file ΚΛΑΔΕΜΑ ΑΜΠΕΛΟΥ

Περισσότερα
27/05/2010 11:11 #3348 από Stelios K
Stelios K απάντησε στο θέμα: ΚΛΑΔΕΜΑ ΑΜΠΕΛΟΥ
klassike σε ευχαριστώ που μπήκες στον κόπο να μου απαντήσεις διότι πράγματι είχα μπερδευτεί διαβάζοντας από τη μιά πλευρά ότι δεν αφαιρούνται τα πατόφυλλα ενώ από την άλλη, βλέποντας σε κάποια αμπέλια στην περιοχή των μεσογείων να έχουν αφαιρεθεί.Ύστερα από την παρέμβασή σου, πείστηκα για τη μη αφαίρεσή τους. Δυστυχώς για φέτος τα αφαίρεσα ήδη από το αμπελάκι μου και θα δω πως θα πάει. Του χρόνου όμως δεν θα το κάνω.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
27/05/2010 13:10 #3351 από axtapos
axtapos απάντησε στο θέμα: ΚΛΑΔΕΜΑ ΑΜΠΕΛΟΥ
"Επίσης αφαιρούμε σχεδόν όλα τα φύλλα"
Εγραψα "σχεδόν" γιατί αυτό ακριβώς κάνω. Τα μεγάλα και καλοσχηματισμένα φύλλα τα αφήνω γιατί είναι οι "αντλίες ηλιακής ενέργειας". Όμως αυτά είναι πολύ λίγα και έτσι πάντοτε παραμένουν "ευδιάκριτα τα τσαμπιά" για καλό αερισμό και φυτοπροστασία. Μάλλον το έχω ξαναγράψει αυτό. Μην πάμε όμως από το ένα άκρο στο άλλο!! Ο καθένας κάνει αυτό που εξάγει και απο την προσωπική του εμπειρία και την τακτική μελέτη των καλλιεργητικών του μεθόδων.

Περισσότερα
28/05/2010 03:35 #3352 από Nikos Kotsalis
Nikos Kotsalis απάντησε στο θέμα: ΚΛΑΔΕΜΑ ΑΜΠΕΛΟΥ
Αγαπητοί φίλοι,

μιας και πολλές είναι οι ερωτήσεις και απορίες για τα χλωρά κλαδέματα αυτήν την εποχή θα μου επιτρεψετε να δώσω κάποιες πληροφορίες:

Η κυκλοφορία χυμών σε ένα πρέμνο είναι η ακόλουθη:

με τις ρίζες του το φυτό αντλεί ανόργανα συστατικά και νερό από το έδαφος τα οποία τα προωθεί ανοδικά προς τα φύλλα μέσω αγγείων που διατρέχουν το κέντρο του κορμού και των διακλαδώσεών του.

Τα φύλλα τα οποία σημειωτέον μπορούν να προσλάβουν και το διοξείδιο του ανθρακα από την ατμόσφαιρα και χρησιμοποιώντας την ενέργεια του ήλιου- φωτός (φωτοσύνθεση) συνθέτουν όλα τα θρεπτικά συστατικά και ενέργεια που χρειάζεται το φυτό για την διατροφή του και το πλεόνασμα αποθηκεύεται στα σταφύλια, μέσω αγγείων που διατρέχουν τις διακλαδώσεις του κορμού (κλιμνατσίδες) με καθοδική πορεία διατεταγμένα στην εξωτερική επιφάνεια τους.

Σημαντικά σημεία:

Κάθε παραγωγή θρεπτικών συστατικών από φύλλα κάτωθεν των σταφυλιών ή σε κλιματσίδες χωρίς καρπό δεν μπορεί να αποθηκευτεί στα σταφύλια αλλά βρίσκει το δρόμο του για αποθήκευση στον κορμό και τα ξηλώδη μέρη.

Μικρά φύλλα δεν μπορούν να παράγουν τίποτε καταναλώνουν μόνο.

Οποιοδήποτε βλαστάρι έχει ήδη δημιουργηθεί μέχρι μήκος περίπου δέκα εκατοστών δεν αποδίδει ενέργεια αλλά μόνο καταναλώνει, μετά από αυτό το μέγεθος των δέκα εκατοστών μπορεί να παράγει ενέργεια όπου και να είναι.

Τα μικρά φυλλαράκια συνήθως κάτωθεν των σταφυλιών δεν παράγουν ποτέ τίποτε.

Τώρα επί του πρακτέου:

Δεν υπάρχει χρυσός κανόνας

Προσωπική πρακτική

Δεν κόβω τίποτα από νωρίς, περιμένω να δώ.

Οτιδήποτε έχει μεγαλώσει κοντά στους δέκα πόντους ακόμα και χωρίς καρπό ή σε άβολες θέσεις δεν κόβεται,

Καθαρίζω πάντα τα πατόφυλλα σε όλα τα πρέμνα, σε αυτά στις προβληματικές θέσεις του αμπελιού που κρατουν αρώστειες νωρίς πριν την άνθηση και στις άλλες μετά την καρπόδεση.

Οταν το αμπέλι ανθίζει δεν μπαίνω με τίποτε μέσα θα κάνω μεγαλύτερη ζημιά, περνάω από έξω και το χαιρετάω αλλά μέσα όχι, ένας Κρητικός μιά φορά μου είπε ότι αποφεύγει και να το σκεφτεται.

Δεν κορφολογάω στη άνθηση αλλά μόνο στο χρωματισμό και στο γυάλισμα της ρόγας.

Ελπίζω να βοήθησα.

ΝΚ

Pura vida!

Περισσότερα
28/05/2010 09:05 #3353 από KLASSIKOS
KLASSIKOS απάντησε στο θέμα: ΚΛΑΔΕΜΑ ΑΜΠΕΛΟΥ
Νίκο, Πολύ καλά, παραστατικά καί πρακτικά μάς τά είπες. Καμμιά αντίρρησις, ή αντίθεσις μέ όσα καί εγώ έχω διατυπώσει. Στό "διά ταύτα", πολύ σωστά, ξεκαθαρίζεις τήν θέσι σου καί αφήνεις τήν επιλογή στόν καλλιεργητή.
Πού είναι τό επίμαχο σημείο; "Τά μεγάλα φύλλα κάτω από τό σταφύλι". "Σέ ποίες περιπτώσεις (ποικιλιών), έχει ιδιαίτερη σημασία, ή εμμέσως, στό πόσα φύλλα νά αφαιρούσες" . ... καί όλα αυτά πρός διασάφησι , ή μή παρερμηνεία τής: " Κάθε παραγωγή θρεπτικών συστατικών από φύλλα κάτωθεν των σταφυλιών ή σε κλιματσίδες χωρίς καρπό δεν μπορεί να αποθηκευτεί στα σταφύλια αλλά βρίσκει το δρόμο του για αποθήκευση στον κορμό και τα ξηλώδη μέρη."
Ναί. Θά ημπορούσε κανείς νά σκεφθή: "... τότε νά τά αφαιρέσωμε!" . Άν αυτό τό κάνης σέ ποικιλίες πού δένουν χαμηλά, ως τό 4ο κόμπο, ίσως νά μήν φαίνεται καί σημαντικό. Άν τό κάνης, όμως, σέ ποικιλίες πού δένουν μετά τό 5ο κόμπο, τότε τό "γδύνεις"! Τού'λάχιστον αισθητικά δέν "πάει". Νά τό δούμε καί λειτουργικά, (διά τής εις άτοπον επαγωγής). Άν τά κάτω φύλλα δέν προσφέρουν στόν καρπό, γιατί νά μή γενικεύσωμε τήν αποφύλλωσι καί στούς (μεγάλους) βλαστούς πού δέν έχουν καρπό, ή καί ακόμη, γιατί νά μή τούς αφαιρέσωμε τελείως; Δέν νομίζω ότι θά έκανε κανείς κάτι τέτοιο.
Η αποθήκευσις στά ξυλώδη μέρη (καί στίς `ρίζες) καί όχι στόν καρπό, δηλαδή ο θησαυρισμός, δέν σημαίνει μιά άνευ σημασίας διαδικασία γιά τόν καρπό. Τούτη, εξυπηρετεί πρωτίστως μέν τήν μάννα, αλλά όταν τό παιδί της δέν έχει νά φάη, τότε αυτή θά αρχίση νά τού προσφέρη απ' ό,τι έχει μαζέψη, από τό "λίπος" της. Είναι η λεγομένη διαδικασία τού αποθησαυρισμού.
Νά σού αναφέρω ένα παράδειγμα από σχετική παρατήρησι. (άν λές πάλι "παρατήρησι"!, ναί, νά σού επαναλάβω ότι τό αντικείμενό μου, ποσοτική ανάλυσις στά οικονομικά, έχει ως βάσι τήν παρατήρησι, τά στοιχεία, αλλά, εδώ καί μιά 10ετία, καί αφού η "δημιουργική λογιστική" επήγαινε πρός τήν προπαγάνδα τών αριθμών, data, εγύρισα τό πρόσωπο αλλού από τήν εφηρμοσμένη έρευνα, ενώ κάποιοι σήμερα ψάχνονται, ή μάλλον προσποιούνται)
Δένδρα σέ τόπο φτωχό καί πού αντιμετωπίζουν στρές υγρασίας, όταν έχουν καρπό, στήν εποχή τών ισχνών αγελάδων, φαίνονται πιό ζωντανά από τά διπλανά πού δέν έχουν. Ίδιες συνθήκες, ίδια δένδρα πού στήν εποχή τής ανοίξεως δέν έβλεπες τήν διαφορά. Αφού εξαντλήσουν τόν καρπό, παρουσιάζεται η αδυναμία τους. Πόθεν αντλούν τήν δυναμι αυτή; Η μόνη λογική εξήγησις είναι ο αποθησαυρισμός.
Ναί μέν όταν αφαιρέσης ώριμα κάτω φύλλα, ή καί βλαστούς, επιδιώκης κάτι τό θετικό, άμεσα, αλλά τό σίγουρο είναι ότι διαταράσσεις τήν αναπτυξιακή του λειτουργία καί στήν συνέχεια τούτο μπορεί νά αναιρή τά θετικά.
Γι' αυτό, εξηγούμε τήν διαδικασία, προβάλλομε τήν πρακτική μας, καί ο καθένα ας επιλέξη.-
KLASSIKOS

Περισσότερα
01/06/2010 02:03 #3364 από Nikos Kotsalis
KlassikosΑγαπητοί φίλοι θα μου επιτρέψετε να συνεχίσω την ανάρτησή μου που διεκόπη βίαια από επαγγελματικές υποχρεώσεις και μετά βέβαια από τις εύστοχες παρατηρήσεις του

αρρώστιες και τραυματισμούς, εφεδρείες που θα καλύψουν τις ενεργειακές ανάγκες την χειμερινή περίοδο, αποθηκευμένη ενέργεια που θα υποστηρίξει την καινούργια βλάστηση του επόμενου χρόνου έως οι νέες κληματσίδες να γίνουν παραγωγικές, και βέβαια ότι περισσέψει αποθηκεύεται στα σταφύλια. StressΌπως λέγαμε το αμπέλι είναι ένας ζωντανός οργανισμός, όπως πάνω κάτω ο δικός μας, που χρειάζεται ενέργεια για τον βασικό του μεταβολισμό, επιπλέον ενέργεια για ανάγκες

Αυτός είναι ο κύκλος στα δικά μας εύκρατα κλίματα σε αντίθεση με τις μόνιμες ζεστές περιοχές που τα πρέμνα είναι σε διαρκή δραστηριότητα με αδυναμία συγχρονισμού των περιόδων ανάπτυξης έτσι ώστε το φυτό να βρίσκεται ταυτόχρονα σε διαφορετικές φάσεις ανάπτυξης από έκπτυξη οφθαλμών έως ώριμα σταφύλια.

Όπως διαφαίνεται η διαχείριση της ενέργειας και των θρεπτικών συστατικών είναι το κλειδί για την σωστή ανάπτυξη και την καρποφορία του φυτού και εδώ σπουδαίο ρόλο μπορεί να παίξει η παρέμβαση του αμπελουργού που την κατάλληλη στιγμή θα υποδείξει στο φυτό τι να κάνει.

Βέβαια είναι κατανοητό ότι δεν υπάρχει η χρυσή συνταγή (πανάκεια) που θα καλύψει όλες τις περιπτώσεις και όλες τις ιδιαιτερότητες τόσο πολύπλοκών φυτών και ποικιλιών σε συνδυασμό με το κλίμα κάθε περιοχής και το μικροκλίμα κάθε αμπελιού.

Π.χ:

Συζητάμε για την αφαίρεση των πατόφυλλων και αν πρέπει να γίνεται πότε που και σε πιο βαθμό.

Τι θέλουμε να πετύχουμε με αυτήν την ενέργεια είναι ο καλός αερισμός, η ευκολία εργασιών κυρίως ψέκασμα, και έκθεση στον ήλιο. Όλα αυτά για μας εδώ (Θάσος) που είναι γεμάτη με ωίδιο και βοτρύτη είναι αναγκαία σκεφτείτε όμως ένα αμπέλι στις Κυκλάδες που το αεράκι φυσάει συνεχώς, δεν έχει ιδιαίτερο πρόβλημα μυκητιάσεων, και ο ήλιος είναι πολύς και πολλές φορές καίει την ράχη από τις ρόγες; Είναι σωστή αυτή η πρακτική;

Η σε μία περίπτωση που έχω μία κληματσίδα σε άβολο μέρος και δεν έχει σταφύλια, τι κάνω την βγάζω; Αλλά αν δίπλα έχω ένα γερασμένο πρέμνο ή μία τρύπα γιατί να μην την κρατήσω;

Και αν αυτή την κληματσίδα την είδα αργά και πια μεγάλωσε γιατί να την κόψω αφού πια παράγει χυμό και έστω και δεν έχει σταφύλια να αποθηκευτεί θα καλύψει πάγιες ανάγκες του φυτού;

Επίσης συζητάμε για το κορφολόγημα. Πίσω από αυτήν την ενέργεια βρίσκεται η επιθυμία την κατάλληλη στιγμή να αφαιρέσουμε τους ενεργοβόρους βλαστούς από τη κορυφή, και οι πλεονάζοντες χυμοί να οδηγηθουν στα σταφύλια. Αν αυτό όμως γίνει σε λάθος στιγμή τα αποτέλεσμα θα είναι όχι καλό, μιάς και από το σημείο τομής θα ξεπηδήξουν καινούργιοι βλαστοί και γενικά η βλάστηση του φυτού να αυξηθεί προσπαθόντας να αντισταθμίσει την απώλεια (κάτι σαν Λερναία Υδρα) με αρνητικό αποτέλεσμα στο ενεργειακό ισοζύγιο.

Με την πρακτική που προσωπικά ακολουθώ αυτή των δυο κορφολογημάτων στο τέλος τα φυτά σχηματίζουν δύο καπέλλα και υπάρχει μία καλή παραγωγή πανωστάφυλων που μπορούν να χρησιμιποιηθούν κατα το δοκούν στον τρύγο.

Τεχνικές χυμοτόμων δεν έχω δει πουθενά και μόνο στα βιβλία το έχω συναντήση, ίσως κάποιος φίλος με μαγαλύτερη εμπειρία να μας δώσει τα φώτα του.

Προς το παρόν αυτά

ΝΚ

Pura vida!

Περισσότερα
17/01/2011 09:09 #4664 από Nikos Kotsalis
Καλησπέρα φίλοι,
αφήσαμε το θέμα πέρυσι τέτοιο καιρό το ξαναπιάνουμε φέτος.
Ξεκίνησε λοιπόν κανένας φίλος από τα νότια τα κλαδέματα;
ΝΚ

Pura vida!

Περισσότερα
17/01/2011 12:08 #4665 από mesogitis
mesogitis απάντησε στο θέμα: ΚΛΑΔΕΜΑ ΑΜΠΕΛΟΥ
Γεναρη μηνα κλαδευε φεγγαρι μην κοιταζεις ελεγαν οι παλιοι!!!

Οινος ευφραινει καρδιαν ανθρωπου!!!!

Περισσότερα
18/01/2011 12:01 #4667 από setoinos
setoinos απάντησε στο θέμα: ΚΛΑΔΕΜΑ ΑΜΠΕΛΟΥ
Φίλε Νίκο υπάρχουν και αιρετικοί, από βορά ξεκίνησε το κλάδεμα.

Εξηγούμαι, έκανα κάθαρο τέλος Νοέμβρη ,δηλαδή αφαίρεσα τους καβαλάρηδες και κόντυνα τους νυκοκύρηδες ,ακολούθως άλειψα τις τομές με βορδιγάλειο πολτό . Το υπόλοιπο κλάδεμα προγραματίζω στα μέσα Φλεβάρη .

Περισσότερα
19/01/2011 05:10 #4670 από Nikos Kotsalis
Φίλε Γιώργο, εύχομαι όλα καλά.
Οταν τα έκοψες δάκρυζαν; Γιατί εδώ σε μας με τους τελέυταίους Νοτιάδες και τια καλοσύνες 'αρχισαν να ζεσταίνονται.

Pura vida!

Περισσότερα
19/01/2011 05:13 #4671 από Nikos Kotsalis
Φίλε Μεσογίτη, καλημέρα,
εκτός των αμπελουργικών-οινοποιητικών είδα ότι σε ενδιαφέρει και η εκπαίδευση σκύλων (παλιότερη ενασχόλησή μου).
Δώσε μου και κάποιες λεπτομέρειες, αν δεν σου κάνει κόπο.
ΝΚ

Pura vida!

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.062 δευτερόλεπτα