file ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΤΗΝ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΣΤΑΦΥΛΟΠΙΕΣΤΗΡΙΟΥ 500 ΛΙΤΡΩΝ.

• gomati_sok
  • Το Άβαταρ του/της gomati_sok
  • Αποσυνδεμένος
  • Platinum Member
  • Platinum Member
  • Μεταξύ Θεσσαλονίκης και Γοματίου Χαλκιδικής
Περισσότερα
21/05/2016 08:46 #20808 από gomati_sok
gomati_sok απάντησε στο θέμα: ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΤΗΝ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΣΤΑΦΥΛΟΠΙΕΣΤΗΡΙΟΥ 500 ΛΙΤΡΩΝ.
RONALDO, πολύ ωραία η κατασκευή σου, και μένα δεν μου πάει η καρδιά να δώσω 300€ για ένα 'ετοιμο 30-40 λίτρα, μιας τόσο απλής κατασκεύης, αλλά με προβληματίζει ο τρόπος βαφής -χρώματα ανθεκτικά και μη τοξικά- κατάλληλα για την παρούσα χρήση, ειδικά στο σπείρωμα της βίδας που δεν θα μείνει για πολύ.

δύο ερωτήσεις:
πόσο εύκολα και πώς βγαίνει μετά την πίεση , η μάζα των στέμφυλων, γιατί απ΄ότι κατάλαβα τα στεφάνια είναι σταθερά και όχι ανοιγόμενα.?

Η κεντρική βίδα της σκαλωσιάς, είναι μόνιμα κολλημένη στην βάση?

“Ο καπτάν Δημήτρης ένιωσε ένα νταγιάντισμα σοφράνο μεριά,
ο καιρός τραμουντάνα γεμάτη έξι προς εφτά δύναμη ,
η μπαστέκα στο καπόνι έτριξε μακρόσυρτα, το καΐκι...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
21/05/2016 10:33 #20810 από Bio Farmer
Bio Farmer απάντησε στο θέμα: ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΤΗΝ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΣΤΑΦΥΛΟΠΙΕΣΤΗΡΙΟΥ 500 ΛΙΤΡΩΝ.
Καλήμερα,

Και πάλι μπράβο για την ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ καλή κατασκευή...

Οι τάβλες από καστανιά άκουσα ότι κάνουν πολύ στιβαρά πιεστήρια...

Στην μεταξύ των ξύλων απόσταση πρέπει να ληφθεί υπόψιν το "φούσκωμα" των ξύλων αλλά και η συρρίκνωση τους βάση του ποσοστού υγρασίας που θα τραβήξουν...

Αν δηλαδή τα ξύλα είναι στεγνά κατά την άρμοση τους στις στεφάνες, μόλις "πιουν" το διάκενο θα μικρύνει δραματικά...

Οι στεφάνες είναι διαιρούμενες στην μέση;
Δηλαδή ο κύλινδρος "κοβεται" στην μέση

“The truth was a mirror in the hands of God. It fell, and broke into pieces. Everybody took a piece of it, and they looked at it and thought they had the truth.”
~~*~~Rumi~~*~~

Περισσότερα
21/05/2016 12:40 #20811 από RONALDO
RONALDO απάντησε στο θέμα: ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΤΗΝ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΣΤΑΦΥΛΟΠΙΕΣΤΗΡΙΟΥ 500 ΛΙΤΡΩΝ.
Φιλε gomati sok για την βαφη δεν ξερω ποσο θα κρατηση γιαυτο και και εβαλα χαμεραιτ γιατι μου ειπαν οτι ειναι η καλυτερηΓια την μαζα των σταφυλιων δεν ξερω να σου πω γιατι δεν το δοκιμασα ακομα.Περση εκανα μια δοκιμη και σαυτην την πιεσα με τα χερια γιατι δεν ειχα τοποθετησει την βιδα.Στα στεφανια εχω κολλησει δυο μεντεσεδες και ανοιγουν.Την βιδα την εχω κολλησει πανω στην βαση .Φετος πρωτα ο Θεος θα το δοκιμασω με καλα αποτελεσματα ελπιζω και θα μπορω να πω περισοτερα.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": gomati_sok

Περισσότερα
21/05/2016 14:04 #20812 από Nikos Kotsalis
Nikos Kotsalis απάντησε στο θέμα: ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΤΗΝ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΣΤΑΦΥΛΟΠΙΕΣΤΗΡΙΟΥ 500 ΛΙΤΡΩΝ.
Φίλε Ronaldo, φίλε Σωκράτη καλημέρα.
Η κατασκευή φαίνεται εξαιρετική αν την συγκρίνω με το έτοιμο σταφυλοπιεστήριο που έχω.
Η βαφή του κεντρικού κοχλία, ακόμα και στο έτοιμο, ξεφλουδίζει μετά κάθε χρήση.
Πιθανά τα οξέα την διαβρώνουν.
Μια λύση θα ήταν οικολογικά χρώματα ανθεκτικά στα οξέα ή ανοξείδωτος κοχλίας.
Το διαιρούμενο του κώδωνα είναι "εκ των ουκ άνευ".
Ronaldo τι έκανες με το περιστρεφόμενο τμήμα που εδράζει στον κοχλία και εφαρμόζει την πίεση;
Στα έτοιμα υπάρχει το σύστημα μείωσης, σε δύο ταχύτητες μάλιστα, και δυνατότητα αναστροφής της φοράς για βίδωμα ξεβίδωμα.
ΝΚ

Pura vida!

Περισσότερα
21/05/2016 17:57 #20813 από RONALDO
Κυριε Νικο δεν εχω πρεσαρει σταφυλια με την βιδα ακομα .Στην μια φορα που το χρησιμοποιησα πρεσαρα με τα χερια.Νομιζω οτι θα βαλω ξυλινες ταβλες σταυρωτα και θα πρεσαρω ελπιζω να κανω κατι .Αυτες ειναι καποιες φωτογραφιες που εβγαλα σημερα για να το καταλαβουν καλητερα .
Συνημμένα:
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": setoinos, gomati_sok

Περισσότερα
21/05/2016 21:37 #20814 από Bio Farmer
Bio Farmer απάντησε στο θέμα: ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΤΗΝ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΣΤΑΦΥΛΟΠΙΕΣΤΗΡΙΟΥ 500 ΛΙΤΡΩΝ.
Καλησπερα,

μπορεις να βαλεις μια φλαντζα (ξυλινη η μεταλικη), με τρυπα στο κεντρο 2 χιλλιοστα μεγαλυτερη απο την εξωτερικη του κοχλια.

Πανω απο την φλαντζα να περασεις ενα ρουλεμαν ωθησης:
www.balljointbearings.com/photo/pc741992-f8_16_koyo_lyc_nsk.jpg

Και πανω απο αυτο τον κοχλια...

Σφιγγοντας θα κυλαει ο κοχλίας πανω στο ρουλεμαν χωρις τριβες και γρεζια και θα σπρωχνεις την φλαντζα προς τα κατω...

:)

“The truth was a mirror in the hands of God. It fell, and broke into pieces. Everybody took a piece of it, and they looked at it and thought they had the truth.”
~~*~~Rumi~~*~~

Περισσότερα
21/05/2016 22:37 #20815 από RONALDO
Bio Farmer ευχαριστω για την βοηθεια θα το δοκιμασω και ελπιζω να πετυχει .Παντος πιστευω οτι ειναι μια ευκολη κατασκευη με λιγο κοστος .Εγω πηρα την αποφαση να την κανω γιατι περση αγορασα 160 κιλα λευκα σταφυλια μιας και εχω μονο κοκκινα και θελοντας να κανω λευκο κρασι με το σπασιμο των σταφυλιων εκανα τον διαχωρισμο κατευθειαν και πειρα περιπου 60 λιτρα μουστου και τελικα περιπου στα 50 κιλα κρασι και το υπολοιπο πηγε για τσιπουρο το οποιο δεν το ηθελα και τοσο πολυ μιας και μου αρεσει το κρασι περισσοτερο.Τα σιδερενια σταφενια μου τα κατασκευασε το σιδεραρικο και εγω μονο τα ξυλα βιδωσα επανω κονοντας πρωτα μικρες τρυπες στο σιδερο με μικρο τρυπανακι . Την βαση την εκοψε στρογγηλη ενας φιλος και μου την κολησε αλλα πιστευω οτι ειναι και αυτο κατι ευκολο αρα με μικρο κοστος μπορεις να κανεις ενα πιεστηριο, ισως λιγο ερασητεχνικο αλλα την δουλεια του θα την κανει αφου και τον Paksimadi που βλεπω απο της φωτογραφιες και τα λεγομενα του το πρεσαρισμα το κανει ασκοντας δυναμη μονο με τα χερια για να μεινει και λιγο ζουμι για το τσιπουρο.Ετσι το κατασκευασα και πιστευω οτι και με το ρουλεμαν που μου προτεινεις θα κανει δουλεια.

Περισσότερα
22/05/2016 00:32 #20816 από Bio Farmer

RONALDO έγραψε: Bio Farmer ευχαριστω για την βοηθεια θα το δοκιμασω και ελπιζω να πετυχει .Παντος πιστευω οτι ειναι μια ευκολη κατασκευη με λιγο κοστος .Εγω πηρα την αποφαση να την κανω γιατι περση αγορασα 160 κιλα λευκα σταφυλια μιας και εχω μονο κοκκινα και θελοντας να κανω λευκο κρασι με το σπασιμο των σταφυλιων εκανα τον διαχωρισμο κατευθειαν και πειρα περιπου 60 λιτρα μουστου και τελικα περιπου στα 50 κιλα κρασι και το υπολοιπο πηγε για τσιπουρο το οποιο δεν το ηθελα και τοσο πολυ μιας και μου αρεσει το κρασι περισσοτερο.Τα σιδερενια σταφενια μου τα κατασκευασε το σιδεραρικο και εγω μονο τα ξυλα βιδωσα επανω κονοντας πρωτα μικρες τρυπες στο σιδερο με μικρο τρυπανακι . Την βαση την εκοψε στρογγηλη ενας φιλος και μου την κολησε αλλα πιστευω οτι ειναι και αυτο κατι ευκολο αρα με μικρο κοστος μπορεις να κανεις ενα πιεστηριο, ισως λιγο ερασητεχνικο αλλα την δουλεια του θα την κανει αφου και τον Paksimadi που βλεπω απο της φωτογραφιες και τα λεγομενα του το πρεσαρισμα το κανει ασκοντας δυναμη μονο με τα χερια για να μεινει και λιγο ζουμι για το τσιπουρο.Ετσι το κατασκευασα και πιστευω οτι και με το ρουλεμαν που μου προτεινεις θα κανει δουλεια.

Παρακαλώ, δεν έκανα τίποτε...

Αν κάποια στιγμή δεις ότι η βαφή σου δημιουργεί θέματα, προτείνω να το περάσεις μια αμμοβολή ώστε να απομακρυνθεί όλο το χρώμα, και να το πας σε ένα νικελωτηριο κομμάτι κομμάτι για επινικέλωση...το κόστος δεν θα είναι μεγάλο.

Αυτό που ΔΕΝ ΘΑ ΔΩΣΕΙΣ για επινικέλωση είναι το ρουλεμάν...

~~*~~Rumi~~*~~

• gomati_sok
  • Το Άβαταρ του/της gomati_sok
  • Αποσυνδεμένος
  • Platinum Member
  • Platinum Member
  • Μεταξύ Θεσσαλονίκης και Γοματίου Χαλκιδικής
Περισσότερα
22/05/2016 15:32 #20819 από gomati_sok
gomati_sok απάντησε στο θέμα: ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΤΗΝ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΣΤΑΦΥΛΟΠΙΕΣΤΗΡΙΟΥ 500 ΛΙΤΡΩΝ.
BIO Farmer πολύ έξυπνες , απλές και εξαιρετικές,οι λύσεις που προτείνεις, λύνουν πολλά απ αυτά που με προβλημάτιζαν.
Μάλλον βρήκα το νέο πεδίο που θα πειραματιστώ.

“Ο καπτάν Δημήτρης ένιωσε ένα νταγιάντισμα σοφράνο μεριά,
ο καιρός τραμουντάνα γεμάτη έξι προς εφτά δύναμη ,
η μπαστέκα στο καπόνι έτριξε μακρόσυρτα, το καΐκι...

Περισσότερα
22/05/2016 17:42 #20820 από Bio Farmer

gomati_sok έγραψε: BIO Farmer πολύ έξυπνες , απλές και εξαιρετικές,οι λύσεις που προτείνεις, λύνουν πολλά απ αυτά που με προβλημάτιζαν.
Μάλλον βρήκα το νέο πεδίο που θα πειραματιστώ.

Σωκράτη καλησπέρα, βροχές πολλές βλέπεις και δεν είμαι στα αμπέλια...

Έχω στα σκαριά ένα πιεστήριο τοννου (ίσως και λίγο παραπάνω), με καστανιές.

Δυστυχώς έψαξα να βρω φούσκα ώστε να γίνει υδραυλικό αλλά δυστυχώς δεν υπάρχει στην αγορά τόσο μεγάλη φούσκα, όποτε πάμε στο κλασσικό μοντέλο...

Αρχικά θα το κάνω με χειροσφονδυλο και του χρόνου θα μπει υδραυλική μπουκάλα...

Δυστυχώς δεν έχω χρόνο γιατί ανακατεύομε με πολλά και άσχετα.

Η συμβουλή μου ειναι να κατασκευάσεις κάτι μεγαλύτερο από αυτό που ενδεχόμενα να μετράς αρχικά ότι θα σου χρειαστεί, το μεγάλο μικρο γίνεται, το αντίθετο όμως όχι...

~~*~~Rumi~~*~~

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.082 δευτερόλεπτα