file Tρυγώντας Φωκιανό από τον βιολογικό αμπελώνα 1η Ιούλη

Περισσότερα
01/07/2018 17:36 #25707 από kostasprobonas
kostasprobonas δημιούργησε το θέμα: Tρυγώντας Φωκιανό από τον βιολογικό αμπελώνα 1η Ιούλη
Σήμερα, αγαπητοί εταίροι του Αμπελουργού, ανήμερα των σεπτών Αναργύρων, μετέβην εις τον αμπελώνα «της Ευγενίας» στην εκπάγλου, εκστατικής ομορφιάς παραλία των Κάτω Φανών. Με υπεδέχθησαν αγαλλιώντα από το φαγοπότι περδίκια και σμήνη κοσσύφων –κάποιοι αναιδείς είχαν προβεί σε φωλεοποίηση υπό την παχιάν σκιάν αρχαίου κλίματος ποικιλίας σουλτανίνας. Ο πολυτάλαντος λευίτης παπα Δημήτρης Γαϊλας όταν τον επληροφόρησα για την επανίδρυση του παλαιού αμπελώνος με φυτά υπερ-πρώιμων αγύγαρτων ποικιλιών έσπευσε να αστειευθή: «-Κομίζεις γλαύκας εις Αθήνας ή μάλλον μαστίχι εις Ολυμπούσους! Κάθε νοικοκύρης Ολυμπούσης φρόντιζε για τη σταφίδα του το χειμώνα. Κάθε αμπελώνας εδώ είχε στο κέντρο του δυο-τρεις ρίζες σουλτανίνα. Κάπου θα ξανασκάσουν» Πόσο δίκιο είχε..!
Καθώς δοκίμαζα τους θείους καρπούς από την ποικιλία «φωκιανό» , αναπάντεχα πιο ευμεγέθεις και πιο πρώιμους από τα παρατημένα κλίματα της περιοχής-στο σύνολό τους σχεδόν «φωκιανά», μού θύμισαν έντονα τα σταφύλια που δοκίμασα μικρός το ’75 πάνω στο κατάστρωμα του πλοίου «Νάξος». Ήταν αξώτικα cardinal που τα διαλαλούσε πλανόδιος μανάβης επί του πλοίου. Η ανάμνησή τους ήταν εξίσου δυνατή με τις παριζιάνικες «μαντλέν» στο «Αναζητώντας το χαμένο χρόνο». Από τότε έγινα αθεράπευτα «σταφυλάς», όπως έλεγε η αείμνηστη κυρα –Ρήνη Κούγιαβλου. Ερωτώ: Mήπως η διάσημη διεθνής ποικιλία Cardinal προέρχεται από κάποιο κλάδο του Φωκιανού ή είναι ταυτόσημη με το φωκιανό; (Δεν θα ήταν άλλωστε η πρώτη φορά: Την διάσημη γαλλική ποικιλία Cabernet Θρυλείται ότι την έφεραν στη Μασσαλία θαλασσοπόροι Έλληνες άποικοι. Φωκαείς.
Υ.Γ Είμαι πολλαπλώς ευγνώμων για τις συμβουλές που παίρνω, εγώ, ένας τραγικά αυτοδίδαχτος ερασιτέχνης, από τους εμπειρότερους, εδώ στο φόρουμ. Σας ευχαριστώ!
Συνημμένα:
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": setoinos, PAKSIMADIS, gomati_sok, alexandros.k, anstpe, Αρης, stelios1, κωστας χ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
02/07/2018 11:17 - 02/07/2018 11:27 #25709 από setoinos
setoinos απάντησε στο θέμα: Tρυγώντας Φωκιανό από τον βιολογικό αμπελώνα 1η Ιούλη
Αγαπητέ Κώστα ,είχα την τύχη να επισκευτώ την Νάξο μάλιστα έχω και φίλους .
Βλέπω ότι έχουμε περίπου δυο μήνες διαφορά .
Το Φωκιανό, είναι σταφύλι που προέρχεται από την Φώκαια της Μικράς Ασίας .
Καλιεργείται κυρίως στην Ικαρία και την Σάμο ,έχω και εγώ 25 ρίζες , στην Φλώρινα .
Είναι αρχαία ποικιλία και δεν έχει σχέση με το κάρντιναλ .

Φωκιανό στην Φλώρινα .
Συνημμένα:
Τελευταία διόρθωση: 02/07/2018 11:27 από setoinos.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": stelios1

Περισσότερα
05/07/2018 22:34 #25721 από alexandros.k
alexandros.k απάντησε στο θέμα: Tρυγώντας Φωκιανό από τον βιολογικό αμπελώνα 1η Ιούλη
Η ομορφια της ιδιαιτεροτητας του γραπτου λογου.Παλιοτερα ειχαμε τον Κλασικο,τωρα εχουμε τον Κωστα.Να εισαι καλα φιλε,να απολαμβανεις τους καρπους των κοπων σου.

Αλεξανδρος Καραπουλιτιδης
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Αρης

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.461 δευτερόλεπτα