file ΑΔΕΙΑ ΑΜΠΕΛΙΟΥ

Περισσότερα
31/01/2018 13:51 #25108 από Crappealex
Crappealex δημιούργησε το θέμα: ΑΔΕΙΑ ΑΜΠΕΛΙΟΥ
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ. Ο πατέρας μου έχει μια άδεια για αμπέλι.Μπορεί να την μεταβιβάσει σε εμένα και πως?
ευχαριστω εκ των προτέρων

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
31/01/2018 14:23 #25109 από κωστας χ
κωστας χ απάντησε στο θέμα: ΑΔΕΙΑ ΑΜΠΕΛΙΟΥ
Η άδεια φύτευσης αμπελιού εκδίδεται για συγκεκριμένο αγροτεμάχιο και η μεταβίβαση ή πώληση γίνεται ταυτόχρονα χωράφι με άδεια.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Crappealex

Περισσότερα
01/02/2018 09:22 #25111 από Crappealex
Crappealex απάντησε στο θέμα: ΑΔΕΙΑ ΑΜΠΕΛΙΟΥ
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ.
Επίσης σαν Δημόσιος Υπάλληλος μπορώ να εχω αμπέλι στο όνομά μου?
.Πρέπει να κάνω δήλωση καλλιέργειας?

Περισσότερα
01/02/2018 10:02 #25112 από κωστας χ
Για πόσα στρέμματα μιλάμε;

Περισσότερα
01/02/2018 23:31 - 02/02/2018 10:03 #25115 από Goude
Goude απάντησε στο θέμα: ΑΔΕΙΑ ΑΜΠΕΛΙΟΥ
Θα πας στη διεύθυνση γεωργίας, τμήμα φυτικής παραγωγής, να σου πουν τι ακριβώς ισχύει σήμερα.
Έχουν βγει κι άλλοι νόμοι. Αν, νομίζω, για 3 χρόνια δεν κάνεις δήλωση καλλιέργειας, τότε το αμπέλι πρέπει να ξεριζωθεί.
Αν θέλεις να κάνεις τσίπουρο, θα πρέπει να κάνεις και δήλωση συγκομιδής.
Σαν δημόσιος υπάλληλος ή γενικά ετεροεπαγγελματίας μπορείς να έχεις αμπέλι για διαφόρους λόγους, π.χ. από κληρονομιά, από αγορά, από χορήγηση δικαιωμάτων. Απλά όπως όλα τα εισοδήματα, πρέπει να δηλώνετε και να αθροίζεται στο συνολικό φορολογητέο εισόδημα σου.
Τελευταία διόρθωση: 02/02/2018 10:03 από Goude.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": κωστας χ

Περισσότερα
03/02/2018 18:40 #25118 από Crappealex
Καλήσπερα. Συγνώμη που δεν απάντησα νωρίτερα αλλά λόγω δουλείας δεν μπόρεσα.
Ευχαριστώ πάρα πολύ για το άμμεσο ενδιαφέρον.

Περισσότερα
03/02/2018 18:53 #25120 από Crappealex
Η άδεια ειναι μέχρι 19 στέμματα!!!

Περισσότερα
03/02/2018 21:43 #25121 από κωστας χ
Με τόσα στρέμματα έπρεπε να ξέρεις όλους τους νόμους που αφορούν την αμπελοκαλλιέργεια. Όπως είπε και ο Παναγιώτης πήγαινε στην νομαρχία-δ/νση αγροτικής παραγωγής για πλήρη ενημέρωση.

Περισσότερα
09/02/2018 12:47 - 09/02/2018 12:54 #25128 από VAGAIOS
VAGAIOS απάντησε στο θέμα: ΑΔΕΙΑ ΑΜΠΕΛΙΟΥ
Καλησπέρα φίλε,
Καταρχήν, εξαρτάται από τι ακριβώς άδεια εννοείς:
1] άδεια από παλιό υφιστάμενο αμπελοτεμάχιο;
2] άδεια από πιθανή αίτηση εκρίζωσης που δεν εχει αξιοποιηθεί;
3] άδεια από πιθανή -παρελθοντική- αγορά δικαιωμάτων αποθεματικού, από την παλιά διαδικασία, που τυχόν δεν έχουν αναφυτευθεί;
Εδώ όπως προειπώθηκε, ίσχυε, έχω την εντύπωση, αποσβεστική περίοδος δλδ. η μη αξιοποίηση εντός χρονικής προθεσμίας ακύρωνε την άδεια.
4] ή άδεια, βάσει του νέου συστήματος από το 2016, που θα ισχύσει επί 3τία και τα δικαιώματα εδώ είναι προσωπικά και αμεταβίβαστα; και αν σε αυτήν μέσα δεν έχει φυτευθεί το 80% της αδειοδοτημένης έκτασης,θα ισχύει "πέναλτυ 5ετούς αποκλεισμού" από τυχόν νέες άδειες; Επίσης το μόνο που ξέρω εδώ είναι ό,τι επιτρέπεται, ΜΟΝΟΝ τυχόν αλλαγή κτήματος, μέσα πάντα, στην ίδια δημοτική ενότητα, από τον ίδιο τον ενδιαφερόμενο.
Συμβουλέψου λοιπόν άμεσα την ΔΑΟΚ του Νομού σου, που θα δει και το ισχύον για εκεί αμπελουργικό και αδειοδοτικό μητρώο.
Κατά τα λοιπά, σαν Δ.Υ, δεν [θα] έχεις κώλυμα άσκησης κατά δεύτερο επάγγελμα, "αγροτικής δραστηριότητας"- αγρότης ειδικού καθεστώτος- κάνεις αναγγελία έναρξης μέσω taxis-μητρώο ΔΟΥ-, θα μπορείς να κάνεις δήλωση ΟΣΔΕ, να ασφαλίζεις το φυτικό κεφάλαιο στον ΕΛΓΑ, να παίρνεις τυχόν επιδοτήσεις, αποζημιώσεις ζημιών, θα κάνεις ψηφιακή δήλωση συγκομιδής κλπ. τα οινοποιεία πια ζητούν χαρτογραφικά υπόβαθρα και κόβουν υποχρεωτικά τιμολόγια αγοράς από εμάς.
Αλλά πια, τα πράγματα, δεν είναι τόσο απλά, το αντίθετο μάλιστα: Από το 2014 όλοι οι αγρότες κανονικού & ειδικού καθεστώτος φορολογούνται, οι δεύτεροι μάλιστα με 22% από το πρώτο ευρώ κερδών χωρίς αφορολόγητο!!!
Θα υποχρεούσαι λοιπόν, να κάνεις Ε3 όπου θα συνυπολογίζεις έξοδα και τιμολόγια πώλησης για να βγάζεις κάθε χρήση, εξωλογιστικά, το καθαρό απομένον εισόδημα, πρέπει δε, να τσεκάρεις ειδικά τα ετήσια έξοδα ώστε να μην δουλεύεις μόνον για την Εφορία, να έχεις, ει δυνατόν, ικανές αποσβέσεις που θα λογίζονται σαν έξοδα επί σειρά ετών π.χ μια φρέζα, ένα ψεκαστικό κλπ...
Και το χειρότερο:Θα υπέχεις υποχρέωση, βάσει δηλουμένου εισ-τος ή των κατωτάτων ορίων σε ζημιές, δεύτερης παράλληλης ασφάλισης στον ΕΦΚΑ-ευρώ κυριολεκτικά κλεμμένα και μη ανταποδοτικά στο μέλλον συνταξιοδοτικά-, που ισχύει από 1-1-2017 με το νόμο Κατρούγκαλου!

"Vagaios ampelourgos"

"Οίνος και παίδες αληθείς...".
Τελευταία διόρθωση: 09/02/2018 12:54 από VAGAIOS.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Goude, gomati_sok, stelios1, κωστας χ

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.188 δευτερόλεπτα