file Ελιες vs Παγωνιες

Περισσότερα
05/09/2017 15:44 #23558 από Παντελης
Παντελης δημιούργησε το θέμα: Ελιες vs Παγωνιες
μιας και ειμαι απο βορεια Ελλαδα να γραψω για ενα θεμα που απασhολει εδω αν και προσφατα και σε πιο νοτια μερη.
μετα της φετινες πεγωνιες που ηταν αρκετες, εκανα μια μικρη ερευνα σε ελαιωνες αν και ειμαι ερασιτεhνης, για να δω ποιες παγωσαν αλλα
και ισος να εβλεπα τη μπορουσα να κανω.

τα πρωτα συμπερασματα ηταν ευκολα
παγωναν οι μικρες
οι ξηρικες
οσες ειhαν τρυγιρο πιο ψηλα δεντρα η ψηλα σπιτια και δεν αεριζοταν ο hωρος καλα

μετα το πραμα μπερδευοταν. δεν ειδα καιμια ξηρικη ελια η οποια μεγαλωσε hωρης ανθρωπινο hερι να καηκε απο τη παγωνια.
ακομα και μεσα σε αλλα δεντρα να ηταν δεν ηταν καμενες, (σε περιπτοσεις πολυ λιγο). μπορει να σοκαριστικαν και αυτες, αλλα δε παγωσαν.

ελαιωνες που ηταν δουλεμενες ειhαν αρκετες παγωμενες. αλλες πιο λιγο αλλες πιο πολυ.
οσοι δε της κλαδευουν και παρα πολυ ειhαν προβλημα αλλα πολυ λιγο.

Προφανως το προβλημα ειναι το κλαδεμα. οταν κλαδευοντε εκτιθεται ο κορμος και τα κλαδια και υπαρhει προβλημα.
ποιος ομως θα μπορουσε να μαζεψει ελιες απο τα 4 μετρα αν μεινει το δεντρο οπως ειναι (αντε να περνεις τα λεμαργα μονο)?
και παλι ομως αλλο ειναι να εhεις ενα καρπο που μαζευται δυσκολα και αλλο ενα παγωμενο δεντρο που εκανες
και 10 hρονια δουλεια για να ερθει σε ενα μεγεθος.
το προβλημα δεν ειναι το κλαδεμα για να περνουν αερα αλλα το κλαδεμα διαμορφωσης. εκει ανοιγει σα ομπρελα.

γενικα στην Ελλαδα, στη 3 hωρα παγκοσμιος σε εξαγωγη λαδιου, δε υπαρhει ενας στανταρ τροπος κλαδεματος. εστω ανα περιοhη,
συγνωμη αλλα αυτο ειναι για γελια και για κλαματα. οτι θελει κανει ο καθενας και ειναι ολα σωστα.

εhει καποιος αποψη η εμπειρια?

αυτα που εγραψα ειναι οσα παρατηρησα, δεν ειμαι σιγουρος οτι ειναι και σωστα.
σορυ αν κουρασα
ευhαριστω.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
05/09/2017 16:59 #23559 από andreas.360
andreas.360 απάντησε στο θέμα: Ελιες vs Παγωνιες
Ενδιαφέρον το θέμα που άνοιξες αλλά ο τρόπος που γράφεις είναι απίστευτά δυσνόητος. Δεν κούρασες με τα γραφόμενα σου αλλά με τον τρόπο που τα έγραψες.

Εγώ αυτό που έχω παρατηρήσει είναι ότι τα τελευταία χρόνια έχουν φυτευτεί ελαιώνες σε εντελώς ακατάλληλα μέρη από θέμα παγετού. έχω δει με τα μάτια μου ελαιώνα που δεν του τα έκαψε την πρώτη χρονιά, δεν του τα έκαψε την δεύτερη, την τρίτη χρονιά δεν του άφησε ούτε μία ελιά ο παγετός. 100 δέντρα καμένα όλα.

Λες ότι "...δεν ειδα καιμια ξηρικη ελια η οποια μεγαλωσε hωρης ανθρωπινο hερι να καηκε απο τη παγωνια." Προφανώς στην περιοχή ή στο χωράφι που είδες αυτά τα δεντρα δεν πίανει παγετό για τον λόγο αυτό και κατάφεραν να μεγαλώσουν.

Εχε υπόψη σου ότι ο παγετός έχει πολύ τοπικά και μικροκλιματικά χαρακτηριστικά. Στην ίδια περιοχή, χωράφι που είναι σε πλαγιά δεν θα χτυπηθεί από παγετό ένω χωράφι που βρίσκεται σε "γούβα" θα υποφέρει.

Όσον αφορά το κλάδεμα αυτό που ξέρω ότι ισχύει σε σχέση με τους παγετούς είναι ότι "...το κλάδεμα δεν πρέπει να γίνεται πριν και κατά τη διάρκεια του χειμώνα σε περιοχές με παγετό. Κλαδεύουμε όταν είμαστε σίγουροι ότι δεν θα ακολουθήσει παγετός."

Φαίνεται να είναι σωστή η παρατηρηση σου ότι οι ελιές που κλαδεύονται είναι πιο ευάλωτες απλά εγώ δεν θα το γενίκευα τόσο εύκολα και θα έλεγα ότι οι ελιές που κλαδεύοπνται σε λάθος χρόνο είναι πιο ευάλωτες.

Περισσότερα
05/09/2017 18:07 #23560 από Παντελης
Παντελης απάντησε στο θέμα: Ελιες vs Παγωνιες
Εhεις δικιο, τωρα που το διαβαζω και γω μου φαινεται καπως περιεργα γραμμενο.

Συμφωνω οτι το μικροκλιμα παιζει μεγαλο ρολο.
Μου φαινεται οτι ακομα και ο τροπος που μαζευοντε οι ελιες παιζει μεγαλο ρολο για το ποσα φυλλα θα hασουμε.
Προσπαθω να μη το γενικευω αλλα μου εκανε εντυπωση η διαφορα που εhουν οι ελευθερες.

Ελπιζω να υπαρhουν και αλλοι με εμπειριες.

Περισσότερα
05/09/2017 20:12 #23561 από andreas.360
το "χ" γιατί το γράφεις "h";

Περισσότερα
05/09/2017 23:38 #23562 από lyggas
lyggas απάντησε στο θέμα: Ελιες vs Παγωνιες
Φίλε μου γιατί δεν χρησιμοποιείς την Ελληνική; Πίστεψέ με είναι τέλεια... έλεος...μην ταλαιπωρείς τον κόσμο.

Περισσότερα
06/09/2017 09:17 #23563 από Nikos Kotsalis
Nikos Kotsalis απάντησε στο θέμα: Ελιες vs Παγωνιες
Ο παγετός έρπει προς χαμηλότερα μέρη.
Ρεύματα αέρα τον διαλύουν, ο καπνός επίσης.
Για να καούν οι ελιές πρέπει:
να είναι ευαίσθητη ποικιλία
κλαδεμένες πρόσφατα
ποτισμένες ή να έχει βρέξει πρόσφατα
να είναι στην φάση που ανεβάζουν χυμούς.
Ποτέ δεν μου πάγωσε ελιά.
Ολες είναι ξερικές και κλαδεύονται αρκετά αργά.
Περιοχή Θάσος ποικιλία θρούμπα.
Στην ίδια περιοχή όσοι έχουν βάλει Χαλκιδικής χάνουν κάθε χρόνο και μερικά δένδρα.
Σε μερικά λιοστάσια νότια και ψηλωμένα με καλή ηλιοφάνεια έχουν κάποιες ελπίδες.
Σε βαθειά μέρη ανήλιαγα ζερβά δεν αντέχουν.
Κανένας αφελής μέχρι τώρα, δεν φύτεψε ποικιλίες από Νότια Ελλάδα.
ΝΚ

Pura vida!
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Goude

Περισσότερα
06/09/2017 14:12 #23564 από Παντελης
Παντελης απάντησε στο θέμα: Ελιες vs Παγωνιες
Φιλε Lyggas τη ξερω την Ελληνικη, ξερω επισης οτι ειναι και τελεια. Γιαυτο εhω και Ελληνικο ονομα εδω στο σαιτ.

Γραφω με h γιατι μου hαλασε το πληκτρο.

Νικο εhεις δικιο σε ολα απλα στα νησια ειναι πιο ευκολο να καλλιεργησεις ελιες σε οτι αφορα τη παγωνια.

Περισσότερα
06/09/2017 15:06 #23566 από andreas.360
Συνημμένα ένας κατατοπιστικός χάρτης.
Συνημμένα:

Περισσότερα
06/09/2017 17:32 - 06/09/2017 18:13 #23568 από lyggas
lyggas απάντησε στο θέμα: Ελιες vs Παγωνιες

Παντελης έγραψε: Φιλε Lyggas τη ξερω την Ελληνικη, ξερω επισης οτι ειναι και τελεια. Γιαυτο εhω και Ελληνικο ονομα εδω στο σαιτ.

Γραφω με h γιατι μου hαλασε το πληκτρο.

" ...o τρόπος που γράφεις είναι απίστευτα δυσνόητος." έγραψε ο "andreas.360" και αυτό θέλω να εννοήσω και εγώ, τίποτα περισσότερο ή λιγότερο. Η ορθή χρήση της Ελληνικής εξάλλου περιλαμβάνει και την σύνταξη.

Σε κάθε περίπτωση, έγραψα χωρίς καμία διάθεση παρεξήγησης, απλά εντόπισα κάτι που με ξένισε και θεώρησα καλό, για την ποιότητα της συζήτησης, να το καταθέσω.
Τελευταία διόρθωση: 06/09/2017 18:13 από lyggas.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.257 δευτερόλεπτα