file ερωτηση για αρhη

Περισσότερα
19/06/2018 00:23 #25646 από Goude
Goude απάντησε στο θέμα: ερωτηση για αρhη
Γιατί το θέτεις έτσι;
Στο νομό Θεσσαλονίκης το Μοσχάτο Αμβούργου ανήκει τις επιτραπέζιες. Βάζεις όσο θέλεις και απλά το δηλώνεις και έρχονται και βλέπουν ότι πράγματι φυτεύτηκε και το περνάν στο αρχείο τους.
Απλά σε ότι αφορά την οινοποίηση και την απόσταξη, δεν υπάρχει επισήμως. Δεν έχει δικαιώματα οινοποίησης - απόσταξης.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
19/06/2018 00:29 #25647 από Nancy1511
Nancy1511 απάντησε στο θέμα: ερωτηση για αρhη
Καλησπέρα!
Δηλαδή για να κάνω νέα φύτευση θα πρέπει πρώτα να κάνω ανάλυση εδάφους και αναλόγως των αποτελεσμάτων θα μου πεί ο γεωπόνος σε τί υποκείμενο θα είναι τα κλήματα ?Και αυτό θα πρέπει να το αναφέρω στον φυτωριούχο που θα τα παραγγείλω?

Περισσότερα
19/06/2018 08:46 - 19/06/2018 09:55 #25648 από Goude
Αυτό είναι το ορθό, για να μην τρέχεις μετά, χωρίς επιστροφή. Επίσης 2 μετρήσεις. 1η στα 1-30 cm και η 2η στα 30-60cm.
Τελευταία διόρθωση: 19/06/2018 09:55 από Goude.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Nancy1511

Περισσότερα
19/06/2018 19:13 #25653 από Nancy1511
Goude τι εννοείς δεν έχει δικαιώματα οινοποίησης - απόσταξης;
Στο παλιό αμπέλι έχω μοσχάτο Αμβούργου και επειδή εγκλιματίστηκε καλά και εχει και καλή παραγωγή και κάνει και αρωματικό τσίπουρο σκέφτηκα να βάλω το ίδιο στη νέα φύτευση.Όμως δεν έχω γνώση για άλλες ποκιλίες .Αν το ψάξω ρωτώντας τριγύρω μπορώ να αλλάξω τη δήλωσή μου ?

Περισσότερα
19/06/2018 19:28 #25654 από Goude
Για ξαναπάμε από την αρχή.
Από το αμπέλι αυτό αποστάζεται με δικαίωμα απόσταξης από την διεύθυνση γεωργίας; Το δικαίωμα απόσταξης αφορά αυτό το αμπέλι; Στη διεύθυνση γεωργίας είναι δηλωμένο ως Μοσχάτο Αμβούργου; Αν δεν ισχύει κάτι άλλο για παλιότερες φυτεύσεις, τότε δεν έχετε δικαιώματα απόσταξης, για το Μοσχάτο Αμβούργου, διότι στον νομό Θεσσαλονίκης ανήκει στα επιτραπέζια. Σε λίγους νομούς θεωρείται οινοποιήσιμο.

Η καλλιέργεια της οινοποιήσιμης αμπέλου είναι πλήρως ελεγχόμενη. Φυτεύεις μόνον με χορήγηση δικαιωμάτων (και είναι με το σταγονόμετρο). Διαφορετικά κινδυνεύεις με πρόστιμο.

Τώρα αν έχεις τρόπο να βάλεις Μοσχάτο Αμβούργου ως επιτραπέζιο και στη συνεχεία να το αποστάζεις, αυτό είναι άλλο.

Περισσότερα
20/06/2018 14:02 #25659 από Παντελης
Παντελης απάντησε στο θέμα: ερωτηση για αρhη
Παιδια εγω τα εκανα ολα με συμβουλες απο τη διευθυνση γεωργιας.
αφου αποφασησαμε τις ποικιλιες οι οποιες ειναι Μοσhατο αμβουργου και ροδιτης και για το Μοασhατο εγινε διευκρινηση οτι για εδω που ειμαι προκειται για οινοποιησημη ποικιλια.
μετα εγιναν παλι στην Δ. γεωργιας αναλυση εδαφους και μετα πηρα την αδεια για την εγκατασταση αμπελωνα. μιλαμε παντα για ενα στρεμμα.
νανσυ πηγενε σε μια Διευθυνση γεωργιας για να μαθεις ακριβως τι γινετε στο τοπο σου.

Περισσότερα
20/06/2018 16:54 #25661 από Nancy1511
Αυτό θα κάνω σίγουρα.Δεν είμαι και σίγουρη οτι έχω ψάξει και τις άλλες ποικιλίες αβ είναι κάποια καλύτερη ή πιο ανθεκτική.Πέρισυ το μοσχάτο μου το έκαψε ο πάγος τον Απρίλη.
Ευχαριστώ πάντως για τις πληροφορίες.
Με την ευκαιρία να ρωτήσω για ένα σεμινάριο του Agronomist ξέρει κανείς αν αξίζει ο κόπος?Είναι διαδικτυακο και έχει 12 € για οινοποίηση και 50 € για αμπελουργία.

Περισσότερα
20/06/2018 17:05 #25662 από Nancy1511
Το παλιό αμπελι που μου μεταβιβαστηκε εδω και τρια χρονια απο τον πατέρα μου έχει αμπελουργικο μητρώο φυσικα και ειναι δηλωμενο ως οινοποιήσιμες ποικιλίες μερλό καμπερνέ μαυροδάφνη και μοσχατο Αμβούργου.Επειδή εχει αυστηρή νομοθεσία η απόσταξη και γενικά οι εργασίες οσον αφορά τις φυτεύσεις ψαρωνω αμέσως μήπως κάτι μου διέφυγε.
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες.Παιδιά είστε θησαυρός ανεκτίμητος!!

Περισσότερα
20/06/2018 21:28 #25663 από stelios1
stelios1 απάντησε στο θέμα: ερωτηση για αρhη
Το μοσχατο Αμβουργου δινεται πλεον στον νομο Θεσσαλονικης και ως οινοποιησιμο, αυτο ομως αφορα νεες φυτευσεις, οι παλιες (τα υπαρχοντα) μενουν στο παλιο καθεστως.
Με καθε επιφυλαξη τα παραπανω γιατι μπορει να κανω και λαθος..

Περισσότερα
20/06/2018 22:37 - 20/06/2018 22:52 #25664 από Goude
www.e-ea.gr/2017/09/ταξινόμηση-οινοποιήσιμων-ποικιλιών/

Πράγματι, έχει αλλάξει ο νόμος. Σε Θεσσαλονίκη και Σέρρες από πέρσι το επιτρέπουν και ως οινοποιήσιμο.

Πριν 4 χρόνια έβαλα 4 στρέμματα Μοσχάτο Αμβούργου ως επιτραπέζιο, με νόμιμες διαδικασίες.
Τελευταία διόρθωση: 20/06/2018 22:52 από Goude.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": setoinos, Nancy1511

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.075 δευτερόλεπτα