file ΡΑΝΤΙΣΤΙΚΟ ΣΕ ΚΑΛΙΕΡΓΗΤΗ 2 ΣΕ 1.

Περισσότερα
05/06/2016 01:08 #20933 από Goude
Goude απάντησε στο θέμα: ΡΑΝΤΙΣΤΙΚΟ ΣΕ ΚΑΛΙΕΡΓΗΤΗ 2 ΣΕ 1.
Προτείνω, μπροστά από τον καλλιεργητή, να μπει μια σειρά δίσκων δισκόσβαρνας, μικροί αλλά γεροί. Θα τεμαχίζει ότι χόρτο βρίσκει και δεν θα στομώνει ο καλλιεργητής.
Επίσης αν το ψεκαστικό είναι αναρτώμενο, μπορεί πίσω από το ραντιστικό να μπει μια μονή σειρά δίσκων δισκόσβαρνας.

www.foukas.gr/images/photos/ypedafokalli...r_ns_az/specs/16.jpg

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
05/06/2016 01:17 #20934 από stelios1
stelios1 απάντησε στο θέμα: ΡΑΝΤΙΣΤΙΚΟ ΣΕ ΚΑΛΙΕΡΓΗΤΗ 2 ΣΕ 1.
Φανταζομαι μια γεννητρια 4-5 κιλοβατ και 3 μπορντουροψαλιαδα δεξια και αλλα 3 αριστερα (μια φορα αν σειρα να περναω) στο εμπρος μερος του τρακτερ, συνολο καταναλωσης 3 κιλοβατ περιπου, δηλαδη 4 ιπποι.
Η γεννητρια θελει μια αυξηση στροφων γυρω στο 4-5. Θα αγορασω ενα μπορντουροψαλιδο για την αυλη και θα το ψαξω αρκετα, πχ αν προλαβαινει να κοψει στην ταχυτητα που ραντιζω. Η πως δουλευει με μικροτερη ταση (εχω στο μαρμαραδικο γραμμη με ροοστατη) και αλλα τετοια που ισως και να ειναι μονο για φαντασια. Θα δειξει..

Περισσότερα
05/06/2016 01:21 #20935 από stelios1

Goude έγραψε: Προτείνω, μπροστά από τον καλλιεργητή, να μπει μια σειρά δίσκων δισκόσβαρνας, μικροί αλλά γεροί. Θα τεμαχίζει ότι χόρτο βρίσκει και δεν θα στομώνει ο καλλιεργητής.
Επίσης αν το ψεκαστικό είναι αναρτώμενο, μπορεί πίσω από το ραντιστικό να μπει μια μονή σειρά δίσκων δισκόσβαρνας.

www.foukas.gr/images/photos/ypedafokalli...r_ns_az/specs/16.jpg

Ωραια προταση! Ολα παιζονται, απλα αντιβαινει στα δικα μου πλανα και αναγκες μου περι καλιεργητη. Συντομα θα δειξω ακριβως και τους περιορισμους μου και τις προσδοκιες που εχω, πιαστηκαμε στην κουβεντα τωρα και την ''τρεχουμε'' αδικα, καλο βραδυ φιλε μου και σ ευχαριστω.

Περισσότερα
05/06/2016 10:23 #20936 από Goude
Μπορντουροψάλιδα
Συνημμένα:
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": stelios1

Περισσότερα
05/06/2016 13:10 #20939 από stelios1
Ειναι ανθεκτικα Goude η θα χαλανε και θα βρω τ μπελα μου? Υπολογιζω ενα κοστος 500-600 ευρω εφ οσον φτιαξω την κατασκευη εγω και η γενητρια ηδη υπαρχει. Ισως με συμφερει να πληρωνω κανενα μεροκαματο γ αυτην τ δουλεια, σε σκεψεις ειμαι, διοτι θα φθαρουν θα χαλασουν καποια στιγμη.

ΥΓ. Επειδη εδω ευκολα λεμε διαφορα, χρειαζεται ΜΕΓΑΛΗ προσοχη εαν βαλουμε γεννητρια σε τρακτερ!

Περισσότερα
05/06/2016 14:17 #20941 από Goude
Έβαλα γεννήτρια πάνω στο καρότσι του τρακτέρ.
Με καλώδια συνέδεσα 2 μπορντουροψάλιδα των 50 ευρώ. Από πίσω οι εργάτες έκοβαν τις φυλλωσιές. Δεν συναντούν προβλήματα στις φυλλωσιές, μόνον μην δαγκώσει σύρμα. Δεν θα χαλάσει αλλά ψιλοστραβώνει λίγο το δόντι.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": stelios1

Περισσότερα
06/06/2016 21:51 #20950 από stelios1
Στην φωτο οπως φαινεται κουρευεις μονο στο πλαι?
Αν το κανω (δεν προλαβαινω εφετος εχω αλλα..) δεν θα κουρευω πολυ κοντα, με ενδιαφερει μονο να περνα το τρακτερ. Θα κουρευει και δεξια κ αριστερα να περναω μια φορα.

Περισσότερα
06/06/2016 23:56 - 07/06/2016 00:38 #20952 από Goude
Όχι. Ο εργάτης κουνά λίγο το μπορντουροψάλιδο και πιάνει και τις κορυφές. Είναι από τις δουλειές που οι Έλληνες λένε ότι τους τις παίρνουν οι ξένοι. Σήμερα για πρώτη φορά μετά από 13 χρόνια ξαναπήρα Έλληνα και 15 λεπτά πριν λήξη χτύπησε κουδούνι για σχόλασμα.Φυσικά θα αποφάσισε ότι είμαι το αφεντικό που πίνω το αίμα των εργατών.
Και φέτος 3 οινοποιεια μου ζητούν σταφύλι, που τα προηγούμενα χρόνια δεν με ήξεραν. Τι έγινε φιλαράκια; Μέχρι πέρσι αγοράζατε σταφύλια από παράνομα αμπέλια και με το σφίξιμο της φορολογικής αποθήκης, χρειάζεστε νόμιμο σταφύλι; Εμ, δεν πάει αυτό 40 λεπτά. Να πληρώσω φόρο και να με πληρώσεις του χρόνου. Βρέστε αλλού δούλους.
Τελευταία διόρθωση: 07/06/2016 00:38 από Goude.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": stelios1, Bio Farmer

Περισσότερα
07/06/2016 22:04 #20956 από stelios1
Οσο θυμαμαι απο παιδι σε αυτη τ χωρα στηριζοταν παντα το εμποριο και οι μεσαζοντες. ΠΑΝΤΑ. Η κριση ξεκινησε απο μια δεκαετια τουλαχιστον πριν, εκλειναν βιοτεχνιες και μοναδες παραγωγης και κανενας δεν νοιαζοταν, το εμποριο ετρεχε με χιλια (και με δανεικα) και ζουσαμε την 2η χρυση εποχη του Περικλεους.. Μολις κλονιστηκαν τα εμπορικα μαγαζια (η και μαγαζακια) αρχισαν να μιλανε ολοι για κριση. Διοτι σε αυτη τ χωρα οι μισοι πουλουσανε και οι αλλοι μισοι αγοραζανε, τιποτα αλλο! Μηδεν στα παντα! Οποιος παρηγαγε κατι σε αυτη τη χωρα ηταν παντα ο δουλος που τον εκμεταλευονταν! Αν ηταν λιγο πιασμενος και ειχε κανενα εργοστασιο κτλ τον διαλλουσε το εμποριο με τις φθηνες εισαγωγες. Αν κανενας συνεταιρισμος πηγαινε καπως καλα γινοτανε το ιδιο.
Δεν πουλαω ρογα! Θα μεταποιησω και θα πουλησω ποιοτητα φθηνα ακομα και μισοπαρανομος- η νομοτυπος αν το θετε. Δεν υπαρχει αλλος δρομος, η αυτο η ξηλωμα ολα..
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Goude, Bio Farmer, κωστας χ

Περισσότερα
07/06/2016 22:06 - 08/06/2016 21:58 #20957 από Goude
Δύο φορές ευχαριστίες.

Και γιατί παράνομος; Το πολύ πολύ παράτυπος.

Να πουλήσεις με 40 λεπτά, αφού σε αρμέξουν οι αντιπροσωπείες, οι γεωπόνοι, οι εργάτες, τα συνεργεία και στο τέλος αφού σε πετάξουν ως μεγάλο μαλάκα, τράβα εσύ να κερδίσεις. Αι πια τέτοια κοροϊδία. Και ξέρεις ε, όλοι με την γραβάτα είναι.
Κι έχεις ένα κράτος πανταχού απών, να σου λέει , επ, κι εγώ εδώ είμαι, δώσε και σε μένα.

Να σου κρατάνε υποχρεωτικά ασφάλιστρα παραγωγής για ασφάλεια που δεν δίνουν. Σε ολοσχερή καταστροφή από περονόσπορο πρόπερσι, ούτε καν μου δώσαν το δικαίωμα να υποβάλλω αίτηση.

Πας σε γεωπόνο και δεν μπορεί να σου δώσει εναλλασσόμενα φάρμακα. Στην σχολή όμως όλο κυλικείο και κατάληψη ήταν, γιατί είχε δικαιώματα. Για μια δωρεάν παιδεία που την δίνω εγώ και τώρα που ήρθε η ώρα να με εξυπηρετήσει, ξύνει την μύτη του.

Πήγε φίλος σε ιδιώτη γεωπόνο να κάνει δήλωση ΟΣΔΕ και η κοπέλα του τα πέρασε για επιτραπέζια, αλλά όλη μέρα στο facebook είναι. Αμα τους τα πεις, ξινιστρες βγάζουν και η πληρωμή τους κάθε μήνα να γίνεται. Και μην τολμήσεις και απολύσεις. Δικαιούμαι και αποζημίωση λέει. Αι στο καλό.
Πας στο λογιστή και σου ζητάει αποδείξεις και τιμολόγια. Όταν του είπα για την δικιά σου πληρωμή δεν θα μου δώσεις απόδειξη, ξυνίστηκε και τούτος.

Σε πολλά νοσούμε, για αυτό δεν προχωρούμε.
Τελευταία διόρθωση: 08/06/2016 21:58 από Goude.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": stelios1, Bio Farmer

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.086 δευτερόλεπτα