file ερωτηση για αρhη

Περισσότερα
19/04/2018 23:30 #25400 από stelios1
stelios1 απάντησε στο θέμα: ερωτηση για αρhη
Οταν κανουμε χορτοκοπη τα εντομα που πανε, δεν θα πανε στο κλημα επανω μεχρι να ξαναψιλομεγαλωσουν τα χορτα? Και γιατι να τους αρεσουν τα χορτα πιο πολυ απο το αμπελι? Δεν εχω προσωπικη εμπειρια γιατι δεν διατηρω χορτα (τα μισω στις καλιεργειες).

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
19/04/2018 23:43 #25402 από R1 1000
R1 1000 απάντησε στο θέμα: ερωτηση για αρhη
Προσωπικά κόβω μέχρι τα 10-20cm τα χορταρια οπότε βρίσκουν τα τρώνε. Τώρα όσον αφορά τις διατροφικές προτιμήσεις των ακριδων δυστυχώς δε τις γνωρίζω :P ! Απλά όπως ανέφερα, το συμπερασμα το έβγαλα ύστερα από παρατήρηση που έκανα τον προηγούμενο χρόνο, τα αποτελέσματα αυτής μου της ενέργειας θα τα δω κατά την διάρκεια της αναπαραγωγής των ακριδων και θα σας ενημερώσω εάν θέλετε.
Οπτικά ούτε εμένα μου αρέσουν τα χορταρια μέσα στο αμπέλι όμως ίσως η ουσία να μην ταυτίζεται με την "ομορφιά", ίσως και πάλι όχι... Θα το δείξει ο καιρός.
Εσύ φίλε μου, κανείς κάποιες επεμβάσεις για τα ζημιογόνα έντομα;

Περισσότερα
20/04/2018 06:55 #25403 από stelios1
Ποτιζω με βυτιο 10 στρεμματα, ουσιαστικα απλα το βοηθαω καπως δεν ειναι ποτισμα αυτο, γ αυτο δεν θελω καθολου χορτα.
Με εντομα δεν εχω προβλημα (ειναι και ανα περιοχες αυτα), για την ευδεμιδα μονο προσεχω.

Περισσότερα
20/04/2018 13:46 #25408 από R1 1000
Σίγουρα το κάθε αμπέλι έχει διαφορετικές ανάγκες και αυτό είναι καλό. Εφόσον έχεις πρόβλημα με το νερό τότε καλά κάνεις και δεν αφήνεις τα χόρτα. Απ την άλλη εάν τα έκοβες καλά με χορτοκοπτικό και να τα άφηνες στις γραμμές ώστε να σχηματίσουν ένα "χαλί" τότε θα μειωθεί και η εξάτμιση του νερού απ το εδαφος καθώς δε θα αναπτύσσει μεγάλη θερμοκρασία κατά τους καλοκαιρινού μήνες. Εσύ όμως γνωρίζεις το χωράφι σου καλύτερα και ξέρεις τι πρέπει να κάνεις, εγώ απλά δίνω ιδέες!
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": stelios1

Περισσότερα
20/04/2018 23:41 #25409 από stelios1
Τα εκοψα αναμεσα στις γραμμες και μετα απο μια εβδομαδα ραντισα να μην μεινει τιποτα!
Τι θεωρεια ειναι αυτη με το ''χαλι'' χορτων που θα μειωσει την εξατμιση? Δεν στεκεται.. η μαλλον καλα το λες, στεκεται ναι.. θα μειωθει η εξατμιση απο το εδαφος, διοτι θα ναι υπερδιπλασια απο τα χορτα. Πως ζουνε τα χορτα, τι ''πινουνε'' τα χορτα? Σε οποιαδηποτε ξερικη καλιεργεια ο Ν1 εχθρος ειναι τα χορτα, η παραδοση αυτο λεει και ειναι εμπειρια αιωνων, εαν πλεον σημερα υπαρχει η δυνατοτητα ποτισματος καλα κανει και υπαρχει αλλα ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ο λογικος κανονας αυτος (αναφερα αλλου οτι η γεωτρηση στερεψε, θα σταματησουν και πολλες αλλες) για καμια περιοχη, αυτο θα το δειξει ο καιρος βεβαια..
Μου θυμισες το τραγουδακι του Ασημου στ τελευταια φραση σου, σ ευχαριστω.

Περισσότερα
21/04/2018 17:48 #25412 από R1 1000
Φίλε stelios1 για το "χαλί" που ανέφερα δεν εννοώ ότι τα χόρτα που θα μείνουν θα είναι χλωρά, μιλάω για κομμένα χόρτα τα οποία απλά δε θα απομακρύνθουν. Όταν η ηλιακή ακτινοβολία δεν "χτυπάει" κατευθείαν στο χώμα τότε δεν ανεβάζει πολύ μεγάλες θερμοκρασίες με αποτέλεσμα να μειώνεται (πολύ ή λίγο δε μπορώ να πω) η εξάτμιση. Σίγουρα αν τα χόρτα είναι χλωρά θα έχεις πρόβλημα με το νερό και τα θρεπτικά.
Δυστυχώς δε γνωρίζω σε ποιο τραγούδι αναφέρεσαι !!!
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": stelios1

Περισσότερα
22/04/2018 23:18 #25425 από stelios1
Ειναι λιγο πολυ γνωστα τα ωφελη τ χλοοταπητα και της χορτοκοπης, απλα δεν ειναι κατι το απολυτα σωστο. Για τα δεδομενα τα δικα μου ειναι απαγορευτικο και φανταζομαι και για τα δεδομενα παρα πολλων αλλων. Αλλα παιρνει φορα μια μοδα στην Ελλαδα κ οποιον παρει οι χαρος.. Ε αυτο ειναι οτι χειροτερο, γ αυτο κανω ας πουμε τ συνηγορο τ διαολου.
Πχ διαβαζεις στα πλεονεκτηματα της χορτοκοπης οτι αυτη δεν ειναι ενεργοβορα και εγω στην πραξη ξερω παρα πολυ καλα οτι ισχυει ακριβως το αντιθετο, επηρεαζομενος απο τετοιες θεωρειες εκανα καταστροφεα (στελεχοκοπτη απλο) και δεν τ χρησιμοποιω γιατι ειναι κατι πολυ αργο, σαν να κανεις φρεζα ας πουμε. Κ ομως οπου και να διαβασεις μιλανε και για οικονομια καυσιμων, κατι το οποιο ειναι ΨΕΜΑΤΑ.
Σε αυτο που ειμαι απολυτος ειναι οτι διατηρεις την υγρασια στο χωραφι με τ καλιεργεια εδαφους, δεν υπαρχει καλυτερος τροπος.

Περισσότερα
23/04/2018 02:44 #25426 από R1 1000
Συμφωνώ απόλυτα πως κάθε τόπος και κάθε αμπέλι έχει να δικά του δεδομένα και λειτουργεί αρμονικά κάτω από κάποιες ορισμένες συνθήκες τις οποίες τις γνωρίζει καλύτερα απ όλους ο αμπελουργός που το καλλιεργεί. Προσωπικά φέτος θα δοκιμάσω να αφήσω τα χορταρια μέσα στο χωράφι πρώτη φορά και δε το κάνω λόγω "μόδας", μάλιστα και σαν άνθρωπος λίγες φορές θα συμβαδισω με την μόδα, ο λόγος που το κάνω είναι γιατί τις προηγούμενες χρονιές το καλοκαίρι είχα σημαντικό πρόβλημα με ξηρασία και ακρίδες και θεωρώ πως με το να πειραματιστώ να αφήσω τα χορταρια μέσα στις γραμμές ίσως δω κάποια διαφορά, άλλωστε γιατί να συνεχίσω τις ίδιες πρακτικές αφού δεν είμαι ευχαριστημένος; .... Βέβαια ακόμα και διαφορά να δω και πάλι δε θα μπορώ να πω με σιγουριά ότι φταίει ο χλοοτάπητας γιατί λίγο να εμβαθύνει κάνεις στην αμπελουργία μπορεί να βρει αρκετούς άλλους παράγοντες που επιρεαζουν την ξηρασία, πχ χλωρά κλαδέματα, σωστοτερη λιπανση καλίου, σωστότερη Λίπανση φωσφόρου ίσως, κτλ. Το θέμα είναι πως απ τη στιγμη που δεν είμαστε επαγγελματίες παραγωγοί καλό θα ήταν κατά τη γνώμη μου να ρισκάρουμε λίγο παραπάνω, κάποιες φορές θα μας βγει, κάποιες άλλες όχι.

Και επίσης προσωπικά δεν διαθέτω γεωργικά μηχανήματα για την κατεργασία του εδάφους και όσοι γνωστοί μου διαθέτουν πρέπει να κάνεις αίτηση για να τους βρεις και να σου κάνουν ένα φρεζαρισμα που λέει ο λόγος.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": setoinos, stelios1, Nancy1511

Περισσότερα
19/05/2018 21:41 #25539 από Παντελης
Παντελης απάντησε στο θέμα: ερωτηση για αρhη
να κανω και μια ακομα ερωτηση

σε καθε υποκειμενο (φετινα φυτα) αφησα δυο βλασταρια και τωρα ειναι απο 15 εως και 25cm περιπου.
ποτε περιπου αφηνω ενα μονο?
να περασει και ο ιουνιος που ειναι και αυτος επικυνδινος στο hαλαζι?

Περισσότερα
19/06/2018 00:03 - 19/06/2018 00:10 #25645 από Nancy1511
Nancy1511 απάντησε στο θέμα: ερωτηση για αρhη
Γειά σου Παντελή!
Μόλις πήρα άδεια για νέα φύτευση 5 στρεμμάτων με μοσχάτο Αμβούργου.
Σε ποιά περιοχή φυτέψατε το δικό σας και από πού πήρατε τα κλήματα?
Τελευταία διόρθωση: 19/06/2018 00:10 από Nancy1511.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.072 δευτερόλεπτα