file ΡΑΝΤΙΣΤΙΚΟ ΣΕ ΚΑΛΙΕΡΓΗΤΗ 2 ΣΕ 1.

Περισσότερα
08/06/2016 22:23 #20961 από Bio Farmer
Bio Farmer απάντησε στο θέμα: ΡΑΝΤΙΣΤΙΚΟ ΣΕ ΚΑΛΙΕΡΓΗΤΗ 2 ΣΕ 1.
Διαβάζω Παναγιώτη τα όσα γράφεις και δυο πράγματα μόνον μου βγαίνουν:

Μια βαριά ανάσα, και ένα κούνημα στο κεφάλι...

Δυστυχώς έχεις ΜΕΓΑ δίκαιο σε όσα λες.

“The truth was a mirror in the hands of God. It fell, and broke into pieces. Everybody took a piece of it, and they looked at it and thought they had the truth.”
~~*~~Rumi~~*~~

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
08/06/2016 22:40 #20965 από Goude
Goude απάντησε στο θέμα: ΡΑΝΤΙΣΤΙΚΟ ΣΕ ΚΑΛΙΕΡΓΗΤΗ 2 ΣΕ 1.
Τι σου είπε ο οινοποιός για το βιολογικό σταφύλι; 40 λεπτά; Ποιον θα πρωτοπληρώσεις με αυτά; Και τα δικά σου έξοδα, επένδυση τρέξιμο, πότε θα τα πληρωθείς;

Περισσότερα
08/06/2016 22:54 #20967 από Bio Farmer
Bio Farmer απάντησε στο θέμα: ΡΑΝΤΙΣΤΙΚΟ ΣΕ ΚΑΛΙΕΡΓΗΤΗ 2 ΣΕ 1.

Goude έγραψε: Τι σου είπε ο οινοποιός για το βιολογικό σταφύλι; 40 λεπτά; Ποιον θα πρωτοπληρώσεις με αυτά; Και τα δικά σου έξοδα, επένδυση τρέξιμο, πότε θα τα πληρωθείς;

Θα σου απαντησω με λιγα λογια γιατι εισαι και εσυ αλλα κει εγω κουρασμενος...

Παλευω και τρεχω γυρω γυρω απο τον ααυτο μου, εναν αγωνα ανισο και πολυ δυσκολο με μεροκαματα και με ψεκασμους που η συχνοτητα τους γινεται ετσι που το τελικο κοστος για τον παραγωγο φτανει την Βιολογικη καλλιεργεια στα τριπλασια εξοδα απο οτι μια συμβατικη...

Φετος λοιπον που ολοι εχουν πολυ σταφυλι, δοξα τον θεο...ερχεται ο οινοποιος δια τηλεφωνου και με λεει, οτι γυρω στα 20 λεπτα κατω απο περσυ η βιολογικη Μαλαγουζια...

Και καθομε και λεω...

Καλα εγω γαμιεμαι για να δαμασω την Μαλαγουζια.
Εχω σταυρωθει στο να βρω τροπους να την κανω επιτελους να καρπισει ξοδευοντας χρονο και ενεργεια που στερηθηκε η οικογενεια και οι φιλοι μου για να διαβασω, να ρωτησω, να ψαξω...για να μου πει ο οινοποιος 20 λεπτα κατω φετος επειδη εχεις πολυ σταφυλι;

Τα καζανια ειναι ηδη σε προθερμανση αγαπημενε μου Παναγιωτη...

Ως εδω !!!

“The truth was a mirror in the hands of God. It fell, and broke into pieces. Everybody took a piece of it, and they looked at it and thought they had the truth.”
~~*~~Rumi~~*~~
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Goude, stelios1

Περισσότερα
08/01/2017 20:41 #22649 από stelios1
stelios1 απάντησε στο θέμα: ΡΑΝΤΙΣΤΙΚΟ ΣΕ ΚΑΛΙΕΡΓΗΤΗ 2 ΣΕ 1.
Επανερχομαι στο θεμα τωρα που λογω κρυου καθομαι κ ολο σκεφτομαι.. Εμεινα απολυτα ευχαριστημενος απο την κατασκευη, γλυτωσα τα 2/3α του συνολικου χρονου πανω στο τρακτερ με οτι ωφελη συνεπαγεται αυτο σε πετρελαιο φθορες κτλ και επισης.. πρωτη φορα δαμασα τα χορτα τοσο πολυ, ακομη και τωρα η διαφορα ειναι εμφανης.. το εδαφος ξεμποσκαρε εντυπωσιακα γιατι πατηθηκε πολυ λιγοτερο. Θελω τωρα να το κανω 3 σε 1. Δηλαδη..

Περισσότερα
08/01/2017 20:51 #22650 από stelios1
.. Να βαλω μπορντουροψαλιδα οπως ειπα σαν αυτα που εδειξε ο Goude, αλλα οχι με γενητρια αλλα με εναν ινβερτερ γινεται???
Η καταναλωση θα ειναι περιπου 1500 βατ, η μπαταρια ειναι 100 αμπερωρες, ενας ινβερτερ 12-220 βολτ 2 κιλοβατ αρκει η να ειναι 3, ξερει κανεις στο περιπου τι απωλειες εχουν και αν αυτες αυξανουν με το μεγεθος αισθητα οποτε θα πρεπει να ειμαι κοντα στα βατ τις καταναλωσης? Η δεν εχει μεγαλη σημασια οποτε να βαλω αρκετα μεγαλυτερο να μην ζοριζεται?
Ο δυναμο ειναι πολυ παλιος, για επισκευη και πεταμα.. Βαζοντας εναν 130 αμπερ συν την καλοδιατηρημενη μπαταρια θα με καλυψουν ολα αυτα για 2 ωρες λειτουργιας?

Περισσότερα
25/05/2017 11:13 #23066 από Goude
Στέλιο κάποια φωτο από την κατασκευή;

Περισσότερα
25/05/2017 11:14 #23067 από Goude
Στέλιο κάποια φωτο από την κατασκευή;

Περισσότερα
27/05/2017 12:53 #23073 από stelios1
Δεν προλαβαινω για εφετος μαλλον, υποστυλωνω 3 στρεμματα επιτραπεζια με τσιμεντοπασαλους και σιδηροκατασκευη επανω τους. Τα φτιαχνω ολα μονος μου, σημερα ελπιζω να τελειωσω το βαψιμο και αυριο μεθαυριο να ησυχασω κ απ αυτο.
Ο ινβερτερ καηκε και πηγε για φτιαξιμο, ενω ενα μπορντουροψαλιδο που παραγγειλα για δοκιμη χαθηκε στο δρομο 3 εβδομαδες τωρα και βρεθηκε στο Ηρακλκειο! Με διαβεβαιωσαν για 4η φορα οτι σημερα το πολυ αυριο θα ερθει..
Δυναμο εβαλα 140 αμπερ, δουλεψα με τ ινβερτερ δοκιμαστικα μπετονιερα και δραπανο για 2 ωρες και ολα οκ! Μολις ομως τον στερεωσα στο τρακτερ εκαψε ασφαλειες, αυτες ειναι εσωτερικα του (4χ 40 αμπερ) τις αλλαξα και καηκε μια διαδρομη στην πλακετα, μαλωνουμε για τ εγγυηση τωρα.. Μα αφου οι ασφαλειες ειναι μεσα πως θα τ αλλαξεις αν δεν τ ανοιξεις?!
Το θεμα ειναι γιατι καηκε μολις τον στερεωσα επανω? Προσεξα οτι δεν εχει καθολου γειωση στα 220 μηπως πρεπει να μην ακουμπαει καθολου στο ''σασι''?

Περισσότερα
11/06/2017 09:58 #23134 από stelios1
Πως ραντιζετε? Εγω περναω σειρα παρα σειρα και ξαναγυρναω απ την αρχη για τις ενδιαμεσες, εχει τα πλεονεκτημα οτι.. 1. δεν κανω μανουβρες και δεν γινεται να ξεχασω καμια η να μπερδευτω, σημαντικο γιατι με πιανει και το βραδυ καποιες φορες 2. δεν ειμαι κοντα στο φαρμακο της προηγουμενης σειρας και οταν ξεκιναω τις υπολοιπες εχουν πια στεγνωσει και 3. οταν ραντισω τις μισες κοιταζω το βυτιο και.. σε περιπτωση επαναρυθμισης της πιεσης στο ενδεχομενο να περισεψει η να μην φτασει το φαρμακο.. αυτο μοιραζεται ομοιομορφα σε ολο το αμπελι.
Κανενας αλλος τροπος??
Συνημμένα:

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.070 δευτερόλεπτα