question-circle Νεος αμπελουργός καλή η κακή κίνηση ?

Περισσότερα
06/07/2017 23:37 #23291 από giwrgos.goudis
giwrgos.goudis δημιούργησε το θέμα: Νεος αμπελουργός καλή η κακή κίνηση ?
Καλησπέρα σε όλους! Είμαι νέος στο ampelourgos.gr και στον κλάδο της αμπελουργίας. Γενικότερα, δεν είχα ποτέ καμιά επαφή με τα αμπέλια ή την οινοποιεία αλλά παρόλα αυτά μου αρέσει πολύ και σκέφτομαι σοβαρά να ασχοληθώ με τον τομέα αυτό. Το πρόβλημα όμως είναι ότι λόγο της απειρίας μου δεν μπορώ να κρίνω εύκολα και να αποφασίσω εάν είναι καλή επιλογή να επιχειρήσω να ασχοληθώ από την στιγμή που δεν έχω ούτε αμπέλια ούτε γνώσεις παρά μόνο από βιβλία. Αυτό σημαίνει ότι πρέπει να ξεκινήσω τελείως από το μηδέν και σιγά σιγά να δημιουργήσω ένα αμπέλι και ίσως αργότερα ένα οινοποιείο για να κάνω δικό μου κρασί με την ελπίδα να γίνει το κύριο επάγγελμα μου.

Θα ήθελα να ρωτήσω:

Ποια είναι τα πρώτα βήματα που πρέπει να ακολουθήσω;
Τι κεφάλαιο χρειάζεται για να ξεκινήσω ένα ικανοποιητικό αμπέλι;
Υπαρχή κέρδος στις μέρες μας για μια μικρή επένδυση στον κλάδο αυτό;
Ποιος είναι ο πιο σύντομος τρόπος για να ξεκινήσει κανείς να παράγει κρασί;
Τι εισόδημα περίπου μπορεί να βγάλει κανείς από το αμπέλι και το κρασί γενικότερα ξεκινώντας με μικρής κλίμακας επένδυσης;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
06/07/2017 23:57 #23292 από Goude
Goude απάντησε στο θέμα: Νεος αμπελουργός καλή η κακή κίνηση ?
Συγνώμη για την απάντηση. Το σίγουρο είναι ότι θα βγάλεις λάδι. Το δικό σου.

Χαμήλωσε πολύ τις φιλοδοξίες σου ή αλλιώς πως, όπως είπε ο Δημήτρης Χατζηνικολάου (οινολόγος), για να κάνεις μια μικρή περιουσία από το αμπέλι, πρέπει ήδη να έχεις μια μεγάλη.

Ένα μέτριο οινοποιείο, βγάζει όσο μια μάντρα υλικών σε ένα χωριό (μου το είπε ο κοινός λογιστής τους).

Περισσότερα
07/07/2017 16:29 #23295 από giwrgos.goudis
giwrgos.goudis απάντησε στο θέμα: Νέος αμπελουργός καλή ή κακή κίνηση ?
Ευχαριστώ για την ανταπόκρισή σας. Αντιλαμβάνομαι τον βαθμό δυσκολίας που με περιμένει αλλά από κάπου πρέπει να ξεκινήσω. Η ιδέα που σας έχω εκθέσει είναι ένα μακροπρόθεσμο πλάνο. Σαφώς και θέλει πολλή δουλειά, πολύ κόπο, χρόνο και χρήμα αλλά νομίζω πως ξεκινώντας σιγά σιγά και εγώ με τον καιρό θα έχω τον χρόνο να αποκτήσω της απαραίτητες γνώσεις μέσω της δουλειάς και το κεφάλαιο θα πολλαπλασιάζεται με τη σειρά του έως ότου φτάσω κάποια στιγμή στο επιθυμητό αποτέλεσμα.

Περισσότερα
07/07/2017 18:19 #23296 από ΓΜ
ΓΜ απάντησε στο θέμα: Νέος αμπελουργός καλή ή κακή κίνηση ?
Giwrgo exeis apo pisw kefalaio?Thewrw oti oi perissoteroi auto tha thelame na kanoume alla uparxoun aketes duskolies.

Περισσότερα
07/07/2017 22:48 #23298 από Goude
Goude απάντησε στο θέμα: Νέος αμπελουργός καλή ή κακή κίνηση ?
Πόσων χρονών είσαι;
Τι σπουδές έχεις;
Τι λεφτά υπάρχουν;
Έχεις γη;
Έχεις μηχανήματα;
Αποθήκη;
Τι είδους χώματα έχει η περιοχή σου;
Τι υψόμετρο;
Είσαι σε αμπελοπεριοχή;
Υπάρχει γεωπόνος ειδικευμένος στο αμπέλι;
Οι αμπελουργοί και τα οινοποιεία αντιμετωπίζουν τεράστιες δυσκολίες και πολλοί είναι σε φάση απόσυσρης. Παραμένουν όσοι συνεχίζουν να εργάζονται πολύ σκληρά, για ένα μικρό μεροκάματο. Τα πέτρινα κελάρια μην σε θαμπώνουν. Μπορεί να γίνουν ο τάφος σου.

Περισσότερα
08/07/2017 00:00 #23299 από giwrgos.goudis
giwrgos.goudis απάντησε στο θέμα: Νεος αμπελουργός καλή ή κακή κίνηση ?
Σας ευχαριστώ πολύ όλους και προχωρώ στις παρακάτω πληροφορίες:

Είμαι 28 χρονών
Έχω τελειώσει μάγειρας το οποίο είναι το βασικό μου επάγγελμα
Οικονομικό κεφαλαίο δυστυχώς δεν έχω προς το παρόν
Έχω χωράφια στη Βόρεια Ελλάδα, στην Αριδαία του νομού Πέλλας
Στην περιοχή μου καλλιεργείτε κυρίως Ξινόμαυρο και Νεγκόσκα (νομίζω πως είναι ποπ)
Έχω αγροτικά μηχανήματα όπως τρακτέρ φρέζες και άλλα
Έχω μια μικρή αποθήκη
Δεν γνωρίζω αν υπάρχει γεωπόνος ειδικευόμενος στο αμπέλι
Ξέρω πως η περιοχή μου εξυπηρετείται από οινολόγους που έρχονται από την Νάουσα
Υψόμετρο 124 με βάση το Βικιπαίδεια

Περισσότερα
08/07/2017 01:20 - 08/07/2017 01:39 #23300 από Goude
Goude απάντησε στο θέμα: Νεος αμπελουργός καλή ή κακή κίνηση ?
Νεαρέ μου (55 εγώ), δες μερικά πράγματα.
όσον αφορά το οινοποιήσιμο αμπέλι, έτσι κι αλλιώς με το καλημέρα θα συναντήσεις ανυπέρβλητα προβλήματα, ένεκα πολιτικών.
Θα πρέπει να κάνεις αίτημα για φύτευση σε ιδιόκτητα ή σε νοικιασμένα (με συμβόλαιο για 10 έτη), για να πάρεις δικαιώματα από το εθνικό απόθεμα. Τα δικαιώματα φύτευσης είναι 1% για κάθε νομό σύμφωνα με τα στρέμματα που έχει. Υπάρχουν νομοί που πήραν π.χ. 20 στρέμματα για μια χρονιά. Ποιος να τα πρωτοπάρει; Αυτά μοιράζονται σε νέους αγρότες, γιατί έχουν μεγαλύτερη πριμοδότηση λόγω του νεαρού της ηλικίας. Παπαριές. Και που θα σου δώσει 4 στρέμματα δικαίωμα φύτευσης σε αμπέλια, τι θα κάνεις; Δεν επιβιώνεις με αυτά. Η αγορά δικαιωμάτων, ισχύει αλλά πλέον, μαζί με το αμπέλι (κτήμα) εκεί που είναι.
Ρώτησε και άλλους στην περιοχή, πόσο ευχαριστημένοι είναι απ΄ το αμπέλι και ρώτα στην διεύθυνση γεωργίας, τμήμα φυτικής παραγωγής, αν κάνεις αίτηση για χορήγηση δικαιωμάτων φύτευσης, πόσα περίπου υπολογίζουν να πάρεις και πότε θα ξαναπάρεις.
Και αυτή η γκρίνια υπάρχει τώρα που οι νέες φυτεύσεις είναι ελεγχόμενες και περιορισμένες. Αν σε κάποια φάση απελευθερωθούν, τότε θα γίνει του ... ροδάκινου.
Τελευταία διόρθωση: 08/07/2017 01:39 από Goude.

Περισσότερα
08/07/2017 15:11 #23302 από JustAwineGuy
JustAwineGuy απάντησε στο θέμα: Νεος αμπελουργός καλή ή κακή κίνηση ?
δεν εχω καταλαβει γιατι πρεπει να υπαρχει ελενχος στις φυτευσης ?απ τν στιγμη που ουτε λεφτα περνω απ το κρατος ουτε τπτ γιατι να με περιοριζει ?εχω 10 στρεμματα χωραφι και ενω μπορω να βαλω 2 οινοποιησιμες ποικιλιες σε εξαιρετικο υψομετρο 750μ και με καλη θεση σκιασης-φωτεισμου το ευρωσοβιετικο εκτρωμα που ακουει στο ονομα ΕΕ σου λεει μαγκα μου στοπ.εμεις θα σου λεμε τη να φυτεψεις στο χωραφι οπως και αν θα κανεις εμποριο με την ρωσια..τιμιο δεν λεω.τετοια ελευθερια αχχαχαχα.μην τυχον και χαλασουμε τη πιατσα για να τα περνουν μονο οσοι εχουν μεγαλες εκτασεις

Περισσότερα
08/07/2017 15:54 - 08/07/2017 16:17 #23303 από Goude
Goude απάντησε στο θέμα: Νεος αμπελουργός καλή ή κακή κίνηση ?
Όπως είναι το καρτέλ του πετρελαίου, του φαρμάκου, των όπλων, έτσι υπάρχει και του αλκοόλ. Οι μεγάλοι παίκτες προσπαθούν να φτιάξουν τους νόμους κατά πως τους συμφέρει.
Η κατάσταση οδηγείται σε φεουδαρχία.
Τελευταία διόρθωση: 08/07/2017 16:17 από Goude.

Περισσότερα
08/07/2017 21:02 #23304 από ΚΡΑΣΑΡΧΗΣ
ΚΡΑΣΑΡΧΗΣ απάντησε στο θέμα: Νεος αμπελουργός καλή η κακή κίνηση ?
Πολλοι νομιζουν οτι τα μεγαλα οινοποιια τα εχουν οικονομησει απο το κρασι και εχουν κανει τετοιες εγκαταστασεις. Η αληθεια ειναι ομως οτι τα λεφτα τα εβγαλαν απο πολιτικα λαδωματα και ειδικα απο το μπαμ στο χρηματιστηριο...και ειναι αρκετοι αυτοι. Αυτη ειναι η ελλαδα μας.!!!

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.264 δευτερόλεπτα