file Τη βοήθεια σας...(Νο2)

Περισσότερα
20/06/2017 14:19 #23218 από desana
desana δημιούργησε το θέμα: Τη βοήθεια σας...(Νο2)
Καλησπέρα,

κι εγώ θα ήθελα τη βοήθεια σας...
Έχω ένα αμπελάκι με ελληνικές ποικιλίες και παρουσιάζει αυτή την εικόνα που θα δείτε παρακάτω.

Με το που ανθίζει, το άνθος αρχίζει να μαυρίζει και πολύ λίγες ρόγες τελικά μεγαλώνουν.
Σαν να καίγεται το άνθος...

Τι μπορεί να είναι??
Υπάρχει σωτηρία...???

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
20/06/2017 23:08 #23220 από κωστας χ
κωστας χ απάντησε στο θέμα: Τη βοήθεια σας...(Νο2)
Κατά την δική μου άποψη είναι περονόσπορος που ξεκίνησε πριν την ανθοφορία.Για φέτος ρίξε διασυστηματικό ,όπως και του χρόνου πριν την ανθοφορία.

Περισσότερα
21/06/2017 14:24 #23224 από desana
desana απάντησε στο θέμα: Τη βοήθεια σας...(Νο2)
Καλησπέρα,
Καταρχάς σας ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια και το ενδιαφέρον.
Ρώτησα το πρωί έναν γεωπόνο, εδώ στην περιοχή, και μου είπε ότι είναι ξήρανση ράχης στο αμπέλι.
Το έψαξα στο ίντερνετ και είδα πολλά κοινά με το δικό μου αμπελάκι.
Μου ανέφερε ότι οφείλεται σε διαταραχή ισορροπίας Ασβεστίου-Καλίου-Μαγνησίου.

Περισσότερα
21/06/2017 16:14 - 21/06/2017 16:17 #23225 από κωστας χ
Έχει αναφερθεί παρόμοια περίπτωση ampeli.com.gr/forum/%CE%B1%CE%BC%CF%80%C...CE%BF%CF%85?start=18 και μάλλον η ξήρανση ράχης εμφανίζεται στην περίοδο ωρίμανσης. Αν μπορείς κάνε μια αναλυτική εξέταση. Επίσης www.erosmykonos.gr/?page_id=1712
Τελευταία διόρθωση: 21/06/2017 16:17 από κωστας χ.

• gomati_sok
  • Το Άβαταρ του/της gomati_sok
  • Αποσυνδεμένος
  • Platinum Member
  • Platinum Member
  • Μεταξύ Θεσσαλονίκης και Γοματίου Χαλκιδικής
Περισσότερα
21/06/2017 17:47 #23226 από gomati_sok
gomati_sok απάντησε στο θέμα: Τη βοήθεια σας...(Νο2)
Και μένα μου φαίνεται περισσότερο για περονόσπορος(αναγκαιούν περισσότερες καθαρές φώτο του αμπελιού γενικά, των φύλλων παλιών και φρέσκων για σίγουρη διαγνωση), πάντως ξήρανση ράχης δεν είναι κατά 99%. Η ξήρανση ράχης εμφανίζεται συνήθως την περίοδο περκασμού-ωρίμανσης και όχι μετά την καρπόδεση και δεν έχει αυτή τη μορφή, δηλαδή πχ στη φώτο Νο2 είναι ξεροί οι επί μέρους κλαδίσκοι του βόστρυχου, όχι όμως η ράχη του(αρχή του από την κλιματίδα)
Οι φώτο Νο2 και 3 για μένα είναι καραντί περονόσπορος.
Έχεις ψεκάσει φέτος και με τί????

ΥΓ:αν δεν είσαι σε αμπελουργική ζώνη, μην δίνεις ΑΠΟΛΥΤΗ βάση στους γεωπόνους, ιδιαίτερα αν δεν δεί επί τόπου το πρόβλημα.

“Ο καπτάν Δημήτρης ένιωσε ένα νταγιάντισμα σοφράνο μεριά,
ο καιρός τραμουντάνα γεμάτη έξι προς εφτά δύναμη ,
η μπαστέκα στο καπόνι έτριξε μακρόσυρτα, το καΐκι...
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": κωστας χ

Περισσότερα
21/06/2017 22:34 #23228 από κωστας χ
Συζήτηση κάνουμε για αλληλοβοήθεια. Νομίζω Σωκράτη και desana είναι απαραίτητη η εξέταση διότι οι κλαδίσκοι μου φαίνονται αραιοί.

Περισσότερα
21/06/2017 23:20 #23229 από Goude
Goude απάντησε στο θέμα: Τη βοήθεια σας...(Νο2)
Η ξήρανση ράχης, συνήθως εμφανίζεται σε αμπέλια κατάφορτα από καρπό, που δυσκολεύονται να τον θρέψουν. Εδώ είχες κατάφορτα κλήματα;

Περισσότερα
22/06/2017 11:29 #23231 από desana
desana απάντησε στο θέμα: Τη βοήθεια σας...(Νο2)
Η αλήθεια είναι πως δεν ήταν φορτωμένα με καρπό και μάλιστα μου έκανε κι εμένα εντύπωση διότι επιπλέον είναι και πολύ νέα (περίπου 3 ετών).

Είχα ρίξει θειάφι και μια φορά χαλκό, γενικά δε χρησιμοποιώ χημικά, θα μπορέσει να σωθεί κάτι φέτος ή να ξεκινήσω από του χρόνου πιο σωστά??

Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις συμβουλές σας.

Περισσότερα
22/06/2017 11:53 #23232 από Goude
Goude απάντησε στο θέμα: Τη βοήθεια σας...(Νο2)
Εδαφοανάλυση έχεις;

• gomati_sok
  • Το Άβαταρ του/της gomati_sok
  • Αποσυνδεμένος
  • Platinum Member
  • Platinum Member
  • Μεταξύ Θεσσαλονίκης και Γοματίου Χαλκιδικής
Περισσότερα
22/06/2017 12:28 #23233 από gomati_sok
gomati_sok απάντησε στο θέμα: Τη βοήθεια σας...(Νο2)
DESANA, για να ''κρατησεις'' ένα αμπέλι καθαρό από μυκητολογικές ασθένειες με ένα μόνο ψέκασμα με χαλκό, πρέπει να συνάδουν πολλοί παράμετροι και να το επιτρέπει το μικροκλίμα της περιοχής, αλλιώς το ρίσκο είναι μεγάλο και θέλει μεγάλη μαεστρία.
ΠΙΣΤΕΥΩ 100% οτι είναι περονόσπορος,
πάραυτα, σου παραθέτω μερικές από τις σημειώσεις μου περί Ξηρανσης ράχης(είχα σε μικρή έκταση, πριν 3 χρονια και το έψαξα πολύ)

ΞΗΡΑΝΣΗ ΡΑΧΗΣ:
Συμπτώματα:
Είναι μία φυσιολογική ανωμαλία που δεν οφείλεται σε παθογόνο οργανισμό και εμφανίζεται την περίοδο του γυαλίσματος των σταφυλιών.

Εμφάνιση καστανών νεκρωτικών κηλίδων επάνω στη ράχη του σταφυλιού και στους ποδίσκους των ραγών. Στη συνέχεια οι ράγες μαλακώνουν, αφυδατώνονται και μαραίνονται. Σε πολλές περιπτώσεις ξηραίνεται το κάτω μέρος ή και ολόκληρο το σταφύλι.

Οι συνθήκες που ευνοούν την εμφάνιση της ξήρανσης ράχης είναι τα εδάφη πλούσια σε κάλιο, το υπερβολικό φορτίο, οι πολλές αζωτούχες λιπάνσεις, τα ακανόνιστα ποτίσματα και η έλλειψη ασβεστίου και μαγνησίου.
Συστάσεις:
Στα αμπέλια που παρουσίασαν παρόμοια συμπτώματα την προηγούμενη χρονιά, να γίνει ψεκασμός με θειϊκό μαγνήσιο (2% σε νερό) στην αρχή του γυαλίσματος και επανάληψη μετά 10 ημέρες.

II Ξήρανση της ράχης:Τα συμπτώματα της αρρώστιας εμφανίζονται κατά την έναρξη της ωρίμανσης των σταφυλιών και η έκταση που θα πάρουν εξαρ¬τάται από πολλούς παράγοντες. Αρχικά νεκρώνονται, ο κύριος ή οι πλάγιοι άξονες της ράχης του τσαμπιού και βαθμιαία η νέκρωση επεκτείνεται, παρεμποδίζοντας την κυκλοφορία των χυμών, ξεραίνεται το τμήμα της ράχης, οι ρώγες μαραίνονται και ζαρώνουν. Η αρρώστια οφείλεται σε διαταραχή της σχέσης καλίου-ασβεστίου-μαyνησίου και ευνοείται όταν μετά από παρατεταμένη ξηρασία ακολουθήσουν μεγάλες βροχοπτώσεις κατά την περίοδο Ιουλίου ¬Σεπτεμβρίου.

Ξήρανση ράχης στο αμπέλι
Πρόκειται για τη σοβαρότερη φυσιολογική μη παρασιτική ασθένεια του αμπελιού. Οφείλεται στην διαταραχή της σχέσης του καλίου-ασβεστίου-μαγνησίου και εμφανίζεται στην περίοδο της ωρίμανσης των βοτρύων. Σε περίπτωση μεγάλης προσβολής, η απώλεια της παραγωγής μπορεί να είναι ιδιαίτερα υψηλή.
Για την προληπτική αντιμετώπιση της πάθησης συνιστώνται: 1) προσθήκη καλά χωνεμένης κοπριάς για την βελτίωση της δομής και της γονιμότητας του εδάφους, 2) ορθολογική εφαρμογή χειμερινού και θερινών κλαδεμάτων για την σωστή ρύθμιση της ζωηρότητας των πρέμνων, 3) αποφυγή πλούσιας λίπανσης και ειδικότερα περιορισμός των καλιούχων λιπασμάτων και 4) αποφυγή υπερβολικής και ακανόνιστης άρδευσης.
Στις ευαίσθητες στην πάθηση ποικιλίες και στους αμπελώνες που συχνά εμφανίζεται η πάθηση, συστήνονται δύο ή τρεις ψεκασμοί με άλατα του μαγνησίου ή με διαφυλλικά λιπάσματα υψηλής περιεκτικότητας σε μαγνήσιο.

“Ο καπτάν Δημήτρης ένιωσε ένα νταγιάντισμα σοφράνο μεριά,
ο καιρός τραμουντάνα γεμάτη έξι προς εφτά δύναμη ,
η μπαστέκα στο καπόνι έτριξε μακρόσυρτα, το καΐκι...

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 1.055 δευτερόλεπτα