file ΡΑΝΤΙΣΤΙΚΟ ΣΕ ΚΑΛΙΕΡΓΗΤΗ 2 ΣΕ 1.

Περισσότερα
27/05/2016 23:12 #20848 από stelios1
stelios1 δημιούργησε το θέμα: ΡΑΝΤΙΣΤΙΚΟ ΣΕ ΚΑΛΙΕΡΓΗΤΗ 2 ΣΕ 1.
Εφτιαξα περσι εναν καλιεργητη με 2 σειρες νυχια, ο λογος ειναι οτι το τρακτερ ειναι παλιο, ογκωδες (Φορντ 2600) και στην επανω πλευρα του αμπελιου εχω ξενο χωραφι που το ψιλοπατουσα (σιταρι, δεν μου εκανε παραπονα ο γειτονας αλλα στεναχωριομουν) και στην κατω πλευρα ενα ρεμα, με αποτελεσμα να πεθαινω στις μανουβρες. Πρακτικα γλυτωσα απο αυτα, ουτε καν τον σηκωνα αλλαζοντας σειρα. Εφετος του εβαλα 2 επεκτασεις ωστε να περναω μονο μια φορα απο καθε σειρα.. τελειο! Το τρακτερ βαδιζε πολυ πιο σταθερα στην μεση της σειρας οσο κ αν εγερνε το εδαφος. Γλυτωσα τον μισο χρονο. Προχθες ομως εβαλα το ραντιστικο επανω του, χθες ραντισα και καλιεργησα ταυτοχρονα και το αποτελεσμα ηταν καλυτερο απο καλο.. Μειωθηκε ο χρονος συνολικα στο ενα τριτο, η αλλιως.. μονον ραντιζω και τελος!
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Goude, gomati_sok, ampelofilos, Bio Farmer

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
28/05/2016 01:00 #20850 από Goude
Goude απάντησε στο θέμα: ΡΑΝΤΙΣΤΙΚΟ ΣΕ ΚΑΛΙΕΡΓΗΤΗ 2 ΣΕ 1.
Εκανα αυτή την πατέντα στο ραντιστικό και αυτή στο ρίπερ.
Συνημμένα:
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": gomati_sok, ampelofilos, stelios1, Bio Farmer

• gomati_sok
  • Το Άβαταρ του/της gomati_sok
  • Αποσυνδεμένος
  • Platinum Member
  • Platinum Member
  • Μεταξύ Θεσσαλονίκης και Γοματίου Χαλκιδικής
Περισσότερα
28/05/2016 12:09 #20854 από gomati_sok
gomati_sok απάντησε στο θέμα: ΡΑΝΤΙΣΤΙΚΟ ΣΕ ΚΑΛΙΕΡΓΗΤΗ 2 ΣΕ 1.
ΩΡΑΙΕΣ ΠΑΤΕΝΤΕΣ ΠΑΙΔΙΑ!!!!
ΣΤΕΛΙΟΣ ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΗΣ, προσέξτε τη λεπτομέρεια που εντόπισα

“Ο καπτάν Δημήτρης ένιωσε ένα νταγιάντισμα σοφράνο μεριά,
ο καιρός τραμουντάνα γεμάτη έξι προς εφτά δύναμη ,
η μπαστέκα στο καπόνι έτριξε μακρόσυρτα, το καΐκι...
Συνημμένα:

Περισσότερα
28/05/2016 17:31 #20855 από stelios1
stelios1 απάντησε στο θέμα: ΡΑΝΤΙΣΤΙΚΟ ΣΕ ΚΑΛΙΕΡΓΗΤΗ 2 ΣΕ 1.
Goude Εσυ το τραβας τωρα καταλαβα ωραιο κολπο, κατι ισως κανω για τους σβωλους και θα το εχω υποψιν (ειναι και τι θα βρω ετοιμο γ αυτην τ δουλεια). Στην αλλη με το ριπερ ακομα ξυνομαι, αν ειχες καμια πιο ολοκληρωμενη φωτο.
gomati_sok ειχα στον παλιο-περσυνο (βαμενο μπλε κομμαι) δεξι και αριστερο νυχι και περνουσα 2 φορες οριακα στην εκαστοτε πλευρα. Στο επομενο σκαλισμα εβαζα το αλλο και περνουσα κοντρα. Με τα 2 αυτα νυχια λοιπον ειχα την επιλογη να φαρδυνω η να στενεψω τον καλιεργητη 10-25 εκατοστα, αυτα θα φανουν στην διαρκεια εφετος. Πρωτη φορα τον δουλεψα.
Ισως ακομη και να ξεκινησω κατι εξ αρχης, εχω ολα τα εργαλεια και το σχεδιο του περσινου (μπλε κομματι), προς το παρων ειμαι πολυ ευχαριστημενος.

Περισσότερα
28/05/2016 19:05 - 28/05/2016 20:14 #20858 από Goude
Θα προτιμούσα μια κατασκευή όπου τα νύχια θα ήταν ανάποδα, να μην μαζεύουν τα χόρτα, αλλά να τα αφήνουν να φεύγουν. Επίσης είχα σκεφτεί αλλά τελικά δεν το έκανα, να έλκεται μια κατασκευή κάγκελου, με κλίση προς τα πίσω. Με τοποθετημένο επάνω τους ένα βάρος να μπήγονται στη γη ή μια μονή δισκοσβάρνα, όπως η επισυναπτόμενη διεύθυνση . Τα προβλήματα που ανακύπτουν είναι ότι :

1) Θα πρέπει να υπάρχει υδραυλικό σύστημα ανεβάσματος από τα χειριστήρια του τρακτέρ, της σβάρνας ή της δισκοσβάρνας.
2) Στην σβάρνα ή στο κάγκελο δεν μπορείς να κάνεις πίσω αλλιώς θα τσαλακώσουν.
3) Πρέπει να είναι αρκετά στενά ως κατασκευές, ώστε να μη χτυπούν στο αμπέλι και την υποστύλωση του.

Το ραντιστικό μου με την σβάρνα τα τραβά 16άρι τρακτέρ. Δεν το ζορίζει.

www.agrolisi.gr/aggelia/svarna
Συνημμένα:
Τελευταία διόρθωση: 28/05/2016 20:14 από Goude.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": stelios1, Bio Farmer

Περισσότερα
05/06/2016 00:35 #20928 από stelios1
Goude Μου εβαλες ιδεα.. Να μπει κατι αναλογο αλλα μπροστα απο τα νυχια του καλιεργητη, ωστε να μαζευει οτι μπορει να μπουκωσει τα νυχια. Αμα μαζευτουν πολλα απλα θα σηκωνω τον καλιεργητη για ενα μετρο πορεια να μενουν πισω..

Περισσότερα
05/06/2016 00:44 - 05/06/2016 00:45 #20929 από Goude
Δείξε ένα σχήμα, να σκεφτούμε τα υπέρ και τα κατά, της σκέψης σου.
Μια κατασκευή τύπου κάγκελο, που θα έμπαινε μπροστά από τον καλλιεργητή και θα έβλεπε μπροστά, θα στόμωνε πολύ γρήγορα και πιθανόν να έσπαζε. Κατά το σήκωμα, δεν είναι σίγουρο ότι θα αδειάζει. Εγώ έχω και δισκοσβάρνα, βαρέως τύπου και είμαι ευχαριστημένος. Και το να αφήνει βουναλάκια χόρτου, δεν είναι καλό.
Τελευταία διόρθωση: 05/06/2016 00:45 από Goude.

Περισσότερα
05/06/2016 00:48 #20930 από stelios1
Ο καλιεργητης αυτος εχει μελλον (ελπιζω καλο μελλον) μπροστα του.
Θελω να μην μπουκωνει με τιποτα οσα χορτα η βλαστοι- κλιματσιδες και να υπαρχουν κατω, και να αποτελεσει την βαση για κουρευτικο μηχανημα, να γινει 3 σε 1 δηλαδη.

Περισσότερα
05/06/2016 00:52 #20931 από Goude
Τα πολλαπλά μηχανήματα θέλουν και μεγάλα τρακτέρ. Αλλιώς σκέψου καλά όλες τις παραμέτρους. Εγώ έβαλα σε βαρύ ρίπερ, πεντάρι, σε ελατήρια 2,5άρια και τσάπα clemens και το ζορίζει, 75άρι carraro.

Περισσότερα
05/06/2016 00:58 #20932 από stelios1

Goude έγραψε: Δείξε ένα σχήμα, να σκεφτούμε τα υπέρ και τα κατά, της σκέψης σου.
Μια κατασκευή τύπου κάγκελο, που θα έμπαινε μπροστά από τον καλλιεργητή και θα έβλεπε μπροστά, θα στόμωνε πολύ γρήγορα και πιθανόν να έσπαζε. Κατά το σήκωμα, δεν είναι σίγουρο ότι θα αδειάζει. Εγώ έχω και δισκοσβάρνα, βαρέως τύπου και είμαι ευχαριστημένος. Και το να αφήνει βουναλάκια χόρτου, δεν είναι καλό.

Βουναλακια χορτου μαλλον δεν θα υπαρξουν γιατι δεν μενει πλεον χορτο, για τους κομμενους βλαστους ομως κατι χρειαζεται. Σχημα δεν μπορω να δειξω, φανταζομαι κατασκευη με καθετα ατσαλοσυρματα στο εμπρος μερος του.
Αλλα ελπιζω σε κατι που δεν θα μαζευει ουτε τους βλαστους, για αυτο θα φτιαξω σχημα και αν μου φανει οτι θα δουλεψει θα ζητησω γνωμες πριν προχωρησω.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.347 δευτερόλεπτα