file Πρόβλημα ανάπτυξης αμπελιού

Περισσότερα
15/07/2016 10:34 - 29/05/2018 15:00 #21189 από Αρης
Αρης δημιούργησε το θέμα: Πρόβλημα ανάπτυξης αμπελιού
Αγαπητοί,
Το 2013 αποφάσισα να αξιοποιήσω ένα μικρό κτημα φυτεύοντας αμπέλι. Ξεκίνησα βάζοντας 60 πρέμνα μοσχάτο αμβούργο σε 3 σειρές(1,2μ απόσταση ανά φυτό) για να δω αν μου αρέσει το σπορ καθώς ήμουν (και μάλλον παραμένω) άσχετος με το αντικείμενο.
Αφού είδα λοιπόν ότι μου αρέσει την επόμενη χρονιά (2014) πήρα 15 σουλτανίνες, 30 ξινόμαυρο, 30 καμπερνε και 30 μερλό βάζοντας τα σε 7 ακόμα σειρές (ανά 15 με 1,5μ απόσταση).
Σημειώστε ότι καθώς δεν διαθέτω μηχανικά μέσα όλες οι καλλιεργητικές φροντίδες έγιναν και γίνονται χειρωνακτικά.
Το πρόβλημα είναι ότι ενώ έκανα ότι ακριβώς και στο μοσχάτο : σκαψίματα, ποτίσματα, λίπανση, τσάπες, ραντίσματα κλπ τα αμπέλια του 2014 επιμένουν να μην μεγαλώνουν.
Συγκεκριμένα όταν αρχίζει η άνοιξη έχουν κανονική ανάπτυξη μεγαλώνουν 10-15 εκ. και μετά τραβάνε χειρόφρενο και μένω να τα κοιτάζω.
Αντίθετα τα μοσχάτα από πέρυσι κιόλας είχαν μικρή μεν υπαρκτή όμως παραγωγή. Έδωσαν περίπου 50 κιλά και φέτος με το μάτι τα βλέπω στο διπλάσιο.
Όπου ρώτησα οι ποικιλίες αυτές ευδοκιμούν άριστα στην περιοχή μου κεντρική μακεδονία. Το κτήμα είναι σε υψόμετρο 70 μέτρων με ελαφρά κλίση του εδάφους.
Να προσθέσω ότι τα μοσχάτα όταν τα πήρα είχαν μπλε καρτέλα που έγραφαν προέλευση κλπ. Τα άλλα παρόλο που τα πήρα από τον ίδιο και στην ίδια τιμή δεν είχαν...
Πιστεύετε ότι υπάρχει ελπίδα; Αν ναι τι θα μου προτείνατε;
Θα δεχτώ και την πικρή απάντηση της επαναφύτευσης καθώς η αγανάκτηση και ο εκνευρισμός μου υπερβαίνουν τον κόπο που έχω κάνει.
Επισυνάπτω μερικές φωτογραφίες

Συνημμένα:
Τελευταία διόρθωση: 29/05/2018 15:00 από Αρης.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
16/07/2016 09:43 #21190 από NikosDimos
NikosDimos απάντησε στο θέμα: Πρόβλημα ανάπτυξης αμπελιού
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΤΑ ΚΛΗΜΑΤΑ ΤΑ ΠΟΤΙΖΕΙΣ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ?ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΒΛΕΠΩ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΒΑΛΕΙ ΑΥΤΟΜΑΤΟ ΠΟΤΙΣΜΑ ΘΑ ΣΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΑ ΝΑ ΒΑΛΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΑΡΚΕΤΟ ΝΕΡΟ.ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΤΑ ΞΕΡΙΖΩΣΕΙΣ.ΟΤΑΝ ΠΕΣΟΥΝ ΤΑ ΦΥΛΛΑ ΤΟ ΦΘΙΝΟΠΩΡΟ ΠΑΡΕ ΛΙΠΑΣΜΑ ΠΟΥ ΝΑ ΤΑ ΕΧΕΙ ΟΛΑ ΜΕΣΑ ΚΑΙ ΡΙΞΤΟ ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΕΙ ΤΟ ΦΥΤΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΟΤΑΝ ΒΓΑΛΕΙ ΠΑΛΙ ΦΥΛΛΑ.ΘΑ ΡΙΞΕΙΣ ΛΙΠΑΣΜΑ ΤΗΝ ΑΝΟΙΞΗ ΜΕΤΑ ΠΑΛΙ ΚΑΙ ΘΑ ΒΓΟΥΝ.ΚΑΙ ΣΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΤΟ ΑΜΠΕΛΙ ΕΧΕΙ ΑΡΚΕΤΑ ΚΛΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΜΙΚΡΑ ΚΑΙ ΑΡΓΟΥΝ ΝΑ ΜΕΓΑΛΩΣΟΥΝ.ΣΕ ΕΜΕΝΑ ΗΤΑΝ ΚΥΡΙΩΣ ΑΠΟ ΝΕΡΟ ΑΥΤΟ.ΘΕΛΟΥΝ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟ ΠΟΤΙΣΜΑ.

Περισσότερα
16/07/2016 09:54 #21191 από Αρης
Αρης απάντησε στο θέμα: Πρόβλημα ανάπτυξης αμπελιού
Τα κλήματα όπως και τα πρώτα που αναπτύχθηκαν κανονικά ποτίστηκαν στο φύτεμα και έκτοτε όχι περισσότερο από μια φορά το μήνα ανάλογα των συνθηκών. Μακάρι να είναι τόσο απλή η λύση

Περισσότερα
16/07/2016 09:58 #21192 από NikosDimos
NikosDimos απάντησε στο θέμα: Πρόβλημα ανάπτυξης αμπελιού
KOITA AN TA ΠΟΤΙΖΕΙΣ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΤΟ ΜΗΝΑ ΛΟΓΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ ΜΙΚΡΑ.ΣΤΟ ΑΜΠΕΛΙ ΜΟΥ ΠΡΙΝ ΒΑΛΩ ΤΟ ΠΟΤΙΣΜΑ ΗΤΑΝ ΕΤΣΙ ΟΠΩΣ ΣΕ ΕΣΕΝΑ.ΛΟΓΩ ΖΕΣΤΗΣ ΘΕΛΟΥΝ ΠΟΛΥ ΝΕΡΟ ΓΙΑ ΤΟ ΛΟΓΟ ΕΒΑΛΑ ΑΥΤΟΜΑΤΟ ΠΟΤΙΣΜΑ ΚΑΙ ΒΡΗΚΑ ΤΗΝ ΛΥΣΗ.ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΑ ΠΟΤΙΖΕΙΣ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΕΓΑΛΩΣΟΥΝ.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Αρης

Περισσότερα
16/07/2016 17:21 - 16/07/2016 17:46 #21193 από setoinos
setoinos απάντησε στο θέμα: Πρόβλημα ανάπτυξης αμπελιού
Αγαπητέ φίλε ,
μάλον έχει δίκιο ο Nikos Dimos , αρκετοί κάνουν το λάθος
να ΄΄σκληραγωγούν΄΄ τα κλήματα , τα πρώτα χρόνια της ζωής
τους , όμως δεν σκληραγωγούμε ένα βρέφος , αλλά έναν
έφηβο .
Ούτε τα πρώτα κλήματα έχουν την αναμενόμενη ανάπτυξη .
Πότισε φέτος για να ζήσουν , και κλάδεψε του χρόνου αυστηρά ,
και πότισε να πάρουν φόρα και τον μεθεπόμενο χρόνο
θα είναι μια χαρά .

Τα κλήματα την πρώτη χρονιά 2014 .

Τα κλήματα την τρίτη χρονιά 2016 .
Συνημμένα:
Τελευταία διόρθωση: 16/07/2016 17:46 από setoinos.

Περισσότερα
17/07/2016 09:40 #21194 από Αρης
Ευχαριστώ για τις συμβουλές, αναθάρρησα κάπως γιατί το ψυχολογικός βάρος του να ξηλώσεις ένα αμπελάκι είναι μεγάλο.
Χωρίς να θέλω να πάρω από πάνω την ευθύνη μου ξέρετε ότι όταν είσαι άσχετος με το αντικείμενο και σου λένε το αμπέλι ΔΕΝ θέλει πότισμα ή στην καλύτερη πότιζε όταν χρειάζεται φτάνεις σε αυτά τα αποτελέσματα.
Ξεκίνησα την "θεραπεία" ήδη να σωθούν για φέτος και βλέπουμε

Συνημμένα:
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": setoinos, PAKSIMADIS

Περισσότερα
17/07/2016 23:32 #21196 από stelios1
stelios1 απάντησε στο θέμα: Πρόβλημα ανάπτυξης αμπελιού
Το αμπελι οντως δεν θελει ποτισμα και ειναι σωστο αυτο, ομως το ποτισμα ΔΕΝ θα του κανει κακο αλλα ΚΑΛΟ. Φυτευουμε πολυ προχειρα νομιζοντας οτι αρκει ενα βυθισμα του με τ λοστο και σε γενικες γραμμες ειναι αρκετο αυτο, αλλα δεν ειναι και το ιδανικοτερο.
Μου περισεψαν 3 κληματα εφετος και τα φυτεψα μεσα στο παλιο αμπελι (29 χρονων) με αριδα, ξαφνιαστηκα οταν στα ξεφυλισματα ειδα την αναπτυξη τους. Τριπλασια απο αυτα του νεου αμπελιου. Καμια ιδιαιτερη φροντιδα μαλλον το αντιθετο γιατι ξεχαστηκαν εκει μεσα, αλλα το αφρατο χωμα συν τ μεγαλυτερες ριζες που αφησα συν την αναγκη τους να ειναι στο φως και οτι αλλο δε μπορω να σκεφτω τωρα τα ευνοησαν.
Αρης λιγο πιο υγρο να ηταν το εδαφος απ οτι πρεπει αρκει για να μην ''δεσουν'' οι ριζες και να ξεκινησουν πιο αργα, τον αλλο χρονο θα σου δεξει. Σκαλιζε και ποτιζε.

Περισσότερα
29/05/2018 15:07 #25553 από Αρης
2 χρόνια σχεδόν μετά επανέρχομαι για να σας δείξω τα αποτελέσματα των συμβουλών που έλαβα αλλά και να σας ευχαριστήσω για την βοήθεια. Καμιά φορά το πιο απλό και προφανές (στην περίπτωση μου το νερό) είναι το πιο δύσκολο αν δεν το ξέρεις.
Προσπάθησα κατά το δυνατόν να βγάλω φωτογραφίες από ίδιες γωνίες λήψης.
Στην τελευταία φωτογραφία η ακοίμητη φρουρός του αμπελιού πάντα πρόθυμη για μάχη

Συνημμένα:
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": PAKSIMADIS, alexandros.k

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 1.450 δευτερόλεπτα