file Θειάφισμα αμπελιού

Περισσότερα
29/04/2013 17:35 #9760 από Giwrgos_P
Giwrgos_P απάντησε στο θέμα: Θειάφισμα αμπελιού
Παιδιά, ξέρει κανείς αν πρέπει/κανει να ρίξουμε θειάφι επίπασης (σκόνη) αυτη την περίοδο, και ειδικα με τόση ζέστη;
Το δεύτερο ερώτημά μου είναι το εξης: Απο ενα κατάστημα γεωπονικών μου είπαν οτι αυτη την εποχή -ίσως και λογω της ζεστης;- το θειάφι πρεπει να το ανακατευουμε μαζι με στάχτη σε αναλογία 50-50!... Το εχει ξανακούσει~ξαναδοκιμάσει κανείς,και εάν ναι, ειχε αποτελέσματα;!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
30/04/2013 17:06 #9762 από makis xam
makis xam απάντησε στο θέμα: Θειάφισμα αμπελιού
γιωργο με τοσες δημοσιευσεις που εχεις κανει μαλλον εσυ θα επρεπε να μας πεις κ οχι να ρωτας..(μη με παρεξηγησεις πλακιτσα κανω..)
χωρις να ειμαι ειδικος,απο αυτα που εχω διαβασει απο εδω μεσα κανει..ομως οπως λενε κ οι εμπειροι της παρεας οχι σοβατισμα αλλα σκονισμα..
τη σταχτη που σου ειπε ο γεωπονος,φανταζομαι(χωρις παλι να ειμαι σιγουρος) οτι σου ειπε να την ριξεις για να διωχνεις κατα καποιο τροπο τα εντομα..στην βιολογικη καλλιεργεια εχω διαβασει οτι λειτουργει σαν εντομοαπωθητικο..
καλυτερα ομως να σου απαντησει κ καποιος πιο εμπειρος,,

Περισσότερα
30/04/2013 21:56 #9765 από axtapos
axtapos απάντησε στο θέμα: Θειάφισμα αμπελιού
ΠΡΟΣΟΧΗ με την στάχτη. Είναι γνωστό οτι ανεβάζει πολύ γρήγορα το pH του εδάφους. Εάν υπάρχει βεβαιότητα οτι το pH είναι χαμηλό τότε ίσως σε αραιή αναλογία.
Αυτή την εποχή ΣΤΗΝ ΑΝΘΗΣΗ, που ακόμη οι θερμοκρασίες είναι κάτω από 30 C το σκόνισμα με θειάφι σε ποσότητα 3 κιλά το στρέμα, συνιστάται αντί ψέκασμα. Το θειάφι λειτουργεί με δύο τρόπους. Την επαφή και την μυρωδιά. Το καλά σκονισμένο αμπέλι, μυρίζει θειάφι από μέτρα μακριά.
Εγώ χρησιμοποιώ και την θειοχαλκίνη σε μίξη με το θειάφι. 10 μέρη θειάφι και 2 θειοχαλκίνη. Αυτό βέβαια μόνο για τρία ΜΟΝΟ σκονίσματ. Μπουμπούκι - Άνθηση - Καρπόδεση

Περισσότερα
11/05/2013 12:27 #9819 από _Andreas_
_Andreas_ απάντησε στο θέμα: Θειάφισμα αμπελιού
Καλημέρα σας κύριοι.Δεν ξέρω αν γράφω στην σωστή ενότητα,αλλά δεν βρήκα που αλλού να το γράψω.
Θα ήθελα να ρωτήσω λοιπόν εάν το ACYLON COMBI GOLD είναι επιτρεπόμενο στην αγορά,αν μπορώ να το χρησιμοποιήσω στα κλίματα τώρα που αρχίζουν και πετάνε φυλλαράκια και πόσο κοστίζει ένα σακουλάκι των 400 gr.
Ευχαριστώ πολύ!

Περισσότερα
11/05/2013 15:09 #9820 από Theo24
Theo24 απάντησε στο θέμα: Θειάφισμα αμπελιού
Ποιός ο λόγος να ρίξεις τέτοια δηλητήρια στα νεαρά φυτά σου; Δηλαδή αν είχες μωρό παιδί θα του έδινες κορτιζόνη προληπτικά; Και απ'ότι διάβασα το συγκεκριμένο φάρμακο δεν ενδείκνυται για νεαρά κλήματα.
"Να μην εφαρμόζεται σε φυτώρια αμπελιού."
www.agrotypos.gr/pharmacy/index.asp?mod=productCard&ProductAA=1815&id=54095

Περισσότερα
11/05/2013 16:32 #9821 από _Andreas_
_Andreas_ απάντησε στο θέμα: Θειάφισμα αμπελιού
Ο λόγος είναι πως υπάρχει διπλανή καλλιέργεια με πατάτες και κατά το πότισμα βρέχει ορισμένα φυτά και πιθανόν να υπάρχει πρόβλημα με περονόσπορο.
Δεν ξέρω αν τα λέω και σωστά όμως.Εσείς τι λέτε?

Περισσότερα
30/05/2018 21:55 #25557 από axaios
axaios απάντησε στο θέμα: Θειάφισμα αμπελιού
καλησπερα. τωρα που εχουμε θερμοκρασιες γυρω στους 30 ,ποσα γραμμαρια βρεξιμο θειαφι ,ειναι ανα εκατο κιλα νερου.
300 στα 100 κιλα νερου ειναι η κανο λαθος και θα το ζεματησω;

Περισσότερα
30/05/2018 22:37 #25558 από κωστας χ
κωστας χ απάντησε στο θέμα: Θειάφισμα αμπελιού
Η συσκευασία γράφει την αναλογία.Ορισμένα λένε όχι πάνω απο 28 βαθμούς κελσίου.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": axaios

Περισσότερα
31/05/2018 09:21 #25559 από Αρης
Αρης απάντησε στο θέμα: Θειάφισμα αμπελιού

axaios έγραψε: καλησπερα. τωρα που εχουμε θερμοκρασιες γυρω στους 30 ,ποσα γραμμαρια βρεξιμο θειαφι ,ειναι ανα εκατο κιλα νερου.
300 στα 100 κιλα νερου ειναι η κανο λαθος και θα το ζεματησω;

ΑΜΠΕΛΙ (οινοποιήσιμες και εππραπέζιες ποικιλίες). Ωίδιο (*): α) 200-400 γρ./100 λίτρα ψεκ. υγρό (έως 600 γρ./στρ.), όταν οι βλαστοί έχουν μήκος περίπου 10 εκατ. β) 100-200 γρ./ΙΟΟ λίτρα ψεκ. υγρό (έως 300 γρ./στρ.), κατά την άνθηση, μετά το δέσιμο των ραγών και κάθε 15-20 μέρες μέχρι το στάδιο του «γυαλίσματος» των ραγών ανάλογα πάντοτε με την ένταση της προσβολής

Από ετικέτα βρέξιμου θειαφιού. Επομένως είμαστε στο β 100-200 ανάλογα αν υπάρχει προσβολή
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": axaios

Περισσότερα
31/05/2018 16:37 #25564 από anstpe
anstpe απάντησε στο θέμα: Θειάφισμα αμπελιού
Επειδή η χρήση των φυτοφαρμάκων είναι μιά πολύ σοβαρή εργασία για να βασίζεται στο τι λέει ο ένας και ο άλλος και οι "οδηγίες χρήσης" δεν είναι ένα περιττό βιβλιαράκι ή σημείωμα αλλά δίνει πολύτιμες πληροφορίες ας κάνω μια προσπάθεια αποκρυπτογράφησης.
Γράφει λοιπόν στις οδηγίες χρήσης του το σκεύασμα:

*Εφαρμογή: πριν την άνθιση, όταν οι βλαστοί έχουν μήκος 5-10 εκ. και μέχρι την αλλαγή του χρώματος των ραγών ανά 10-12 ημέρες.
Εδώ έχουμε το χρονικό όριο από πότε μέχρι πότε μπορούμε και ενδείκνυται να κάνουμε χρήση του σκευάσματος βασίζεται δε στη βλαστική φάση του αμπελιού. Φυσικά το "ανά 10-12 ημέρες" δε σημαίνει οτι κάθε 10-12 ημέρες μπορώ να ραντίζω γιατί έχω τον περιορισμό του αριθμού επαναλήψεων (*Αριθμός εφαρμογών ανά καλλιεργητική περίοδο: 2). Αν χρειαστεί να ραντίσω ξανά θα πρέπει να διαλέξω φάρμακο από άλλη ομάδα ώστε να αποφύγω υπολείμματα φαρμάκων στον καρπό μου, φυτοτοξικότητα αλλά και ανάπτυξη ανθεκτικότητας στο φάρμακο.

*Όγκος ψεκαστικού υγρού 150 λίτρα/στρέμμα.
Είναι ο "μέγιστος" όγκος ψεκαστικού υγρού για να έχω τη μέγιστη απόδοση του σκευάσματος στην καταπολέμηση της ασθένειας. Αν ρίξω 300 λίτρα στο στρέμμα δεν θα έχω καλύτερο αποτέλεσμα, αντίθετα έχω περισσότερα έξοδα και εξασφαλισμένη υπολειματικότητα. Μπορώ βέβαια να έχω μικρότερο όγκο ψεκαστικού υγρού ανάλογα με τη φυλλική κατάσταση των πρέμνων μου.

*Δόση: 200 γρ./100 λίτρα ψεκ. υγρού (300 γρ/στρέμμα (max)).
Με απλά λόγια σε ένα ψεκαστήρα 16 λίτρων θα βάλω 32 γραμμάρια φάρμακο, στα 150 λίτρα για ένα στρέμμα θα βάλω 300 γραμμάρια φάρμακο.

*Αριθμός εφαρμογών ανά καλλιεργητική περίοδο: 2
Δε θέλει νομίζω καμιά εξήγηση.

*Τελευταία επέμβαση πριν τη συγκομιδή: 35 ημέρες
Αφορά το χρόνο που θέλει το φάρμακο για να διασπαστεί πλήρως και να μην είναι πλέον ανιχνεύσιμο στον καρπό, Αν ραντίσεις σήμερα και τρυγίσεις αύριο είσαι άξιος της μοίρας σου.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": setoinos, kravaritis, Αρης, κωστας χ

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.067 δευτερόλεπτα