file Υποκειμενο 1103 κορινθιακη σταφιδα

Περισσότερα
23/07/2020 11:31 #28433 από jackal
jackal δημιούργησε το θέμα: Υποκειμενο 1103 κορινθιακη σταφιδα
Καλημερα,πραγματοποιησα εκριζωση σε κορινθιακη σταφιδα,και επαναφυτευση μετα απο 1,5 χρονο περιπου,.Η προηγουμενη φυτευση ηταν σε υποκειμενο R110 με παρα πολυ καλη παραγωγικοτητα.εκριζωθηκε ομως καθως την κατεστρεψε η ισχα.Το καινουριο φυτο το προμηθευτικα απο την vitro hellas,υστερα απο επικοινωνια με τον εκει υπευθυνο του τμηματος αμπελουργιας κυριο Δαλπη,πριν την παραγγελεια του φυτου εγινε και σε συνεννοηση μαζι του και αναλυση χωματος.(υψηλο καλιο μαγνησιο και αρκετα χαμηλο φωσφορος ,αμμωνια επαρκης προς χαμηλη).η περιοχη ειναι επιπεδη κοκκινια που οταν στεγνωσει απο τις βροχες της ανοιξης αν δεν φρεζαριστει αμεσως μετα γινεται νταμαρι,,,δεν κολαει ουτε φρεζα υπερβαρεου,,Μου προτεινε το 1103 paulsen(εμβολιασμενο) και εν τελει το δεχτηκα.εγω ηθελα ξανα R110 αλλα με επεισε.το χωραφι φυτευθηκε φετος το μαρτη και ηδη το σηκωνω να σταυρωσει μετα απο υποδειξη του Δαλπη καθως οπως μου ειπε επειδη ειναι λαιμαργο φυτο πρεπει να σηκωθει την ιδια χρονια για να,..κολωσει κατα καποιο τροπο και να δωσει παραγωγη.επισης με συμβουλευσαν να μην λιπασω καθολου το συγκεκριμενο υποκειμενο οσος αφορα την αμμωνια καθοτι λαιμαργο θα εχει βλαστηση αλλα οχι παραγωγη.Αυτο που με προβληματιζει ειναι οτι γενικα δεν εχω ακουσει καλα λογια για το 1103 απο κοσμο,αναφερουν πολυ βλαστηση και λιγα σταφυλια,κυριως ομως σε αλλες ποικιλιες σουλτανινα,αγιωργιτικο.Εχω και δικη μου εμπειρια σε παλια σουλτανια που ειχε φυτευτει 1103 με επιτοπιο εμβολιασμο και σταφυλι δεν εβλεπες,,,,βεργα ειχε 5 μετρα ομως,,,,Σε κορινθιακη δεν εχω παραδειγμα,Ηθελα να ρωτησω αν καποιος απο εσας χρησιμοποιει το συγκεκριμενο υποκειμενο σε κορινθιακη σταφιδα,αν ειναι ευχαριστημενος κτλ.Επισης οπως ειδα στα καρτελακια του ειναι 1103 κλωνος 119 το οποιο αυτο με τον κλωνο γενικα δεν το εχω καταλαβει,αν υπαρχει καποιος και ξερει ας με διαφωτισει..ευχαριστω!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
24/07/2020 00:11 #28434 από Goude
Goude απάντησε στο θέμα: Υποκειμενο 1103 κορινθιακη σταφιδα
Έχω 23 στρέμματα οινοποιήσιμες (merlot, cabermet sauvignon, ασύρτικο, Ροδίτης Μοσχάτο Αμβούργου).
Πολλή βλάστηση και λίγο σταφύλι. Με πολλές περιποιήσεις και ποτίσματα φτάνουν τα 800 κιλά και στο Μοσχάτο τους 2.5 τόνους. Η καλλιέργεια με βάζει από μέσα.

Περισσότερα
24/07/2020 16:46 #28435 από jackal
jackal απάντησε στο θέμα: Υποκειμενο 1103 κορινθιακη σταφιδα
και γιατι επιμενεις σ αυτο το υποκειμενο αφου δεν κανει πολυ σταφυλι?μου ειπες 23 στρεμματα.το μοσχατο με τους 2.5 τονους εννοεις το στρεμμα?δεν ειναι αρκετο?δεν εχω γι αυτο ρωταω.οταν λες περιποιηση?λιπαζεις?το 1103 παντως νερο πολυ δεν θελει.πολυ λιγο εως καθολου καθοτι λαιμαργο θα δινει βλαστηση και οχι παραγωγη.το φυτο απο που το προμηθευτικες αν επιτρεπεται,εμβολιασμενο?

Περισσότερα
24/07/2020 16:49 #28436 από jackal
αφηνεις "κεφαλια" αρκετα?μου ειπαν απο vitro (αυτοι τα φερνουν απο ιταλια με μπολια απο ελλαδα,αχαια μου ειπαν)οτι χρειαζεται να το πιεσεις λιγο...με 10-12 κεφαλια στην κορινθιακη με 2 και 3 ματια στο κεφαλι εκτος της τσιμπλας για παραγωγη,

Περισσότερα
24/07/2020 23:58 #28437 από Goude
Goude απάντησε στο θέμα: Υποκειμενο 1103 κορινθιακη σταφιδα
Για το 1103 δεν επέμενα εγώ. Ήταν πρόταση της VITRO. Τα 15 στρέμματα μπήκαν μονομιάς. Έχω σχηματίσει την εντύπωση ότι και τα φυτώρια σπρώχνουν ότι έχουν περισσότερο και το στολίζουν με σχετική <<υποστήριξη>>.
Το καμπερνε ήρθε χρονιά που έβγαλε 200 κιλά. Το Μοσχάτο για να βγάλει 2,5 τόνους, δεν τους έδωσε ο Θεός. Έχει δεχθεί πολλές φροντίδες. Από πολλά κεφάλια, μεγάλη λίπανση, αμινοξεα, φύκια, μεταλλικά στοιχεία, υδρολίπανση, συχνά ποτίσματα.
Το αν θέλει νερό και πόσο, θα στο δείξει το ίδιο το αμπέλι. Αν ξεραίνονται τα πατόφυλλα, τότε διψά. Αν πετά συνεχώς πολύ νέα βλάστηση, τότε ρίχνεις πολύ νερό. Η άποψη μου είναι ότι για να αισθάνεται καλά το αμπέλι, πρέπει να πετά συνεχώς λίγη νέα κορυφή.
Και το Μοσχάτο είναι σε 1103.
Το αν θα πάρεις πολύ βλάστηση ή σταφύλι, εξαρτάται και από τις περιποιήσεις και τις διάφορες λιπάνσεις σου και τον χρόνο που γίνονται.
Και μην βιάζεσαι καθόλου. Είναι μεγάλο το δρομολόγιο.

Περισσότερα
25/07/2020 00:28 #28438 από jackal
και εγω εκει εχω καταληξει οτι σπρωχνουν οτι εχουν ή οτι τους στελνουν απο ιταλια.Δεν βιαζομαι απλα εμενα αφορα κορινθιακη σταφιδα η οποια εχει συγκεκριμενο τροπο καλλιεργειας.οχι πολυ ιδιαιτερο.Τυπικη λιπανση αναλογα με τις αναγκες του εδαφους.Απο την vitro μου ειπαν να μην λιπασω το 1103 ειδικα με αμμωνιακα. Η κορινθιακη δεν ποτιζεται ποτε απο τη φυση της.καποιοι μονο ποτιζουν που τα προοριζουν για οινοποιηση,τσιπουρο κτλ οχι για ξερη σταφιδα για να σηκωσουν βαρος.Αλλα αν ποτισεις και φανε μια βροχη στο ψησιμο ελιωσαν. Σε αλλα υποκειμενα κορινθιακης η παραγωγη παει καλα στο συγκεκριμενο ειναι η πρωτη φορα που δοκιμαζω και η αληθεια ειναι πως αν γυρνουσα τον χρονο πισω θα επελεγα ξανα το R110 οχι το 1103.Σου εδωσαν καμια εξηγηση για την κακη παραγωγικοτητα?

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.171 δευτερόλεπτα