file Την βοήθειά σας ....

Περισσότερα
19/06/2017 17:59 #23207 από giannis.antoniou
giannis.antoniou δημιούργησε το θέμα: Την βοήθειά σας ....
Έχω ένα αμπελάκι 160 ρίζες μισό καπερνέ και μισό Αγιωργίτικο για το κρασί της οικογένειας το οποίο φύτεψα το 2004. Εκτός από μερικές προσβολές από ωίδιο και περονόσπορο δεν αντιμετώπισα τίποτα άλλο. Πριν όμως από 3 χρόνια ένα κλήμα Αγιωργίτικο άρχισε να ξεραίνει τα φύλλα (όπως στη φωτό) και τελικά ξεράθηκε. Το κλάδεψα στο σημείο που ξαπλώνει στο σύρμα και ξαναπέταξε και έκανα καινούργια βέργα και όλα καλά. Δεν έδωσα σημασία γιατί ήταν ένα μεμονωμένο περιστατικό που την επόμενη χρονιά δεν παρατηρήθηκε. Φέτος όμως έχω δύο κλήματα. Ένα καπερνέ και ένα Αγιωργίτικο σε διαφορετικές σειρές. Θέλω να μου πείτε αν γνωρίζετε τι είναι; και αν θα πρέπει να ανησυχώ.
ευχαριστώ για το βήμα.
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
19/06/2017 20:08 #23208 από axtapos
axtapos απάντησε στο θέμα: Την βοήθειά σας ....
Δυστυχώς οι φωτογραφίες των φύλλων δείχνουν οτι έχει προσβληθεί από ΙΣΚΑ, μια ασθένεια του ξύλου μάλλον ανίατη.. Μακάρι να κάνω λάθος,αλλά έχω το ίδιο περιστατικό σε μεγάλη πέργκολα με παλιό ροδίτη και κάθε χρόνο αφαιρώ πολλά μέτρα ξύλου. Το χαρακτηριστικό σύμπτωμα της ΙΣΚΑ, είναι οτι η βλάστηση ξεκινάει κανονικά,η άνθιση και η καρπόδεση ολοκληρώνεται χωρίς συμπτώματα και περίπου αυτή την εποχή, στην περιοδο όπου τα σταφύλια είναι σε μέγεθος μπιζελιού,ξαφνικά εμφανίζονται αυτά τα φρικτά σημάδια στα φύλλα που ξεραίνονται πρώτα και μετά ολόκληρες οι κληματσίδες.. Η τομή στο ξύλο στις άρρωστες κλιματσίδες είναι δίχρωμη, καφέ σκούρα και πιο ανοικτή..
Η λύση - εάν είναι ΙΣΚΑ - είναι ξερίζωμα επειδή είναι νεαρά τα κλήματα, και άμεσο κάψιμο..

Περισσότερα
19/06/2017 20:49 #23209 από giannis.antoniou
giannis.antoniou απάντησε στο θέμα: Την βοήθειά σας ....
Ευχαριστώ για την επιβεβαίωση. Κι εγώ αυτό υποψιαζόμουν. Απλά δεν μπορώ να εξηγήσω πως το κλήμα με την αρχική προσβολή αφού το έκοψα στον κορμό επανήλθε και τώρα μετά από 2 χρόνια έχει και σταφύλια και δεν παρουσιάζει ίχνος προσβολής.
Δηλαδή προτείνεις ξερίζωμα ή μπορεί να τα σώσω κι αυτά με κόψιμο στο σύρμα.

Περισσότερα
20/06/2017 06:52 #23212 από axtapos
axtapos απάντησε στο θέμα: Την βοήθειά σας ....
Μπορείς να δοκιμάσεις φυσικά να κόβεις πάντα πολύ κάτω από ην μόλυνση με παραλληλη απολύμανση και απομάκρυνση - κάψιμο των κομμένων. Πρόσεξε τα εργαλεία κοπής. Σχολαστική απολύμναση με διάλυμα 10% χλωρίνης. Η διατήρη όμως πάντα θα έχει τον κίνδυνο μετάδοσης..
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": setoinos, PAKSIMADIS

Περισσότερα
20/06/2017 11:10 #23217 από giannis.antoniou
giannis.antoniou απάντησε στο θέμα: Την βοήθειά σας ....
Ευχαριστώ, αυτό θα κάνω.

Περισσότερα
13/07/2017 18:57 #23343 από antonis
antonis απάντησε στο θέμα: Την βοήθειά σας ....
Είναι καθαρη ΙΣΚΑ
Και φυσικα το αμπελι σου δεν εχει καμια σωτηρια
Μετα τα 10 χρονια εμφανίζετε το πρόβλημα.
Και εσυ με το κλαδεμα του αρωστου κληματος εχεις μεταδωσει το προβλημμα και στα αλλα.
κάθε χρονο και αναλογα την χρονια θα φαινετε περισσοτερο το πρόβλημα.
Μονο προληπτικα μετρα υπαρχουν, αλλα ηα= αρρώστια αν εμφανιστεί δεν σταματα.
Η ασθενεια μεταδίδεται και στο τρυγο με τα ψαλιδια.
Αστο οσο παει και μετα βαλε άλλο αμπελι.
Εγω εχω πρόβλημα σε 160 στέμματα.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.199 δευτερόλεπτα