file Επιτραπέζιο σταφύλι και διαμόρφωση .

Περισσότερα
04/01/2021 21:22 - 04/01/2021 21:23 #28910 από Nontas 78
Nontas 78 δημιούργησε το θέμα: Επιτραπέζιο σταφύλι και διαμόρφωση .
Καλησπέρα σε όλους και καλή χρονιά με υγεία χαρά και μεγάλες συγκομιδές.
Έκανα ένα μικρό άγροτεμαχιο ,λαχανόκηπο ,φύτευσα 12 δέντρα και δυστυχώς έμεινε ένα πολύ μικρό μέρος για να βάλω λίγο αμπέλι για το τραπέζι της οικογένειας.
Έχω 2-3 απορίες γιατί τα λάθη δεν συγχωρούνται αν βάλεις κάτι λάθος .
Μετά από πολύ πολύ ψάξιμο σε σελίδες και βίντεο κατέληξα ότι οι 3 ποικιλίες που μπορω να επιλέξω με μεγάλη αντοχή σε ωίδιο και περονόσπορο ( μιας και θα έχει δέντρο στα 3 μέτρα κοντά του για να μην μου < αρρωστήσει > τα δέντρα είναι
Όψιμα Εδέσσης
Αττικής
Ιζαμπέλα

Το Αττικής ξέρω ότι είναι επιτραπέζιο αλλά δεν είναι τόσο ανθεκτικό όσο τα άλλα .
Από τις άλλες 2 ποικιλίες ποιο μπορεί να γίνει επιτραπέζιο με ωραία γεύση το σταφύλι ;
Υπάρχει πρόβλημα που το αμπέλι ( γυμνοριζο από γεωπονικό ) θα φυτευτεί 3 μέτρα απόσταση από γυμνοριζο δέντρο που μπήκε πριν 1 μήνα ;
Θα υπάρχει προβλημα σε λίγα χρόνια με τη σκιά ,αερισμό ,λίπανση ,ψεκασμούς ( χαλκό ,θειάφι ) ;είναι πολύ κοντά και θα αντιμετωπίσω πρόβλημα ;
Και η τελευταία μου ερώτηση είναι όσο αφορά τη διαμόρφωση.
( Αυτό που θα γράψω θα γίνει Χ2 σε ίδιες αποστάσεις ...) Σε κάθε ρίζα αμπελιού που θα πάρω να έχω απόσταση 1 μέτρο η μία από την άλλη ,δίπλα σε κάθε ρίζα θα καρφώσω από ένα δοκάρι ( 2 μέτρων υψος ) τα οποία θα πηγαίνουν απέναντι 2 μέτρα μήκος και θα κατεβαίνουν και τα δύο ,κάνοντας ένα Π .θα βάλω και στις 2 πλευρές ,αμπέλια ,μήπως κάποιο από αυτά δεν πιάσουν και όταν θα φτάσει το αμπέλι στην άλλη πλευρά και κατέβει όλο κάτω ,θα γίνουν τα κλαδέματα καρποφορίας για να αρχίσουμε σιγά σιγά τα σταφύλια .
Να ζητήσω συγνώμη προκαταβολικά αν γράφω κάτι λάθος ή με αστείο τρόπο αλλά δεν γνωρίζω καθόλου τις ορολογίες .
Θα ήθελα οποιος φίλος έχω όρεξη και χρόνο να μοιραστεί μαζί μου να μου δώσει λίγες συμβουλές από αυτά που ρωτάω για να κάνω τη σωστή επιλογή και να τα καλλιεργήσω σωστά με μηδαμινές απώλειες.
Το αγροτεμάχιο είναι στη Θεσσαλονίκη ,300 μέτρα από τη θάλασσα.

Και πάλι καλή χρονιά σε όλους με υγεία

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Τελευταία διόρθωση: 04/01/2021 21:23 από Nontas 78.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
05/01/2021 12:53 #28911 από κωστας χ
κωστας χ απάντησε στο θέμα: Επιτραπέζιο σταφύλι και διαμόρφωση .
Καλή χρονιά σε όλους με υγεία. Καλωσόρισες Νώντα. Εσύ μάλλον θέλεις να κάνεις κρεβατίνα. Γράψε στην αναζήτηση τη λέξη και θα βρεις πολλές παλιότερες αναρτήσεις. Επίσης στο google θα βρεις βίντεο και φωτογραφίες και βέβαια στην περιοχή σου σε αυλές θα βρεις κρεβατίνες

Περισσότερα
05/01/2021 13:01 #28912 από Nontas 78
Nontas 78 απάντησε στο θέμα: Επιτραπέζιο σταφύλι και διαμόρφωση .
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση .
Ναι θα ψάξω στην ομάδα τη λέξη κρεβατινα στην αναζήτηση.
Μόνο αν μου επιτρέπεις έχω 2 απορίες άσχετα με τη κρεβατινα .η απόσταση της τα 3 μέτρα από γυμνοριζο ροδιάς που μπήκε πριν ένα μήνα ,είναι πολύ κοντά ,θα έχω πρόβλημα σε λίγα χρόνια ;
Και ένα τελευταίο...απόσταση ένα μέτρο τα όψιμα Εδέσσης με τι αμπέλι Αττικής είναι καλά , ή είναι πολύ κοντά επειδή είναι διαφορετικες ποικιλίες ;
Έχω πολύ περιορισμένο χώρο ,για αυτό .

Περισσότερα
05/01/2021 14:07 #28913 από κωστας χ
κωστας χ απάντησε στο θέμα: Επιτραπέζιο σταφύλι και διαμόρφωση .
Κανένα πρόβλημα. Τα κλήματα παλιά τα φύτευαν δίπλα σε δένδρα για να ανεβαίνουν. Αν ρίχνεις θειάφι και χαλκό δεν πειράζει κανένα δένδρο. Για ποικιλίες βάλε μοσχάτα (Αμβούργου και Αλεξάνδρειας ) crimson,superior κ.α.

Περισσότερα
05/01/2021 14:24 #28914 από Nontas 78
Σ ευχαριστώ για όλα.θα κάτσω να διαβάσω στην σελίδα εδώ , στον ελεύθερο χρόνο ( γιατί κυνηγάω και τα μικρά όλη μέρα σπίτι ) να μάθω κλαδέματα,τι ψεκάζουμε ...πότε και πώς .
Θα προσπαθήσω όσο γίνεται να είμαι κοντά στη βιολογική καλλιέργεια ,όπως και στα υπόλοιπα που έχω βάλει , χρησιμοποιώντας μόνο χαλκό ,θειάφι ,δικό μου κομποστ και βιολογικό κάλιο για τη καρποφορία.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": κωστας χ

Περισσότερα
07/01/2021 19:49 #28919 από stelios1
stelios1 απάντησε στο θέμα: Επιτραπέζιο σταφύλι και διαμόρφωση .
Αντί για Αττική θα πρότεινα Μπλάκ Μάτζικ, καμία σχέση στην γεύση και είναι και παρα πολύ ανθεκτικό. Με αυτό κάνω το πιο ωραίο ημίγλυκο και εφέτος και σταφίδα, αν δεν δ ενοχλεί το κουκουτσακι του είναι η πιο νόστιμη. Και αντί ζαμπελα Τσαπουρνο. Κοντά στα δένδρα να βάλεις τα πιο πρώιμα.

Περισσότερα
07/01/2021 19:58 #28920 από Nontas 78
Καλησπέρα Στέλιο και καλή χρονιά !ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλες .επειδή θα είναι καθαρά για φάγωμα κι όχι κρασί ,θέλω κάτι χωρίς κουκούτσι γιατι έχω μικρά μωρά που τρελενονται με το σταφύλι .κατέληξα σε δύο ποικιλίες που είναι και πάρα πολύ ανθεκτικές ειδικά τα όψιμα Εδέσσης διαβάζω και δια θα έχει το Αττική που είναι τέλη Ιουλίου ,επιτραπέζιο χωρίς κουκούτσι.θα κάνω μια μικρή κρεβατινα 2 μέτρων υψος και μηκος και πλατος 1,20 και θα έχει από μια ρίζα σε κάθε γωνιά για να συναντιούνται επάνω στη μέση ...από τη μια πλευρά το ένα και από την άλλη το άλλο .( Αν πιάσουν όλες οι ρίζες ) με ενδιαφέρει πάρα πολύ να μην βγάζουν ωίδιο περονόσπορο γιατι θα έχουν πολύ κοντά ρόδια από τη μια και αχλάδια ( κοντουλα ) από την άλλη .είναι προς το παρόν γυμνοριζα και τα δύο ,προ μηνός φυτεμένα

Περισσότερα
14/01/2021 20:13 #28950 από Nontas 78
Καλησπέρα.επιτελους βρήκα σε γεωπονικό μαγαζί της Θεσσαλονίκης , γυμνοριζα από όψιμα Εδέσσης.ειναι σε γλάστρες με άμμο ,αλλά ο υπεύθυνος ήταν ειλικρινής και μου είπε ότι είναι από πέρσυ .δεν ξέρω αν είναι και πιο παλιά.επειδη δεν γνωρίζω ακόμα από αμπέλι ,να τα πάρω ;εννοώ πειράζει που ήταν τόσο καιρό σε γλαστρακι ,αν έπαθε κάτι ;θα τα βάλω μαζί με τη ποικιλία Αττική

Περισσότερα
23/01/2021 19:24 #28964 από Nontas 78
Καλησπέρα σε όλους .σήμερα ήταν η μεγάλη μέρα για εμένα , φύτεψα 20 πόντους από τη περίφραξη Αττική σε μια πλευρά ,ζαμπελα σε άλλη και περιμένω από φιλο που γνώρισα εδώ σε ένα μήνα να.παρω τα κλαδια που έκοψε και τα έβαλε σε ορμόνη ριζοβολιας για να τα φυτέψω στο χώμα μου.τα δύο πρώτα ,όπως και το Εδέσσης ,τα έβαλα σε.αποσταση πέντε μέτρων από ρίζα σε ρίζα με σκεπτικό να τα κάνω Μονόπλευρο Γραμμοειδές και η μία ρίζα να έρχεται δεξιά σε ύψος ενός μέτρου από το χώμα και η άλλη απέναντι ρίζα να έρχεται προς το μέρος της πρώτης σε ύψος μισό μέτρο πάνω από τη πρώτη για να είναι πάνω κάτω .σαν σκεπτικό είναι καλό να κρατησω αυτή τη διαμόρφωση και στις 3 ποικιλίες ;έχω ακούσει ότι την ακολουθούν πολλοί στη φυσική καλλιέργεια και είναι πολύ απλή και εύκολη .κάποιοι την πάνε διάβασα και 15 μέτρα σε μήκος.να το ακολουθήσω και στα 3 ή κάποιος φίλος από την εμπειρία του έχει κάποια ένσταση ; ευχαριστώ πολύ

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.381 δευτερόλεπτα