file ΚΑΚΗ ΚΑΡΠΟΔΕΣΗ ΣΕ ΠΟΙΚΙΛΙΑ PRIME

Περισσότερα
27/06/2018 15:17 #25690 από ΚΡΑΣΑΡΧΗΣ
ΚΡΑΣΑΡΧΗΣ δημιούργησε το θέμα: ΚΑΚΗ ΚΑΡΠΟΔΕΣΗ ΣΕ ΠΟΙΚΙΛΙΑ PRIME
καλησπέρα στην παρέα! Έχω κάποια κλήματα prime τα οποία για δεύτερη χρονιά δεν δένουν σταφύλια. Δηλαδή βγάζει μούρα προχωρά στην ανθοφορία και μετά μένει εκεί στα 2-3 χιλιοστά έως και τώρα καμία άλλη ανάπτυξη!θέλω να ρωτήσω αν κάποιος καλλιεργεί την ποικιλία αυτή καί τί τεχνικές εφαρμόζει για να έχουν πρόοδο τα τσαμπιά!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
27/06/2018 15:38 #25691 από κωστας χ
κωστας χ απάντησε στο θέμα: ΚΑΚΗ ΚΑΡΠΟΔΕΣΗ ΣΕ ΠΟΙΚΙΛΙΑ PRIME
Δεν έχω από επιλογή γιατί χρειάζονται ορμόνες.

Περισσότερα
27/06/2018 16:53 - 27/06/2018 16:54 #25692 από anstpe
anstpe απάντησε στο θέμα: ΚΑΚΗ ΚΑΡΠΟΔΕΣΗ ΣΕ ΠΟΙΚΙΛΙΑ PRIME
έχω όλα κι όλα 2 πρέμνα. Τα κλαδεύω με 4 κεφαλές 2 μάτια (για αντικαταστάτες) και 4 αμολυτές 6-8 μάτια. Λίγο πριν την ανθοφορία αφαιρώ το πατόφυλλο και 2 φύλλα και κάνω κορφολόγημα 4-5 κόμπους πάνω από το πάνω τσαμπί. Μέχρι τώρα δεν έχω αντιμετωπίσει κάποιο πρόβλημα.
Τελευταία διόρθωση: 27/06/2018 16:54 από anstpe.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Goude

Περισσότερα
28/06/2018 00:10 - 28/06/2018 00:11 #25696 από stelios1
stelios1 απάντησε στο θέμα: ΚΑΚΗ ΚΑΡΠΟΔΕΣΗ ΣΕ ΠΟΙΚΙΛΙΑ PRIME
Φυτεψα 5 κληματα σαν δοκιμη αναμεσα σε μπλακ ματζικ και μου φαινεται πολυ ευκολη ποικιλια (πρωτη χρονια εκαναν σταφυλια), δεν θα επρεπε να εχεις προβλημα, μηπως συμβαινει κατι αλλο?
Γιβεριλινη δεν ειναι απαραιτητη απλα θα κανουν μικροτερες ρογες.
Οδηγιες που βρηκα και εφαρμοσα.. Οταν γινουν οι βλαστοι 20 εκ αφαιρεις τους διπλους και οσους δεν εχουν τσαμπια η ειναι σε ασχημη θεση, οταν γινουν 60 εκ. ξεμασχαλισμα μεχρι το τσαμπι και δεσιμο στο συρμα, πριν τον ανθο διευθετηση στα τσαμπια και αφαιρεση σε οσα δεν ειναι σε καλη θεση, τιποτε αλλο. Αφαιρεση το επανω παρακλαδι στο τσαμπι και κοψιμο του κατου μερους του περιπου το μισο (εκοψα μονο το ενα τριτο και ηταν λαθος). Αφηνουμε ενα τσαμπι ανα βλαστο και μεχρι 30 ανα κλημα (αφησα 5-6 γιατι ειναι νεα τα κληματα).Οταν ειναι οι ρογες 5-6 χιλ ψεκαζουμε ορμονη 20 σε δοση ππμ (εκατομυριοστα πρεπει να ειναι αυτη μοναδα) αλλα αν εχει μικροραγιες (οπως τα δικα μου, anstpe εσυ που κορφολογησες ειχες?) τοτε θελουν 10 ππμ και μετα μια εβδομαδα τα αλλα 10. Μετα συνεχιζεις να επιβλεπεις και να διευθετεις τα τσαμπια.
Τα 20 ππμ ορμονης που θεωρω οτι εριξα συνολικα δεν ειναι σιγουρο.. Δεν μπορεσα να καταλαβω γιατι στο σκευασμα ( θα το λεω ''χαπι'' παρακατω) δεν εγραφε μοναδες παρα μονο να γραφει ενα 10%? Ο γεωπονος μου ειπε να ριξω 3 ''χαπια'' σε 100 λιτρα νερο, στην σουλτανινα δινουν αυτην την δοση και λενε για 30 ππμ οποτε εγω εβαλα ενα ''χαπι'' στα 100 λιτρα. Ακριβως δηλαδη εκανα το εξης.. εκοψα το ''χαπι στα τεσσερα και με το 1/4 εκανα 25 λιτρα, μετα μια εβδομαδα εκανα αλλα 25 με το αλλο 1/4, το αποτελεσμα ομως ηταν καλο με αυτην την δοση.
Επερσι παντως που ηταν στον 2 χρονο τα καμπαναρια δεν ειχαν παρα πολυ μικρες ρογες, αν δεν ειναι για την αγορα νομιζω οτι ειναι παρα πολυ καλο σταφυλι και χωρις ορμονη (καλες ρογες θα κανει) και ανθεκτικο! Τα μπλακ ματζικ ηδη αρχισαν να σχιζουν τις ρογες λογω υπερβολικης βροχοπτωσης, αυτα ακομη αντεχουν, οχι για πολυ ομως...
Τελευταία διόρθωση: 28/06/2018 00:11 από stelios1.

Περισσότερα
28/06/2018 00:18 #25697 από anstpe
anstpe απάντησε στο θέμα: ΚΑΚΗ ΚΑΡΠΟΔΕΣΗ ΣΕ ΠΟΙΚΙΛΙΑ PRIME
Όχι δεν είχα ούτε ανισοραγίες ούτε μικροραγίες και δεν έριξα ορμόνη.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": stelios1

Περισσότερα
28/06/2018 08:08 - 28/06/2018 08:15 #25698 από stelios1
stelios1 απάντησε στο θέμα: ΚΑΚΗ ΚΑΡΠΟΔΕΣΗ ΣΕ ΠΟΙΚΙΛΙΑ PRIME
Οποτε του χρονου και κορφολογημα οπως το μοσχατο για καλυτερο δεσιμο, ο καιρος ηταν χαλια ομως για πολλες μερες επανω στον ανθο. Παντως οι ρογες εχουν καλο μεγεθος και χωρις ορμονη, γ αυτο και η δοση που διαβασα ηταν πολυ πιο μικρη απο της σουλτανινας, δεν ειναι απαραιτητη. Η ανισοραγια διορθωθηκε ομως κατα πολυ με τα 10+10 ππμ.
Οδηγιες βρηκα στο φειςμπουκ μαλλον αραβικα δεν θυμαμαι, αν ψαξετε εκει θα το βρειτε σιγουρα.
Ραντιζα με τα κρασοσταφυλα τα οποια κολλησαν ωιδιο, ενω αυτα τιποτα, (βεβαια τα 5 κληματα και τα μπλακ ματζικ τα προσεξα περισσοτερο) συν ενα για βοτρυτη πριν κλεισουν καλα τα τσαμπια ενω τα κρασοσταφυλα εχουν μελλον ακομα.
Τελευταία διόρθωση: 28/06/2018 08:15 από stelios1.

Περισσότερα
28/06/2018 23:42 #25702 από ΚΡΑΣΑΡΧΗΣ
ΚΡΑΣΑΡΧΗΣ απάντησε στο θέμα: ΚΑΚΗ ΚΑΡΠΟΔΕΣΗ ΣΕ ΠΟΙΚΙΛΙΑ PRIME
Τα κλήματα τα έχω φυτέψει το 13. Το 14 είχε κάποια δείγματα τα οποία τα έριξα το 15 είχε τα μαύρα του τα χάλια. το 16 μόνο έδωσε καλά σταφύλια..17 και 18 πάλι μαύρα χάλια.κορφολογημα τα έκανα αλλά ορμόνες η άλλες τεχνικές όχι. Σήμερα έμαθα ότι και παραγωγοί στην Κόρινθο έχουν τα ίδια μια χρονιά καλά και δύο χάλια ,κάποιοι τα ξεπατωσαν. πάντως ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Περισσότερα
06/04/2019 00:07 #26638 από R1 1000
R1 1000 απάντησε στο θέμα: ΚΑΚΗ ΚΑΡΠΟΔΕΣΗ ΣΕ ΠΟΙΚΙΛΙΑ PRIME
Δοκίμασε φέτος αν θες, λίγο πριν την πλήρη άνθιση, μαζί με το κορυφολογημα να κάνεις και χαραγη στον κορμό σε κάποια πρεμνα (πχ στα μισά ώστε να μπορείς να συγκρίνεις). Πιθανόν να μην βρίσκεται εκεί η λύση όμως δεν έχεις να χάσεις κάτι με το να δοκιμασεις, εκτός από χρόνο βέβαια! Θα μπορούσες εναλλακτικά να χρησιμοποιήσεις ορμόνες αλλά θεωρώ ότι δεν αξίζει να μπεις σε αυτή την διαδικασία.

Περισσότερα
08/04/2019 14:28 #26639 από ΚΡΑΣΑΡΧΗΣ
ΚΡΑΣΑΡΧΗΣ απάντησε στο θέμα: ΚΑΚΗ ΚΑΡΠΟΔΕΣΗ ΣΕ ΠΟΙΚΙΛΙΑ PRIME
R1 1000 ευχαριστώ για την πληροφορία αλλά από ότι γνωρίζω στην χαραγη χρειάζεται κάποια εμπειρία και εγώ δεν έχω ιδέα.φοβαμαι μην κάνω καμιά ζημιά και τα ξερανω .

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.227 δευτερόλεπτα