file ΜΙΚΡΟ ΨΥΚΤΙΚΟ ΓΙΑ ΛΕΥΚΗ ΟΙΝΟΠΟΙΗΣΗ. ΘΑ ΚΑΝΩ ΔΟΥΛΕΙΑ??

Περισσότερα
24/09/2016 20:43 #21763 από stelios1
stelios1 δημιούργησε το θέμα: ΜΙΚΡΟ ΨΥΚΤΙΚΟ ΓΙΑ ΛΕΥΚΗ ΟΙΝΟΠΟΙΗΣΗ. ΘΑ ΚΑΝΩ ΔΟΥΛΕΙΑ??
Επεσε στα χερια μου η μηχανη απο μικρο ψυγειακι ποτων (ρεντ μπουλ) και θα το χρησιμοποιησω για τ πρωτη μου ''λευκη'' οινοποιηση. Ουσιαστικα ειναι ενα πειραμα-δεικτης για εμενα σχετικα με το ποση ισχυ χρειαζεται ανα 100λιτρο πχ κτλ, αλλα και να φτιαξω επιτελους ασπρο κρασι.
Το πλεονεκτημα της οπως βλεπετε στην φωτο ειναι οτι ο συμπηκνωτης κρυωνει με ανεμιστηρα και δεν υπαρχει εκεινη η τεραστια διαταξη πισω απο το ψυγειο. Βγαινει μονο ενα σωληνακι που καταληγει στην καταψυξη και το μηκος του ειναι ιδανικο. Ο αλλος σωληνας ειναι μαλλον για ''ελαστικοτητα'' του συστηματος ωστε να εκκινει πιο ευκολα ο κινητηρας κ ετσι τον μαζςψα σε κουλουρα.
Η καταψυξη και εχει ιδανικο μεγεθος και μηκος. Επειδη ειναι αλουμινιου θα μπει σε μια χοντρη σακουλα πριν εμβαπτισθει, η σε ενα ανοξειδωτο ταψι κουζινας με λιγο νερο μεσα να επιπλεει στην επιφανεια.
Δεν μπορεσα να διαβασω ισχη, καταλαβαινει κανενας απο την φωτο?
Ηταν σαν ''χταποδι'' και δεν μεταφεροταν ευκολα, ετσι την βιδωσα σε ενα χοντρο κοντρα πλακε σαν βαση και εφτιαξα ενα κουτι απο λαμαρινα.
Δοκιμη.. 200 λιτρα νερο 22 βαθμων. Απο τις 8 το πρωι εως το μεσημερι το νερο ειχε πεσει μολις 3 βαθμους, απογοητευση.. Στις 4 το απογευμα η θερμοκρασια του νερου ηταν 17 βαθμους. Μεχρι τις 8 που εφυγα ειχε κατεβει στους 15, αποφασισα να το αφησω ολη νυχτα.. Σημειωσα την ενδειξη της παροχης (μετρητης ΔΕΗ) και εφυγα αφηνοντας μονη καταναλωση αυτο.
Το πρωι στις 8 (12ωρο) ειχε καταναλωσει 2 κιλοβατωρες και το νερο ειχε πεσει στους 9 βαθμους.
Θα κανω δουλεια με αυτο?
Η καταναλωση βγαινει απο τις κιλοβατωρες που εκαψε, αλλα η ωφελιμη ισχυ του ποιια ειναι, καταλαβαινει κανεις απο την μοναδικη ετικετα που εχει και δειχνω στ φωτο?
Ο καιρος ψυχραινει και σιγουρα μαζι με παγο στην αρχη στην απολασπωση θα επαρκεσει για 300 λιτρα να τα κραταει στους 17 βαθμους. Ισως χρειαστει και αντισταση μετα γιατι ακομα δεν τρυγαω.
Θελω να φτιαξω ασπρο κρασι για την χρονια και να αποκτησω καποια εμπειρια, αλλα θελω και να εχω εναν δεικτη στο ποσο μεγαλο μηχανημα θα χρειαστω στα επομενα χρονια.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
25/09/2016 11:44 - 25/09/2016 11:58 #21777 από Αρης
Αρης απάντησε στο θέμα: ΜΙΚΡΟ ΨΥΚΤΙΚΟ ΓΙΑ ΛΕΥΚΗ ΟΙΝΟΠΟΙΗΣΗ. ΘΑ ΚΑΝΩ ΔΟΥΛΕΙΑ??
εδώ είναι οι τεχνικές προδιαγραφές του συμπιεστή (πρώτο στη λίστα). Αν μπορεί κάποιος να τις μεταφράσει θα βγάλεις συμπέρασμα
www.tee.com.tr/p_copm_r134a_comp_pd.aspx
Τελευταία διόρθωση: 25/09/2016 11:58 από Αρης.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": stelios1

Περισσότερα
25/09/2016 22:54 #21787 από dimitris1964
dimitris1964 απάντησε στο θέμα: ΜΙΚΡΟ ΨΥΚΤΙΚΟ ΓΙΑ ΛΕΥΚΗ ΟΙΝΟΠΟΙΗΣΗ. ΘΑ ΚΑΝΩ ΔΟΥΛΕΙΑ??
Επειδη ειναι αλουμινιου θα μπει σε μια χοντρη σακουλα πριν εμβαπτισθει, η σε ενα ανοξειδωτο ταψι κουζινας με λιγο νερο μεσα να επιπλεει στην επιφανεια.

Κατα την γνωμη μου , καλο θα ηταν να υπαρχει δευτερο δοχειο μεγαλυτερο, με νερο το οποιο θα ψυχεις στην καταλληλη θερμοκρασια
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": stelios1

Περισσότερα
08/12/2016 20:17 #22477 από stelios1
stelios1 απάντησε στο θέμα: ΜΙΚΡΟ ΨΥΚΤΙΚΟ ΓΙΑ ΛΕΥΚΗ ΟΙΝΟΠΟΙΗΣΗ. ΘΑ ΚΑΝΩ ΔΟΥΛΕΙΑ??
Τελικα μου εκανε δουλεια αλλα κυριως στην συντηρηση των 16-19 βαθμων ( τοση ηταν η υστερηση του θερμοστατη μου) για την ζυμωση, χρησιμοποιησα πολλα μουκαλια με παγο για την απολασπωση (φοβηθηκα να βασιστω μονο στο ψυκτικο) και ολα καλα. Το μονο κακο ειναι οτι εμενα μου αρεσει πολυ η ρετσινα, περισσοτερο απο το καλυτερο λευκο κρασι του κοσμου.. και φοβηθηκα να το κανω ρετσινα, εκανα μονο 15 λιτρα απ αυτο και μου βγηκε τελεια. Και χαρηκα που τα καταφερα αλλα και σπαστηκα που δεν τολμησα περισσοτερο..

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.149 δευτερόλεπτα