file Ποικιλία Malbec ψάχνω κλίματα

Περισσότερα
26/02/2016 01:22 - 01/03/2016 00:56 #20354 από ioannisIV
ioannisIV δημιούργησε το θέμα: Ποικιλία Malbec ψάχνω κλίματα
Ψάχνοντας στο διαδίκτυο για κάποιες πληροφορίες καλλιέργειας σχετικά με την ποικιλία Malbec (Μάλμπεκ) έχω βρει ελάχιστες στα Ελληνικά και έχω καταλάβει πως δεν είναι πολύ διαδεδομένη στην χώρα μας.
Ενδιαφέρομαι να επεκτείνω λίγο το αμπέλι μου με αυτήν την ποικιλία
όμως δεν ξέρω αν θα είναι ''φιλόξενο'' το έδαφος και το μικροκλίμα εδώ στον Νομό Καστοριάς
700μ υψόμετρο, αν κάποιος έχει κάποια εμπειρία από την συγκεκριμένη ποικιλία
ας με απαντήσει ευχαριστώ.

Edit: Όποιος έχει απο αυτήν την ποικιλία η γνωρίζει που πουλάνε γιατί εγώ δεν βρήκα
στο internet κάτι ας απαντήσει στο θέμα.
Τελευταία διόρθωση: 01/03/2016 00:56 από ioannisIV.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
01/03/2016 13:19 #20375 από stelios1
stelios1 απάντησε στο θέμα: Ποικιλία Malbec ψάχνω κλίματα
Βγαζει απ τις ωραοτερες γραπες που εχω δοκιμασει, το κρασι δε (απ τα τσιπουρα μεσα ετοιμο για αποσταξη χωρις φροντιδα κτλ) εξ ισου πολυ καλο! Μαλμπεσι μου το ελεγε και δεν το εβρισκα στ ινερνετ, φανταστηκα οτι εκανε λαθος, δεν θυμοταν καλα.
Τωρα χαριν εσενα καταλαβα ποιο ειναι, θελω 200 φυτα αν βρω θα σου πω.

Περισσότερα
03/03/2016 23:41 #20386 από bigmak
bigmak απάντησε στο θέμα: Ποικιλία Malbec ψάχνω κλίματα
Πριν 5 ημέρες πήρα από vitro Malbec
Ρώτησε τους σύντομα
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": stelios1

Περισσότερα
04/03/2016 18:28 #20390 από ioannisIV
ioannisIV απάντησε στο θέμα: Ποικιλία Malbec ψάχνω κλίματα
Μπήκα και το είδα στο vitro όπως είπες όμως δεν γράφει αν είναι κόκκινα η λευκά στην φώτο είναι λευκά και γράφει Malbec N το Ν τί σημαίνει;

Περισσότερα
04/03/2016 18:43 #20391 από anstpe
anstpe απάντησε στο θέμα: Ποικιλία Malbec ψάχνω κλίματα
www.vitrohellas.gr/inst/redestos/gallery/Press%20Kit/Vitro/Ampeli/51.pdf

Malbech N
Ποικιλία μεγάλης ζωηρότητας με πρώιμη εκπτυξη οφθαλμών μέσης ωρίμανσης και υψηλής παραγωγικοτητας. Δεχεται κλαδέματα κοντά 2-3 οφθαλμούς Δίνει κρασιά με έντονο κόκκινο χρώμα πλούσια ταννικα με δυνατότητες για μεγάλη παλαίωση

To N δείχνει τα ερυθρα και το Β τα λευκά

Περισσότερα
04/03/2016 19:52 #20392 από stelios1
stelios1 απάντησε στο θέμα: Ποικιλία Malbec ψάχνω κλίματα
Σας ευχαριστω πολυ παιδια, παραγγειλα σημερα. Εχει δικιο ο anstpe, σωστα τα εξηγησε, εγω τους διευκρινησα οτι θελω τα μαυρα (η κοκκινα αν θετε) και τα εκλεισα, θα τα εχουν σε 7-10 μερες σε συγκεκριμενη ποσοτητα γ αυτο οσοι ενδιαφερεστε επικοινωνηστε αμεσα..
bigmak σ ευχαριστω ειχα απελπιστει πια.
Κ ενα μεγαλο ευχαριστω στο φορουμ αυτο.

Το Άβαταρ του/της bigmak

Περισσότερα
05/03/2016 10:57 #20394 από ioannisIV

stelios1 έγραψε: Σας ευχαριστω πολυ παιδια, παραγγειλα σημερα. Εχει δικιο ο anstpe, σωστα τα εξηγησε, εγω τους διευκρινησα οτι θελω τα μαυρα (η κοκκινα αν θετε) και τα εκλεισα, θα τα εχουν σε 7-10 μερες σε συγκεκριμενη ποσοτητα γ αυτο οσοι ενδιαφερεστε επικοινωνηστε αμεσα..
bigmak σ ευχαριστω ειχα απελπιστει πια.
Κ ενα μεγαλο ευχαριστω στο φορουμ αυτο.

Το Άβαταρ του/της bigmak

Πόση είναι η μίνιμουμ παραγγελία στο vitro γιατί εγώ δεν θέλω και πολλά απλά θέλω να κάνω επέκταση στο υπάρχων αμπέλι

Περισσότερα
05/03/2016 16:12 #20395 από Giwrgos_P
Giwrgos_P απάντησε στο θέμα: Ποικιλία Malbec ψάχνω κλίματα
Παιδια, καλησπερα.
Ρωτησατε ποιον κλωνο εχουν? Βασικα ενας ειναι δικος τους (ο ISV-R6 - προελευσεως Αργεντινης) αλλα απο οτι βλεπω, κανει πολυ μικρα σταφυλια (βαρος 115 γρ. μεσος ορος) , δεν ανεβαζει σακχαρα (16,50 babo λεει ο πινακας) και εχει ανεβασμενη οξυτητα. Επισης ωριμαζει 2ο-3ο δεκαημερο Σεπτεμβριου. Αυτα πρεπει να τα λαβετε σοβαρα υπ'οψιν οσοι ειστε σε μεγαλα υψομετρα !...

Περισσότερα
05/03/2016 19:03 #20396 από ioannisIV
Φίλε Giorgo_P να σου εξηγήσω τι ακριβώς θέλω να κάνω και σκέφτομαι να φυτέψω οχι πολλά Malbec 20 με 25 κλίματα φέτος πήρα την απόφαση να αλλάξω μπολιάζοντας (με οφθαλμούς) κάποιες ποικιλίες που δεν μου αρέσουν στο αμπέλι 35 με 40 κλίματα και θα βάλω syrah, merlot και cabernet όμως το αμπέλι μου μπορώ να το επεκτείνω και λέω να βάλω 20 κλίματα Malbec έτσι πειραματικά μετά απο μερικά χρόνια αν δώ ότι το '' γλυκό δεν δένει'' τότε τα μπολιάζουμε με άλλα. ;)

Περισσότερα
05/03/2016 19:34 #20397 από Giwrgos_P
Giwrgos_P απάντησε στο θέμα: Ποικιλία Malbec ψάχνω κλίματα
Ιωαννη, επειδη τυχαινει να μιλας με "συλλεκτη" ποικιλιων κληματων (40 εχω φυτεψει ισαμε τωρα στο πειραματικο μου αμπελακι), θα ηθελα να τονισω οτι εισαι σε οριακο υψομετρο για πολλες απο τις κλασσικες ποικιλιες. Σε αυτο το υψομετρο θελει πολλη πρσοχη η τοποθεσια και η κατευθυνση των γραμμων. Δυσκολα θα ανεβασουν τα σακχαρα που απαιτουνται οσες ποικιλιες ειναι οψιμες. οπως πχ το Cabernet sauvignon. Εδω υπεισερχεται ο παραγων "κλωνος" λοιπον. Μεσα στην ιδια ποικιλια υπαρχουν δεκαδες κλωνοι, αλλοι που οψιμιζουν και αλλοι που πρωιμιζουν! ... Οι φυτωριουχοι ομως κατα κανονα διαθετουν παλαιοτερους κλωνους που ειναι ολοι οψιμοι!... Ενταξει, δεν μπορουμε να κανουμε και πολλα επι αυτου, απλα τα λεω πληροφοριακα!

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 12.077 δευτερόλεπτα