file ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΤΗΝ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΣΤΑΦΥΛΟΠΙΕΣΤΗΡΙΟΥ 500 ΛΙΤΡΩΝ.

Περισσότερα
09/05/2016 21:40 #20711 από stelios1
stelios1 δημιούργησε το θέμα: ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΤΗΝ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΣΤΑΦΥΛΟΠΙΕΣΤΗΡΙΟΥ 500 ΛΙΤΡΩΝ.
Πρεπει μεχρι τον τρυγο του 2017 να εχω ετοιμο σταφυλοπιεστηριο για λευκη οινοποιηση, εχω μηχανισμους (αντλια εμβολο χειριστηριο κτλ) ειτε προκειται για υδραυλικο ειτε με αερα. Μενει το κυριως σωμα, η κατασκευη δηλαδη που ειναι και το πιο ουσιαστικο βεβαια.. Πριν ξεκινησω οτιδηποτε ομως πρεπει να λυσω πρωτα καποιες συγκεκριμενες αποριες μου.
1). Ποσος ειναι ενας αποδεκτος χρονος απο το ''πατημα'' μεχρι την εισαγωγη του μουστου στο βαρελι για ψυξη-απολασπωση?
Υπ οψιν οτι η μια ποικιλια ειναι Ασυρτικο.
2). Ποσο αργη ειναι η διαδικασια της αποστραγγισης? Ακομα και οι Χειροκινητες πρεσες με κοχλια θα δινουν ισως και καποιους τονους πιεση, αν το φτιαξω με αερα η πιεση θα επαρκει για να ειμαι μεσα στον αποδεκτο χρονο της πρωτης ερωτησης? Η να κατευθυνθω σε υδραυλικο συστημα?
Ειναι πολλες οι αποριες μου και ολες σε συναρτηση μεταξυ τους γ αυτο τα ρωταω με μια σειρα, διαφορετικα θα σας μπερδεψω.
Βοηθεια παιδες!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10/05/2016 00:57 #20713 από κωστας χ
κωστας χ απάντησε στο θέμα: ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΤΗΝ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΣΤΑΦΥΛΟΠΙΕΣΤΗΡΙΟΥ 500 ΛΙΤΡΩΝ.
Στέλιο γιατί τόσο μεγάλο;Μετά τον σπαστήρα (με διαχωριστήρα κοτσανιών) αφήνοντας μια ώρα στη δεξαμενή τραβάς το μούστο και μένει το 1/4 για στύψιμο όπως έχω υπολογίσει.Εκτός και αν θέλεις ένα στύψιμο για 2 τόνους σταφύλια..

Περισσότερα
10/05/2016 07:21 #20714 από stelios1
stelios1 απάντησε στο θέμα: ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΤΗΝ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΣΤΑΦΥΛΟΠΙΕΣΤΗΡΙΟΥ 500 ΛΙΤΡΩΝ.
Καλημερα. Κώστα μηπως εννοεις οτι μετα απο μια ωρα θα μεινουν τα 3/4 για στυψιμο? Ουσιαστικα θελω να γεμιζω ενα βαρελι 200 η 300 λιτρα με ενα πατημα (οσο το δυνατον πιο συντομα) ωστε να αποφυγω οξειδωση ταλαιπωρια του μουστου κτλ, εαν μου αρκει μικροτερο τοσο το καλυτερο. Τα σταφυλια θα μπορουν να προψυχθουν εαν βοηθαει κ αυτο.

Περισσότερα
10/05/2016 09:25 #20715 από κωστας χ
κωστας χ απάντησε στο θέμα: ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΤΗΝ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΣΤΑΦΥΛΟΠΙΕΣΤΗΡΙΟΥ 500 ΛΙΤΡΩΝ.
Καλημέρα Στέλιο.Κατανοητό για την ταχύτητα.Εμείς ρίχνουμε μεταμπισουλφίτ απευθείας στη δεξαμενή για να προστατεύονται και τα στέμφυλα που θα πάνε για τσίπουρο.Επίσης λένε ότι καλύτερα είναι η απολάσπωση να γίνεται μετά τη ζύμωση γιατί κερδίζουμε σε αρώματα.Τώρα που θυμήθηκα η ανώτερη ποσότητα που έμεινε προς στύψιμο προσέγγιζε τα 2/5 των αρχικών σταφυλιών.Καλή δύναμη στην κατασκευή που θα φτιάξεις.

Περισσότερα
10/05/2016 09:55 - 10/05/2016 13:10 #20716 από ismael
ismael απάντησε στο θέμα: ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΤΗΝ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΣΤΑΦΥΛΟΠΙΕΣΤΗΡΙΟΥ 500 ΛΙΤΡΩΝ.
καλή επιτυχία σου εύχομαι. Ως μηχανικός, θα μου άρεσε να δω φωτογραφίες της κατασκευής τόσο κατα την κατασκευή (αν δεν υπάρχει πρόβλημα βέβαια) όσο και στο τέλος της.
Αυτό που σου λέει ο κώστας χ Στέλιος για το μεταμπισουλφίτ είναι σημαντικό. Επίσης, εγώ έχω δει σε οινολογική σχόλη στην ιταλία, να ραντίζουν με μπεκάκια τα σταφύλια σε ταινιόδρομο ΠΡΙΝ την έκθλιψη.
Τελευταία διόρθωση: 10/05/2016 13:10 από ismael. Αιτία: λάθος όνομα

Περισσότερα
10/05/2016 11:37 #20717 από andreas.360
andreas.360 απάντησε στο θέμα: ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΤΗΝ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΣΤΑΦΥΛΟΠΙΕΣΤΗΡΙΟΥ 500 ΛΙΤΡΩΝ.
Στέλιο, αυτό που είπε ο κώστας χ είναι πολύ σημαντικό. Πρέπει να μας πείς αν θα κάνεις σπάσιμο και αποβιοστρυχωση των σταφυλιών πριν τα βάλεις στο πιεστήριο ή αν θα βάλεις τα σταφύλια ολόκληρα. Στην πρώτη περίπτωση εξοικονομείς πολύ σε όγκο και υλικά για την κατασκευή που θέλεις να κάνεις από την στάγγίση του μούστου. Πόσα κιλά σταφύλι υπολογίζεις να τρυγίσεις. Σε αυτή τη φάση το πρόβλήμα σου δεν είναι ο χρόνος αλλά ο χώρος ο όγκος δηλασή του πιεστηρίου που θα φτιαξεις.

Περισσότερα
10/05/2016 12:01 #20718 από setoinos
setoinos απάντησε στο θέμα: ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΤΗΝ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΣΤΑΦΥΛΟΠΙΕΣΤΗΡΙΟΥ 500 ΛΙΤΡΩΝ.
stelio , πιθανόν πρέπει να σκεφτείς απλούστερα , ψάξε για
΄΄ υδροπρέσσα ΄΄
Μπορείς να την φτιάξεις ευκολότερα και πολύ φθηνότερα .

Περισσότερα
10/05/2016 12:25 - 10/05/2016 12:29 #20719 από κωστας χ
Στέλιο όλους μας προβληματίζει νομίζω το σταφυλοπιεστήριο(καλό θέμα συζήτησης).Έχουμε ένα χειροκίνητο 25 λίτρων και κάνουμε 8 γεμίσματα.Εσένα σε προβληματίζει ο χρόνος και εμένα η κούραση(δύο φορές στύψιμο στην εβδομάδα).Προσανατολίζομαι σε υδροπρέσσα και θα ήθελα την άποψη κάποιου που τυχόν την χρησιμοποιεί.Επίσης σε τόσο μεγάλη ποσότητα υπάρχουν ηλεκτρουδραυλικά πιεστήρια για καλύτερη απόδοση αλλά ακριβούτσικα.
Τελευταία διόρθωση: 10/05/2016 12:29 από κωστας χ.

Περισσότερα
10/05/2016 14:34 #20720 από stelios1
stelios1 απάντησε στο θέμα: ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΤΗΝ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΣΤΑΦΥΛΟΠΙΕΣΤΗΡΙΟΥ 500 ΛΙΤΡΩΝ.
Υπαρχει μηχανη που απομακρυνει τα τσαμπια (αυτη η κλασικη με την αντλια και το λαστιχο) μπορω ευκολα πανω απο αυτην να προσθεσω την απλη που μονο τα σπαει για καλυτερο λιωσιμο της ρογας (ετσι θα κλεισω τους κυλινδρους για καλυτερο λιωσιμο χωρις να μπουκωνει). Πρωτα απλο σπασιμο δηλαδη και συνεχομενα δευτερο λιωσιμο και αποβοστρυχοποιηση.
Υπολογιζω να φτιαχνω 2 τονους κρασι απο 3,5 στρεμματα αμπελι (ασυρτικο και σαβατιανο για ρετσινα), θελω να παιρνω δηλαδη το 50-60% και το αλλο με τα φλουδια να μενει για τσιπουρο.
Ειδα βιαστικα τις υδροπρεσες, ωραιες και απλες αλλα που θα βρω καταλληλο ελαστικο κτλ?
Η κατασκευη θα γινει τον χειμωνα, εως τοτε εγω θελω να καταλαβω διαφορα και η συμβολη σας ειναι πολυτιμη.
Ξαναλεω οτι εχω εξοπλισμο και για υδραυλικο συστημα και για πνευματικο, εαν επαρκει η πιεση με αερα το προτιμω.

Περισσότερα
10/05/2016 15:01 #20721 από κωστας χ
Στέλιο μάλλον θα κάνεις 2 τρύγους γιατί το ασύρτικο γίνεται 2 εβδομάδες νωρίτερα.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.497 δευτερόλεπτα