file νεο αμπελι

Περισσότερα
02/02/2010 04:23 #2725 από ginpanatha
ginpanatha δημιούργησε το θέμα: νεο αμπελι
φιλοι γεια σας,μπραβο σας για τι βοηθεια που προσφερεται.ειμαι απο νησι και θελω να βαλω περιμετρικα του σπιτιου κληματα με επιτραπεζιες ποικιλιες,επειδη δεν γνωριζω απο αμπελι τιποτα, οτι εχω μαθει απο εσας , θα ηθελα να μου πειτε μερικες ποικιλιες που να ειναι σχετικα ευκολες στη καλιεργεια τους.Επισης στα φυτωρια εδω που ρωτησα υπαρχουν φυτα σε γλαστρα μεγαλα 25 και 20 ευρω και θα ηθελα να μου πειτε αν φυτεψω αυτα θα εχω πιο γρηγορη παραγωγη? θα πιασουν? η ειναι καλυτερα να παρω μικρα βεργες? σε ποσο καιρο θα γινουν? ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
02/02/2010 07:42 #2728 από KLASSIKOS
KLASSIKOS απάντησε στο θέμα: νεο αμπελι
Αγαπητέ φίλε/η? ginpanatha καλώς ώρισες. { μιά παρέκκλισι: τό "ginpanatha" νά υποθέσω ... εκ τού gini, ή genious panathinaikos! ή εκ τού Gina Παναθά??; Πώς άλλως νά εξηγήσω "νησιώτη άσχετος μέ τά αμπέλια"; .. τέλος τής παρεκκλίσεως } ... καί στό προκείμενο. Ποικιλίες γιά βρώσι: Μεγάλυτερη εντύπωσι μού έχει κάνει στά νησιά τό `Ροζακό σας. Άν καί έχετε περισσότερες παραλλαγές, κάποιες είναι τό κάτι άλλο! είτε από κλήματα, ή από κληματαριές. Η Φράουλα καί τά Μαύρα τά μοσχάτα είναι επίσης εντυπωσιακά. (Τό ένα, κανονικόρραγο καί πολύ εύγεστο, είναι μάλλον τό ίδιο μέ τό μοσχάτο τής Ηλείας, καί τό άλλο είναι πολύ χονδρόρωγο - καθαρά βρώσιμο) . Στήν Σαντορίνη έχουν καί πολλές κληματαριές από Μαυροτράγανο. Στήν Νάξο έχω είδη κληματαριές από Αηδανιές, Συρίκια, ή Εφτάκιλο. Προσωπική μου άποψις είναι ότι σταφύλια από οινοποιήσιμες ποικιλίες, γλυκές καί τραγανές ( είτε από κλήματα , ή από κληματαριές) είναι πιό γευστικά από τίς λεγόμενες επιτραπέζιες ποικιλίες. Πάντως, γιά νά τρώς σταφύλια όλον τόν καιρό, μή βάλης μόνον μιά, αλλά περισσότερες, διαφορετικού χρόνου ωριμάνσεως. (στήν Πελοπόννησο, γιά παράδειγμα ο Σιδερίτης κρατάει ως τόν Φλεβάρη). Είδος φυτού καί πόθεν; Θά σού έλεγα, ασυζητητί, βέργες. Τά έτοιμα είναι γιά τούς επαγγελματίες, (στούς αδαείς, τά έτοιμα, πάνε όπως καί τά πασχαλιάτικα πουλάκια πού παίρνουν γιά τά παιδάκια...). Πού θά τά εύρης; Άν πάς σέ εναν μανάβη καί τόν ρωτήσης σχετικά, θά σού είπη πολλούς παραγωγούς. Εκείνοι θά σού φέρουν τίς βέργες καί νά ζητήσης νά σού τίς βάλουν εκείνοι, ή κάποιος έμπειρος. Φύτευσι - συντήρησι: Άμεσα, (όχι στήν πανσέληνο, μή δέ στήν Νέα σελήνη + - 3 ημέρες). Απόστασι, 3-4 μέτρα, τού'λάχιστον . Καί όχι νά τά σαπίσης στό νερό. Καί όταν μεγαλώσουν, κομένο τό νερό τήν άνοιξι- καλοκαίρι, (μή τε γιά πότισμα, μή δέ κατάβρεγμα γιά δροσιά από κάτω) . Μή κρατήσης σταφύλι πρίν άν περάσουν 4-5 χρόνια.
Λοιπά: ... μέ τόν χρόνο
.... Σπεύδε ... βραδέως.- KLASSIKOS

Περισσότερα
02/02/2010 08:34 #2729 από ginpanatha
ginpanatha απάντησε στο θέμα: νεο αμπελι
φιλε κλασικε, σε ευχαριστω για την απαντηση ,το gin ειναι λαθος, gian ηθελα να γραψω, γιαννης δηλαδη,θα ηθελα σε παρακαλω να μου πεις γιατι οχι σε ετοιμα κληματα που θα εχω αμεση παραγωγη και να πρωτιμησω βεργες που θα κανουν 3-4 χρονια? επισης αναφερε μου μερικες ποικιλιες που ειναι οινοποιησιμες αλλα ειναι προς βρωσι.για την αποσταση φυτευσης 3-4 μετρα δεν ειναι πολυ? συνηθως αναφερεται στο φορουμ 1,5-2 μετρα ακομα αναφερης οταν μεγαλωσουν, καθολου ποτισμα- αν καταλαβα καλα-εδω απο μαιο μεχρι οκτωβρη-νοεμβρη δε βρεχει δε θα ξεραθουν? επισης θα ηθελα να μου πειτε κανενα site με επιτραπεζιες ποικιλιες για να τις μαθω και για να αγορασω γιατι εδω οι επιλογες ειναι λιγες ευχαριστω.

Περισσότερα
02/02/2010 10:09 #2730 από KLASSIKOS
KLASSIKOS απάντησε στο θέμα: νεο αμπελι
Φίλε Γιάννη, επανέρχομαι καί κατά περίπτωσι: "...γιατι οχι σε ετοιμα κληματα που θα εχω αμεση παραγωγη και να πρωτιμησω βεργες που θα κανουν 3-4 χρονια ?"
Τό έτοιμο, (μπολιασμένο σέ άγριο) κατ' αρχήν είναι ευαίσθητο στήν σύστασι τού εδάφους. Επειτα η διατηρησίς του στήν γλάστρα είναι σάν νά λέμε όπως στήν "εντατική". Θά σοκαρισθή στήν μεταφύτευσι καί στήν μή προσήκουσα διατροφή του από έναν τυχαίο. Άσε, πού άν τό ταΐσης, θά `ρίξη `ρίζες πολύ ψηλά καί αργότερα θά υποφέρει. Η βέργα θά εύρη μονη της τόν δρόμο (πού εσύ δέν ξέρεις), πιό αργά, αλλά πολύ πιό σταθερά. Τό έτοιμο, στήν γλάστρα, από ό,τι έχει αποθηκεύσει, μπορεί καί νά καρπίση καί άμεσα. Τά έχω ξαναειπεί καί αλλού, αλλά, γιά τό καταλάβης θά σού τό είπω πιό διαφορετικά: Ένα κοριτσάκι πού είναι τροφαντό καί εύσωμο, ακόμα καί άν έχη σημαδέψη από τά 10-12 του, θά τό αφήσης νά τεκνοποιήση από τήν ηλικία αυτήν; ".. αναφερε μου μερικες ποικιλιες που ειναι οινοποιησιμες αλλα ειναι προς βρωσι. " Πολλές, άν όχι οι περισσότερες οινοποιήσημες ποικιλίες είναι πολύ εύγεστες, κάποιες όχι, (τό Καπερνέ γιά παράδειγμα δέν είναι). Από όσες σού είπα προηγουμένως, μόνον η Φράουλα καί τό Μαύρο τό χονδρόρραγο είναι καθαρά επιτραπέζιες. Περισσότερα, όμως θά αναζητήσης στό τόπο σου, καί άν δέν τά ευρίσκης, τότε, απευθύνεσαι σέ κάποιους από τούς φίλους αμπελουργούς. "..για την αποσταση φυτευσης 3-4 μετρα δεν ειναι πολυ? συνηθως αναφερεται στο φορουμ 1,5-2 μετρα " Το 1.5-2 μ. είναι γιά τά κλήματα, στό χωράφι. Άν εννοείς κλήματα στήν αυλή, ή στόν περίβολο θά σού έλεγα 2-2.5 μ. Τό 3-4 μ. τό εννοώ γιά κληματαριές, πού τελικά εκεί βλέπω νά καταλλήγης. "...ακομα ... οταν μεγαλωσουν, καθολου ποτισμα - αν καταλαβα καλα-εδω απο μαιο μεχρι οκτωβρη-νοεμβρη δε βρεχει δε θα ξεραθουν? " ...Γιατί, τά άλλα τά αμπέλια στίς ξερόραχες καί τά ξερονήσια ξεραίνονται; Τό πότισμα εγκυμονεί κινδύνους μυκητιάσεων καί γιά τόν καρπό καί γιά τό φυτό. Γιά νά μή σού διψάση τό κλήμα φρόντισε νά τό ποτίσης πολύ ενωρίς, (στά νησιά τό αργότερο ως τίς αρχές Ιουνίου), αλλά φρόντισε καί τήν πρστασία του από τίς μυκητιάσεις (θειαφασθένεια κ.ά) "επισης θα ηθελα να μου πειτε κανενα site με επιτραπεζιες ποικιλιες για να τις μαθω και για να αγορασω γιατι εδω οι επιλογες ειναι λιγες " Δέν ασχολούμαι μέ επιτραπέζιες. Προτιμώ καί μού αρέσουν περισσότερον τά τραγανά τά γλυκά οινοποιήσιμα, (ακόμη καί άν τά μαύρα είναι λίγο πιό στυφά). Στό τρύγο, στα περισσότερα κλήματα τρώγω καί από ενα σταφύλι, (ασύμφορος γιά τρυγητής!). Ακόμη καί στήν λαϊκή βλέπω νά πωλούν σταφύλια οινοποιήσημης ποικιλίας γιά βρώσι, καί ακριβότερα μάλιστα. Καί πάλι σού λέγω `ρωτα πρώτα τού ντόπιους σου καί μετά νά απευθυνθής στού φίλους τού ampelourgos πού είναι από νησιά, π.χ. ο axtapos καί όχι μόνον. KLASSIKOS

Περισσότερα
02/02/2010 11:51 #2731 από dimetzim
dimetzim απάντησε στο θέμα: νεο αμπελι
Καλησπέρα στην αμπελουργική παρέα. Μήπως γνωρίζει κάποιος ,απο την απελουργική παρέα αν το Ξυνόμαυρο με το Νεγκόσκα είναι ίδιες ποικιλίες? "η τις αναφέρουν ως ίδιες κατα περιοχή . και δεύτερον άν το Νεγκόσκα ενδύκνητε για παλαίωση?

Έχω φυτέψη Ξυνόμαυρο,Μερλό,Συρά,Καπερνέ Σοβινιόν,και αν γίνετε για συμπλήρωμα να βάλω λίγες ρίζες Νεγκόσκα.

Περισσότερα
03/02/2010 00:34 #2733 από Nikos Kotsalis
Nikos Kotsalis απάντησε στο θέμα: νεο αμπελι
Νεγκόσκα συνώνυμα Ποπόλκα Νάουσας, Νεγκόσκα Ποπόλκα,

Καλλιεργείται στην περιοχή της Γουμένισσας φερμένη από την Νάουσα σε έκταση περίπου 700 στρ.

Ξινόμαυρο συνώνυμα Μαύρο Ναουστιανό, Ποπόλκα, Ξινόγκαλτσο, Μαύρο Νάουσας, καλλιέργεια περίπου σε 18000 στρ.

Πηγή: Οινοποιήσιμες ποικιλίες του Ελληνικού αμπελώνα, Χαρούλα Σπινθηροπούλου εκδ. Olive Press ISBN 960-85593-4-0

Ξεχωριστές ποκιλίες που συνδυάζονται όμως μεταξύ τους.

ΝΚ

Pura vida!

Περισσότερα
03/02/2010 01:04 #2734 από PAKSIMADIS
PAKSIMADIS απάντησε στο θέμα: νεο αμπελι
όχι φίλε dimetzim δεν είναι ίδια ποικιλία. Η νεγκόσκα είναι άλλη ποικιλία αμπέλου και τη χρησιμοποιούν μαζί με το ξινόμαυρο στη Γουμένισσα, κάνοντας το ΟΠΑΠ κρασί τους.Δένει , συμπληρώνει και μαλακώνει τα χαρακτηριστικά του ξινόμαυρου και επίσης έχουν τον ίδιο τρύγο, πράγμα πολύ βολικό για τον αμπελουργό ( ένας τρύγος , μία οινοποίηση). Για παλαίωση μόνη της δεν μπορώ να σου σίγουρα, πάντως στη Γουμένισσα σίγουρα θα βρεις κάποιον να ξέρει.Μαζί με το ξινόμαυρο , υπάρχουν κρασιά παλαίωσης, αλλά όχι πάνω από 2-3 χρόνια η διάρκειά τους.Πάντως η γνώμη μου είναι ότι αφού έχεις φυτέψει αυτές τις ποικιλίες που λες, την νεγκόσκα δεν την χρειάζεσαι , δε θα σου δώσει τίποτα παραπάνω από το merlot ή το syrah, μάλλον λιγότερα μπορεί να δώσει.Το μόνο που μπορεί να σε βολέψει είναι ο ίδιος τρύγος με το ξινόμαυρο ( τέλη Σεπτέμβρη- αρχές Οκτώβρη ).

αμπελουργός-οινοποιός
αν δεν υποφέρει το αμπέλι και ο οινοποιός καλό κρασί δε βγαίνει

Περισσότερα
03/02/2010 08:22 #2736 από dimetzim
dimetzim απάντησε στο θέμα: νεο αμπελι
Συμφωνώ απόλυτα,αγαπητοί μου φίλοι,τα ίδια μου είπαν και φίλοι Φυτοριούχοι,επισκεπτόμενος σήμερα την AGROTIKA στην Θεσσαλονίκη.Αξίζει να επισκευθείτε.Λυπάμε που υποχρεώσεις με αναγκάζουν να είμαι εκτός Θεσσαλονίκης το Σαβατοκύριακο και δεν μπορώ να παρευρίσκομε στην συνάντηση με τους φίλους συναμπελουργούς.

Περισσότερα
28/02/2010 04:16 #2884 από lari
lari απάντησε στο θέμα: φυτευση νεου αμπελιου αποριες

<!--
/* Font Definitions */
@font-face
{font-family:"Cambria Math";
panose-1:0 0 0 0 0 0 0 0 0 0;
mso-font-charset:1;
mso-generic-font-family:roman;
mso-font-format:other;
mso-font-pitch:variable;
mso-font-signature:0 0 0 0 0 0;}
@font-face
{font-family:Calibri;
panose-1:2 15 5 2 2 2 4 3 2 4;
mso-font-charset:161;
mso-generic-font-family:swiss;
mso-font-pitch:variable;
mso-font-signature:-1610611985 1073750139 0 0 159 0;}
/* Style Definitions */
p.MsoNormal, li.MsoNormal, div.MsoNormal
{mso-style-unhide:no;
mso-style-qformat:yes;
mso-style-parent:"";
margin-top:0cm;
margin-right:0cm;
margin-bottom:10.0pt;
margin-left:0cm;
line-height:115%;
mso-pagination:widow-orphan;
font-size:11.0pt;
font-family:"Calibri","sans-serif";
mso-ascii-font-family:Calibri;
mso-ascii-theme-font:minor-latin;
mso-fareast-font-family:Calibri;
mso-fareast-theme-font:minor-latin;
mso-hansi-font-family:Calibri;
mso-hansi-theme-font:minor-latin;
mso-bidi-font-family:"Times New Roman";
mso-bidi-theme-font:minor-bidi;
mso-fareast-language:EN-US;}
.MsoChpDefault
{mso-style-type:export-only;
mso-default-props:yes;
mso-ascii-font-family:Calibri;
mso-ascii-theme-font:minor-latin;
mso-fareast-font-family:Calibri;
mso-fareast-theme-font:minor-latin;
mso-hansi-font-family:Calibri;
mso-hansi-theme-font:minor-latin;
mso-bidi-font-family:"Times New Roman";
mso-bidi-theme-font:minor-bidi;
mso-fareast-language:EN-US;}
.MsoPapDefault
{mso-style-type:export-only;
margin-bottom:10.0pt;
line-height:115%;}
@page Section1
{size:612.0pt 792.0pt;
margin:72.0pt 90.0pt 72.0pt 90.0pt;
mso-header-margin:36.0pt;
mso-footer-margin:36.0pt;
mso-paper-source:0;}
div.Section1
{page:Section1;}
-->

Γεια σε όλους είμαι νέο μέλος και αποφάσισα να φτιάξω φέτος
το αμπελάκι μου παρόλο αυτά οι γνώσεις μου σχετικά με το αμπέλι
είναι............... ότι κάνει σταφύλια έτσι πηρά την απόφαση να ζητήσω την βοήθεια σας .

Σε πρώτη φάση θα ήθελα να με βοηθήσετε στην επιλογή της ποικιλίας
η των ποικιλιών που θα μπουν στο τωρινό χωράφι και στο μελλοντικό αμπελάκι , σκοπος μου είναι η παραγωγη
ρετσινας και οι σκέψεις μου είναι να βάλω ροδίτη και ζουμιατικο (αυτά είχε ο πάππους
δεν είδα κάπου όμως το ζουμιατικο ) η ροδίτη
με σαββατιανό η και τα τρία μαζί η κάποια
άλλη πρόταση από κάποιον φίλο θα ήθελα επίσης
να μου πείτε σε ποια αναλόγια ποικιλίας θα γίνει η φύτευση τους σε δεύτερη φάση θα ήθελα να με βοηθήσετε στις αποστήσεις
από κλήμα σε κλήμα και από σειρά σε σειρά ( το σκάψιμο θα γίνει με μηχανάκι χειρός και οι υπόλοιπες φροντίδες με το χέρι ).

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ και συγγνώμη αν έγινα κουραστικός

Περισσότερα
01/03/2010 11:15 #2896 από Yorikas
Yorikas απάντησε στο θέμα: φυτευση νεου αμπελιου αποριες
Φίλε lari οι ερωτήσεις σου όλες βρίσκουν ανταπόκριση στις συζητήσεις της κατηγορίας "Αμπέλι" εδώ στον αμπελουργό. Αν πλοηγηθείς στην ιστοσελίδα θα βρείς ο,τι χρειάζεσαι.
Στο πεδίο της αναζήτησης πάνω δεξια μπορείς να αναγράψεις λέξεις κλειδιά όπως οι ποικιλίες που ανέφερες ή η λέξη "αποστάσεις" για να βρείς συζητήσεις για τα αντίστοιχα θέματα.
Καλή τύχη και κάνε γρήγορα γιατί μπήκε ο Μάρτιος. Ανάλυση χώματος έκανες για να ξέρεις τι υποκείμενο θα διαλέξεις?
Γιωρίκας

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.243 δευτερόλεπτα