοστάσια.
Και τι είναι αυτό : από το παραγόμενο υπ΄ εμού τσίπουρο, να κρατήσω τα 70 λίτρα, με δεδομένο ότι είναι περισσότερα από τα μισά έξοδα, τι μου λέει δηλαδή; πάρε πιτσιρίκο 200 ευρώ και τα υπόλοιπα στους καρχαρίες; Δεν γίνεται έτσι κοινωνία.

Περισσότερα
17/02/2014 23:00 - 17/02/2014 23:15 #14749 από Goude
Το τσίπουρο το κόβω στο 17 και άλλοι στο 13. Αλλά και εδώ η πολιτεία επισήμως απαγορεύει την δεύτερη απόσταξη στους παραδοσιακούς άμβυκες και ξαναρωτώ : δηλαδή τι μου λέει πιες δηλητήριο και ψόφα; τους παρακαλώ να συνέλθουν. Το αμπέλι είναι μια πολυδύναμη καλλιέργεια και αυτοί συνεχώς την προγκάνε.

www.cretalive.gr/crete/view/jechaste-na-kazania-pou-jerate/110972

www.fpress.gr/diafora/item/13690-xespaei-i-mahi-tis-kritis-gia-tin-forologisi-tis-tsikoydias

www.paragogi.net/184/theloyn-foro-polyteleias-se-tsikoydia-kai-tsipoyro
Τελευταία διόρθωση: 17/02/2014 23:15 από Goude. Αιτία: συμπλήρωση

Περισσότερα
20/02/2014 18:42 #14774 από Goude

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.073 δευτερόλεπτα