file Κατασκευή δεξαμενής νερού

Περισσότερα
18/04/2018 21:39 #25389 από R1 1000
R1 1000 δημιούργησε το θέμα: Κατασκευή δεξαμενής νερού
Καλησπέρα, σκέφτομαι να κατασκευάσω μια δεξαμενη μέσα στο έδαφος (σκαφτη) για συλλογή βρόχινου νερού για άρδευση. Αν έχει επιχειρήσει κάποιος κάτι παρόμοιο ας μοιραστεί τις εμπειρίες του για να βοηθηθούμε όλοι όσοι ενδιαφερόμαστε. Πρωταρχικο ζήτημα είναι το κόστος μιας τέτοιας κατασκευής.

Ευχαριστώ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
19/04/2018 23:16 #25398 από stelios1
stelios1 απάντησε στο θέμα: Κατασκευή δεξαμενής νερού
Τα νερα απο ποση επιφανεια θα συλεγονται? Ειναι καθαρα απλη αριθμητικη, πχ εχω σκεπες 5 στρεμματα και θα συλεξω τα βροχινα νερα τους για να ποτισω 1 στρεμμα. Αμα θες να ποτισεις απο 5 στρεμματα σκεπες 10 στρεμματα μποστανι προφανως σκεφτεσαι λαθος..

Περισσότερα
19/04/2018 23:35 #25401 από R1 1000
R1 1000 απάντησε στο θέμα: Κατασκευή δεξαμενής νερού
Θα το πάω λίγο αντίστροφα... Το ιδανικό για μένα θα ήταν να μπορέσω να συλλέξω 30κυβικα νερό. Η περιοχή έχει μέση ετήσια βροχόπτωση περίπου 800mm. Η απλή αριθμητική λέει πως σκαβοντας 80cm βάθος, 10m πλάτος και 37,5m μήκος θεωρητικα θα συλλεξεις 30 κυβικά βρόχινο νερό, όμως προφανώς το βάθος σίγουρα θα είναι αρκετά μεγαλύτερο για πρακτικούς λόγους. Ίσως να ήταν καλύτερο ένα κωνικο σχήμα τύπου V για καλύτερη αξιοποίηση όλου του νερού.
Ο άμεσος προβληματισμος μου έχει να κάνει με την στεγανόποίηση της δεξαμενής, τους περιορισμούς εκσκαφής από την αρχαιολογία και κυρίως το κόστος.

Περισσότερα
20/04/2018 07:10 #25404 από stelios1
stelios1 απάντησε στο θέμα: Κατασκευή δεξαμενής νερού
Γνωμη μου ειναι να μην το σκεφτεσαι καν. Εχω δεξαμενη 120κ.μ. απο γεωτρηση που στερεψε, ποτε δεν σκεφτηκα να αξιοποιησω αυτο το νερο που μαζευει γιατι ουσιαστικα ειναι σχεδον.. τιποτα, αν μαζεψει καμια πιθαμη ειναι οταν βρεχει και δεν χρειαζεται. Εξατμιζεται πολυ γρηγορα, ειδικα οι διαστασεις που λες ειναι τραγικα λαθος, γενικα σαν πλανο ειναι λαθος.

Περισσότερα
23/04/2018 21:39 #25433 από fotis_vissa
fotis_vissa απάντησε στο θέμα: Κατασκευή δεξαμενής νερού
Καλησπερα.
θα μπορουσες να βρεις καμια πλαστικη και να την θαψεις με αμμο γυρο γυρο αν ειναι αυτο το θεμα μονο.Παρε δυο 20τονες.Για τη συλλογη νερου τι κανεις;; πως υπολογιζεις και σε τι επιφανεια;;η επιφανεια δεν θα κανει σκια στα φυτα;;εχεις καμια φωτο απο καπου;;με ενδιαφερει αλλα..

Περισσότερα
23/04/2018 23:46 #25434 από R1 1000
Καλησπέρα, η ιδέα σου για την "θαμμένη" δεξαμενη ομολογώ ότι μου αρέσει και πιστεύω ότι έτσι θα λυθεί το μεγάλο πρόβλημα της εξάτμισης. Κοίτα, δυστυχώς πρακτικά δεν έχω την εμπειρία να σου πω απο πόση επιφανεια θα μαζεύονται τα νερά, όμως μαθηματικά και θεωρητικά, όπως είπα και σε παραπάνω απάντηση μου, για μια μέση ετήσια βροχόπτωση 800mm/ετος για να συλλεξεις 1 κυβικό το έτος χρειάζεται μια επιφάνεια 1,25τ.μ άρα για 30 κυβικά χρειάζεται (θεωρητικά πάντα) μια επιφάνεια συλλογής 37,5τ.μ τα οποία θα καλυφθούν με "τσιγκους" που χρησιμοποιούνται σαν σκεπές και διαθέτουν λουκια για την καλή ροή του νερού. Τον χώρο προσωπικά τον έχω μέσα στο χωράφι οπότε αν ισχύει και στην πράξη η θεωρία μου πιστεύω ότι θα άξιζε να υλοποιηθεί η ιδέα. Καλό όμως θα ήταν να μας έλεγε κάποιος που ΤΟ ΈΧΕΙ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ αν ισχύει και στην πράξη αυτό!

Περισσότερα
24/04/2018 00:09 #25435 από Goude
Goude απάντησε στο θέμα: Κατασκευή δεξαμενής νερού
Νερό από που θα μαζέψει; Από την βροχή; Αν είναι μόνον αυτό που θα πέφτει μέσα στη δεξαμενή, από την βροχή, ζήτημα να είναι μια σπιθαμή. Αν το χωράφι είναι κεκλιμένο και μαζεύει τα νερά του χωραφιού, θα σε γεμίζει και λάσπη. Θα πρέπει να την καθαρίζεις.
Θα χάσεις τα λεφτά σου για το τίποτα.

Περισσότερα
24/04/2018 00:28 #25436 από R1 1000
Δεκτή η απάντηση σου απλά θα ήθελα να μου την αιτιολογησεις αν μπορείς, και για τη μία σπιθαμή νερό και για την λάσπη. Πως προκύπτει αυτό;

Περισσότερα
24/04/2018 23:18 #25437 από Παντελης
Παντελης απάντησε στο θέμα: Κατασκευή δεξαμενής νερού
εγω παλι νομιζω οτι η συλλογη βροhινου νερου ειναι πλεον παρανομη. δεν ειμαι σιγουρος αν περασε ο νομος η αν ειναι στα σκαρια ακομα.
ειναι απο αυτους τους νομους που κανεις δε καταλαβαινει γιατι γινονται μεhρι να καταλαβουν ολοι.
στο αμερικα εhει hρονια που γινετε.
........................για το καλο μας.................φυσικα...

Περισσότερα
25/04/2018 02:14 #25438 από R1 1000
Παράνομη η συλλογή βρόχινου νερού που πέφτει στο σπίτι μας, στο χωράφι μας, στην αυλή μας;;; για ποιο λόγο;;; αν όντως ισχύει κάτι τέτοιο δε ξέρω τι να πω πια... Μιλάμε για μεγάλη παράνοια!

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.239 δευτερόλεπτα