file Το φυτό Ίππουρις

Περισσότερα
10/02/2009 17:53 #964 από papa-stayros
papa-stayros δημιούργησε το θέμα: Το φυτό Ίππουρις
Πρώτα θέλω να ευχαριστησω τον αμπελουργο που μου έμαθε οτι προστάτης των αμπελουργών είναι ο Άγιος Τρύφων. Δεν το ήξερα.Ευχαριστώ για αυτο.Και τώρααααααα. Επειδή μου αρέσουν οπως γνωρίζετε οι οικολογικές φροντίδες των φυτών, θα σας πω για ένα άλλο φυτο το οποιο φέτος έμαθα οτι κάνει και για τον αμπελώνα και θα το δοκιμάσω.Στα κηπάρια σας κανει 100%,οτι και εαν έχετε φυτεμένο.Είναι το φυτό Ίππουρις. Αυτό βγαίνει στις άκρες απο τα ποτάμια και είναι σαν μικρό κυπαρρισάκι.Το πολτοποιούμε και σε διάλυση με λίγο νερό,ψεκάζουμε τα φυτά μας. Η ΄Ιππουρις κάνει κρούστα στα φύλλα και δεν προσβάλονται απο μικροοργανισμούς και μύκητες και αυτο επειδή περιέχει πυρρίτιο. Μια δοκιμή λοιπον στον κήπο σας φέτος και του χρόνου θα σας πω εαν κάνει για τα αμπέλια μας.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10/02/2009 20:20 #965 από KLASSIKOS
KLASSIKOS απάντησε στο θέμα: Το φυτό Ίππουρις
Αγαπητέ papa-stayro,
Τόν προστάτη τών αμπελουργών, τόν Άγιο Τρύφωνα, (1η Φεβρ.), έπερεπε νά τό ήξερες όταν ήρχiσες νά βάλης αμπέλι. Από Θεού άρξασθε, (καί τούς πρεσβευτές αυτού επικαλείσθε).
Η Ίππουρις είναι τό λεγόμενο πολυκόμπι, (Equisetum arvense), μάλλον σάν πευκάκι έως 50 εκ., παρά σάν κυπαρρίσάκι, Δέν ξέρω άν ευδοκιμεί στούς κήπους, αλλά στά ποτάμια -λαγκάδια καί πηγές όπου φύτεται, είναι συγκεκριμένες οι θέσεις αυτές.
KLASSIKOS

Περισσότερα
11/02/2009 17:54 #970 από Hmeros
Hmeros απάντησε στο θέμα: Το φυτό Ίππουρις
Στην ορεινή Καλαμπάκα το Πολυκόμπι λέγεται Πευκάκι γιατί όντως μοιάζει με μικρό πεύκο. Την προηγούμενη χρονιά άρχισα την εφαρμογή στο αμπέλι σε συνδιασμό με άλλα φυτά και τα αποτελέσματα ήταν ικανοποιητικά. Χρησιμοποίησα θειοχαλκίνη μόνο μία φορά όταν την προηγούμενη χρονιά έκανα τρεις επεμβάσεις με θειοχαλκίνη. Περιέχει μεγάλη ποσότητα πυριτίου το οποίο σκληραίνει το φυτό. Φυσικά χρειάζεται και άλλη προστασία και βοήθεια το αμπέλι. Κυκλοφορεί σε σκεύασμα και στο εμπόριο νομίζω. Αλλά και στον κήπο έχει πολύ καλά αποτελέσματα όπως και στον άνθρωπο. Σύμφωνα με τα παραδοσιακά γιατροσόφια ευεργετεί τον προστάτη (ΠΡΟΣΟΧΗ !!!! ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΝΤΙΚΑΘΙΣΤΑ ΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΚΑΙ ΤΑ ΦΑΡΜΑΚΑ). Οι αυτόχθονες της Αμερικής το έπιναν για να κάνουν δυνατούς μυς.

Περισσότερα
11/02/2009 18:52 #972 από KLASSIKOS
KLASSIKOS απάντησε στο θέμα: Το φυτό Ίππουρις
Ίππουρις - Πολυκόμπι: Από μικρό παιδί τό νόμιζα γιά πευκάκι, κάποιο "πευκάκι" τού λαγκαδιού ή τής πηγής. Μά όταν τόν επόμενο χρόνο έβλεπα ότι ήταν στό ίδιο μπόϊ, ..., εσκέφθηκα ότι μάλλον θά έφταιγε πού τό έτρωγαν τά γίδια!
Hmerε, γιά πές μου πώς τό χρησιμοποιείς γιά τό αμπέλι, νωπό, ξερό, σέ τί αναλογία διαλύματος καί όποιες λοιπές λεπτομέρειες πού ίσως έχουν σημασία.
Ευχαριστώ εκ τών προτέρων.
KLASSIKOS

Περισσότερα
12/02/2009 19:54 #985 από Hmeros
Hmeros απάντησε στο θέμα: Το φυτό Ίππουρις
Αγαπητέ KLASSIKOS
Παραθέτω τον σύνδεσμο με τις χρήσιμες πληροφορίες. Στη Γαλλία γίνεται ευρεία χρήση του φυτού σε σημείο να υπάρχει πρόβλημα πολλαπλασιασμού του στη φύση. Σε συνδιασμό με την τσουκνίδα δίνει πράγματι πολύ καλά αποτελέσματα. Σχετικά με την τσουκνίδα όμως επικρατεί προβληματισμός ως προς τις ουσίες που περιέχει, χωρίς να μπορώ να πω περισσότερα καθώς δεν είμαι ειδικός.
www.ftiaxno.gr/2008/11/blog-post_26.html

Περισσότερα
13/02/2009 12:24 #990 από GLA
GLA απάντησε στο θέμα: Το φυτό Ίππουρις
Το πολυκόμπι εφαρμόζεται συνήθως σαν τσάϊ : 1 κιλό χλωρό ή 200 γραμ. ξηρό πολυκόμπι εκχύλιση σε 5 λίτρα βραστό νερό. Μετά απο 30 λεπτά σουρώνουμε το εκχύλισμα και αραιώνουμε σε άλλα 5 λίτρα κρύο νερό. Το εκχύλισμα αυτό χρησιμοποιείται για ραντισμα.

Διαφορετική προσέγγιση : Βράζουμε 500γρ ξηρό πολυκόμπι σε 5 λίτρα νερό για μισή ώρα. Σουρώνουμε και προσθέτουμε άλλα 20 λίτρα κρύο νερό. Με το τσάι αυτό ψεκάζουμε.

Ο Πανάγος στο βιβλίο του Φυτοπροστασία περιγράφει καί άλλες μεθόδους εφαρμογής που προσωπικά δεν τις έχω εφαρμόσει.

gla_rethymno

gl_rethymno

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.241 δευτερόλεπτα