file ΑΜΠΕΛΟΥΡΓΙΚΗ ΧΡΟΝΙΑ 2021

Περισσότερα
24/05/2021 10:05 #29206 από Καμπουρας
Καμπουρας απάντησε στο θέμα: ΑΜΠΕΛΟΥΡΓΙΚΗ ΧΡΟΝΙΑ 2021
οσο για τους σπουδαγμενους,επειδη τυγχανω και εγω πτυχιουχος (οπως και σχεδον η μιση ελλαδα του 2021)σε αλλο κλαδο βεβαια
καταλαβαινω και απαιτω σεβασμο στον καθενα οταν μιλαμε για την ειδικοτητα του
πουθενα δεν ειπα να κοιταμε με ανοιχτο το στομα,παντα πρεπει να εχεις λογικη και κριση σε αυτα που σου λενε,αλλα δεν μπορεις να μηδενιζεις ετσι τον αλλο
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ajaxpm

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
24/05/2021 10:14 - 24/05/2021 10:18 #29207 από Καμπουρας

ajaxpm έγραψε: Δεν περίμενα ότι αυτό που έγραψα θα ήταν τόσο δύσκολο και ενδιαφέρον γιατί ανέδειξε ένα προβληματισμό.
Όπως είχα γράψει και πιο πριν "Όταν είπα ότι έχω κάνει κορφολόγηση και ενδιαφέρομαι για τα νέα φύλλα που θα βγουν από τους μίσχους η απάντηση ήταν ότι και θειαφι να βάλεις μια φορά δεν κόβεις φύλλα", μου έκανε εντύπωση γιατί θεωρούσα το θειαφι οικολογικό, την στιγμή που όλα τα κρασιά γράφουν ότι περιέχουν θειώδη.
Και στον χαλκό γράφει ότι κόβεις σταφύλια μετά 21 μέρες αλλά δεν γράφει τι γίνεται με τα φύλλα, άραγε δεν θα ισχύει η ίδια προθεσμία την στιγμή που στα λαχανικά είναι 7 μέρες. Να είσαστε όλοι καλά, καλή ξεκούραση.

δεν ειναι απλα δυσκολο και ενδιαφερον,ειναι απο τα σημαντικοτερα πραγματα στην γεωργια,ο καρκινος θεριζει στις μερες,απο που νομιζεις?
η χρηση φυτοφαρμακων με λαθος τροπο ειναι πολυ επικίνδυνη γιαυτο τον λογο να ακους τους ειδικους,να διαβαζεις ετικετες και να τηρεις αυτα που γραφουν κατα γραμμα,μακαρι να τα εκαναν ολοι αυτα και κυριως οι επαγγελματιες αγροτες θα ειχαμε γλυτωσει πολλα

το θειάφι αλλα κυριως ο χαλκος μπορει να εχουν εγκριση για βιολογικη καλλιεργεια,αλλα δεν παυει να ειναι δηλητηρια,ριξε μια ματια στην ετικετα τους.γιαυτο προσοχη στην χρηση τους
Τελευταία διόρθωση: 24/05/2021 10:18 από Καμπουρας.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": gomati_sok, ajaxpm

Περισσότερα
24/05/2021 11:13 #29208 από alexandros.k
alexandros.k απάντησε στο θέμα: ΑΜΠΕΛΟΥΡΓΙΚΗ ΧΡΟΝΙΑ 2021
Η τοποθέτηση του Σωκράτη ήταν απολύτως ξεκάθαρη. Το ότι έχει κάποιος ένα πτυχιο (αυτό από μόνο του),εμένα προσωπικά δεν μου λέει τίποτα. Σε κάθε επάγγελμα υπάρχουν οι άριστοι, οι μέτριοι και οι κακοί. Το βλέπουμε στην καθημερινότητα μας.

Αλεξανδρος Καραπουλιτιδης "Το πάθος,το λάθος και η παραγγελιά, πληρώνονται."
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": gomati_sok, ajaxpm

Περισσότερα
24/05/2021 12:31 - 24/05/2021 12:37 #29209 από Καμπουρας
δηλαδη κυριε αλεξανδρε πιστευεται και εσεις οτι οταν ραντισε ο κυριος ajaxpm με το φαρμακο που του εφτιαξε ο γεωπονος(που δεν ηταν θειαφι αλλα πιθανοτατα διασυστημικο)και του ειπε μην κοψεις φυλλα ουτε απο την καινουρια βλαστηση,επρεπε να τον γραψει στα παλια του τα παπουτσια και να κοψει φυλλα απο τον αμπελο που ηταν ψεκασμενος?και να keep ντολμαδακια?

οσο για τους πτυχιουχους ημουνα σαφης,δεν ξερω που νομιζεται οτι διαφωνουμαι?
Τελευταία διόρθωση: 24/05/2021 12:37 από Καμπουρας.

Περισσότερα
24/05/2021 13:24 #29210 από alexandros.k
Μα ποιος είπε , ραντισε(με οτιδήποτε)και κόψε φυλλα;Τόσα χρόνια κάτι τέτοιο δεν ειπώθηκε εδώ. Αλλά και να το έλεγε κάποιος, υπάρχει περιπτωση να τον έπαιρνε στα σοβαρά κανεις;

Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": gomati_sok

Περισσότερα
24/05/2021 13:35 #29211 από Theo24
Theo24 απάντησε στο θέμα: ΑΜΠΕΛΟΥΡΓΙΚΗ ΧΡΟΝΙΑ 2021

gomati_sok έγραψε: Ε ναι , και βέβαια έχει δίκιο,αν υπάρχει κάποιος που πρώτα θειαφίζει ή ψεκάζει και μετά συλλέγει τα πασπαλισμένα φυλλαράκια και δεν περιμένει 15 μέρες την φρέσκια βλάστηση , έχει απόλυτο δίκιο....,δεν είχα σκεφτεί ότι υπάρχει κι αυτή η εκδοχή,

Θέτουμε τα πράγματα σε λάθος βάση νομίζω. Το θέμα δεν είναι αν ο γεωπόνος εκείνος είναι καλός ή όχι. Το ζήτημα είναι ότι ο αγρότης ρώτησε το γεωπόνο πριν κόψει τα φύλλα. Το ότι συμβουλεύτηκε το γεωπόνο το θεωρώ ένα ευχάριστο "θαύμα".
Γενικότερα η απερισκεψία πολλών ερασιτεχνών (που τέτοιοι στον Αμπελουργό ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ) δυστυχώς θα οδηγήσει σε απαγόρευση ατομικής-ιδιωτικής παραγωγής. Ειδικότερα στο χύμα τσίπουρο θα έπρεπε να γίνει "χθες".
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": gomati_sok

Περισσότερα
24/05/2021 16:01 - 24/05/2021 16:17 #29212 από Καμπουρας

alexandros.k έγραψε: Μα ποιος είπε , ραντισε(με οτιδήποτε)και κόψε φυλλα;Τόσα χρόνια κάτι τέτοιο δεν ειπώθηκε εδώ. Αλλά και να το έλεγε κάποιος, υπάρχει περιπτωση να τον έπαιρνε στα σοβαρά κανεις;

κανεις δεν ειπε ραντισε και κοψε,ειπε ομως ραντισε και οταν βγουνε οι καινουριοι βλαστοι κανε ντολμαδακια,χωρις να ξερει αν το φαρμακο που χρησιμοποιηθηκε ηταν επαφης ή διασυστηματικό

ή εγω εχω προβλημα αντιληψης ή δεν θελετε να καταλαβετε.
ο κυριος ajax πηρε απο τον γεωπονο του καποιο ετοιμο φαρμακο για να ραντισει αμπελι και φραουλες,και του εκανε την συσταση να μην κοψει φυλλα απο τους νεους βλαστους που θα βγουνε.ραντιζει λοιπον και μετα ερχεται εδω να ρωτησει αν ευσταθει αυτο που του ειπε ο γεωπονος
και λιγο μετα ο κυριος gomatisok βγαζωντας ενα αυθαιρετο συμπερασμα για την αξιοπιστια του γεωπονου απο μια ισως λιγο υπερβολικη κουβεντα που χρησιμοποιησε ,προτρεπει τον ajax να φτιαξει ντολμαδακια

τι δεν εχω καταλαβει?βοηθηστε με λιγο σας παρακαλω

οσο για το bold,η καθημερινοτητα μας εχει δειξει οτι πολυ προτιμουν την γνωμη του ''καφενειου'' παρα των ειδικων,το πιο προσφατο παραδειγμα ειναι η ιστορια με των κωρονοιο και τον εμβολιασμο,πολλοι δεν ακουνε τους ειδικους(γιατρους) που λενε εμβολιαστειτε αλλα τον panos-k απο το σαιτ eimaixypniostakseroolatimaskryboyn.gr που λεει θεωριες συνωμοσιας
Τελευταία διόρθωση: 24/05/2021 16:17 από Καμπουρας.

Περισσότερα
24/05/2021 16:09 #29213 από Καμπουρας

Theo24 έγραψε:

gomati_sok έγραψε: Ε ναι , και βέβαια έχει δίκιο,αν υπάρχει κάποιος που πρώτα θειαφίζει ή ψεκάζει και μετά συλλέγει τα πασπαλισμένα φυλλαράκια και δεν περιμένει 15 μέρες την φρέσκια βλάστηση , έχει απόλυτο δίκιο....,δεν είχα σκεφτεί ότι υπάρχει κι αυτή η εκδοχή,

Θέτουμε τα πράγματα σε λάθος βάση νομίζω. Το θέμα δεν είναι αν ο γεωπόνος εκείνος είναι καλός ή όχι. Το ζήτημα είναι ότι ο αγρότης ρώτησε το γεωπόνο πριν κόψει τα φύλλα. Το ότι συμβουλεύτηκε το γεωπόνο το θεωρώ ένα ευχάριστο "θαύμα".
Γενικότερα η απερισκεψία πολλών ερασιτεχνών (που τέτοιοι στον Αμπελουργό ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ) δυστυχώς θα οδηγήσει σε απαγόρευση ατομικής-ιδιωτικής παραγωγής. Ειδικότερα στο χύμα τσίπουρο θα έπρεπε να γίνει "χθες".

πολυ σωστα,μπραβο!

Περισσότερα
24/05/2021 17:43 #29214 από ajaxpm
ajaxpm απάντησε στο θέμα: ΑΜΠΕΛΟΥΡΓΙΚΗ ΧΡΟΝΙΑ 2021
Εγώ δεν είχα πρόβλημα να μαζέψω και μετά 21 μέρες που λέει για το αμπέλι, αλλά ένα ερώτημα ειδικά για τον χαλκό είναι γιατί έχει στα λαχανικά και φράουλες 7 μέρες.
Τι να κάνουμε αν αυτές είναι οι προδιαγραφές που αυτοί γνωρίζουν, ίσως αλλιώς απορροφά ο καρπός και αλλιώς το φύλλο;
Εν πάρει περιπτώσει ο γεωπόνος μου απαγόρευσαι ακόμη και τα νέα από τους μίσχους,
Σκέφτομαι να ρωτήσω όσον αφορά τον χαλκό την εταιρεία του χαλκού.
Φέτος δεν έχει φύλλα για ντολμαδάκια μέχρι νεωτέρας.

Περισσότερα
25/05/2021 11:55 #29215 από alexandros.k
Κάποιος που παινευει τους μεζέδες του καφενέ στο χωριό του, να κανονίσει μάζωξη.

Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": gomati_sok, ThanasisGr

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.058 δευτερόλεπτα