file εχω παει σε τρεις γεωπονους και δεν βρισκω ακρη

Περισσότερα
13/06/2020 23:43 - 13/06/2020 23:46 #28299 από joyscorfu
joyscorfu δημιούργησε το θέμα: εχω παει σε τρεις γεωπονους και δεν βρισκω ακρη
καλησπερα στην ομορφη παρεα σας εχω 50 αμπελακια απο μια τοπικη ποικιλια της κερκυρας οπου ζω μαζι με αγιωργιτικο και μου εφανιστηκε το εξεις προβλημα ενω πηγαινα τα προηγουμενα 3 χρονια τα αμπελια (ειναι 4 ετων) με θειαφι και χαλκο μιας και τα εχω για κρασι μονο με βιολογικα φαρμακα αναγκαστηκα να κανω μια επεμβαση στο αμπελι για καταπολεμηση του μαυρου ακανθωδη αλευρωδη μιας και δεν υπηρχε γιατρεια με βιολογικα μου συνεστησαν την τελικη λυση οπου και μονοδρομος δλδ parafin oil 98,5 ,sarimida 20sl,kai MAZOLAN 80WP αναγκαστηκα να κανω 2 ραντισματα με διαφορα δεκα ημερες ,και μετα ενα ραντισμα με DECIS 2,5 EC οπου και φρεναρησα τον ακανθωδη αλευρωδη αλλα το αγιωργιτικο το αμπελι μονο αυτο εκανε ενα πραγμα σαν καρουλιασμα και τα νεα φυλα τα νεα καρουλιαζαν και αυτα και η οψη της επιφανειας του φυλλου εχει σκληρη υφη και εχει οψη λες και εχει κυταριτιδα καπως ,βζαζει τσιμπλες φουλ με παραμορφωμενα φυλλα ,τα πηγα τα φυλα σε τρεις γεωπονους ο καθενας ελεγε διαφορετικα πραγματα παρακαλω οποιος μπορει να με βοηθησει να βρω μια ακρη ειμαι να σκασω τα εχω κουκλα οργωμενα καθαρισμενα τα προσεχω σαν και τι επισυναπτω καποιες φωτο Ευχαριστω και αν εχω ποσταρει σε λαθος σημειο στο φορουμ συγνωμη για την αναστατωση drive.google.com/file/d/1gcBSa5gYLUEsyr_ct6stlhJVEVrKmWA0/view?usp=sharing drive.google.com/file/d/1gfUzmmhMt8mruvO6ez7kyb-exSrL5EGV/view?usp=sharing drive.google.com/file/d/1gfUzmmhMt8mruvO6ez7kyb-exSrL5EGV/view?usp=sharing
Τελευταία διόρθωση: 13/06/2020 23:46 από joyscorfu.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
14/06/2020 01:43 - 14/06/2020 01:44 #28300 από Αρης
Αρης απάντησε στο θέμα: εχω παει σε τρεις γεωπονους και δεν βρισκω ακρη
1η κίνηση βάλε ένα κρασί από το περσινό. 2η κίνηση χαλάρωσε. 3η κίνηση ξαναβάλε ένα κρασί από το περσινό.
Επί της ουσίας επειδή όπως και για μένα η αμπελουργία είναι χόμπι μην τα παίρνεις όλα τόσο σοβαρά. Όπως τα γράφεις καλά τα έκανες αρκεί να έριξες τις σωστές δοσολογίες.
Μπορεί να δημιουργήθηκε κάποια φυτοτοξικότητα από αυτά που έριξες, Δεν έγινε και τίποτα. Το αμπέλι συγχωρεί τέτοια λάθη.
Τελευταία διόρθωση: 14/06/2020 01:44 από Αρης.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": setoinos, gomati_sok

• gomati_sok
  • Το Άβαταρ του/της gomati_sok
  • Αποσυνδεμένος
  • Platinum Member
  • Platinum Member
  • Μεταξύ Θεσσαλονίκης και Γοματίου Χαλκιδικής
Περισσότερα
14/06/2020 08:02 #28301 από gomati_sok
gomati_sok απάντησε στο θέμα: εχω παει σε τρεις γεωπονους και δεν βρισκω ακρη
Εκτιμώ ότι αυτά τα έλαβες υπόψιν για τον θερινό πολτό:
1. Κατά τη χρήση του σκευάσματος τα δένδρα-φυτά πρέπει να είναι ποτισμένα. Ποτίζουμε μία εβδομάδα πριν από τον ψεκασμό.
2. Αποφεύγετε τον ψεκασμό όταν τα φυτά είναι μισομαραμένα και σε περιόδους έντονης ξηρασίας.
3. Να μη γίνεται εφαρμογή με το σκεύασμα όταν η θερμοκρασία ξεπερνάει τους 32ο C, γιατί μπορεί να εμφανιστούν προβλήματα φυτοτοξικότητας.
4. Να μην γίνονται ψεκασμοί όταν υπάρχει παγετός ή κίνδυνος παγετού, καθώς και σε περιόδους ξηρασίας και υπερβολικής υγρασίας.
5. Να μη γίνεται εφαρμογή με το σκεύασμα επί 30 ημέρες πριν ή μετά την εφαρμογή θείου ή θειασβεστίου.

ειδικά το τελευταίο(επειδή αναφέρεις ότι είσαι με χαλκό και θειάφι) είναι σίγουρα αιτία φυτοτοξικότητας.

Επίσης (επειδή την έχω πατήσει) αν έχεις γειτονική καλλιέργεια με σιτάρι κλπ μπορεί να έχεις φυτοτοξικότητα από ζιζανιοτόνο ή άλλο σκεύασμα που παρασύρθηκε από τον άνεμο.

“Ο καπτάν Δημήτρης ένιωσε ένα νταγιάντισμα σοφράνο μεριά,
ο καιρός τραμουντάνα γεμάτη έξι προς εφτά δύναμη ,
η μπαστέκα στο καπόνι έτριξε μακρόσυρτα, το καΐκι...
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": setoinos, Goude, Αρης

Περισσότερα
14/06/2020 11:49 #28302 από joyscorfu
joyscorfu απάντησε στο θέμα: εχω παει σε τρεις γεωπονους και δεν βρισκω ακρη
ΑΡΗ ευχαρισω για την απαντηση φιλε μου αλλα δεν μπορω να χαλαρωσω γιατι το περσινο τελειωσε απλα αναρωτιεμαι αν η φυτοτοξικοτητα συνεχισει να παρουσιαζεται και του χρονου και την πατησω περιμενοντας για κατι καλυτερο αλλιως να τα ξεριζωσω η να
περιμενω δεν ξερω

Περισσότερα
14/06/2020 12:15 - 14/06/2020 12:28 #28303 από joyscorfu
gomati-sok ευχαριστω για την απαντηση σου καλα τα λες αλλα δεν τα ηξερα και δεν μου τα ειπαν και εμενα αυτοι που μου εδωσαν το φαρμακο τωρα τα ελαβα υποψην και εγω για την επομενη φορα, μεχρι τα μεσα μαιου πηγαινα bordelessa βορδιγαλειο και frame θειαφι και ειμουν μια χαρα μετα το mix coctail που μου δωσαν τα πηρε ο κατηφορος anyway υπαρχει περιπτωση να τα συνεφερω καθολου για φετος η με το καλο του χρονου θα συνερθουν ?εννοω περιπτωση μονιμης βλαβης υπαρχει? ευχαριστω α δεν ραντιζει κανεις διπλα με χημικα ειμαστε ολοι με τη μεσινεζα στο χερι οικολογικα
Τελευταία διόρθωση: 14/06/2020 12:28 από joyscorfu.

Περισσότερα
14/06/2020 12:24 - 14/06/2020 12:27 #28304 από joyscorfu
drive.google.com/file/d/1gj9atJ-LdMxLk6DFZgjwfV3hOnytrAzb/view?usp=sharing drive.google.com/file/d/1hQDVtnOzlcakzDs4lhvzYRMfzsI9xuZH/view?usp=sharing drive.google.com/file/d/1hE7Cpxr20X44PAvrOLOWwmpWKs_7A0lQ/view?usp=sharing και αυτα εδω τα τσαμπια μου ειπε μαλλον απο το φαρμακο γιναν ετσι και ειναι καμποσα ,για ωιδιο εχω ριξει δυο φορες cabrio team φετος λογω και των πολλων βροχων μεχρι και δεκα ιουνιου λετε να ειναι κατι αλλο ?
Τελευταία διόρθωση: 14/06/2020 12:27 από joyscorfu.

• gomati_sok
  • Το Άβαταρ του/της gomati_sok
  • Αποσυνδεμένος
  • Platinum Member
  • Platinum Member
  • Μεταξύ Θεσσαλονίκης και Γοματίου Χαλκιδικής
Περισσότερα
14/06/2020 20:01 #28306 από gomati_sok
gomati_sok απάντησε στο θέμα: εχω παει σε τρεις γεωπονους και δεν βρισκω ακρη
Joyscorfu,
αφού καρπόδεσαν και απ' οτι είδα στις φωτο από τα τσαμπιά σου, εκτιμώ δεν ειναι πολύ σοβαρό το πρόβλημα, και θα τρυγίσεις και φέτος και του χρόνου, άνευ απροόπτου. Το αμπέλι δεν είναι ντομάτες να τα ξεριζώνουμε , είναι πολύ σκληρό φυτό και το παλεύει.

Οσον αφορά τα φυτοφάρμακα, πρέπει να διαβάζουμε όλες τις αναγραφόμενες πληροφορίες στις συσκευασίες ΣΧΟΛΑΣΤΙΚΑΑΑ.....μας γλυτώνουν από πολλά!!

Επιπρόσθετα για τα παραφυνικά λάδια, η χρήση τους ενδείκνυται ΚΥΡΙΩΣ πριν την έκπτυξη-βλάστηση με στόχο τα αυγά ακάρεων -τετράνυχων και εντόμων.

ΚΑΛΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ..........

“Ο καπτάν Δημήτρης ένιωσε ένα νταγιάντισμα σοφράνο μεριά,
ο καιρός τραμουντάνα γεμάτη έξι προς εφτά δύναμη ,
η μπαστέκα στο καπόνι έτριξε μακρόσυρτα, το καΐκι...
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Goude, joyscorfu

Περισσότερα
15/06/2020 12:43 #28307 από THUKIS
THUKIS απάντησε στο θέμα: εχω παει σε τρεις γεωπονους και δεν βρισκω ακρη
Στις ρώγες κάτι ανάλογο είχα παρατηρησει και σε μενα οταν δουλευα την μεσινεζα, είχαν γίνει ετσι απο τα χτυπήματα απο τις πέτρες που εκσφενδονίζονταν .

Παύλος Έδεσσα
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": setoinos, joyscorfu

Περισσότερα
15/06/2020 15:06 #28308 από joyscorfu
δεν νομιζω οτι ειναι απο μεσινεζα αν και εκοψα χορτα πριν καμια εβδομαδα γιατι προσεχω παρα πολυ με ειδικο προφυλακτηρα στο χορτοκοπτικο φοβαμαι μηπως ειναι τιποτα αλλο απλα ρωταω μηπως καποιος ειχε αναλογη εμπειρια μηπως ειναι κατι και το προλαβω βαρεθηκα -σιχαθηκα πας σε εναν σου λεει αυτο πας σε αλλον σου λεει αυτο ρε γαμωτο

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.212 δευτερόλεπτα