file ΚΛΑΔΕΜΑ ΑΜΠΕΛΟΥ

Περισσότερα
26/03/2010 00:12 #3025 από axtapos
axtapos απάντησε στο θέμα: ΚΛΑΔΕΜΑ ΑΜΠΕΛΟΥ
Και εδώ στις Κυκλάδες είναι γνωστό οτι ο άνεμος δεν αστειεύεται. Τα τελευταία χρόνια όμως όλο και περισσοτεροι αμπελουργοί "σηκώνουν" στα σύρματα τα αμπέλια τους. Πιστεύω οτι οι συχνές επισκέψεις στον αμπελώνα, ιδιαίτερα κατά την ανάπτυξη των τρυφερών βλαστών, δείχνουν ποιές κλιματσίδες χρειάζονται άμεσο δέσιμο με πλαστική ταινία ώστε να μην τις αφήνει να κινούνται πολύ. Με αυτό τον τρόπο ελαχιστοποιούνται οι "ζημιές". Αντίθετα το κυπελοειδές κλάδεμα, βέβαια είναι παράδοση στα νησιά, αλλά δεν έχει τρόπο να συγκρατήσει τα ευαίσθητα κλαδιά Απρίλη - Μάη. Αναγκαστικά κόβουν τις κορφές πολύ περισσότερο από οτι χρειάζεται, ελαττώνοντας όμως έτσι το εμβαδόν της πράσινης επιφάνειας των φύλλων που δίνουν την ενέργεια. Θα σου έλεγα Νικολή να δοκιμάσεις ένα μικρό τμήμα του αμπελώνα σε γραμμικό. Εγώ χρησιμοποίησα μπετόβεργες 18χιλ. κομμένες στο 1,80. Τα 60 εκ στη γη και το υπόλοιπο 1,20 μοιρασμένο σε τρία σύρματα (40εκ διάκενο). Βάζω διπλό σύρμα γαλβανιζέ 14άρι επειδή είναι πολύ εύκολο να το τεντώνω όποτε θέλω στρίβοντάς το ανάμεσα στους στύλους. Τα δένω σχολαστικά και έτσι είδα οι ζημιές στα νεαρά πράσινα κλαδιά να μειώνονται πολύ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
26/03/2010 07:27 #3028 από Nikolis
Nikolis απάντησε στο θέμα: ΚΛΑΔΕΜΑ ΑΜΠΕΛΟΥ
Axtapos, σε ευχαριστω πολυ για την προταση σου να σηκωσω δοκιμαστικα καποια αμπελια. Απο τη καινουργια κλαδευτικη περιοδο θα το εφαρμοσω πιλοτικα και εχει ο θεος.

Περισσότερα
28/03/2010 01:21 #3032 από my nellie
my nellie απάντησε στο θέμα: ΚΛΑΔΕΜΑ ΑΜΠΕΛΟΥ

Φιλη Αλεξανδρα (my nellie)

Θα ηθελα και γω με τη σειρα μου σαν νεο μελος στο ampelourgios.com να προσφερω τοις γνωσεις μου... ...

... ...

Καλα κλαδεματα

Σε ευχαριστώ πολύ και σου εύχομαι Καλώς Ήρθες κι εσύ στο forum, Nikolis!

Εγώ βεβαίως, όπως θα έχετε καταλάβει, είμαι ερασιτέχνης και σε πολύ πρώϊμο στάδιο μάλιστα. Και λαμβάνοντας τις απαντήσεις όλων υμών οι οποίοι είσθε έμπειροι αμπελουργοί, αισθάνομαι μεγάλη υποχρέωση και σας ευχαριστώ θερμά όλους για τον χρόνο που αφιερώνετε να δίνετε τις συμβουλές σας!

Καλό Πάσχα σε όλους, εύχομαι!

Περισσότερα
14/04/2010 03:23 #3123 από Picos Apicos
Picos Apicos απάντησε στο θέμα: ΚΛΑΔΕΜΑ ΑΜΠΕΛΟΥ

....... Εγώ χρησιμοποίησα μπετόβεργες 18χιλ. κομμένες στο 1,80. Τα 60 εκ στη γη και το υπόλοιπο 1,20 μοιρασμένο σε τρία σύρματα (40εκ διάκενο). Βάζω διπλό σύρμα γαλβανιζέ 14άρι επειδή είναι πολύ εύκολο να το τεντώνω όποτε θέλω στρίβοντάς το ανάμεσα στους στύλους. Τα δένω σχολαστικά και έτσι είδα οι ζημιές στα νεαρά πράσινα κλαδιά να μειώνονται πολύ.

Είναι προτιμότερο να βάλει κανείς μπετόβεργα αντί για το κλασσικό καλάμι? Αν ναι, τώρα που έχω ήδη τοποθετήσει καλάμια σε νέο αμπέλι, να τα αντικαταστήσω ή είναι αργά και θα κάνω ζημιά στις ρίζες(απόσταση 2-3 εκατοστά απο έκαστη ρίζα) ?Η να το κάνω το χειμώνα που θα κλαδευθεί?Εχω τη δυνατότητα, έχω και τις μπετόβεργες.
Ευχαριστώ!

Περισσότερα
14/04/2010 07:01 #3124 από axtapos
axtapos απάντησε στο θέμα: ΚΛΑΔΕΜΑ ΑΜΠΕΛΟΥ
Κάποι "μπέρδεμα" έχει γίνει Picos Apicos.
Οι μπετόβεργες αναφέρθηκαν από μένα ως στύλοι στηρίγματος των συρμάτων για γραμμική καλιέργεια, ως μια άλλη καλή και εύκολη εναλακτική λύση, και οχι φυσικά για στήριγμα των νέων φυτωρίων. Αλωστε το γράφω, είναι 18χιλ πάχο! Τα καλάμια είναι μια χαρά για τώρα...

Περισσότερα
14/04/2010 08:55 #3126 από Picos Apicos
Picos Apicos απάντησε στο θέμα: ΚΛΑΔΕΜΑ ΑΜΠΕΛΟΥ
Ευχαριστώ, δεν το κατάλαβα.

Περισσότερα
29/04/2010 11:27 #3190 από KLASSIKOS
KLASSIKOS απάντησε στο θέμα: ΚΛΑΔΕΜΑ ΑΜΠΕΛΟΥ
Stelios K στις 29 Apr, 2010 9:08:

έφη:
"Γειά
σας φίλοι, μπορείται να μου πείτε σε ποιό στάδιο της βλάστησης του
αμπελιού πρέπει να γίνει το βλαστολόγημα και το κορφολόγημα και για
ποιό λόγο? ευχαριστώ εκ των προτέρων."
Στέλιο, ...
μά ... πού επήγες στό " Μαράθηκε το υπέργειο φυτό απότομα..." νά μπλεξης τό βλαστολόγημα - κορυφολόγημα; Δέν είσαι δά καί νέος!
Στέλιο, βλέπε σχετικά στήν http://ampelourgos.gr/forums/p/105/357.aspx#357 καί άν λείπεται τι τά ξαναλέμε.
KLASSIKOS

Περισσότερα
29/04/2010 23:52 #3191 από Stelios K
Stelios K απάντησε στο θέμα: ΚΛΑΔΕΜΑ ΑΜΠΕΛΟΥ
Φίλε κλασσικέ ζητώ συγγνώμη, αλλά δεν κατέχω καλά το διαδίκτυο. Θα προσπαθήσω ξανά αλλά μη με παρεξηγήσετε αν κάνω λάθος.

Περισσότερα
23/05/2010 12:52 #3321 από Stelios K
Stelios K απάντησε στο θέμα: ΚΛΑΔΕΜΑ ΑΜΠΕΛΟΥ
Φίλοι γειά σας.Θέλω να ρωτήσω εάν και πότε πρέπει να αφαιρούνται τα φύλλα κάτω από τα σταφύλια. Στα Μεσόγεια που έχω το αμπελάκι, βλέπω κάποιους αμπελουργούς να τα αφαιρούν αυτή την περίοδο και κάποιους άλλους όχι. Επίσης όποιος μπορεί να μου γνωρίσει, εάν οι βλαστοί που βγαίνουν από το παλιό ξύλο πρέπει να αφαιρεθούν και πότε. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Περισσότερα
26/05/2010 07:51 #3339 από KLASSIKOS
KLASSIKOS απάντησε στο θέμα: ΚΛΑΔΕΜΑ ΑΜΠΕΛΟΥ
Στέλιο Κ.,
Στήν παραπάνω παραπομπή μου έχω παραθέσει τίς βασικές αρχές καί κάποια πρακτικά σημεία γιά τό "Χλωρό Κλάδεμα", Βλαστολόγησι, Κορυφολόγησι, Αποφύλλωσι κλπ. (συγνώμη γιά τήν εκ παραδρομής λανθασμένη αρίθμησι, είναι ουσιαστικά τό 5.2.χ. Προσεπάθησα νά τό διορθώσω, αλλά απέτυχα. Ίσως αργότερα).
Προφανώς τό ερώτημα πού θέτεις έρχεται σέ αντίθεσι μέ τίς βασικές αρχές, ή δέν καλύπτεται επαρκώς ως πρακτική. Υπάρχει κάποια σύγχυσις. Καί εκτός τής δικής σου παρατηρήσεως, νά παραθέσω από τήν "Βλαστολόγηση και Κορφολόγηση σε νέα αμπέλια" καί τήν `ροτα τού

axtapos από τίς Κυκλάδες:
".... Επίσης αφαιρούμε σχεδόν όλα τα φύλλα κάτω από τα τσαμπιά ώστε να αερίζονται καλά οι καρποί και να ραντίζονται ανεμπόδιστα....."
Νά σού εξηγήσω:
Πράγματι, στίς Κυκλάδες, κάποιοι τό (παρα-) κάνουν αυτό. Καί νά σημειωθή ότι οι λόγοι (καπρόδεσις, αερισμός, φυτοπροστσία, κλπ.), εκεί είναι ασύγκριτα λιγώτερον επιτακτικοί απ' ό,τι στήν Ηπειρωτική Χώρα, όπου κάτι τέτοιο γίνεται σέ πολύ μικρότερη κλίμακα (έκτασι καί έντασι). Καί εμένα μέ ξενίζει. Είδα τίς προάλλες, στίς Κυκλάδες, δυό κλήματα όπως είχε υποδείξει ένας τήν πρακτική σέ φίλο μου, κορφοκομένα (γιά τόν αέρα) καί αποφυλλωμένα (γιά νά δυναμώση τό σταφύλι, εκεί σπανίως νά `ραντίσουν). Έ, τού είπα, ...καί τώρα ...πώς θά τά ωριμάση; κόψε καί τά σταφύλια! Είχα παρατηρήση καί σέ άλλο "νοικοκυρεμένο" αμπέλι, τόν Ιούλιο-Αύγουστο, τέτοιο καθάρισμα κάτω φύλλων, ...., πού μού θύμιζε κάποιες πολύ "καθαρές" νοικοκυρές στά χωριά πού σκουπίζοντας συνέχεια τήν αυλή τους είχαν βγάλει όλες τίς πέτρες επάνω! Τό θεωρώ υπερβολή.
Στίς Κυκλάδες, καί στόν χρόν ίσως πού τό κάνουν, μπορεί οι παρενέργειες, πού προκαλούνται απ' αυτό, νά αντισταθμίζωνται, έστω καί μερικώς, από άλλα πλεονεκτήματα τού τόπου. Σοβαρό, ιδιαίτερο πρόβλημα δέν φαίνεται νά έχουν, άν καί πιστεύω ότι σίγουρα θά έχουν ένα "διαφυγόν" ώφελος. Πάντως στήν Ηπειρωτική χώρα, ένας φίλος πού, εκεί κατά τό γυάλισμα τής `ράγας, ή λίγο μετά, αφήρεσε όλα τά κάτω φύλλα, ...., τό σταφύλι έμεινε εκεί, δέν ωρίμασε!
Εγώ ξέρω ότι ώριμα φύλλα, μέχρις νά ωριμάση ο καρπός δέν αφαιρείς, ποτέ. Καί αυτό δέν τό έμαθα τώρα, αλλά από μικρό παιδί, όταν άφησα τά πρόβατα νά φάνε τό κλαρί τής πατάτας! Έ τό κλαρί θά φάγουν, όχι καί τίς πατάτες μέσα στό χώμα, εκείνες θά δυναμώσουν, έλεγα! ... Πάει η πατάτα...
Στό αμπέλι, εγώ, έχω φροντίσει από πολύ ενωρίς νά "ανοίξω" τό κλήμα, αφαιρώντας τούς βλαστούς πού δέν έχουν μέλουσα προοπτική, καί, από τήν καρπόδεσι ως τό γυάλισμα τής `ράγας, αφαιρώ μόνον τά εσωτερικά - μικρά - ανήλιαγα- ατροφικά φύλλα ή βλασταράκια. Απο 'κείκαί πέρα, .. τίποτ' άλλο, (άν καί από τήν ξέρα, πολλά από τά κατώτερα φύλλα ξεραίνονται μόνα τους, σιγά- σιγά ως τήν ωρίμανσι).
Εν κατακλείδι: Δέν θεωρώ σκόπιμο νά αφαιρούνται ώριμα φύλλα, αλλά αντιθέτως, τό θεωρό επιζήμιο. Άν, ως τόσον τό κάνης γιά επείγοντα λόγο, νά ξέρης ότι κάτι `ρισκάρης. Όπως, επίσης, δέν θά πρέπη νά αφαιρούνται τά "ζωντανά" παραβλάσταρα γύρω καί κυρίως αμέσως επάνω από τό σταφύλι. Ό,τι κάνεις, νά τό κάνης ενωρίς, αλλά στήν ωρίμανσι τό φυτό θά πρέπη νά έχη γύρω από τόν καρπό, καί κυρίως αμέσως επάνω "ζωντανά" ώριμα φύλλα 3 - 4 μηνών.
Πέρα απ' αυτά, κάποιες ποικιλίες, (όπως έχω διαβάσει, `Ροζακό, Σαββατιανό, κ.ά.), θέλουν όλο τους τό φύλλωμα γιά τήν ωρίμανσι. Αλλά τούτο αφορά κυρίως τό κορυφολόγημα.-
KLASSIKOS

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.065 δευτερόλεπτα