file ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΦΙΛΩΝ ΤΟΥ AMPELOURGOS.GR ΝΟΤΙΟΥ ΕΛΛΑΔΑΣ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ ΜΕ ΑΦΟΡΜΗ ΤΑ ΔΙΟΝΥΣΙΑ 2013, 8-10 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ) ?

Περισσότερα
19/01/2013 13:22 #8985 από Giwrgos_P
Giwrgos_P δημιούργησε το θέμα: ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΦΙΛΩΝ ΤΟΥ AMPELOURGOS.GR ΝΟΤΙΟΥ ΕΛΛΑΔΑΣ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ ΜΕ ΑΦΟΡΜΗ ΤΑ ΔΙΟΝΥ
ΔΙΟΝΥΣΙΑ 2013: «Ο Ελληνικός Αμπελώνας στην Αθήνα»
<div>
<div></div></div>
<div>
<div>
<div>
</div>
<div>Τα Διονύσια, η πιο δημοφιλής και καταξιωμένη έκθεση κρασιού της χώρας θα διεξαχθούν φέτος για 7η φορά, από 8 έως 10 Φεβρουαρίου 2013, στο γνωστό χώρο όπου έχουν καταξιωθεί, το Ζάππειο Μέγαρο Αθηνών. </div>
<div> </div>
<div>Τις 4 φορές που τα Διονύσια φιλοξενήθηκαν στο Ζάππειο διαφάνηκαν οι αρετές αυτού του χώρου για την προβολή και δοκιμή οίνων (εξαιρετική αισθητική, μεγάλη φωτεινότητα, εύκολη πρόσβαση κ.ά.). Μαζί με τη σωστή οργάνωση και βέβαια την ελκυστικότητα των ελληνικών και όχι μόνο κρασιών, οι παράγοντες αυτοί συμβάλλουν στην προσέλκυση περισσότερων των 10.000 καταναλωτών, που έχουν αποδείξει πως δεν πτοούνται από την κρίση. </div>
<div>Είναι δε σίγουρο πως οι οινόφιλοι επισκέπτες των Διονυσίων είναι πραγματικοί λάτρεις του κρασιού, που χαίρονται να έρχονται στην εν λόγω έκθεση πρόσωπο με πρόσωπο με τους εκθέτες και τα προϊόντα τους (ανάμεσά τους και μερικές από τις καλύτερες και πλέον ακριβές ετικέτες του ελληνικού αμπελώνα, πολλές νέες κυκλοφορίες και σημαντικά κρασιά από τον παγκόσμιο αμπελώνα). </div>
<div> </div>
<div>Όπως και στα Διονύσια 2011, η συμμετοχή οινοποιείων απ’ όλη την Ελλάδα αναμένεται μαζική και θα συνοδευτεί από αποσταγματοποιίες και εταιρείες εισαγωγής οίνων. Προβλέπεται δε πως ούτε και φέτος θα λείπουν πρωτοεμφανιζόμενοι σε έκθεση οινοποιοί. Ο διευθυντής της διοργανώτριας εταιρείας, Vinetum, Ντίνος Στεργίδης, κάνει για το 2013 την πρόβλεψη που με επιτυχία είχε κάνει το 2011: «Η έκθεση θα είναι εξαιρετικά επιτυχημένη και το 2013, παρά την κρίση». </div>
<div> </div>
<div>Πάντα πρωτοπόρα, τα Διονύσια φέρνουν φέτος επανάσταση: Μέσα στην έκθεση θα γίνεται και πώληση επιλεγμένων εμφιαλωμένων οίνων, σε ειδικές τιμές, «οινοποιείου», με έξυπνο και αποτελεσματικό τρόπο (ηλεκτρονικά, σε συνεργασία με τη διαδικτυακή κάβα «HouseOfWine.gr»), χωρίς άμεση πληρωμή. </div>
<div>Επιλέγοντας κρασιά και ποσότητα σε ειδικά σχεδιασμένο έντυπο αγορών, που ο επισκέπτης θα παίρνει στην είσοδο μαζί με τον κατάλογο, το ποτήρι γευσιγνωσίας και τη συλλεκτική καρφίτσα των Διονυσίων 2013, κάθε οινόφιλος θα λαμβάνει τα κρασιά που διάλεξε στο χώρο επιλογής του (παράδοση δωρεάν), δίνοντας στο πλαίσιο της έκθεσης μόνο μία πολύ μικρή προκαταβολή και επιλέγοντας τον τρόπο αποπληρωμής. </div>
<div> </div>
<div>Επίσης, κατά τη διάρκεια της έκθεσης οι 3 γνωστότερες σχολές οινογνωσίας της Αττικής («WSPC», «Οίνος ο Αγαπητός» και «Genius in Gastronomy») θα προσφέρουν μαθήματα γευστικής δοκιμής δωρεάν. Το εισιτήριο της έκθεσης κοστίζει 10€ και ισχύει και για τις 3 ημέρες διεξαγωγής της (Παρασκευή 16:00-22:00, Σάββατο και Κυριακή 11:00-20:00). </div>
<div>Τα Διονύσια 2013 πραγματοποιούνται και φέτος υπό την αιγίδα της Εθνικής Διεπαγγελματικής Οργάνωσης Αμπέλου και Οίνου (ΕΔΟΑΟ). </div>
<div> </div>
<div>Πληροφορίες στο τηλ. 210 766 0560 και στην ιστοσελίδα www.dionysia.gr </div></div></div>

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
19/01/2013 13:29 #8986 από Giwrgos_P
Giwrgos_P απάντησε στο θέμα: ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΦΙΛΩΝ ΤΟΥ AMPELOURGOS.GR ΝΟΤΙΟΥ ΕΛΛΑΔΑΣ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ ΜΕ ΑΦΟΡΜΗ ΤΑ ΔΙΟΝΥ
Μια ιδέα ρίχνω, για συναντηση φιλων του ampelourgos.gr, με αφορμή την 'Εκθεση Κρασιου ΔΙΟΝΥΣΙΑ 2013 στο Ζάππειο, στο κέντρο της Αθηνας.

Μπορει να βρίσκομαι κι εγω εκει. Αν ειναι κι αλλοι φιλοι απο την Αθηνα, νοτιο Ελλαδα, νησια και τα πέριξ (αλλα και απο ολη τη χωρα φυσικα καλοδεχούμενοι άπαντες!), που θα έρθουν για την 'Εκθεση, θα μπορούσαμε να οργανώσουμε κάτι!

Τι λέτε ?!

Περισσότερα
20/01/2013 01:00 #8988 από PAKSIMADIS
PAKSIMADIS απάντησε στο θέμα: ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΦΙΛΩΝ ΤΟΥ AMPELOURGOS.GR ΝΟΤΙΟΥ ΕΛΛΑΔΑΣ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ ΜΕ ΑΦΟΡΜΗ ΤΑ ΔΙΟΝΥ
Γιώργο μακάρι να απαντήσουν και οι φίλοι της Νοτίου Ελλάδας και εγώ θα έρθω για τη συνάντηση.

αμπελουργός-οινοποιός
αν δεν υποφέρει το αμπέλι και ο οινοποιός καλό κρασί δε βγαίνει

Περισσότερα
21/01/2013 09:19 #8990 από Giwrgos_P
Giwrgos_P απάντησε στο θέμα: ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΦΙΛΩΝ ΤΟΥ AMPELOURGOS.GR ΝΟΤΙΟΥ ΕΛΛΑΔΑΣ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ ΜΕ ΑΦΟΡΜΗ ΤΑ ΔΙΟΝΥ
Λευτέρη, εάν δεν έρθουν, αυτοί θα χάσουν! ... Εγω ειμαι διατεθειμένος να φέρω τα "συλλεκτικά" κρασιά μου για γευσιγνωσία!... Σου είπα οτι πέρισυ ειχα πολυ μικρή, πλην ομως πολυ καλη ποιοτικα παραγωγή ? ... Ετσι εφτιαξα μερικα μπουκαλια Pinot Noir 100%, μερικα απο Ντεμπίνα 100%, μέρικά απο blend λευκών (κυριως Traminer & Chardonnay), που τους εδωσα μια πινελια απο χρώμα με την ντοπια βαθυχρωμη κοκκινη ποικιλια (παρομοια με τη "βάφτρα" ή "βάψα"), και μερικά με riesling 100% ! ... Α, και το σημαντικώτερο: Ολες οι ποικιλιες τρυγηθηκαν ξημερωματα, ενω οι λευκες κρυοεκχυλίστηκαν για 48 ωρες στους 6 βαθμους κελσίου ! ... Για ολη την διαδικασια εχω κρατησει λεπτομερεις σημειωσεις ! ....

Επισης εχω φυσικα και το merlot το οποιο εμπλουτισα με cabernet sauvignon φετος και παλιωνει στα δρύϊνα βαρέλια!

Το πολύ-πολύ θα κάνουμε μια "συνδιάσκεψη κορυφής" μαζι με τον Κλασσικό και τον Δημήτρη !

Περισσότερα
21/01/2013 09:29 #8991 από ampelourgos
ampelourgos απάντησε στο θέμα: ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΦΙΛΩΝ ΤΟΥ AMPELOURGOS.GR ΝΟΤΙΟΥ ΕΛΛΑΔΑΣ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ ΜΕ ΑΦΟΡΜΗ ΤΑ ΔΙΟΝΥ

Το πολύ-πολύ θα κάνουμε μια "συνδιάσκεψη κορυφής" μαζι με τον Κλασσικό και τον Δημήτρη !

ΟΚ! από εμένα!!!
Δημήτρης

...καλά κρασιά...

Περισσότερα
21/01/2013 13:21 #8992 από nektarios
nektarios απάντησε στο θέμα: ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΦΙΛΩΝ ΤΟΥ AMPELOURGOS.GR ΝΟΤΙΟΥ ΕΛΛΑΔΑΣ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ ΜΕ ΑΦΟΡΜΗ ΤΑ ΔΙΟΝΥ
κι εγω μαζι σας...

Περισσότερα
23/01/2013 03:41 #9003 από Giwrgos_P
Ωραία! Αντε σιγα-σιγα να μαζευόμαστε !

Πότε σας βολευει για τη συναντηση παιδια, Παρασκευή 8, Σαββατο 9 ή Κυριακη 10? ... Εγω θα έλεγα για Παρασκευή 8/2, ουτως ώστε να αφιερώσουμε το Σάββατο ή την Κυριακή για την επίσκεψη στο Ζάππειο (Διονύσια-Vinetum) !

Περισσότερα
23/01/2013 09:55 #9005 από PAKSIMADIS
PAKSIMADIS απάντησε στο θέμα: ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΦΙΛΩΝ ΤΟΥ AMPELOURGOS.GR ΝΟΤΙΟΥ ΕΛΛΑΔΑΣ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ ΜΕ ΑΦΟΡΜΗ ΤΑ ΔΙΟΝΥ
Σάββατο βραδάκι είναι καλύτερα για μας που δουλεύουμε Παρασκευή και για να έχουμε την Κυριακή για την επιστροφή.Νομίζω Γιώργο ότι θα έχεις αρκετό χρόνο για τα Διονύσια. Πάντως θέλω να πω ότι αν έρθω θα εξαρτηθεί από τον καιρό.Μακάρι να βρέχει γιατί αλλιώς θα πάω για κλάδεμα.Πολύ καλές μέρες σύμφωνα με τον Κλασσικό 8-10 Φεβρουαρίου.

αμπελουργός-οινοποιός
αν δεν υποφέρει το αμπέλι και ο οινοποιός καλό κρασί δε βγαίνει

Περισσότερα
02/02/2013 09:21 #9115 από Giwrgos_P
Παιδια, οποτε η συναντηση θα γινει το Σάββατο 9 Φεβρουαριου. Συμφωνουμε ολοι? ...Μενει να δουμε την ωρα (απογευμα ή βραδυ). Ειναι ενα ταβερνακι που το εχει ενας γνωστος μου, στην οδο Στουρνάρη. Ελπιζω να μην εχει τιποτα απεργιες και πορειες εκεινες τις μερες, αλλιως θα βρουμε καμμια ταβερνα στην Πλάκα.

Περισσότερα
02/02/2013 11:25 #9116 από ampelourgos
ampelourgos απάντησε στο θέμα: ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΦΙΛΩΝ ΤΟΥ AMPELOURGOS.GR ΝΟΤΙΟΥ ΕΛΛΑΔΑΣ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ ΜΕ ΑΦΟΡΜΗ ΤΑ ΔΙΟΝΥ
ΟΚ!

θα τα πούμε εκεί

...καλά κρασιά...

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.278 δευτερόλεπτα